Wierszem Miesiąca III/24 został utwór Baśń wyszeptana o Poezji - Autsajder1303

Najlepszym anonimowym opowiadaniem został utwór - "Pani Basia" - jaga

Rozpoczynamy nowy konkurs o Złotą Pietruchę w temacie - "psota"

Człowiek mądry dzięki Biblii.

Tematy przenoszone z innych działów. Czas przechowywania tekstów 1 rok.

Moderator: Redakcja

Awatar użytkownika
Gelsomina
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 6000
Rejestracja: 17 lipca 2014, 01:15
Złotych Pietruch: 2
Srebrnych Pietruch: 4
Brązowych Pietruch: 1
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 1
Honorowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 9
Najlepsza proza: 0

Re: Człowiek mądry dzięki Biblii.

Post autor: Gelsomina »

I emilia została spłoszona od wejścia, wyrzucona z portalu... Bardzo mi się to nie podoba.
Awatar użytkownika
Autsajder1303
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 4530
Rejestracja: 12 października 2015, 12:05
Złotych Pietruch: 2
Srebrnych Pietruch: 2
Brązowych Pietruch: 2
Kryształowych Dyń: 2
Wierszy miesiąca: 7

Re: Człowiek mądry dzięki Biblii.

Post autor: Autsajder1303 »

moźe jeszcze do nas wròci. Warto byc dobrej myśli.
Lewicowość to rodzaj fantazji masturbacyjnej, dla której świat faktów nie ma najmniejszego znaczenia
-George Orwell-
Irys
Autor/ka
Posty: 615
Rejestracja: 05 września 2021, 13:29
Lokalizacja: Śląsk

Re: Człowiek mądry dzięki Biblii.

Post autor: Irys »

Nie wydaje mi się, żeby było coś nie tak i zachęcam autorkę do dyskusji, bo skoro autorka napisała ten tekst, to chyba nie znaczy, że każdy musi się zgadzać z autorką. Podyskutujmy, wyneśmy jakieś wnioski.
Awatar użytkownika
tcz
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 3357
Rejestracja: 30 maja 2018, 22:34
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Złotych Pietruch: 9
Srebrnych Pietruch: 3
Brązowych Pietruch: 6
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 1

Re: Człowiek mądry dzięki Biblii.

Post autor: tcz »

Irys pisze: 11 września 2022, 16:17 Nie wydaje mi się, żeby było coś nie tak i zachęcam autorkę do dyskusji, bo skoro autorka napisała ten tekst, to chyba nie znaczy, że każdy musi się zgadzać z autorką. Podyskutujmy, wyneśmy jakieś wnioski.
Zgadzam się z Irysem. Autorka powinna liczyć się z tym, że jej tekst nie wszystkim się spodoba.

Tadeusz

Awatar użytkownika
Autsajder1303
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 4530
Rejestracja: 12 października 2015, 12:05
Złotych Pietruch: 2
Srebrnych Pietruch: 2
Brązowych Pietruch: 2
Kryształowych Dyń: 2
Wierszy miesiąca: 7

Re: Człowiek mądry dzięki Biblii.

Post autor: Autsajder1303 »

Nic na siłę. Sama przyjdzie, lub nie. Temat się trochę rozwinął, więc szanse są spore.
Lewicowość to rodzaj fantazji masturbacyjnej, dla której świat faktów nie ma najmniejszego znaczenia
-George Orwell-
Awatar użytkownika
Gelsomina
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 6000
Rejestracja: 17 lipca 2014, 01:15
Złotych Pietruch: 2
Srebrnych Pietruch: 4
Brązowych Pietruch: 1
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 1
Honorowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 9
Najlepsza proza: 0

Re: Człowiek mądry dzięki Biblii.

