Wierszem Miesiąca III/24 został utwór Baśń wyszeptana o Poezji - Autsajder1303

Najlepszym anonimowym opowiadaniem został utwór - "Pani Basia" - jaga

Po co wiersze pisać?

Czyli: dyskutujemy o literaturze, kulturze oraz pytamy, skąd czerpiecie pomysły?

Moderator: Redakcja

Eitheror
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 945
Rejestracja: 22 czerwca 2008, 19:43
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wierszy miesiąca: 2
Najlepsza proza: 1

Po co wiersze pisać?

Post autor: Eitheror »

Nieco żartobliwa próba rozważania z użyciem prostych słów i powtórzeń.

Wiersz jest krótszy od opowiadania i powieści , a jednak wiersz ma najwięcej treści. A treść wiersza to jego sposób. Sposób na to aby wyrazić to, co powinien albo chce wyrazić. Filozofia wierszowania jest filozofią własną każdego poety. Czyż w tym kontekście nie należy cieszyć się nieograniczoną wolnością? Nie. Nieograniczona wolność prowadzi do zaślepienia, do ograniczenia własnego, do pustego łba. Pusty łeb myśli, że zna treść. Jednak pusty łeb to pusty łeb, a treść to treść. Pusty łeb to poetycki wydrwigrosz. Każdy z nas poniekąd to pusty łeb, bo w takim kontekście rozważania , każdy dla każdego jest poetyckim wydrwigroszem. Jak otrząsnąć się z pustogłowia? Przestać myśleć. Przestać myśleć rozumem. Zacząć myśleć z wnikliwą wyrozumiałością. Pustogłowie to choroba postępująca. Niełatwo się z niej otrząsnąć, bo przyjemnie jest popaść w zaślepienie, złość, samo zachwyt, niemoc czy podłość.

Sposób na wiersz

Ja
Ty
Podsumowanie

Sposób: trzy słowa z treścią.

Wiersz "Sposób na wiersz" próbuje odpowiedzieć na wiele pytań. Czym jest wiersz, sposób, miłość, codzienność i życie. Czym jest wiersz, jeśli nie esencją treści, podsumowaniem myśli, istnieniem odrębnym, ekspresją przekazu pozornie prostego? Za zasłoną słowną wiersza kryje się głęboka wiara w istnienie myśli, która go wyraża i to jest sposób.
Miłość. Czyż miłość to nie „Ja” i „Ty” i to co „Nas” łączy? To jest esencja, sposób, podsumowanie, treść.
Codzienność. Czyż nie dotyczy relacji między „Ja” i „Ty” ? Każdy z nas to „Ja” i „Ty” dla każdego z nas. Tłum to liczebna równowaga.
Życie to skończona codzienność w nieskończoności oddziaływań. Powtarzające się cykle relacji między „Ja” i „Ty” tworzą treść życia. W tych powtórzeniach jesteśmy nieśmiertelni.

W wierszach, w których podmiotem lirycznym jest sam wiersz, poruszam problemy egzystencjalne wiersza, który został skazany na wolność słowa. W obawie przed lękiem i poczuciem beznadziei istnienia, przybierając żartobliwą formę i finezyjny dystans do świata, szuka on sposobu na życie.

Komentarz: Jakikolwiek związek powyższego rozważania, z tak zwanymi innymi rozważaniami, jest całkowicie niezamierzony i przypadkowy.

Ostatnio zmieniony 15 lipca 2008, 20:04 przez Eitheror, łącznie zmieniany 5 razy.

Lubię pisać, ale nie lubię o tym gadać.

mawers
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 351
Rejestracja: 14 maja 2008, 10:50
Lokalizacja: że znowu

Post autor: mawers »

Ciekawe to co napisałaś tutaj.

Awatar użytkownika
Kazik42
Emeryt/ka
Posty: 1106
Rejestracja: 12 stycznia 2008, 21:18
Lokalizacja: Lublin
Najlepsza proza: 2

Post autor: Kazik42 »

Do budowy dobrego wiersza dobra jest "sieczka słowna", ale podobno dużo lepszy "łupież słowny"/oczywiście wyłącznie najlepszego gatunku/

mawers
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 351
Rejestracja: 14 maja 2008, 10:50
Lokalizacja: że znowu

Post autor: mawers »

Dobre wiersze już dawno zostały napisane. Teraz przyszła pora na dobrych poetów.

