Zapraszamy do głosowania na Wiersz Miesiąca II/24

Rozpoczynamy anonimowo konkurs - opowiadanie w temacie: "Zasłyszane opowieści"

Rozpoczynamy anonimowo konkurs- DRABBLE - w temacie "Telefon"

Ciąg Fibonacciego (0,1,1,2,3 ..)

Tematy przenoszone z innych działów. Czas przechowywania tekstów 1 rok.

Moderator: Redakcja

ODPOWIEDZ
Borowik
Posty: 5
Rejestracja: 17 czerwca 2020, 13:21

Ciąg Fibonacciego (0,1,1,2,3 ..)

Post autor: Borowik »

...

Ostatnio zmieniony 23 czerwca 2020, 14:17 przez Borowik, łącznie zmieniany 15 razy.
Awatar użytkownika
elafel
Młodszy administrator
Posty: 18139
Rejestracja: 16 listopada 2007, 20:56
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 15
Srebrnych Pietruch: 17
Brązowych Pietruch: 21
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 3
Wierszy miesiąca: 15
Najlepsza proza: 7
Najciekawsza publicystyka: 1

Re: Ciąg Fibonacciego (0,1,1,2,3 ..)

Post autor: elafel »

Strasznie długie, proponuję podzielić na kilka części, wtedy będzie łatwiej znaleźć czytelnika.
Taka wielkość zniechęca.

Ela

Awatar użytkownika
jaga
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 2964
Rejestracja: 19 października 2019, 10:36
Lokalizacja: lubuskie
Złotych Pietruch: 5
Srebrnych Pietruch: 6
Brązowych Pietruch: 10
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 7

Re: Ciąg Fibonacciego (0,1,1,2,3 ..)

Post autor: jaga »

o jacie, ale długi tekst, to powieść - zaglądnę innym razem

jaga
zakapioka
Autor/ka
Posty: 82
Rejestracja: 15 kwietnia 2020, 19:29
Lokalizacja: Wolfenbüttel
Brązowych Pietruch: 2

Re: Ciąg Fibonacciego (0,1,1,2,3 ..)

Post autor: zakapioka »

Hej, Operatorzy portalu!
Gdzieś tam na początku mojego tu pobytu, na moją skargę, że pisany tu przeze mnie tekst został wraz z żądaniem zalogowania się skasowany, stwierdziliście, że to niemożliwe.
Później kiedyś sytuacja się powtórzyła (nie meldowałem podejrzewając własny błąd)

Przed godziną zalogowałem się tutaj.
Wziąłem "pod lupę" tekst Borowika i poddałem go długiej krytyce.
Zakończyłem konkluzją: "Sorry, Borowik, ale Twój tekst wymaga długiej jeszcze pracy nad nim, aby zaczął wchodzić do ucha bez zgrzytów" i wcisnąłem opcję "Wyślij".
Niestety znowu skonfrontowany zostałem z żądaniem zalogowania się, po którym godzina mojego ślęczenia tutaj okazała się ponownie nie do odzyskania. Nie wmawiajcie mi zatem, że program nigdy nie kasuje uczestników Waszego portalu dłużej pracujących nad jakimś tekstem! Tym razem byłem uważny i na pewno nie popełniłem żadnego błędu! Teraz profilaktycznie, dla uniknięcia kolejnego mnie wymazania, kopiuję ten tekst przed wysyłką.

Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19642
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Re: Ciąg Fibonacciego (0,1,1,2,3 ..)

Post autor: Dany »

(Hej?)Zakapioka, rozumiem Twoje zdenerwowanie, ale tak już jest, że strona długo nie przewracana, zostaje użytkownikowi wylogowana. Też tak czasami mam, co mnie bardzo denerwuje, ale wystarczy wpisać na nowo loging, kliknąć zaloguj i jak pokaże się pusty komentarz, to cofnąć stronę, pokaże się zaloguj, dalej cofnąć i już jest tekst przez nas napisany, zrobić "podgląd" i teraz kliknąć "wyślij". U mnie to się sprawdza.

Czy można opóźnić wygaśnięcie, zapytam Admina Krzysztofa, który zajmuje się techniczną stroną Piszemy.

