Fraszkowym Królem został Rafał Bardzki


Publicystyką Roku/2017 został utwór:POWSTANIE WARSZAWSKIE autor - Owsianko

Wierszem Miesiąca II/2018 zostały dwa utwory: Listonosz autor - Motysia
i powroty autor - Gelsomina

Prozą Miesiąca II/2018 został utwór: Afirmacja autor - ag

Złotą Pietruchę zdobył utwór:Czarna wdowa (Pająk czy pajęczyca?) autor - jaceksenior

Zapraszamy do zabawy o Złotą Pietruchę w temacie "kozioł"

Zapraszamy do głosowania
Wybieramy Limerykowego Króla


Znalezionych wyników: 4459
PISZEMY.PL - Portal literacki i edukacyjny Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Na starość
Pola

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 415

PostForum: Wersje robocze   Wysłany: 2018-04-18, 16:40   Temat: Na starość
Ja tam wolę czuć się młodo,
niż tęsknić za urodą :hmm:
  Temat: ŻYWOTY ŚWIĘTYCH KRÓW
Pola

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 307

PostForum: Wersje robocze   Wysłany: 2018-04-18, 16:37   Temat: ŻYWOTY ŚWIĘTYCH KRÓW
Ciekawy felieton. Nie napawa optymizmem. Ale co tam - każdy orze jak może. Serdecznie pozdrawiam :D
  Temat: na chłopa w kiecce
Pola

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 451

PostForum: Wersje robocze   Wysłany: 2018-04-18, 16:27   Temat: na chłopa w kiecce
Fajna fraszka :lmao: Uśmiałam się :lmao:
  Temat: Transatlantyk
Pola

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 940

PostForum: Wersje robocze   Wysłany: 2018-04-18, 16:25   Temat: Transatlantyk
Już widzę to stado latających słoni :lmao:
  Temat: pod paznokciami idealne wymówki
Pola

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 265

PostForum: Wersje robocze   Wysłany: 2018-04-18, 16:22   Temat: pod paznokciami idealne wymówki
Wiersz - bardzo motywujący. Czasem trzeba zrobić coś dla siebie, nie licząc na nikogo.
Podoba się :D
  Temat: Sam...ogon
Pola

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 1468

PostForum: PROZA   Wysłany: 2018-04-18, 16:15   Temat: Sam...ogon
Elunia, dziękuję za gratulacje :D
  Temat: Turyści na miarę...
Pola

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 406

PostForum: Felieton   Wysłany: 2018-04-16, 10:13   Temat: Turyści na miarę...
Ja też widziałam, jedną pannicę w szpilkach. :hmm:
Danusia, dzięki za przeniesienie :thumbup:
  Temat: Polepiona narzeczona cz 3
Pola

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 1147

PostForum: PROZA   Wysłany: 2018-04-11, 14:59   Temat: Polepiona narzeczona cz 3
Seba, gratuluję trzeciego miejsca na podium :yes:
  Temat: Sam...ogon
Pola

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 1468

PostForum: PROZA   Wysłany: 2018-04-11, 14:56   Temat: Sam...ogon
Dzięki, Danusia :yes:
  Temat: Afirmacja
Pola

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 1423

PostForum: PROZA   Wysłany: 2018-04-11, 14:54   Temat: Afirmacja
Gratuluję pierwszego miejsca na podium :D
  Temat: Turyści na miarę...
Pola

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 406

PostForum: Felieton   Wysłany: 2018-04-10, 11:34   Temat: Turyści na miarę...
Rafał, to prawda. Dziękuję za czytanie i ciekawy komentarz :D
  Temat: Turyści na miarę...
Pola

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 406

PostForum: Felieton   Wysłany: 2018-04-09, 08:23   Temat: Turyści na miarę...
Elunia, dziękuję za czytanie i miły komentarz :)
  Temat: Śmigus-dyngus
Pola

