Fraszkowym Królem został Rafał Bardzki

Złotą Pietruchę w temacie "łowy" zdobył wiersz:
Lumpołowy autor - Motysia

Zapraszamy do konkursu o Złotą Pietruchę w temacie
PIKNIK

Zapraszamy do konkursu na wiersz tematyczny
WIOSNA

Wierszem Miesiąca III/2019 został utwór:
Samotnieję autorstwa echoZnalezionych wyników: 1148
PISZEMY.PL - Portal literacki i edukacyjny Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Nawyk /nałóg/czytania
Kazik42

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 3529

PostForum: Felieton   Wysłany: 2015-04-10, 13:33   Temat: Nawyk /nałóg/czytania
Ongiś było wstydem przyznać , że w ogóle nie czyta się książek. Dziś to prawie powód do chwały. Nic dziwnego, że około sześćdziesięciu procent społeczeństwa odczuwa z tego powodu prawie dumę.
Józef Czechowicz -"Kto czyta żyje wielokrotnie, ktoś zaś z książkami obcować nie chce, na jeden żywot jest skazany"
  Temat: Kraj lat dziecinnych
Kazik42

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 3079

PostForum: PROZA   Wysłany: 2015-04-06, 09:10   Temat: Kraj lat dziecinnych
Odnosi się wrażenie, że ta sentymentalna podróż do kraju lat dziecinnych nie dzieje się w REALU, lecz raczej w tyglu snu, wspomnień, marzeń i tęsknot. Jest to wyprawa nie tyle po przysłowiowe złote runo, lecz w poszukiwaniu cząstki duszy pozostawionej tu swego czasu. I w poszukiwaniu tej cząstki podąża kierując się znakami umiejscowionymi przy tej drodze życia jak: bożnica, a przede wszystkim kirkut, gdzie pod macewami spoczywają prochy bliskich.
Dostrzegalne są w tym tekście niebanalne wartości literackie. Po lekturze ośmieliłem się zacytować fragment urokliwej piosenki żydowskiej , której słowa nijako korespondują , moim zdaniem, z zaproponowanym tekstem. " Miasteczko Bełz, kochany mój Bełz
Maleńka mieścina gdzie moja rodzina i dom mój był"
  Temat: Weselisko
Kazik42

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 4978

PostForum: PROZA   Wysłany: 2015-04-01, 10:31   Temat: Weselisko
Nie chcę się powtarzać, gdyż o tworczości prozatorskiej autorki wyrażałem się już niejednokrotnie w superlatywach. Byłem i jestem zdania, iż jest to wyższa szkoła "pisarskiej jazdy"Osobiście, szczególnie cenię sobie dowcip i inteligencje tekstów jej autorstwa, a czytelnicze obcowaie z nimi określiłbym jako - radość czytania. Jak już jednak rzekłem, nie chcę się powtarzać i może pozwolę sobie zwrócić uwagę i na inne aspekty tej twórczości.Otóż, obok czytelniczych doznań natury estetycznej i emocjonalnej, w proponowanych tekstach doszukuję się również i praktycznych rad wzbogacających naszą, tak zwaną, prozę życia.W omawianym przypadku dzięki lekturze już wiem, na przykład, w co należy zaopatrzyć się wybierając na libertyńską schadzkę. A więc puszki piwa, butelka whisky, papierosy, bieliznę i obowiązkowo niezużyte kupony totolotka.
Pozdrawiam autorkę, a czytelnikom tekstów autorstwa Crist gratuluję wyrafinowanych gustów.
  Temat: Dadosesani -opowieści o Dziadoszycach Opowiadanie IX-X.
Kazik42

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 3970

PostForum: PROZA   Wysłany: 2015-03-26, 12:53   Temat: Dadosesani -opowieści o Dziadoszycach Opowiadanie IX-X.
Ja Cię wcale i bynajmniej nie chwalę, Ty po prostu masz talent. Poważnie!
  Temat: Manifest
Kazik42