Ostatnio zmieniony 22 czerwca 2020, 13:32 przez Dany, łącznie zmieniany 2 razy.

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

Awatar użytkownika
elafel
Młodszy administrator
Posty: 18139
Rejestracja: 16 listopada 2007, 20:56
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 15
Srebrnych Pietruch: 17
Brązowych Pietruch: 21
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 3
Wierszy miesiąca: 15
Najlepsza proza: 7
Najciekawsza publicystyka: 1

Re: Ciąg Fibonacciego (0,1,1,2,3 ..)

Post autor: elafel »

Ja gdy piszę długi tekst, to przed wysłaniem robię "pogląd" i dopiero wtedy wysyłam. Nigdy mnie nie wylogowało, bo takie działanie wystarczy. Warto spróbować.

Ela

Awatar użytkownika
jaga
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 2964
Rejestracja: 19 października 2019, 10:36
Lokalizacja: lubuskie
Złotych Pietruch: 5
Srebrnych Pietruch: 6
Brązowych Pietruch: 10
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 7

Re: Ciąg Fibonacciego (0,1,1,2,3 ..)

Post autor: jaga »

Borowik - proponuje podzielić teks ta trzy części
mimo najszczerszych chęci takiego tekstu nie podejmę się czytać
czas - miej litość

Ostatnio zmieniony 22 czerwca 2020, 18:48 przez jaga, łącznie zmieniany 2 razy.
jaga
Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19642
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Re: Ciąg Fibonacciego (0,1,1,2,3 ..)

Post autor: Dany »

Też uważam, że można podzielić na trzy części. Na portalu poetyckim, taki długi tekst nie zachęca do czytania.

Zauważyłam, że źle zapisujesz dialogi.

Wyróżniamy różne sposoby zapisu dialogów w zależności od charakteru didaskaliów – części opisowej dialogu, która znajduje się za drugim myślnikiem.
1/

— Przejdźmy dalej — powiedział.

Gdy po kwestii bohatera znajduje się czasownik określający sposób mówienia (np. „powiedział”, „odpowiedział”, „rzekł”, „mruknął”, „szepnął”, „żachnął się” itp.), po kwestii nie stawiamy kropki, a czasownik piszemy małą literą. Przed i po drugim, a także każdym kolejnym myślniki dajemy spacje. Kropka pojawia się dopiero samym końcu.

2/ Didaskalia opisujące tło

— To naprawdę nie jest takie trudne. Zaraz wszystko zrozumiecie. — Uśmiechnął się.

Gdy po kwestii bohatera pojawia się inny czasownik niż taki, który określa sposób wypowiedzenia dialogu (np. „wstał”, „uderzył dłonią w stół”, „usiadł zrezygnowany” i wszelkie inne), po kwestii pojawia się kropka. Po myślniku zaczynamy zdanie dużą literą.

3 Wykrzyknienia, pytania, urwane zdania

— Rozumiecie? — spytał Adam.

— To nie jest takie trudne! — zapewnił Staś.

— Naprawdę nie jest trudne… — Podrapał się po głowie.

W tym przypadku kwestia kończy się znakiem zapytania, wykrzyknikiem lub wielokropkiem — zapisujemy je w zależności od charakteru didaskaliów. Patrz przypadek drugi i trzeci — zwróć uwagę, co znajduje się po kwestii.

Jeżeli po znaku zapytania, wykrzykniku lub wielokropku, znajduje się czasownik opisujący sposób wypowiedzenia kwestii — zdanie rozpoczynamy małą literą. Jeżeli natomiast wypowiedź narratora odnosi się do czegoś innego, zdanie po znaku interpunkcyjnym (pytajnik, wykrzyknik, wielokropek) musi zaczynać się dużą literą.

Ostatnio zmieniony 22 czerwca 2020, 16:55 przez Dany, łącznie zmieniany 2 razy.

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

Borowik
Posty: 5
Rejestracja: 17 czerwca 2020, 13:21

Re: Ciąg Fibonacciego (0,1,1,2,3 ..)