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 802

PostForum: Wersje robocze   Wysłany: 2018-04-03, 10:16   Temat: Śmigus-dyngus
Zamiast - polać gdzieś dziewczynę
siknął w but i miał jodynę :hihi: :hihi:
  Temat: Refleksyjnie o Władzy
Pola

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 409

PostForum: Wersje robocze   Wysłany: 2018-04-03, 10:10   Temat: Refleksyjnie o Władzy
Bodzio,
Seba,
dziękuję za komentarze i czytanie :D
  Temat: Refleksyjnie o Władzy
Pola

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 409

PostForum: Wersje robocze   Wysłany: 2018-03-30, 16:55   Temat: Refleksyjnie o Władzy
Jeśli istnieje specyficzna ludzka potrzeba, jest nią potrzeba władzy. Niektóre zwierzęta wyższego rzędu pragną miłości jako elementu ich potrzeby przetrwania. Większość z nich pragnie wolności. Większość z nich bawi się - przynajmniej póki są młode - i robi wrażenie jakby się uczyła. Władza - w tym znaczeniu, w jakim pragną jej ludzie, to znaczy sztuka dla sztuki, jest czymś wyjątkowym dla naszego gatunku. Zwierzęta stają się agresywne, kiedy czują się zagrożone, pragną współżycia płciowego, pragną żywności dla siebie lub dla swoich młodych. Ich zachowaniem kieruje jednak instynkt przetrwania, a nie potrzeba władzy. My jesteśmy jedynym gatunkiem, którym rządzi potrzeba władzy. To właśnie ona bardzo wcześnie zastępuję potrzebę przetrwania i rządzi wyborami życiowymi.
Wielu ludzi przyznaje, że posiada wystarczająco dużo wszystkiego, czego ludzie mogą zapragnąć. Jednak nadal pragnie przyjemności związanej ze zdobywaniem jeszcze więcej - nawet jeśli zdobywanie więcej często oznacza, że inni otrzymają mniej. Także długotrwałe przyjaźnie są narażone na ryzyko, kiedy jedno z przyjaciół pragnie i zdobywa znacznie więcej władzy niż drugie. Trudno jest pozostać przyjacielem kogoś, kogo pożera chciwość i pragnienie bycia kimś ważnym. U wielu ludzi dążenie do zaspokojenia tego uczucia jest nienasycone. Chcemy wygrać, kierować obrotem spraw, prowadzić je całkowicie po swojemu. Chcemy mówić innym, co mają robić, widzieć, że to robią i to w taki sposób, jaki my uważamy za najlepszy. W dążeniu do władzy wielu ludzi bez skrupułów robi to, co uważa za niezbędne aby ją uzyskać - nawet jeśli oznacza to złożenie na ołtarzu ofiary małżeństwa, stosunków z dzieckiem czy rodzicem lub zniszczeniem rywala. Nawet morderstwo nie wykracza poza granice możliwości ludzi, którzy ulegli obsesji władzy.
W społeczeństwie w jakim żyjemy, to właśnie ci, którzy posiadają władzę, często definiują rzeczywistość - nawet jeśli ta definicja może być krzywdząca dla innych. Na przykład, we wszystkich szkołach można spotkać nauczyciela, który uważa za właściwe "oblanie" ucznia. Sprawianie zawodu dzieciom, znieważająca praktyka oparta na władzy, jest jednym z ważnych przyczyn płaskiej linii postępu stosunków międzyludzkich. Sama w sobie władza nie jest ani dobra, ani zła. O różnicy decyduje to, jak jest zdefiniowana, zdobyta i stosowana.
Kiedy jeszcze w wieku dziecięcym poznamy smak władzy, widząc naszych rodziców i innych zrywających się w gotowości, aby dać nam to, czego chcemy, nasza potrzeba władzy zaczyna dominować. Zanim staniemy się nastolatkami, potrzeba władzy pcha nas daleko poza to, co robilibyśmy, gdyby naszym jedynym pragnieniem było przetrwanie i zdobycie uwagi osoby kochanej. Ponieważ kierujemy się potrzebą władzy, stworzyliśmy porównawczy porządek międzyludzki, który reguluje niemal wszystko co robimy. Pozycja społeczna, stosunki sąsiedzkie, domy mieszkalne, ubrania, stopnie, zwyciężanie, bogactwo, wzorce piękna, wyścigi, siła, modelowa budowa ciała, rozmiar piersi lub bicepsów, samochody, żywność, meble, oceny popularności stacji telewizyjnych i niemal wszystko inne, co może przyjść na myśl, zostało przekształcone w walkę o władzę. Parcie do przodu, nawet za cenę spychania innych, jest dla części ludzi w naszym społeczeństwie sposobem życia.
Oczywiście, wielu ludzi zdobywa władzę, pracując dla wspólnego dobra. Walczymy o zdobycie tego, co daje nam silne poczucie władzy, i możemy też na liczne sposoby pomagać innym. Kiedy jakaś osoba podnosi swoją średnią w nauce, lub obniża swój wynik w ulubionej dyscyplinie sportu, nie upokarza to nikogo. Kiedy lekarz ratuje życie ludzkie, lub opracowuje nowy rodzaj terapii, czuje się kimś obdarzonym władzą, a wszyscy na tym korzystają. W szeregach kadry nauczycielskiej są szczęśliwi nauczyciele, którzy czują posiadaną przez siebie władzę, kiedy widzą, że ich uczniowie dobrze się uczą.
Nie wszyscy aspirujemy do uzyskania takiej władzy, jaką posiadają politycy lub najbogatsi. Ale, w skali minimum, chcemy, żeby ktoś wysłuchał tego, co mamy do powiedzenia. Jeśli nikt nas nie słucha, czujemy ból wywołany brakiem władzy - ból podobny do tego, jaki odczuwamy za granicą, kiedy usiłujemy uzyskać jakąś informację, ale nikt nie zna naszego języka.
  Temat: Bezsens i nadzieja
Pola

