Zapraszamy do głosowania na Wiersz Miesiąca II/24

Rozpoczynamy anonimowo konkurs - opowiadanie w temacie: "Zasłyszane opowieści"

Rozpoczynamy anonimowo konkurs- DRABBLE - w temacie "Telefon"

Rusałki z Uroczyska Głębokie Doły – część 1

Moderator: Redakcja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19638
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Re: Rusałki z Uroczyska Głębokie Doły – część 1

Post autor: Dany »

Andrzej Poeta pisze: 12 maja 2023, 08:43
Z czym Polakom kojarzy się Górny Śląsk? Wielu odpowie, że z kopalniami i górnikami, którzy wydobywają na powierzchnię czarne złoto a nie z zielenią i przyrodą. Inni pomyślą, że z bardzo zanieczyszczonym powietrzem, wydobywającym się z wysokich kominów i smogiem, który jest w Polsce charakterystyczny dla śląskich miast np. Rybnika.
Napisałabym to krócej: (po co pisać, że górnicy wydobywają czarne złoto? Przecież to każdy wie.)
Z czym Polakom kojarzy się Górny Śląsk? Wielu odpowie, że z górnictwem - kopalniami węgla, inni pomyślą, że z bardzo zanieczyszczonym powietrzem, wydobywającym się z wysokich kominów i smogiem, który jest w Polsce charakterystyczny dla śląskich miast np. Rybnika.
To właśnie tu, w Rybniku się urodziłem i wychowałem. Tu studiowałem i założyłem rodzinę. Mam piękną wybrankę serca i małą pociechę – syna. Od chwili narodzin Pawełek stał się oczkiem w głowie rodziny.
"Mam piękną wybrankę serca" - kto teraz tak mówi?
"mała pociecha" - to malutkie dziecko
"stał się oczkiem w głowie rodziny" - ale na ten temat nic nie napisałeś, tylko przeskoczyłeś od razu w lata szkolne.
To właśnie tu, w Rybniku urodziłem się i wychowałem. Tu studiowałem i założyłem rodzinę. Mam piękną żonę i syna Pawła.
Kiedyś, wieczorem po szkolnej wycieczce nad Zalew Rybnicki mój syn nie umiał zasnąć.Najadł się za dużo kiełbasek śląskich, które piekł z kolegami na ognisku i bolał go brzuch.

- "nie umiał zasnąć"?Kiedyś, wieczorem po szkolnej wycieczce nad Zalew Rybnicki, mój syn nie mógł zasnąć. Najadł się za dużo kiełbasek śląskich, które piekł z kolegami na ognisku i bolał go brzuch.
Wezwany lekarz z lokalnej przychodni przypisał mu tabletki i pyszny syrop o malinowym smaku.
- za "przychodni" przecinek
- Na ból brzucha, z przejedzenia, lekarz zapisał mu tabletki i syrop malinowy?
Pawełek zażył tabletki i z przyjemnością połknął dwie łyżki smacznej mikstury. Od razu synowi poprawił się humor. Pełen radości wskoczył do łóżka i jak delfin zanurkował pod miękką pościelą. Śmiał się zamiast spać. Postanowiłem opowiedzieć mu bajkę na dobranoc, żeby w końcu zasnął. Pawełek z zainteresowaniem słuchał mojej opowieści.
Ile lat miał ten syn, że skakał, śmiał się, nurkował pod pościel? Bajki opowiada się małym przedszkolakom.
- Opowiem ci bajkę o Uroczysku Głębokie Doły z czasów pogańskich, z elementami wierzeń słowiańskich.
- Ale tato! Głębokie Doły nie powstały za panowania Słowian – rzekł Pawełek.
- Jednak nie był taki malutki, jeśli wiedział, kiedy powstały Głębokie Doły.
Ostatnio zmieniony 15 maja 2023, 17:52 przez Dany, łącznie zmieniany 2 razy.