Post autor: Gelsomina »

tcz pisze: 11 września 2022, 17:00
Irys pisze: 11 września 2022, 16:17 Nie wydaje mi się, żeby było coś nie tak i zachęcam autorkę do dyskusji, bo skoro autorka napisała ten tekst, to chyba nie znaczy, że każdy musi się zgadzać z autorką. Podyskutujmy, wyneśmy jakieś wnioski.
Zgadzam się z Irysem. Autorka powinna liczyć się z tym, że jej tekst nie wszystkim się spodoba.
Nie chodziło mi o krytykę czy niezgadzanie się z Autorką, bo to normalne. Oczywiście, że tekst może się nie spodobać, można o nim dyskutować i tym podobne, jednakże tu było wyraźnie na przywitanie napisane, że jeśli Autorka zamierza publikować podobne teksty, pomyliła portale.
Irys
Autor/ka
Posty: 615
Rejestracja: 05 września 2021, 13:29
Lokalizacja: Śląsk

Re: Człowiek mądry dzięki Biblii.

Post autor: Irys »

No, ale po naszych wypowiedziach, powinno być wszystko jasne.
Awatar użytkownika
Gelsomina
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 6000
Rejestracja: 17 lipca 2014, 01:15
Złotych Pietruch: 2
Srebrnych Pietruch: 4
Brązowych Pietruch: 1
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 1
Honorowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 9
Najlepsza proza: 0

Re: Człowiek mądry dzięki Biblii.

Post autor: Gelsomina »

Irys pisze: 11 września 2022, 18:21 No, ale po naszych wypowiedziach, powinno być wszystko jasne.
Oby tak było 🤗
Emilia napisała:,,Chyba nie ma tu cenzury i można pisać co się chce, tak zresztą robią tu wszyscy piszący, tekst na temat Biblii nie jest zaraz agitacją, tak samo jeśli ktoś zachwyca się kwiatami, to pisze o kwiatach a nie o polityce. Mam nadzieję że w każdym tekście swoim będę poruszać temat Boga i Biblii, bo chcę. Pytam się więc czy można, proszę o konkretną odpowiedź i uzasadnienie".
Może po prostu czeka na decyzję... Smutne to...
Irys
Autor/ka
Posty: 615
Rejestracja: 05 września 2021, 13:29
Lokalizacja: Śląsk

Re: Człowiek mądry dzięki Biblii.

Post autor: Irys »

No niby smutne, ale skoro autorka jest osobą wierzącą, to powinna podjąć dyskusję, na chwałę Bożą . Jej tekst w dzisiejszych czasach, brzmi trochę jak wyzwanie. To nie jest poezja w stylu Książę. Twardowskiego czy wielu wierszy o tematyce religijnej np. Grochowiaka.
Awatar użytkownika
Gelsomina
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 6000
Rejestracja: 17 lipca 2014, 01:15
Złotych Pietruch: 2
Srebrnych Pietruch: 4
Brązowych Pietruch: 1
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 1
Honorowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 9
Najlepsza proza: 0

Re: Człowiek mądry dzięki Biblii.

Post autor: Gelsomina »

Irys pisze: 11 września 2022, 18:34 No niby smutne, ale skoro autorka jest osobą wierzącą, to powinna podjąć dyskusję, na chwałę Bożą . Jej tekst w dzisiejszych czasach, brzmi trochę jak wyzwanie. To nie jest poezja w stylu Książę. Twardowskiego czy wielu wierszy o tematyce religijnej np. Grochowiaka.
Zastanów się, Irysie. Jeśli ktoś nie chce Twoich tekstów na portalu, to dlaczego masz dyskutować.
Poza tym Autorka nie agitowała, nie prawiła kazania, a jedynie wypowiedziała swoje zdanie. Czy to coś złego? Dlaczego jej tekst to wyzwanie? Co masz na myśli, mówiąc , w dzisiejszych czasach"? Przecież jesteśmy tolerancyjni, walczymy o prawa mniejszości i tak dalej. Dlaczego więc nie wolno pisać o Biblii? Czy teraz ludzi będzie się tępić za wiarę?
Mnie jest smutno i już. Też mam prawo wypowiedzieć swoje zdanie.
Awatar użytkownika
tcz
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 3357
Rejestracja: 30 maja 2018, 22:34
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Złotych Pietruch: 9
Srebrnych Pietruch: 3
Brązowych Pietruch: 6
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 1

Re: Człowiek mądry dzięki Biblii.