Post autor: Borowik »

Tak. Nad kwestią zapisu dialogów warto się pochylić. To, że zaczynają się od kropek, to akurat efekt, który powstał tutaj, po wklejeniu tekstu na portal. Rzeczywiście czytelniej jest, tak jak u ciebie, jeśli myślnik jest dłuższy, a nie tak jak u mnie krótki. Nie jest jednak dla mnie jasne, jak taki dłuższy myślnik uzyskać. Nie korzystam z Worda, tylko darmowego LibreOffice. Nie wiem, czy to ma jakiś wpływ. Opowiadania nie będę dzielił, bo chciałem, żeby było jedno miejsce, gdzie jest ono opublikowane w całości.

Ostatnio zmieniony 22 czerwca 2020, 17:10 przez Borowik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19642
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Re: Ciąg Fibonacciego (0,1,1,2,3 ..)

Post autor: Dany »

Długość myślników nie ma znaczenia. Dialogi masz źle zapisane. W niektórych niepotrzebna kropka, w niektórych brak dużej litery. Dobra rada- jak chcesz znaleźć u nas czytelników, podziel na części. Jest stanowczo za długie. Komputer trzy razy się rozłączy, zanim człowiek dobrnie do końca. Już i tak podzieliłeś, bo na końcu opowiadania napisałeś:

(czerwiec 2020)
cdn.

Ostatnio zmieniony 22 czerwca 2020, 17:43 przez Dany, łącznie zmieniany 1 raz.

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19642
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Re: Ciąg Fibonacciego (0,1,1,2,3 ..)

Post autor: Dany »

Borowik pisze: 20 czerwca 2020, 18:02

Rozdział 0

(kwiecień 2013)

- Ach. Przepraszam Cię za spóźnienie. - wyrzuciła z siebie, przechodząc przez próg.

  • "Cię"małą literą
  • za "spóźnienie", niepotrzebna kropka.()

- Nie, woda w zupełności wystarczy() - odmówiła.

- Wyobraź sobie, że wczoraj spotkałam się z Piotrem() - kontynuowała, gdy przyjaciel wracał z kuchni, ten zaś, usłyszawszy te słowa, zastygł, a kubka, wypełnionego przed zaledwie chwilą płynem, nalanym z półtoralitrowej, plastikowej butelki, o mało nie wypuścił z rąk. - No i strasznie się pokłóciliśmy.

- Odpocznij teraz( ) - zaproponował, podsuwając ramię do oparcia.

- Dziękuję. -( S)korzystała z propozycji. - Wiesz. On bywa taki, nieuprzejmy. - dodała znacznie już spokojniej.

  • tu powinna być duża litera

    - Już nic ci nie grozi(.) - wyszeptał delikatnie, a jego ręka zaczęła gładzić jej włosy.

    Edyta nie wiedziała czy robiła się bardziej ospała, czy to dłoń Rafała stawała się coraz cięższa.

  • przed pierwszym "czy", też powinien być przecinek

    - Czy tak to się rozstrzygnie? Tak, niespodziewanie? -( W)alczyła z myślami Edyta. - A co z Piotrem?

- To nie będzie łatwa sprawa() - rozmyślał John, zmierzając do małej kafeterii,

- Jednak chyba kupię samochód. - (P)omyślał po chwili.

Jedynym gościem był mężczyzna o potężnej budowie ciała, siedzący przy najdalszym stoliku, dodatkowo schowany w oparach dymu, wydobywających się z cygara, trzymanego w dłoni.

- ... dodatkowo schowany w oparach dymu z cygara.- po co piszesz skąd się dym wydobywał- "dymu z cygara wystarczy.

- W co ja się wpakowałem? - (R)ozmyślał intensywnie.

I gdyby nie wysoka gaża() oraz obiecana pokaźna nagroda, na wypadek owocnego zakończenia śledztwa, w co John ani przez chwilę nie wątpił, nie zdecydowałby się najprawdopodobniej na rozpoczęcie poszukiwań zaginionej małżonki klienta.