Awatar użytkownika
rzorrz
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 391
Rejestracja: 06 kwietnia 2007, 00:13
Lokalizacja: CILMAENGWYN

Post autor: rzorrz »

Ten, co w życiu nie przeczytał żadnej książki, żadnych wierszy czy też gazet różni się, od tego który wciąż w książkach i innych pismach poszukuje odpowiedzi, tym że jest głupi na swój własny sposób.

rzorrz from

Awatar użytkownika
Kazik42
Emeryt/ka
Posty: 1106
Rejestracja: 12 stycznia 2008, 21:18
Lokalizacja: Lublin
Najlepsza proza: 2

Post autor: Kazik42 »

Uzupełniając mój komentarz dodam: co klasa, to klasa. Chapeau bas!!!

Awatar użytkownika
Naczelna
Emeryt/ka
Posty: 1545
Rejestracja: 02 listopada 2006, 00:37
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Naczelna »

Przeczytałam pierwszy post i zastanowiłam się. :)
Na marginesie dodam, że nie zgadzam się z :

Eitheror pisze:

Wiersz jest krótszy od opowiadania i powieści , a jednak wiersz ma najwięcej treści.

Wiersz od formy prozatorskiej może mieć treści więcej lub mniej, w zależności od tego, o czym i jakiej jakości są porównywane teksty.

Mnie od dawna chodziło po głowie takie pytanie, związane myślę z wątkiem: jaka ta poezja internetowa jest wyrozumiała i jak się rozciąga, że wierszami nazywane są czasami utwory, które z poezją nie mają nic wspólnego. I do pytania przechodząc: czy ktoś, komu wydaje się, że napisał wiersz bądź wiersze, jest poetą czy poetką? Udzieliłam sobie odpowiedzi na to pytanie, ale czytając w internecie wypowiedzi różnych osób wiem, że wielu ludzi udzieliłoby innej odpowiedzi niż ja.

Naczelna w stanie spoczynku

Eitheror
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 945
Rejestracja: 22 czerwca 2008, 19:43
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wierszy miesiąca: 2
Najlepsza proza: 1

Post autor: Eitheror »

Kto poetą jest? Powiedziałabym, tak zwany poeta. Całe życie to jakiś żart. Poezja internetowa to wynalazek, nie mylić z poezją. A moze jednak mylić. Nie wiadomo.Nie wiadomo czy ja wiem, co piszę.

Lubię pisać, ale nie lubię o tym gadać.

Awatar użytkownika
elafel
Młodszy administrator
Posty: 18275
Rejestracja: 16 listopada 2007, 20:56
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 15
Srebrnych Pietruch: 17
Brązowych Pietruch: 21
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 3
Wierszy miesiąca: 15
Najlepsza proza: 7
Najciekawsza publicystyka: 1

Post autor: elafel »

Poeta to człowiek twórczy i jak każdy twórca zakręcony.

Ela

Awatar użytkownika
awatus
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 843
Rejestracja: 13 stycznia 2008, 01:02
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: awatus »

Człowiek ogólnie ma naturę twórczą.
Eitheror zadajesz pytanie kto to jest poeta.
Czy poetą nie może być chłop z widłami, który podczas pracy wymyśla sobie różne podśpiewajki aby czas pracy sobie uprzyjemnić?

Czy może poetą jest ten kto napisze 100 wierszy?
Szczerze wiele jest takich pojęć w języku, z którymi można bawić się w takie zabawy jakie przedstawiłeś w ostatnim poście.

Wiadomo przecież, że aby zostać uznaną osobą w jakimś tam fachu trzeba mieć trochę talętu, włożyć trochę pracy, mieć trochę szczęścia i wiele jeszcze składników można by tu wymieniać w tym przepisie na sławę i sukces.
Więc jak myślisz czy jakby nie było internetu i tak rozwiniętego systemu informacyjno komunikacyjnego ludzie nie pisali by wierszy a w szczególności słabych wierszy?