Odpowiedzi: 19
Wyświetleń: 14035

PostForum: Ambona   Wysłany: 2015-03-23, 15:53   Temat: Manifest
Chwała Tomkowi, że udostępnił nam "Manifest" autorstwa Korwina Mikke. Korwin to wszak polityk wielce oryginalny, właściwie jedyny w swoim rodzaju. Jedni twierdzą, że jego poglądy są skrajne i czasami zdradzają wydźwięk humorystyczny. Dziwią się oni nawet, że dotychczas nie ogłosił się jeszcze królem Ubu/z szacowną małżonką Ubicą/ Inni natomiast utrzymują,że poglądy Korwina może są i skrajne, ale zdrowe.Nie ulega bowiem wątpliwości. że interwencjonizm państwowy winien być sprowadzony do minimum. a rząd powinien przestać "rżnąć głupa" Deklarowany przez Korwina radykalny eurosceptycyzm nie przeszkadza mu zasiadać w Europarlamencie /chce go zapewne "rozsadzić od wewnątrz, a ponadto ma osmioro dzieci i każdy gorsz się przyda/ Korwin jest zdeklarowanym zwolennikiem kary śmierci, ale za to przeciwnikiem /również zdeklarowanym/ liberalnej demokracji tj"najgłupszym ustrojem świata" Przyznam, że z przyjemnością czytam teksty autorstwa Korwina. Podziwiam jego zdolności do ironizowania i sarkazmu.Natomiast poglądów raczej nie w pełni.
  Temat: Grimbald Wspaniały i kilka problemów wagi rozmaitej
Kazik42

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 2962

PostForum: Opowiadania   Wysłany: 2015-03-09, 12:54   Temat: Grimbald Wspaniały i kilka problemów wagi rozmaitej
Autorka ponowie zachęca czytelnika do złożenia wizyty w jej niezwykłej baśniowej krainie. A jego przewodnikiem będzie oczywiście Grimbald Wspaniały- Krasnolud o wybitnej osobowości, obdarzony delikatnym umysłem i przecudownym przyrodzeniem Czytelnik zastaje go, gdy wykorzystując swój delikatny rozum/intelekt/ stara się wynaleźć grę, która byłaby "oryginalna i fascynująca i pełna zaskakujących zwrotów." Uważny czytelnik gotów podpowiedzieć autowi, że warunki te w pelni spełnia tzw, "dupniak pospolity" Powstrzyma się jednak z tę radą, gdyż nie chce ingerować w proces twórczy autorki.Krasnolud Grimbald nie kryje swoich sympatii do okowity-pieszczoszki. Flaszeczkę ma zawsze "pod ręką" i pociąga z niej łyczek, a nawet spory łyk. A jak zdrowo pociągnie z wielką rozkoszą językiem mlaska i mówi-"Jak ja lubię ten smak, słodki smak, tradycyjnej niewerbalnej, męskiej formy wyrażenia przyjacielskiej więzi"
I w ogóle czytelnicza wędrówka po tej krainie baśni dostarcza wielu niezapomnianych ważeń. Spotkamy tam świnkę Anabelle na smyczy taplającej się w błocie, ale największe wrażenie, po prostu ścinające z nóg. robi spotkanie z Mamuną - Czembirą Na jej widok po prostu trudno nie splunąć z zachwytu, taka ona urocza. Jej zadaniem to podmienianie bachorów. Wywiązuje się z niego znakomicie.
Kończąc należy wyrazić podziw dla przebogatej, bujnej i nieokiełzanej wyobraźni twórczej autorki.
  Temat: Buntownik do końca
Kazik42

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 7669

PostForum: Inne   Wysłany: 2015-03-05, 12:21   Temat: Buntownik do końca
Przemyślane te myśli są. Dodałbym:-"Żyj i daj żyć innym"/ np. świni! - Wiodące hasło - apel wegetarian/
  Temat: Ponidzie Część XI
Kazik42

