Wierszem Miesiąca III/24 został utwór Baśń wyszeptana o Poezji - Autsajder1303

Najlepszym anonimowym opowiadaniem został utwór - "Pani Basia" - jaga

Nie proste.

Tematy przenoszone z innych działów. Czas przechowywania tekstów 1 rok.

Moderator: Redakcja

ODPOWIEDZ
Ciekawska_aco
Posty: 11
Rejestracja: 20 października 2023, 16:00

Nie proste.

Post autor: Ciekawska_aco »

Wiecznie rozdrażniona, w nieodpowiedni punkt wklejona. Wielce obrażona, bo jej wola nie tak jak chciała została spełniona. Splamiona przez bliskich, w dupę kopnięta, niechciana i odsunięta. Obawa przed życiem jest u niej tak wielka, że czasem, nierzadko, czuje się stuknięta. Strachami się karmi, emocje ma mętne, nie wierzy, że ktoś w końcu znajdzie jej perłę. “Poczekaj, galopuj” - wciąż sobie powtarza, a nawet nie wie, że to nie z jej ust wyjęta fraza. Flirtuje z ideą, że kiedyś zdobędzie bezpieczne trofeum, na którym legnie. Lecz czy tej myśli ulegnie? Ubóstwia złudzenia, karmi się Nimi - maskuje, przed wszystkimi, że po prawdzie brzydzi się i nimi. Niewiedza ją zabija, to jej ulubiona dyscyplina, rodzić się i odradzać - w ten sposób życie sobie skracać. Szalona to potyczka, bo jest tylko człowiekiem, pełnym ograniczeń z limitem wgnieceń. Ważne pytanie nasuwa się na myśl - ileż można zanim do kasacji świadomość ją wrzuci i już nie wybaczy?
A zatem do przodu, powoli, nie po łebkach, spróbuj, raz jeszcze, nie umierać.
Awatar użytkownika
Lotta
Autor/ka
Posty: 217
Rejestracja: 24 sierpnia 2023, 20:40

Re: Nie proste.

Post autor: Lotta »

Tekst nasycony żywymi, silnymi emocjami. Nienawiść, lęk, obawy... Dobrze to wszystko ujęłaś. Podoba mi się to, że nie owijasz w bawełnę. Że podajesz tekst konkretnie, dosłownie.
Ciekawi mnie, czy te śladowej ilości rymy to celowe? Poza tym zauważyłam gdzieniegdzie nietypowo zbudowane zdania.
Monika
Ciekawska_aco
Posty: 11
Rejestracja: 20 października 2023, 16:00

Re: Nie proste.

Post autor: Ciekawska_aco »

W zasadzie staram się napisać dłuższy poemat i powyższe jest jedną z próbnych treści, żeby się rozpisać w rymach, ale też żeby dać upust emocjom, traumy powyrzucać z głowy. Ale też nie wiem czy poemat jest odpowiednim określeniem - rymowana pisanina, w moim stylu, to bardziej adekwatne chyba :)

Jej, pięknie dziękuję, ależ mi Twoja wypowiedź piór do skrzydeł dodała!
Awatar użytkownika
Lotta
Autor/ka
Posty: 217
Rejestracja: 24 sierpnia 2023, 20:40

Re: Nie proste.

Post autor: Lotta »

Rozumiem. I bardzo się cieszę:)
Ostatnio zmieniony 20 października 2023, 17:23 przez Lotta, łącznie zmieniany 1 raz.
Monika
Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19831
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Re: Nie proste.

Post autor: Dany »

W tym utworze podmiot liryczny ma niską samoocenę.

Witaj na Piszemy :)
To raczej nie jest poemat.
“Poczekaj, galopuj” - wciąż sobie powtarza, a nawet nie wie, że to nie z jej ust wyjęta fraza.
- "Poczekaj, galopuj", widzę tu sprzeczność, bo albo ma galopować, albo poczekać. Może miało być "nie galopuj"?
Ubóstwia złudzenia, karmi się Nimi - maskuje, przed wszystkimi, że po prawdzie brzydzi się i nimi.
- dlaczego "Nimi" dużą literą?
- niepotrzebny przecinek za "maskuje"
Niewiedza ją zabija, to jej ulubiona dyscyplina, rodzić się i odradzać - w ten sposób życie sobie skracać.
- "rodzić się i odradzać" tutaj też jest sprzeczność, bo nie można odradzać się po urodzeniu, żeby zacząć żyć na nowo, poprawić swoje funkcjonowanie, wpierw trzeba umrzeć lub upaść, by się odrodzić.
A zatem do przodu, powoli, nie po łebkach, spróbuj, raz jeszcze, nie umierać.
- po "spróbuj" usunęłabym przecinek
Ostatnio zmieniony 20 października 2023, 17:35 przez Dany, łącznie zmieniany 1 raz.

