Zapraszamy do głosowania na Wiersz Miesiąca II/24

Rozpoczynamy anonimowo konkurs - opowiadanie w temacie: "Zasłyszane opowieści"

Rozpoczynamy anonimowo konkurs- DRABBLE - w temacie "Telefon"

Jak zapisywać dialogi

Wszelakie definicje, np. gatunków literackich.

Moderator: Redakcja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19638
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Jak zapisywać dialogi

Post autor: Dany »

Didaskalia opisujące sposób mówienia bohaterów
Didaskalia mogą informować czytelnika, który bohater (ewentualnie w jaki sposób) wypowiada daną kwestię – używamy w tym celu m.in. takich czasowników, jak: powiedział, odpowiedział, rzekł, wyjaśnił, odparł, wycedził, oznajmił, ryknął, wyszeptał itd.
– Lubisz gwiazdy? – zapytał.
– Nienawidzę – rzekł Warszawiak.
– Dlaczego?
– Wcale ich nie ma na niebie – powiedział Warszawiak.

 Didaskalia opisujące tło dialogowe
Didaskalia mogę też opisywać tzw. tło dialogowe, czyli to, co dzieje się dookoła rozmawiających bohaterów, to, jak oni sami się zachowują, jak wygląda otoczenie itd.
– (…) Teraz jest trochę lepiej. – Uśmiechnęła się figlarnie i dodała: – Nasza praca świadczy o nas.

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

Zaciekawiony
Autor/ka
Posty: 89
Rejestracja: 28 października 2019, 22:44
Lokalizacja: Tamże gm. Ówdzie

Post autor: Zaciekawiony »

Ująłbym to precyzyjniej - didaskalia odnoszące się do faktu wypowiadania przez bohatera danych słów i tworzące wraz z nimi jedno zdanie, zaczynamy od małej litery a wypowiedzi nie kończymy kropką. Natomiast narracja nie zawierająca bezpośredniego odniesienia do tego, że bohater coś powiedział, nie tworzy z wypowiedzią zdania i zapisywana jest od dużej litery.
Czasem dopowiedzenie narracyjne może przerywać wypowiedź, wtedy zapis zależy od tego, czy dalsza część to kolejne zdanie, czy może wciąż to samo.
„ – Nie powiedziałem – wzbraniał się niedoszły amant – że chodzi mi tylko o seks"

„ – Miałaś na mnie czekać aż wrócę - żalił się złodziej. – Musiałem sam dźwigać łupy"

Obłoków napuszyście wybujały bezbyt

ODPOWIEDZ