Post autor: tcz »

Myślę, że Dany ma rację. Dla Emilii, która w swoich tekstach zamierza poruszać jedynie temat Boga i Biblii, odpowiedniejszy będzie portal katolicki, a nie Piszemy - edukacyjno-literacki.
I nie chodzi mi o sam temat, ale o styl w jakim jest napisany, tendencyjny i pouczający.

Tadeusz

Awatar użytkownika
Gelsomina
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 6000
Rejestracja: 17 lipca 2014, 01:15
Złotych Pietruch: 2
Srebrnych Pietruch: 4
Brązowych Pietruch: 1
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 1
Honorowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 9
Najlepsza proza: 0

Re: Człowiek mądry dzięki Biblii.

Post autor: Gelsomina »

Ktoś mi kiedyś powiedział, że na temat wiary i polityki lepiej nie dyskutować. Miał rację.
Pozdrawiam Autorkę i wszystkich komentujących.
Irys
Autor/ka
Posty: 615
Rejestracja: 05 września 2021, 13:29
Lokalizacja: Śląsk

Re: Człowiek mądry dzięki Biblii.

Post autor: Irys »

Gelsomina pisze: 11 września 2022, 20:04
Irys pisze: 11 września 2022, 18:34 No niby smutne, ale skoro autorka jest osobą wierzącą, to powinna podjąć dyskusję, na chwałę Bożą . Jej tekst w dzisiejszych czasach, brzmi trochę jak wyzwanie. To nie jest poezja w stylu Książę. Twardowskiego czy wielu wierszy o tematyce religijnej np. Grochowiaka.
Zastanów się, Irysie. Jeśli ktoś nie chce Twoich tekstów na portalu, to dlaczego masz dyskutować.
Poza tym Autorka nie agitowała, nie prawiła kazania, a jedynie wypowiedziała swoje zdanie. Czy to coś złego? Dlaczego jej tekst to wyzwanie? Co masz na myśli, mówiąc , w dzisiejszych czasach"? Przecież jesteśmy tolerancyjni, walczymy o prawa mniejszości i tak dalej. Dlaczego więc nie wolno pisać o Biblii? Czy teraz ludzi będzie się tępić za wiarę?
Mnie jest smutno i już. Też mam prawo wypowiedzieć swoje zdanie.
Wyzwanie do dyskusji, szkoda, że autorka nie chce jej podjąć.
Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19840
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Re: Człowiek mądry dzięki Biblii.

Post autor: Dany »

Jeśli mamy żyć w pokoju, zarówno w rodzinach ,jak i mieć pokój między narodami, pozostaje nam tylko szanować prawo Boga zawarte w Biblii i dokładnie je poznawać, czytając werset za wersetem.
Chyba nie ma tu cenzury i można pisać co się chce, tak zresztą robią tu wszyscy piszący, tekst na temat Biblii nie jest zaraz agitacją,

Mam nadzieję że w każdym tekście swoim będę poruszać temat Boga i Biblii, bo chcę. Pytam się więc czy można, proszę o konkretną odpowiedź i uzasadnienie.

Tekst ten może jest mało przekonujący i do tego krótki ale nie można tego powiedzieć o Biblii, to na nią chcę zwrócić uwagę. Pozdrawiam i dziękuję za czas. Czy mam rację? Mam nadzieję, że tak bo kto jeśli nie nasz " Autor"- Stwórca Bóg, miałby nam udzielać rad?-
My tu piszemy na różne tematy, a czytający w komentarzu wypowiadają się na temat danego tekstu.
Możesz pisać o Bogu, o Biblii, tylko nie wiem dlaczego przybrałaś ton pouczający. Powiedziałaś, że człowiek mądry jest tylko ten, który czyta Biblię. Chcesz czytelników przekonywać, że tylko "nasz Autor - Stwórca Bóg może nam udzielać rad".
Odnoszę wrażenie, że chcesz nas edukować na podstawie Biblii, werset za wersetem (jak napisałaś powyżej) i to mówisz nie jest agitacja?