  • przed "oraz", nie stawiamy przecinka

    I choć John nie uważał, że potrzebuj(e) jakiegokolwiek czasu na skonstruowanie pytań

    • Na pewno doszło do poważniejszej, niż zazwyczaj, sprzeczki i urażona połowica, chce zademonstrować swoje niezadowolenie, ewentualnie wybrała się ze swym kochankiem na dłuższy wypad poza miasto. -(K)koncypował.

- Starszy aspirant Kuciak, służba politycznej poprawności() - przedstawił się.

  • O tym to my już będziemy wyrokować() - odrzekł aspirant i obaj urzędnicy wzięli się do pracy.

Może małżonka została uprowadzona i będzie potrzebny mój udział w negocjacjach z porywaczami() albo uciekła od męża, pozbawiwszy go uprzednio całego majątku?()

- Kiedy miał miejsce pierwszy w Polsce akt nietolerancji? - (S)nop światła z latarki, która ni stąd, ni zowąd znalazła się w dłoni młodszego, jak wywnioskował detektyw, aspiranta, wycelowany został w twarz gospodarza.

- Z drugiej strony, jeśli sprawa, jest rzeczywiście tak pilna, to dlaczego przedsiębiorca nie nalegał, żebym rozpoczął dochodzenie niezwłocznie i dlaczego w ogóle, tak naprawdę, nie wiem nic o całej sytuacji. - (K)ontynuował dywagacje. - W sumie rozmawialiśmy zaledwie kilka minut.

- To antysemita i ksenofob() - (d)etektyw dopiero po chwili wydukał z siebie.

- Kurwa, to jest grubsza afera() - wykrzyknął.

(kwiecień 2013)

Rozdział 1
... dłużej ju nie mam czasu ślęczeć nad tym tekstem.
Sam popraw dialogi.

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

Awatar użytkownika
elafel
Młodszy administrator
Posty: 18139
Rejestracja: 16 listopada 2007, 20:56
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 15
Srebrnych Pietruch: 17
Brązowych Pietruch: 21
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 3
Wierszy miesiąca: 15
Najlepsza proza: 7
Najciekawsza publicystyka: 1

Re: Ciąg Fibonacciego (0,1,1,2,3 ..)

Post autor: elafel »

Mnie nie przeszkadzają kropeczki przy dialogach ale długość opowiadania. Podziel, to chociaż na trzy części, wtedy chętnie poczytam każdą część. Jednorazowo, to bardzo trudno znaleźć tyle czasu.
Pozdrawiam.

Ela

Awatar użytkownika
jaga
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 2964
Rejestracja: 19 października 2019, 10:36
Lokalizacja: lubuskie
Złotych Pietruch: 5
Srebrnych Pietruch: 6
Brązowych Pietruch: 10
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 7

Re: Ciąg Fibonacciego (0,1,1,2,3 ..)

Post autor: jaga »

to 28 stron OpenOffice - program do pisania
wybacz - wkleiłeś chyba dla siebie

jaga
Borowik
Posty: 5
Rejestracja: 17 czerwca 2020, 13:21

Re: Ciąg Fibonacciego (0,1,1,2,3 ..)

Post autor: Borowik »

Zmieniłem kropki i wielkie litery przy dialogach. Nawet przy zastosowaniu wskazówek, o których mowa powyżej, nie zawsze jest dla mnie oczywiste, którą wersję zapisu zastosować. Jest to pewnie kwestia wprawy. Dobrze wiedzieć takie rzeczy. W przyszłości będzie łatwiej zapisywać rozmowy. Dziękuję za wskazówki.

Pisałem już, że nie będę dzielił tekstu. Zależy mi na tym, żeby był w całości. Chcę mieć możliwość zalinkować całość opowiadania na wypadek, gdybym chciał umożliwić komuś przeczytanie go, bez konieczności podsyłania całego fragmentu. Na końcu jest dopisek (cdn.), bo dalszego ciągu jeszcze nie ma i ma być dopiero dopisany.

Pozdrawiam wszystkich czytających i komentujących.

Awatar użytkownika
jaga
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 2964
Rejestracja: 19 października 2019, 10:36
Lokalizacja: lubuskie
Złotych Pietruch: 5
Srebrnych Pietruch: 6
Brązowych Pietruch: 10
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 7

Re: Ciąg Fibonacciego (0,1,1,2,3 ..)

