Zapraszamy do głosowania na Wiersz Miesiąca II/24

Rozpoczynamy anonimowo konkurs - opowiadanie w temacie: "Zasłyszane opowieści"

Rozpoczynamy anonimowo konkurs- DRABBLE - w temacie "Telefon"

Przed lekcją religii

Utwory, dla których brak odpowiedniej kategorii.


Moderator: Redakcja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Z. Antolski
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 6489
Rejestracja: 26 stycznia 2013, 10:13
Lokalizacja: Kielce
Złotych Pietruch: 1
Srebrnych Pietruch: 2
Brązowych Pietruch: 4
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 1
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 9
Najlepsza proza: 19
Najciekawsza publicystyka: 6

Przed lekcją religii

Post autor: Z. Antolski »

Była ciepła jesień. W tornistrach grzechotały kasztany. Na nosy przyklejaliśmy sobie nasiona klonu, które wirowały w powietrzu, jak małe helikoptery. Ksiądz spóźniał się na lekcję religii. Siedzieliśmy w nowej organistówce, skuleni na długich, niskich ławkach. W kącie pokoju stał czarny fortepian i kilku chłopców podniosło wieko, a następnie zaczęło uderzać w klawiaturę. Przez otwarte okno wpadł wielki, włochaty trzmiel i buczał groźnie, obijając się o ściany. Przez chwilę nawet sądziliśmy, że to ksiądz cudownie się przemienił w owada, aby nas podglądać, czy jesteśmy grzeczni? Czasem proboszcz złościł się i cienką trzciną bił po plecach niegrzecznych chłopaków, aż się kurzyło.
Na fortepianie leżało kilka egzemplarzy czasopisma "Film" z fotografiami pięknych aktorek. Patrzyłem na delikatny puch na szyi mojej koleżanki Teresy, która siedziała przede mną. Wyjmowałem z jej złotych włosów siwe nitki babiego lata. Graliśmy w zielone. Nasze spotniałe dłonie dotykały się i cofały spłoszone. Rudowłosy Chrystus ponuro patrzył z obrazka na ścianie. Wtedy wszedł ksiądz i zwiniętą gazetą przepędził trzmiela, który przysiadł na chłodnej, połyskliwej tafli fortepianu.

Ostatnio zmieniony 18 września 2014, 12:20 przez Z. Antolski, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19638
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Post autor: Dany »

Ksiądz się spóźniał na lekcję religii w nowej organistówce.

  • zabrzmiało, jakby ksiądz ubrany był w nową organistówkę :) Aż poszukałam w słowniku, co to ta organistówka. Znalazłam nawet zdjęcie pięknego budynku w Boronowie. U nas nie ma takiego budynku, dla świeckich pracowników parafii.
    Może przecinek, za "spóźniał się", dawałby jasność obrazu?

Przez otwarte okno wpadł wielki włochaty trzmiel i buczał groźnie obijając się o ściany.

  • przecinek za wielki
  • przed "obijając", przecinek

Wyjmowałem z jej złotych włosów siwe nitki babiego lata.

Przez chwilę nawet sądziliśmy, że to ksiądz cudownie się przemienił w owada, aby nas podglądać, czy jesteśmy grzeczni?

  • uśmiechnęłam się na Twoją fantazję

Czasem proboszcz złościł się i cienką trzciną bił po plecach niegrzecznych chłopaków, aż się kurzyło.

  • to ci ksiądz ;( nie powinien bić i to z premedytacją, cienką trzciną, żeby bolało.
    Nasze spotniałe dłonie dotykały się i cofały spłoszone. Rudowłosy Chrystus ponuro patrzył z obrazka na ścianie.
  • myślisz, że Chrystus nie akceptował tej Waszej "zabawy", dlatego wydawało się Tobie, że ma ponury wzrok?

Była ciepła jesień. W tornistrach grzechotały kasztany. Na nosy przyklejaliśmy sobie nasiona klonu, które wirowały w powietrzu, jak małe helikoptery.

  • Przywołałeś wspomnienia.

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

Awatar użytkownika
Z. Antolski
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 6489
Rejestracja: 26 stycznia 2013, 10:13
Lokalizacja: Kielce
Złotych Pietruch: 1
Srebrnych Pietruch: 2
Brązowych Pietruch: 4
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 1
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 9
Najlepsza proza: 19
Najciekawsza publicystyka: 6

Post autor: Z. Antolski »

Popr.

Generalnie na wielu obrazach Chrystus miał dla mnie, jako dziecka, surową minę, a świadomość, że został ukrzyżowany, jakoś dodatkowo dodawała powagi.

Awatar użytkownika
elafel
Młodszy administrator
Posty: 18138
Rejestracja: 16 listopada 2007, 20:56
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 15
Srebrnych Pietruch: 17
Brązowych Pietruch: 21
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 3
Wierszy miesiąca: 15
Najlepsza proza: 7
Najciekawsza publicystyka: 1

Post autor: elafel »

Z. Antolski pisze:

Nasze spotniałe dłonie dotykały się i cofały spłoszone.

Młodzieńcza miłość.
Ładnie opowiadasz, bo masz takie czyste myśli.

Ela

Awatar użytkownika
Cristtimm
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 593
Rejestracja: 02 listopada 2011, 13:31
Lokalizacja: Boston - już nie ;)
Złotych Pietruch: 2
Brązowych Pietruch: 1
Najlepsza proza: 6
Najciekawsza publicystyka: 1

Post autor: Cristtimm »

"Wtedy wszedł ksiądz i zwiniętą gazetą przepędził trzmiela..."
to w moim odczuciu pointa tekstu.

:)
Ciepłe...

ODPOWIEDZ