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19638
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Re: Rusałki z Uroczyska Głębokie Doły – część 1

Post autor: Dany »

cd. korekty.
A jednak w tym uprzemysłowionym regionie, pośród mocno zdegradowanego środowiska przyrodniczego do dziś przetrwały dzikie uroczyska, będące pamiątką po dawnej Puszczy Śląskiej.
- przecinek za "przyrodniczego"
Wszystko, co opowiedziałem synowi, miało miejsce za czasów pogańskich Słowian na terenie Uroczyska Głębokie Doły niedaleko Rybnika.
- przecinek za "Słowian"
- przecinek za "Doły" (dopowiedzenia)
Mały, ale bardzo wredny i odrażający chochlik imieniem Gerwazy mieszkał w starej dziupli potężnego buka.
- przecinek za "Gerwazy"
Gerwazy bardzo zainteresował się młodym, przystojnym chłopakiem z kołczanem ze strzałami i potężnym łukiem na plecach którego zobaczył na drodze.
- przecinek przed "którego"
Kiedy je wykonam będę bardzo bogaty.
- przecinek przed "będę"
Pod okapem rosłych dębów rozwija się piętro niższe złożone głównie z grabów pospolitych.
- przecinek za "niższe" (dopowiedzenie)
To miejsce na styku Rybnika oraz Książenic.
- zamiast "oraz", wpisałabym "i" ("oraz" używamy przy wymienianiu kilkakrotnym)
W Uroczysku zamieszkują też również duże ssaki np. jeleń, dzik, sarna, lis, zając i złowrogi niedźwiedź Mścigniew.
- nie wymieniasz, kto zamieszkuje, więc dlaczego piszesz - "też"?
- czy lis i zając, to duże drapieżniki? Czy zająć jest drapieżnikiem? Przecież to roślinożerca.
Napisałabym tak:
W Uroczysku zamieszkują jelenie, dziki, sarny, lisy, zające i złowrogi niedźwiedź Mścigniew.
Ukazywano go jako silnego mężczyznę uzbrojonego w topór, młot lub włócznię. Imię zachowało się w języku polskim oznaczając piorun.
- przecinek przed "oznaczając" (imiesłowy "ąc", "wszy" i "łszy" oddzielamy przecinkiem)
- Podobasz mi się przystojniaku – rzekła uwodząc bohatera.
- przecinek przed "uwodząc"
Na nieszczęście zauroczonego Dobrosława była to podstępna i niebezpieczna rusałka.
- przecinek przed "była"
Wabiły młodych mężczyzn do siebie i po dotknięciu przez młodzieńców zabijały ich przez łaskotanie.
- przecinek przed "zabijały"
W obawie przed niebezpieczeństwem, które mogło spotkać Dobrosława podarowała mu niewielki medalionik.
- przecinek za "Dobrosława"
Obecnie łuki dzielą się na drewniane i tradycyjne oraz olimpijskie, sportowe i klasyczne. Obecnie do polowań na tzw. grubą zwierzynę używa się łuków bloczkowych myśliwskich.
- 2x "obecnie"

Opowiadasz z zainteresowaniem, stare dzieje i to jest na plus tego opowiadania.

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

Awatar użytkownika
jaga
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 2964
Rejestracja: 19 października 2019, 10:36
Lokalizacja: lubuskie
Złotych Pietruch: 5
Srebrnych Pietruch: 6
Brązowych Pietruch: 10
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 7

Re: Rusałki z Uroczyska Głębokie Doły – część 1

Post autor: jaga »

ciekawy tekst, jeszcze tylko poprawić
tak jak wskazuje Dany i będzie super
Wyobraźnia u Ciebie działa
jaga
Awatar użytkownika
tcz
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 3261
Rejestracja: 30 maja 2018, 22:34
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Złotych Pietruch: 9
Srebrnych Pietruch: 3
Brązowych Pietruch: 6
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 1

Re: Rusałki z Uroczyska Głębokie Doły – część 1

Post autor: tcz »

Ciekawy tekst ze słowiańskimi wierzeniami i bóstwami w tle. Oprócz tych bogów opisanych w bajce, w mitologii słowiańskiej występuje również Trzygłów.
Pozdrawiam autora. :)

Tadeusz

Awatar użytkownika
elafel
Młodszy administrator
Posty: 18138
Rejestracja: 16 listopada 2007, 20:56
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 15
Srebrnych Pietruch: 17
Brązowych Pietruch: 21
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 3
Wierszy miesiąca: 15
Najlepsza proza: 7
Najciekawsza publicystyka: 1

Re: Rusałki z Uroczyska Głębokie Doły – część 1

Post autor: elafel »

Kiedyś też opowiadałam dzieciom bajki na dobranoc. Zawsze kończyły się w najciekawszym momencie, tak żeby dokończyć następnego usypiania.
Ciekawe czy i Twój synek spytał co dalej będzie?

Ela

Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19638
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Re: Rusałki z Uroczyska Głębokie Doły – część 1

Post autor: Dany »

Koniec miesiąca, utwór przenoszę do odpowiedniego działu. Tam też można czytać, komentować i odpowiadać na komentarze.
Pozdrawiam :)

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

ODPOWIEDZ