Zapraszamy do głosowania na Wiersz Miesiąca II/24

Rozpoczynamy anonimowo konkurs - opowiadanie w temacie: "Zasłyszane opowieści"

Rozpoczynamy anonimowo konkurs- DRABBLE - w temacie "Telefon"

Jaki ciekawy film polecasz?

Przy kuflu lub filiżance, luźno i niekoniecznie na temat.

Moderator: Redakcja

Awatar użytkownika
Naczelna
Emeryt/ka
Posty: 1545
Rejestracja: 02 listopada 2006, 00:37
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Naczelna »

Toteż nie wypowiadam się o całości, tylko o fragmentach: nie ta kolorystyka, którą wyobrażałam sobie, czytając książkę; nie ten klimat itd. Fragmenty, które widziałam, nie zachęciły mnie, a wręcz przeciwnie - zniechęciły do oglądania filmu. Być może, gdybym nie czytała kiedyś ksiazki, podobałoby mi się - a tak, nie. Nijakie było. (Fragmentów widziałam sporo).

Naczelna w stanie spoczynku

Eitheror
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 945
Rejestracja: 22 czerwca 2008, 19:43
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wierszy miesiąca: 2
Najlepsza proza: 1

Post autor: Eitheror »

Droczę się trochę.
A Wima Wendersa lubisz?
Ciekawość mi się włączyła.

Lubię pisać, ale nie lubię o tym gadać.

Awatar użytkownika
Naczelna
Emeryt/ka
Posty: 1545
Rejestracja: 02 listopada 2006, 00:37
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Naczelna »

Lubię. Chociaż oglądałam chyba tylko dwa albo trzy jego filmy. I przyznam się do częściowej ignorancji swojej, musiałam wpisać w google jego nazwisko, żeby stwierdzić, że filmy te widziałam (jakoś nie miałam w pamięci nazwiska ich reżysera).

Naczelna w stanie spoczynku

Awatar użytkownika
rzorrz
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 391
Rejestracja: 06 kwietnia 2007, 00:13
Lokalizacja: CILMAENGWYN

Post autor: rzorrz »

„Dzieci niebios”
Od kilku lat, dzięki takim filmom jak: „Dzieci niebios”; „Czas pijanych koni”: „Uniesie nas ze sobą wiatr”, czy „Smak wiśni”, kino irańskie odgrywa niemałą rolę w świecie filmu. Niedawno zostało także zauważone w Polsce (film „Dzieci niebios” został nagrodzony na Warszawskim Festiwalu Filmowym99'). Irańskie filmy, często inspirowane, przecudowną poezją perską, rzucają nowe światło na nieznaną, oraz nierzadko sfałszowaną propagandą, kulturę islamu.
„Dzieci niebios” to film o miłości i choć z komedią romantyczną ma tyle wspólnego, co latarnia morska z Czeskimi Kopcami, to zapewniam że zawiera sceny zarówno śmieszne jak i wzruszające, osobiście nawet uważam, że doszczętnie wzruszające. Akcja filmu rozgrywa się w Teheranie. Główni bohaterowie to rodzeństwo, brat i siostra w wieku lat kilkunastu. Cała opowieść rozgrywa się w tle jednego przedmiotu, a właściwie to jego braku. Przedmiotem tym są buciki i uwierzcie mi na słowo, albo obejrzyjcie film, że pomocą tak zwyczajnego, codziennego i jak najbardziej przyziemnego przedmiotu, Majid Majidi, reżyser i autor scenariusza, wznosi widza w przestworza doznań, no chyba że ktoś, od ciągłego oglądania świata, jest już tak oschły i nieczuły, że wzruszają go tylko ostry anal i biczowanie.

Ostatnio zmieniony 27 lipca 2008, 16:03 przez rzorrz, łącznie zmieniany 1 raz.

rzorrz from

Eitheror
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 945
Rejestracja: 22 czerwca 2008, 19:43
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wierszy miesiąca: 2
Najlepsza proza: 1

Post autor: Eitheror »

Jestem bardzo mile zaskoczona i uradowana jak nie wiem co. (a jak ja czegoś nie wiem, to musi to być strasznie straszna tajemnica)

/Wyznanie: na razie nie będzie wyznania, może za chwilę./

Cieszę się, że ci się podobał.

Lubię pisać, ale nie lubię o tym gadać.