Jak nam ciężko mając dwoje oczu no w moim przypadku jedno spojrzeć na wiele spraw z innej perspektywy.

"Śmiejesz się do mnie draniu, gdy brew wznoszę swą do góry
I kiedy pokład pełen krwi, gdy ginie wróg jak szczury,
Gdy nagiel-zupa szkodzi mi i batem grzbiet pocięty,
Przedrzeźniasz wtedy moją twarz na płótnie rozciągnięt"

Eitheror
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 945
Rejestracja: 22 czerwca 2008, 19:43
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wierszy miesiąca: 2
Najlepsza proza: 1

Post autor: Eitheror »

awatus pisze:

Eitheror zadajesz pytanie kto to jest poeta.

Mogłeś tak zrozumieć, bo było to w nawiązaniu do postu Naczelnej.
Napisałam na samym początku, że filozofia wierszowania, jest filozofią każdego poety i to jest jedyna myśl jaka mi do głowy przychodzi w związku z tak zwanym byciem poetą.

awatus pisze:

Więc jak myślisz czy jakby nie było internetu i tak rozwiniętego systemu informacyjno komunikacyjnego ludzie nie pisali by wierszy a w szczególności słabych wierszy?

Co to jest wiersz słaby? Oto jest pytanie. Trochę się oczywiście droczę, bo można obrać kryteria i oceniać, oceniać. Łatwo jest zbadac formę, gorzej z treścią . A i forma zresztą może być waryjacyją. Ustalisz sobie normę, a tu bach. Coś nowego i wcale nie wiersz słaby.

A co do tak zwanej sławy, to niestety pech. Gdyby van Gogh malował dla sławy, to nic by nie namalował. A Nikifor? A jeszcze inni. Wielu genialnych ludzi umarło i świat o nich zapomniał. O wielu przypomniano sobie po kilku stuleciach.
Sława to pycha i próżność. Kto dla sławy tworzy, a nie z miłości dla tworzenia, z pasją i oddaniem, ten pajac. Miło jest być połechtanym , że ładnie się pisze, że nietuzinkowo, że niebrzydko. Miło jest być. Ale czy to coś znaczy aby istnieć? Skomplikowane to wszystko jak dla mnie.

Ostatnio zmieniony 18 lipca 2008, 17:20 przez Eitheror, łącznie zmieniany 1 raz.

Lubię pisać, ale nie lubię o tym gadać.

Awatar użytkownika
awatus
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 843
Rejestracja: 13 stycznia 2008, 01:02
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: awatus »

Bo często ludzie pewną szablonowość stosują dla ułatwień w zrozumieniu tak mi się wydaje. Przykład, albo i tuzin nie potwierdzają reguły. Jedynie dowód bez żadnych wątpliwości może potwierdzić teorię. Tylko z tym w dziedzinach nie ścisłych jest spory problem.
I ze sławą tak jest, że dla każdego może oznaczać coś innego a jednocześnie zbliżonego w swoim ogromnym znaczeniu.

Jeżeli już chodzi o ocenianie wierszy i ogólnie sztuki jest to głównie ocena subiektywna. Można co prawda potrudzić się i przybliżyć wartość danego utworu na podstawie wiedzy i innych przymiotów, którymi mniej lub bardziej zdatnie się posługujemy. Prawdą natomiast jest to, że poezja dzielnie towarzyszy ludzkości i pomaga jej przezwyciężyć i upiększyć czas, świat i co tam kto sobie życzy.

pozdrawiam

"Śmiejesz się do mnie draniu, gdy brew wznoszę swą do góry
I kiedy pokład pełen krwi, gdy ginie wróg jak szczury,
Gdy nagiel-zupa szkodzi mi i batem grzbiet pocięty,
Przedrzeźniasz wtedy moją twarz na płótnie rozciągnięt"

Eitheror
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 945
Rejestracja: 22 czerwca 2008, 19:43
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wierszy miesiąca: 2
Najlepsza proza: 1

Post autor: Eitheror »

awatus pisze:

ze sławą tak jest, że dla każdego może oznaczać coś innego a jednocześnie zbliżonego w swoim ogromnym znaczeniu.