W moim pierwszym komentarzu, zapytałam, czy nie pomyliłaś portale, jeśli interesuje Cię tylko dyskusja na temat Biblii i tylko na ten temat będziesz pisała. Nie wiem czy masz zamiaru czytać innych utwory i się w innych tematach wypowiadać.
Możesz znaleźć miejsce na naszym Piszemy, biorąc czynny udział w naszym portalowym życiu.

Gelsi - gdzie Ty tu widzisz wyrzucenie z portalu?! Nie wiedziałam, czy autorka nie chce czasami traktować nasz portal, jako lekcję religii, bo wtedy byłoby pomylenie portalu.
Odpowiedziałam jej nawet, co myślę o zdobywaniu mądrości. Zrobiłam również korektę tekstu, więc nie rozumiem stwierdzenia, że została wyrzucona.
Ostatnio zmieniony 12 września 2022, 17:14 przez Dany, łącznie zmieniany 2 razy.

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

Awatar użytkownika
elafel
Młodszy administrator
Posty: 18291
Rejestracja: 16 listopada 2007, 20:56
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 15
Srebrnych Pietruch: 17
Brązowych Pietruch: 21
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 3
Wierszy miesiąca: 15
Najlepsza proza: 7
Najciekawsza publicystyka: 1

Re: Człowiek mądry dzięki Biblii.

Post autor: elafel »

Tekst byłby lepszy, bez ostatniego zdania.

Ela

Awatar użytkownika
Gelsomina
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 6000
Rejestracja: 17 lipca 2014, 01:15
Złotych Pietruch: 2
Srebrnych Pietruch: 4
Brązowych Pietruch: 1
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 1
Honorowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 9
Najlepsza proza: 0

Re: Człowiek mądry dzięki Biblii.

Post autor: Gelsomina »

„Gelsi - gdzie Ty tu widzisz wyrzucenie z portalu?! Nie wiedziałam, czy autorka nie chce czasami traktować nasz portal, jako lekcję religii, bo wtedy byłoby pomylenie portalu.
Odpowiedziałam jej nawet, co myślę o zdobywaniu mądrości. Zrobiłam również korektę tekstu, więc nie rozumiem stwierdzenia, że została wyrzucona".

Danusiu, może to ja jestem przewrażliwiona, ale gdybym przeczytała, że jeśli mam zamiar wstawiać teksty tylko o Biblii i Bogu, to pomyliłam portale, bo Piszemy to portal literacko-edukacyjny, na pewno poczułabym się wyrzucona. Tym bardziej, że nie rozumiem, co przeszkadza jedno drugiemu.
Nie lubię nawracania na siłę, przekonywania, że w dzisiejszych czasach pozostała tylko wiara, ale w tekście Autorki dostrzegłam pokorę i jedynie chęć podzielenia się swoimi przemyśleniami, nawoływanie do poszerzenia swojej wiedzy, więc zrobiło mi się przykro, że w kolejnym poście prosi ona o decyzję, czy może tu publikować czy nie. To wszystko. Naprawdę trzeba pytać, co można opublikować, i czy w ogóle można?
Poruszamy tu różne tematy, o szatanie też się zdarza, i nikomu to nie przeszkadza, a Emilia wstawiła jeden krótki tekst o Biblii... Nawet nie wiemy, co nam chciała jeszcze powiedzieć. Jeśli później prawiłaby nam kazania, straszyła piekłem, kazała się nawracać, rozumiem, że mogłoby nam to się nie spodobać. Można byłoby wtedy ignorować jej zapędy albo podjąć inne, może bardziej drastyczne kroki, typu: to nie miejsce dla Ciebie, ale żeby tak z mety? Przecież nie zrobiła ani nie napisała niczego złego. Ot, parę słów o Biblii, pokorze, Jezusie...
Danusiu, jeśli Cię uraziłam, przepraszam, ale musiałam zareagować. Inni mają takie samo zdanie jak Ty, więc wychodzi na to, że to ja jestem piszemowską czarną owcą, co to jej nic nie pasi ;)
emilia
Posty: 5
Rejestracja: 19 sierpnia 2022, 10:58
Lokalizacja: woj.pomorskie