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 4000

PostForum: Opowiadania   Wysłany: 2015-03-01, 15:05   Temat: Ponidzie Część XI
Tekst w pełni zasługuję na czytelniczą uwagę. Autorka z wyczuciem, smakiem i starannością wybiera, czerpie i korzysta z bogatego zasoby słów i zwrotów. Szczególnie z wielką swobodą i twórczą finezją posługuje się autorka częściami zdania. Zauważalne jest tu znamię talentu. Zresztą z nie mniejszym kunsztem operuje i częściami mowy, nadających utworowi artystyczny wymiar i głębię wymowy.
Na podkreślenie zasługuje rownież poprawna interpunkcja. "Kropkę" i "przecinek" stawia się w miejscach nakazanych zasadami pisowni/ "kopkę" przeważnie na końcu zadania, a nie np w środku/
  Temat: Woda życia
Kazik42

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 2788

PostForum: POEZJA   Wysłany: 2015-02-28, 20:01   Temat: Woda życia
Na poezji się nie znam, ale poezji prosto z Litwy przesłanej "...tak ucho nastawiam ciekawie. że uszarpałbym głos z Litwy - Jedzmy, nikt nie wola"
  Temat: ida
Kazik42

Odpowiedzi: 21
Wyświetleń: 3718

PostForum: POEZJA   Wysłany: 2015-02-28, 09:45   Temat: ida
"Ida"dostałaby "Oskary" we wszystkich możliwych kategoriach, gdyby scenariusz przewidywał dobrego Niemca /najlepiej gestapowca/, który odważnie, ryzykując życiem, broni Żydów przed prześladowaniami Polaków antysemitów - szmalcowników
  Temat: Błędy
Kazik42

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 2383

PostForum: Aforyzmy   Wysłany: 2015-02-23, 11:41   Temat: Błędy
"Błądzenie jest rzeczą ludzką, trwać w błędzie - głupstwem" /Seneka/
'"Błędy to droga do prawdy" /Dostojewski/
"Błąd jest przywilejem filozofów, tylko głupcy się nie mylą"/Sokrates/ "Wypijmy za błędy, za błędy na gorze" /Rynkowski/
/więcej o błędach vide:-net/
Nawet perfekcyjne błędy to jednak ....błędy.
  Temat: Grimbald Wspaniały i łyk światowości
Kazik42

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 1630

PostForum: Opowiadania   Wysłany: 2015-02-16, 15:56   Temat: Grimbald Wspaniały i łyk światowości
Jako parweniusz i co tu kryć prostak kurduplowaty, zawsze marzyłem by poznać osoby z wyższych sfer i wzbudzić ich zainteresowanie swoją prostacką i kurduplowatą osobą. Tym bardziej marzyłem, bo dotychczas jedyną osobą, która mnie akceptowała i którą, od biedy można zaliczyć do wyższych sfer, był jedynie Felicjano Curioso de Jebako Hrabia na Białowieży - właściciel miejscowego Rezerwatu Żubrów.
Muszę jednak z przyjemnością stwierdzić, że stan ten uległ zasadniczej zmianie, a to dzięki lekturze tekstu autorstwa Crist /tekstu jedynego w swoim rodzaju/ , który spowodował, że krąg ten poszerzył się zasadniczo A więc bez zarozumialstwa, lecz i bez fałszywej skromności muszę się pochwalić.,ze został on wzbogacony osobą samego Romualda Wilhelma Arkadiusza trojga imion de Lancelot of Andaluzja oraz Kajetana Mauricego de la corpolies les Remedios.Okazali oni mi wiele łaskawości, a Romuald trojga imion powiedział nawet łaskawie "Mów do mnie acan po prostu Romek of Andaluzja"
Ewentualnym czytelnikom radziłbym zwrócić szczególną uwagę na kwestie wypowiedzianą przez Romualda Wilhelma. Zaświadczają ona o kunszcie pióra autorki.
  Temat: Uzdrowienie (cz. 2)
Kazik42