Post autor: jaga »

już napisałam - napisałaeś tekst dla siebie, a na portalu zrobiłeś przechowalnię
jak chcesz pozyskać czytelnika, gdy gabaryty tekstu odstraszają

Tutaj piszemy nie dla siebie, ale dla innych by mieli możliwość przeczytania
i oceny tekstu. Zachować długość możesz u siebie w dokumentach

jaga
Borowik
Posty: 5
Rejestracja: 17 czerwca 2020, 13:21

Re: Ciąg Fibonacciego (0,1,1,2,3 ..)

Post autor: Borowik »

Opowiadanie się rozrasta i będzie jeszcze dłuższe. Jak ktoś nie chce czytać tekstu, bo jest za długi, to i tak nie należy do docelowej grupy odbiorców.

Awatar użytkownika
elafel
Młodszy administrator
Posty: 18139
Rejestracja: 16 listopada 2007, 20:56
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 15
Srebrnych Pietruch: 17
Brązowych Pietruch: 21
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 3
Wierszy miesiąca: 15
Najlepsza proza: 7
Najciekawsza publicystyka: 1

Re: Ciąg Fibonacciego (0,1,1,2,3 ..)

Post autor: elafel »

Borowik pisze: 23 czerwca 2020, 12:46

Opowiadanie się rozrasta i będzie jeszcze dłuższe.

A jak masz zamiar wstawić dalszy ciąg? Zapewne wstawisz jako nową pozycję, Czyli nie ma przeszkód aby podzielić długi tekst, na bardziej przyjazny dla czytelnika.

Borowik pisze: 23 czerwca 2020, 12:46

Jak ktoś nie chce czytać tekstu, bo jest za długi, to i tak nie należy do docelowej grupy odbiorców.

To przykre co piszesz. Twój tekst przeczytałam w części i uznałam, że wymaga poprawek. Nikt nie ma tyle czasu, aby wyłuskać wszystkie miejsca do poprawki.
Bardzo Cię proszę, nie upieraj się i podziel, jestem pewna, że wtedy znajdziesz wielu czytelników, a nie tylko narzekających, że opowiadanie długie.
Serdecznie pozdrawiam.

Ela

Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19642
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Re: Ciąg Fibonacciego (0,1,1,2,3 ..)

Post autor: Dany »

Opowiadania nieczytane, niekomentowane i niemające korekty- nie są przenoszone do Działu- Proza, tylko do Archiwum Wersji Roboczych, a po roku usuwane.
To Twoje opowiadanie, nadal nie jest dobrze poprawione. Do tego trzeba być czynnym użytkownikiem, czytać i komentować innych autorów.

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

Borowik
Posty: 5
Rejestracja: 17 czerwca 2020, 13:21

Re: Ciąg Fibonacciego (0,1,1,2,3 ..)

Post autor: Borowik »

Rzeczywiście nie jest to odpowiednie miejsce.

Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19642
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Re: Ciąg Fibonacciego (0,1,1,2,3 ..)

Post autor: Dany »

Usunięty tekst mogę przywrócić, ale czy chcę?

  • Nie chcesz być czynnym użytkownikiem, który czyta i komentuje innych autorów Piszemy.
  • Nie chcesz ułatwić nam czytanie, wstawiając opowiadanie podzielone na części.
  • Chcesz mieć możliwość zalinkować całość opowiadania na wypadek, gdybyś chciał umożliwić komuś przeczytanie go / co to ma być-darmowa przechowalnia dla Twoich tekstów i darmowa korekta tekstu?/ Załóż sobie własny blog i tam możesz całą powieść wstawić i szukać czytelników.
  • Jedynie co mi żal, to czasu, który poświęciliśmy na czytanie i komentowanie, i dawanie Tobie wskazówek.

Przykro mi, że tak sobie założyłeś i tak postępujesz. Szkoda, bo ucieszyliśmy się, że przyszedł nowy użytkownik i zechce z nami się bawić.

Ostatnio zmieniony 23 czerwca 2020, 15:33 przez Dany, łącznie zmieniany 1 raz.

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

ODPOWIEDZ