Rozpoczynamy anonimowo konkurs - opowiadanie w temacie: "Zasłyszane opowieści"

W konkursie na najciekawsze drabble zwyciężył utwór "sierota" - Gelsomina

Zapraszamy do głosowania na Wiersz Miesiąca III/24

'Lolita' - Vladimir Nabokov.

Co ostatnio przeczytaliście?

Moderator: Redakcja

ODPOWIEDZ
Lux Aeterna.

'Lolita' - Vladimir Nabokov.

Post autor: Lux Aeterna. »

Książka wydawana wprawdzie - jak sami wykonawcy opracowania przyznali - w atmosferze kontrowersji, zresztą nie dziwię się nań zanadto; owszem, tematyka owej książki należy do niespotykanych, jednakże... Czyż nie należy uchylić rąbka głębszego myślenia, wyrozumiałości, albo najtrudniejszej - chęci przeinaczenia swojego poglądy na niektóre sprawy? Przelany na papier cud, opis niesamowitości i - rzeczywiście, przyznaję - niecodzienności, odrębności życia przedstawionych bohaterów. Skłania się ona jednak ku namacalnej, powodującej uścisk w brzuchu myśli, jakobyśmy identyfikowali się z drobnym posłowiami, kontekstami, przedstawionymi za woalem wykwintnych znaków interpunkcyjnych. Otóż tak, 'Lolita', której sam tytuł przywodzi na myśl buńczuczne, rozrzutne dziewczę, wymalowaną pannicę - i któż wie, czy nie istną ladacznicę! - jednak zgodzę się tu z potencjalnym komentarzem - książka nie dla osób, które lubują się w pochopnym ocenianiu i uprzedzaniu się. Vladimir był wybitnym pisarzem, tak więc jedna z jego książek musi być niczym innym, jak opiewanym dźwiękami melancholijnej harfy Zmieniaczem Czasu i Żyć; potrafi odmienić wszystko.

Awatar użytkownika
nechebete
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 255
Rejestracja: 02 marca 2008, 22:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: nechebete »

"Za to żeś nadużył mnie grzesznika
za to żeś nadużył
za to żeś
za to żeś nadużył mego nadużycia"

To mój ulubiony fragmenta, a całość dzieła jest istotnie godna polecenia, by móc samemu przeżyć niezapomniane doświadczenie jakim lektura Lolity niwątpliwie jest.
Wtopić sie w umysł pedofila...brzmi niemoralnie, ale warto.

"Jutro pokocha ten, kto nie kochał nigdy,
ten, kto kochał, jutro pokocha."

Awatar użytkownika
kurtz
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 160
Rejestracja: 28 maja 2008, 16:54
Lokalizacja: Nowhere

Post autor: kurtz »

tematyka tematyką...
ale "Lolita" jest przede wszystkim książką, która zrewolucjonizowała język. to, co Nabokov wyprawia tam językowo i erudycyjnie absolutnie przyćmiewa tzw. temat.

Awatar użytkownika
ovoc_ziemii
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 1446
Rejestracja: 03 lutego 2008, 15:06
Lokalizacja: ze straganowej półki

Post autor: ovoc_ziemii »

Mnie się bardzo dobrze ją czytało, choć to było bardzo dawno i już trochę nie pamiętam :)

milka540

Post autor: milka540 »

Jedna z moich ulubionych książek. Zachwyt wzbudza we mnie nie tyle kontrowersyjna fabuła, co sposób w jaki została napisana. Nabokov jest mistrzem w operowaniu słowami.

Awatar użytkownika
ovoc_ziemii
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 1446
Rejestracja: 03 lutego 2008, 15:06
Lokalizacja: ze straganowej półki

Post autor: ovoc_ziemii »

Widzę, że się zgadzasz z Kurtzem co do słowa..ja jak już wspomniałam, nie pamiętam jej, ale nabrałam chęci, aby do niej wrócić :) Jest tego warta.

Calendula

Post autor: Calendula »

Ach, śliczna mała Lo!
Widzę, że mam mało co dodania, bo wszystko powiedzieli za mnie poprzednicy. 'Lolita' została tak sprytnie napisana, że czytając tę książkę nie do końca uświadamiamy sobie brutalną prawdę - że Humbert-Humbert to po prostu pedofil.
Jak wspomniał kurtz i milka540, boskim w tej książce jest język. Bogaty i bajeczny, czaruje i uwodzi czytelnika od pierwszych słów.

ODPOWIEDZ