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 964

PostForum: Wersje robocze   Wysłany: 2018-03-30, 16:19   Temat: Bezsens i nadzieja
Jacku, wstaw mi link do tego wiersza, bo nie wiem gdzie go szukać :D
echo, dzięki za czytanie :)
  Temat: Turyści na miarę...
Pola

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 406

PostForum: Felieton   Wysłany: 2018-03-22, 15:50   Temat: Turyści na miarę...
Turysta kto zacz, każdy wie. Jednak turysta turyście nierówny. Jeden biega w górskich butach, dźwiga ogromny plecak i admiruje przyrodę. Oto krótka charakterystyka turysty wysokopiennego. Inny z kolei preferuje ubiór wygodny, bardziej elegancki i zwiedza miasta, zachłystując się ich zabytkami i architekturą. To z kolei typ niskopienny. Ja wyodrębniłam sobie jeszcze turystę bardzo niskopiennego, ukształtowanego przez Zakopane, a w szczególności Krupówki.

Krupówki, jakby na to nie patrzeć, są tą gorszą, niestety bardziej znaną duszą Zakopanego. To sztuczna uliczka, na której naprzemiennie przytulają się do siebie różne sklepy i wszelkiej maści żarciodajnie. Dodajmy do tego jeszcze obłędne pamiątkarstwo, nieprzebrane ilości i jakości lodów, gofrów i oczywiście słynne oscypki, a Krupówki wyrosną nam przed oczami jak w najgorszym koszmarze. Jakim to niezbadanym, chyba nie boskim wyrokiem, coś tak ślicznie sztucznego, że się posłużę terminologią Witkacego, powstało w tak niebanalnym mieście?

Pomińmy, pomińmy litościwie odpowiedź na to pytanie i skupmy się na bardzo niskopiennym, który przemierza Krupówki kilka razy dziennie, zmieniając ubiór oraz oprawki okularów, z czego podobno do rozpuku naśmiewają się górale. Śmieją się, śmieją, ale dudki trzepią, ile tylko wlezie. Bo jak tu przecież nie trzepać, gdy okazja sama w łapy się pcha?