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

Awatar użytkownika
tcz
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 3340
Rejestracja: 30 maja 2018, 22:34
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Złotych Pietruch: 9
Srebrnych Pietruch: 3
Brązowych Pietruch: 6
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 1

Re: Nie proste.

Post autor: tcz »

Ni to proza, ni poezja.
Ostatnio zmieniony 01 listopada 2023, 17:50 przez tcz, łącznie zmieniany 1 raz.

Tadeusz

Awatar użytkownika
jaga
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 3047
Rejestracja: 19 października 2019, 10:36
Lokalizacja: lubuskie
Złotych Pietruch: 5
Srebrnych Pietruch: 6
Brązowych Pietruch: 10
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 7
Najlepsza proza: 1

Re: Nie proste.

Post autor: jaga »

na chwilę obecną nie mam zdania, poczekam na inne teksty

witaj na portalu
jaga
Awatar użytkownika
elafel
Młodszy administrator
Posty: 18274
Rejestracja: 16 listopada 2007, 20:56
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 15
Srebrnych Pietruch: 17
Brązowych Pietruch: 21
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 3
Wierszy miesiąca: 15
Najlepsza proza: 7
Najciekawsza publicystyka: 1

Re: Nie proste.

Post autor: elafel »

Zdania się rymują. Czy to miał być wiersz?

Witaj na portalu.

Ela

Ciekawska_aco
Posty: 11
Rejestracja: 20 października 2023, 16:00

Re: Nie proste.

Post autor: Ciekawska_aco »

Dany, dzięki bardzo za przywitanie. Nie wiem czy do którejś wskazówki się zastosuję, ale serdecznie dziękuję za poświęcony na nie czas:) Piszę jak czuję, poprawność ogólna, przyjęte zasady. interesują mnie zdecydowanie mniej.

A może nie wyraziłam się jasno, powyższe to próbna treść, nie wiadomo co, nie potrzebuje też "odpowiedniej" formy, ponieważ to jedna z prób rozpisania się. Poemat, albo cokolwiek co tworzę głównie, jest odrębnym tworem, do którego krótkie teksty mają mnie przygotować.

Chociaż muszę przyznać, że te próbki, sprawiają mi masę przyjemności i ulgi, a jeśli choć jednej osobie też, to będę się dzielić dalej!
Ciekawska_aco
Posty: 11
Rejestracja: 20 października 2023, 16:00

Re: Nie proste.

Post autor: Ciekawska_aco »

Witam wszystkich! :)
Ciekawska_aco
Posty: 11
Rejestracja: 20 października 2023, 16:00

Re: Nie proste.

Post autor: Ciekawska_aco »

Aaa właśnie - sprzeczności są zabiegiem celowym i zdecydowanie mają sens :) Dla mnie i każdego, dla którego też mają :)
Ostatnio zmieniony 21 października 2023, 05:40 przez Ciekawska_aco, łącznie zmieniany 1 raz.
Ciekawska_aco
Posty: 11
Rejestracja: 20 października 2023, 16:00

Re: Nie proste.

Post autor: Ciekawska_aco »

Dany pisze: 20 października 2023, 17:32 W tym utworze podmiot liryczny ma niską samoocenę.

Witaj na Piszemy :)
To raczej nie jest poemat.
“Poczekaj, galopuj” - wciąż sobie powtarza, a nawet nie wie, że to nie z jej ust wyjęta fraza.
- "Poczekaj, galopuj", widzę tu sprzeczność, bo albo ma galopować, albo poczekać. Może miało być "nie galopuj"?
Ubóstwia złudzenia, karmi się Nimi - maskuje, przed wszystkimi, że po prawdzie brzydzi się i nimi.
- dlaczego "Nimi" dużą literą?
- niepotrzebny przecinek za "maskuje"
Niewiedza ją zabija, to jej ulubiona dyscyplina, rodzić się i odradzać - w ten sposób życie sobie skracać.
- "rodzić się i odradzać" tutaj też jest sprzeczność, bo nie można odradzać się po urodzeniu, żeby zacząć żyć na nowo, poprawić swoje funkcjonowanie, wpierw trzeba umrzeć lub upaść, by się odrodzić.
A zatem do przodu, powoli, nie po łebkach, spróbuj, raz jeszcze, nie umierać.
- po "spróbuj" usunęłabym przecinek
Teraz odpowiadam bezpośrednio (dopiero zauważyłam możliwosć).