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 2509

PostForum: Opowiadania   Wysłany: 2015-02-08, 13:19   Temat: Uzdrowienie (cz. 2)
Jest to niebanalne studium pogrążania się w mrokach nałogu. Swoim monologiem autor potrafi wzbudzić empatię, a miejscami i współczucie
W trakcie lektury tego tekstu, wydało mi się, że warto byłoby wspomnieć o pomocnej roli alkoholu w uzyskaniu przez twórcę bogatej wyobraźni i niezwykłej osobowości, a co za tym idzie nobilitacji na literackiej giełdzie. /Parnasie/ Pomijając liczne przykłady popierającej te twierdzenie, ograniczę się do zacytowania fragmentu "Wesela" Wyspiańskiego - "Pije, piję, bo ja muszę, bo jak piję to mnie kłuje, strasznie wiele odgaduję, tak po polsku coś miarkuję - Chopin gdyby żył, toby pił."
  Temat: czasem gaszę słońce
Kazik42

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 6310

PostForum: POEZJA   Wysłany: 2015-01-30, 13:28   Temat: czasem gaszę słońce
I to jest właśnie poezja
  Temat: Pytanie
Kazik42

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 2053

PostForum: Aforyzmy   Wysłany: 2015-01-30, 09:14   Temat: Pytanie
No przecież wiadomo - Obywatelka Leokadia Grzegrzółka vel Grzegżółka względnie Gżegżókła, zwana powszechnie Lujdą zam. Żelazna 18 m 8
  Temat: Górnik
Kazik42

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 1696

PostForum: Limeryki   Wysłany: 2015-01-29, 11:41   Temat: Górnik
Słyszałem o tym górniku to Stachanow. W Polsce jego wyczyn powtórzył Pstrowski.
  Temat: Radość
Kazik42

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 3340

PostForum: PROZA   Wysłany: 2015-01-28, 15:14   Temat: Radość
Do pomocnika malarza stojącego na drabinie i malującego sufit, mów majster : "Czymaj się pędzla bo zabieram drabinę"
  Temat: Przekleństwo mięsa
Kazik42

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 1570

PostForum: Opowiadania   Wysłany: 2015-01-26, 18:47   Temat: Przekleństwo mięsa
Dostrzegam pewne braki tego tekstu./np. zbytnio "rozbuchana"fantazja twórcy, ocierająca się o pur nonsens/. Dostrzegam jednak i liczne zalety tego tekstu. Wymieniłbym tu oryginalność ujęcia tematu, wykraczającą poza prostą rejestracje fatów i banalny opis.
Autor posiadł wcale biegłą umiejętność kreślenia charakterystyk postaci swoich bohaterów. W zaproponowanym tekście przedstawiony jest Alpaca Offal. Jest to typowy abnegat, amator samogwałtu i wielki miłośnik piwa. Mimo ukończenia dwudziestu pięciu lat, ciągle prawiczka/nie mylić z prawicowcem/
Zastajemy go jak włócząc się po mieście bez celu znajduje dyskietkę. Po jej uruchomieniu odczytuje tajemniczy napis-" Kogo chciałbyś dzisiaj zrobić?"Absolutnie"nie wie co to oznacza. Dopiero po przetłumaczeniu napisu na język andalimiński okazało się, że napis brzmi? "Kogo chciałbyś dzisiaj przelecieć? Bez zbędnej zwłoki wybrał trzy osóbki szczególnie apetyczne. Czytelnik ma nadzieje, że następne odcinki będą niemniej apetyczne i bulwersujące.
  Temat: Radość
Kazik42

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 3340

PostForum: PROZA   Wysłany: 2015-01-26, 11:20   Temat: Radość
Podobno najbardziej radosna jest radość o której mowa w powiedzeniu ludowym: -"Obiecanki cacanki, a głupiemu radość"
  Temat: Radość
Kazik42

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 3340

PostForum: PROZA   Wysłany: 2015-01-25, 17:36   Temat: Radość
A ja twierdzę,że najwspanialsza jest "Radość o poranku" /Loranc. Drozdowska/ -'Jak dobrze wstać -Skoro Świt - Jutrzenki blask duszkiem pić "/ mając nadzieję, iż "jutrzenki blask" jest w procenty nader bogaty/
 
Strona 1 z 58
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group