A zatem bardzo niskopienni szusują po Krupówkach, jedzą, piją, nabywają, czyli po prostu uprawiają turystykę tyleż kosztowną, co niewymagającą. Kopsną się jeszcze może kolejką na Gubałówkę, posnobują na leżaczkach, napiją piwka. Dobrze, że choć siorbną sobie troszkę widoczków, tak przy okazji spijania pianki. Z tras rzeczonego turysty należy jeszcze wymienić Morskie Oko - oczywiście na mokrych od potu końskich plecach. Szkapinie oczy z orbit ledwo nie wylezą, a tu siedzi sobie taki krzepki jeden z drugim i wytyka palcem piechurów.

Tak mi się raz niefortunnie złożyło, wybrać do Zakopanego z grupką bliższych i dalszych znajomych. Ubaw miałam naprawdę po pachy, gdy jeden z tych dalszych, spasiony sybaryta, wszędzie woził dupsko swoim srebrnym Audi. A ile było krzyku, gdy trzeba było potruchtać kawalątek na piechtę! Na Gubałówkę jeszcze wyjechał, bo kolejką. Na Nosal już odmówił wycieczki, bo tam asfalt nie położony. A po wymagającej turystyce uprawiał w regionalnej knajpie swój folklorek, zagryzając kotleta po zbójnicku kawiorem i podlewając go obficie szampanem. Nic dodać, nic ująć.

Ale co tam, niech każdy sobie uprawia taką turystykę, jaką lubi. Byle mi tylko ci bardzo niskopienni nie wyściubiali nosa poza Krupówki. Wtedy czepiać się nie będę.

No, jak tu się nie denerwować, gdy o godzinie szesnastej, pod Wodogrzmotami Mickiewicza zaczepia mnie pewien pan i pyta, czy do Doliny Pięciu Stawów, to tędy. Odpowiadam grzecznie, że tak, że owszem, ale, że na taką wycieczkę to już za późno. Pan macha mi tylko ręką przed oczami i zasuwa zdobywać dolinę. Fajnie jest. Ja o szesnastej daleko za Pięcioma Stawami, on daleko przed. Gęby bym nie otworzyła, gdyby to był turysta z plecakiem, itp., itd. A ten w letnich, lnianych spodenkach, takiej samej kamizeleczce i mokasynach. Prowiant też sobie dygował po zbóju, że tak powiem, bo w reklamóweczce kołysały się dwa piwka i paczka paluszków! Takich przypadków jak ten, na pęczki i tak naprawdę nie wiadomo, czy stukać się w głowę, czy patrzeć na to wszystko z przerażeniem.

Natomiast język w gębie to już straciłam dokumentnie na widok panny, która przez Świstówkę zasuwała w japonkach! Doprawdy, jeszcze na tę wycieczkę górską, powinna była założyć sobie plażową sukienkę i pleciony koszyczek do kompletu.

Ech, Zakopane... I tak cię kocham, nawet pomimo Krupówek i tych bardzo niskopiennych...
  Temat: Sam...ogon
Pola

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 1468

PostForum: PROZA   Wysłany: 2018-03-22, 15:18   Temat: Sam...ogon
Elunia, ja już dawno przestałam bawić się lalkami. Dwudziestego siódmego marca, stuknie mi siedemdziesiąt sześć lat.
Pozdrawiam :yes:
  Temat: Bezsens i nadzieja
Pola

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 964

PostForum: Wersje robocze   Wysłany: 2018-03-16, 10:24   Temat: Bezsens i nadzieja
:yes: Jacku,
Antosiu,
Ela,
Seba, dziękuję za komentarze
  Temat: "Sralis mazgalis''
Pola

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 1231

PostForum: Opowiadania   Wysłany: 2018-03-16, 10:10   Temat: "Sralis mazgalis''
Danusia, dziękuję za korektę i wszystkim za komentarze :yes:
 
Strona 1 z 223
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group