Re: Człowiek mądry dzięki Biblii.

Post autor: emilia »

Lubię pisać i spodobała mi się nazwa portalu : Piszemy.pl. Dlatego tu weszłam. Z uwagi na mój nałóg pisania. Czemu napisałam o Biblii, piszę o tym co dla mnie ważne. Czytam Wasze teksty, niektóre mi się podobają ale czekam na ciekawy tekst, który mnie poruszy. Też wolałabym piękniej pisać, nie w formie kazania, być może nie potrafię. Może kiedyś.. Dziękuję miła Gelsomino, moim zdaniem jesteś
sumieniem tego portalu.
Awatar użytkownika
Gelsomina
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 6000
Rejestracja: 17 lipca 2014, 01:15
Złotych Pietruch: 2
Srebrnych Pietruch: 4
Brązowych Pietruch: 1
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 1
Honorowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 9
Najlepsza proza: 0

Re: Człowiek mądry dzięki Biblii.

Post autor: Gelsomina »

Emilio, nie rezygnuj 💙
Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19840
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Re: Człowiek mądry dzięki Biblii.

Post autor: Dany »

Gelsomino, piszesz, że musiałaś zareagować, a kiedy zareagowałaś? - 11 września, a Emilia napisała do mnie 3 września. Jak mogłam jej odpowiedzieć, jeśli byłam na wczasach. Jak tylko wróciłam, natychmiast przeczytałam i odpowiedziałam. Jeślibym była przeciwna, żadne reakcje by mnie nie przekonały, ale ja nie byłam przeciwna, tylko ciekawa, z czym Emilia do nas przychodzi. Czy tylko będzie pisać o Bogu, czy będzie pisać i dyskutować w innych tematach również. Z tej jej krótkiego przekazu, zrozumiałam, że chce nas przekonywać do czytania Biblii.
Ja jestem wierząca i nie mam nic przeciwko Biblii, ale tutaj są różni ludzie, i mogą pisać różnie, co może być przykre dla Emilii.
Później dopiszę więcej, bo teraz muszę wyjść.

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

Awatar użytkownika
tcz
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 3357
Rejestracja: 30 maja 2018, 22:34
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Złotych Pietruch: 9
Srebrnych Pietruch: 3
Brązowych Pietruch: 6
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 1

Re: Człowiek mądry dzięki Biblii.

Post autor: tcz »

emilia pisze: 13 września 2022, 12:40 Lubię pisać i spodobała mi się nazwa portalu : Piszemy.pl. Dlatego tu weszłam. Z uwagi na mój nałóg pisania. Czemu napisałam o Biblii, piszę o tym co dla mnie ważne. Czytam Wasze teksty, niektóre mi się podobają ale czekam na ciekawy tekst, który mnie poruszy. Też wolałabym piękniej pisać, nie w formie kazania, być może nie potrafię. Może kiedyś.
Nabożny to nałóg pisania, ograniczający się do głoszenia Słowa Bożego. A ten tekst, to jak ziarno rzucone w ziemię, z przypowieści o siewcy.
Obawiam się, że stokrotnego plonu na tym Portalu ono nie wyda.
Ostatnio zmieniony 13 września 2022, 14:30 przez tcz, łącznie zmieniany 1 raz.

Tadeusz

ODPOWIEDZ