Zaczynam przestawać rozumieć co masz na myśli. ;) Ja nie neguję samej sławy,bo to jest w pewnym sensie wypadkowa przypadków czy coś takiego. Chyba chodzi o kontakt z ludźmi , jak ludzie odbierają to, co robisz czy inspiruje ich twoja twórczość czy widzą w niej to samo czy nie. To może być jednak trochę złudne. Tak naprawdę chodzi o to, żeby nie wejść w błoto. To z pozoru nic nie warte powiedzenie , ma wszystko, co trzeba. A więc nie można się zatracić, trzeba umieć patrzeć, widzieć, poszukiwać, nawet trochę pobłądzić, ale iść jakąś swoją drogą. Czerpać ze wszystkiego i kierować się swoim rozumem, intuicją, wiedzą i nie wiem czym jeszcze. Kontakt z ludźmi rozwija i daje inspiracje.

awatus pisze:

Prawdą natomiast jest to, że poezja dzielnie towarzyszy ludzkości i pomaga jej przezwyciężyć i upiększyć czas, świat i co tam kto sobie życzy.

I z tym się zgadzam jak najbardziej.

Pozdrowionka.

Ostatnio zmieniony 18 lipca 2008, 18:27 przez Eitheror, łącznie zmieniany 1 raz.

Lubię pisać, ale nie lubię o tym gadać.

Eitheror
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 945
Rejestracja: 22 czerwca 2008, 19:43
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wierszy miesiąca: 2
Najlepsza proza: 1

Post autor: Eitheror »

Wlazłam w błoto. :O
Kontakt z ludźmi niewoli.
Kontakt z książkami nie.

Heheh. Po co te cholerne wiersze pisać !?

Awatar użytkownika
supp
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 687
Rejestracja: 21 marca 2008, 13:29
Lokalizacja: Poznań

Post autor: supp »

Jak mnie ciśnie to piszę :lmao:

Co ma tonąć - nie zawiśnie.

Nie będę się tłumaczył.
Rozmowy ze stwórcą są dobre na kaca.

Awatar użytkownika
elafel
Młodszy administrator
Posty: 18275
Rejestracja: 16 listopada 2007, 20:56
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 15
Srebrnych Pietruch: 17
Brązowych Pietruch: 21
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 3
Wierszy miesiąca: 15
Najlepsza proza: 7
Najciekawsza publicystyka: 1

Post autor: elafel »

A ja piszę jak na mnie wchodzi ;D i dusi :lmao:

Ostatnio zmieniony 10 stycznia 2009, 00:00 przez elafel, łącznie zmieniany 1 raz.

Ela

Eitheror
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 945
Rejestracja: 22 czerwca 2008, 19:43
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wierszy miesiąca: 2
Najlepsza proza: 1

Post autor: Eitheror »

Pocisnęli! /modnie, nie?/ :puppyeyes:

Lubię pisać, ale nie lubię o tym gadać.

Awatar użytkownika
supp
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 687
Rejestracja: 21 marca 2008, 13:29
Lokalizacja: Poznań

Post autor: supp »

Młodzieżowo ;)

Co ma tonąć - nie zawiśnie.

Nie będę się tłumaczył.
Rozmowy ze stwórcą są dobre na kaca.

tomek
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 1438
Rejestracja: 04 kwietnia 2008, 21:23
Lokalizacja: stołeczne miasto Poznań
Wierszy miesiąca: 1

Post autor: tomek »

A mnie jak ciśnie to wychodzę.

„demokracja nie ma nic wspólnego z wolnością. Jest to łagodny wariant komunizmu”

tomek
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 1438
Rejestracja: 04 kwietnia 2008, 21:23
Lokalizacja: stołeczne miasto Poznań
Wierszy miesiąca: 1

Post autor: tomek »

A piszę wtedy jak już mi się tak mocno nudzi, że mi wszystko jedno.

Ostatnio zmieniony 11 stycznia 2009, 19:47 przez tomek, łącznie zmieniany 1 raz.

„demokracja nie ma nic wspólnego z wolnością. Jest to łagodny wariant komunizmu”

ODPOWIEDZ