Podmiot liryczny w tym utworze ma zdecydowanie niską samoocenę, ale jest tego świadomy :)
Awatar użytkownika
jaga
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 3047
Rejestracja: 19 października 2019, 10:36
Lokalizacja: lubuskie
Złotych Pietruch: 5
Srebrnych Pietruch: 6
Brązowych Pietruch: 10
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 7
Najlepsza proza: 1

Re: Nie proste.

Post autor: jaga »

Ciekawska_aco - wpisałaś cztery posty jeden pod drugim, a mogłabyś to zrobić w jednym poście
całość wypowiedzi Dany przepisałaś - po co? to zrobiłaś, wystarczyło jednym zdaniem odpowiedzieć
w ten sposób zaśmiecasz komentarze.

Na drugi raz postaraj się wszystko umieścić w jednym komentarzu
Ostatnio zmieniony 21 października 2023, 08:01 przez jaga, łącznie zmieniany 2 razy.
jaga
Awatar użytkownika
Gelsomina
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 5991
Rejestracja: 17 lipca 2014, 01:15
Lokalizacja: Łódź
Złotych Pietruch: 2
Srebrnych Pietruch: 4
Brązowych Pietruch: 1
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 1
Honorowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 9
Najlepsza proza: 0

Re: Nie proste.

Post autor: Gelsomina »

Dzień dobry nowej użytkowniczce :)
Przekaz trafił do mnie, ale sposób podania nie podoba mi się. Wyjaśniłaś już, że to wprawka, rozpisanie się i w takim razie tak traktuję ten tekst.
Jeżeli coś jest dla ciebie bardzo trudne, nie sądź, że to jest niemożliwe dla człowieka w ogóle. Owszem, miej to przekonanie, że co jest możliwe dla człowieka i zwykłe, to i dla ciebie jest możliwe do osiągnięcia.

Marek Aureliusz
Ciekawska_aco
Posty: 11
Rejestracja: 20 października 2023, 16:00

Re: Nie proste.

Post autor: Ciekawska_aco »

jaga pisze: 21 października 2023, 07:57 Ciekawska_aco - wpisałaś cztery posty jeden pod drugim, a mogłabyś to zrobić w jednym poście
całość wypowiedzi Dany przepisałaś - po co? to zrobiłaś, wystarczyło jednym zdaniem odpowiedzieć
w ten sposób zaśmiecasz komentarze.

Na drugi raz postaraj się wszystko umieścić w jednym komentarzu
Bo jestem tu nowa i dopiero ogarniam korzystanie z portalu. Po to :)
Awatar użytkownika
Autsajder1303
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 4524
Rejestracja: 12 października 2015, 12:05
Złotych Pietruch: 2
Srebrnych Pietruch: 2
Brązowych Pietruch: 2
Kryształowych Dyń: 2
Wierszy miesiąca: 7

Re: Nie proste.

Post autor: Autsajder1303 »

Uff, Peelka chyba siebie zbytnio nie lubi, chociaż w pewnym stopniu toleruje. Pomimo tego, że tekst ma dosyć negatywny wydźwięk, znajduję w nim odrobinę nadziei, świadczy o tym ostatnie zdanie. Chciałoby się powiedzieć uszy do góry. Czasem wyrzucenie z siebie wszystkich złych emocji, jest jedynym wyjściem. Witam na Piszemy.pl
Lewicowość to rodzaj fantazji masturbacyjnej, dla której świat faktów nie ma najmniejszego znaczenia
-George Orwell-
Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19831
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Re: Nie proste.

Post autor: Dany »

Utwór niepoprawiony przenoszę do Archiwum wersji roboczych.
Gdyby autorka zechciała poprawić, proszę napisać tu w komentarzu, a zostanie przywrócony do roboczych.
Pozdrawiam :)

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

ODPOWIEDZ