Awatar użytkownika
rzorrz
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 391
Rejestracja: 06 kwietnia 2007, 00:13
Lokalizacja: CILMAENGWYN

Post autor: rzorrz »

“Uniesie nas wiatr” kolejny irański film, który gorąco polecam, to przepełniona poezją opowieść, ale nie mogę zdradzić o czym. Nie mogę, gdyż uważam, że jest to film który należy przeżyć, rozkładanie go na czynniki pierwsze i próba odpowiedzenia, na liczne pytania jakie on zadaje, wydają mi się bezcelowe. Pytań tych nie jesteśmy w stanie rozpatrywać na płaszczyźnie umysłowo-intelektualnej, podobnie jak w przypadku poezji, odpowiedzi są w każdym z nas, a film; poezja jest tylko bodźcem który prowokuje do ich odczuwania. Dodam jeszcze tylko, że Abbas Kiarostami, reżyser filmu, który jest także znakomitym poetą, te kilka jego wierszy powinny zachęcić do obejrzenia filmu( http://www.arabia.pl/content/view/289091/135/), inspiracje czerpał z poezji Forugh Farrochzad i tu link do wiersza, z którego Kiarostami zapożyczył tytuł. http://www.arabia.pl/content/view/288104/88/
Miłego odczuwania życzę.

rzorrz from

Eitheror
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 945
Rejestracja: 22 czerwca 2008, 19:43
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wierszy miesiąca: 2
Najlepsza proza: 1

Post autor: Eitheror »

Obejrzę na pewno, jak znajdę gdzieś te filmy. I wiersze sobie z przyjemnością poczytam. Abbasa Kiarostami zwłaszcza mam na myśli. Mam nadzieję, że tłumaczenie jest, bo ja z kilkoma językami dość nieźle sobie radzę, ale bez przesady.

"Dogma" czy warto obejrzeć? Nie wiem, obejrzałam.
Gówniany demon i sposób w jaki go załatwiono może i zabawny.

Pozdrawiam.

Lubię pisać, ale nie lubię o tym gadać.

Awatar użytkownika
Naczelna
Emeryt/ka
Posty: 1545
Rejestracja: 02 listopada 2006, 00:37
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Naczelna »

"Dogma" zdecydowanie warta obejrzenia. Ostatnio widziałam ją kilka lat temu (a w sumie widziałam ją kilka razy), zapamiętałam ją jako film zabawny i mądry. Albo mądry i zabawny. A co najważniejsze:
Bóg jest kobietą.
:)

Naczelna w stanie spoczynku

Awatar użytkownika
Shyshka
Autor/ka
Posty: 33
Rejestracja: 01 lipca 2008, 20:08
Lokalizacja: Międzyzdroje

Post autor: Shyshka »

[fade]Psst... Kopernik była kobietą...[/fade]

Eitheror
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 945
Rejestracja: 22 czerwca 2008, 19:43
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wierszy miesiąca: 2
Najlepsza proza: 1

Post autor: Eitheror »

Naczelna pisze:

"Dogma" zdecydowanie warta obejrzenia. Ostatnio widziałam ją kilka lat temu (a w sumie widziałam ją kilka razy), zapamiętałam ją jako film zabawny i mądry.

Jestem zdziwiona, a nawet troszkę przerażona tą opinią. "Dogma" nie jest filmem ani mądrym ani zabawnym. Zabawna jest może jedna scena z gównianym demonem i do pewnego stopnia postaci proroków. Generalnie, mówiąc wprost, głupi film. Ale, jeśli lubimy komedie o podobnej tematyce, to "Wśród ciemności" (1983) Almodovara warto obejrzeć. Pozdrawiam.

Lubię pisać, ale nie lubię o tym gadać.

Eitheror
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 945
Rejestracja: 22 czerwca 2008, 19:43
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wierszy miesiąca: 2
Najlepsza proza: 1

Post autor: Eitheror »

Mam nadzieję, że Naczelna się nie obraziła.

"Labirynt Fauna"(Guillermo del Toro) - film - wycinek z wojny partyzanckiej . Poprzez połączenie świata realnego z wyobraźnią dziecka , okrutna rzeczywistość staje sie bardziej znośna, a prawda nie do zniesienia. Poruszający.

Lubię pisać, ale nie lubię o tym gadać.

Eitheror
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 945
Rejestracja: 22 czerwca 2008, 19:43
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wierszy miesiąca: 2
Najlepsza proza: 1

Post autor: Eitheror »

„Smak wiśni”, wspomnianego już reżysera Abbasa Kiarostami. Film o specyficznym klimacie, pełen subtelnych aluzji i delikatnej ironii. W niezwykle ciekawy sposób rozważa poszukiwanie sensu życia, podejmując przede wszystkim kwestię decydowania człowieka o własnej śmierci. Zaskakujące zakończenie ‘nadaje smaczku”. Bardzo mi się podobał.

Lubię pisać, ale nie lubię o tym gadać.

Awatar użytkownika
Naczelna
Emeryt/ka
Posty: 1545
Rejestracja: 02 listopada 2006, 00:37
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Naczelna »

Eitheror pisze:

estem zdziwiona, a nawet troszkę przerażona tą opinią. "Dogma" nie jest filmem ani mądrym ani zabawnym. Zabawna jest może jedna scena z gównianym demonem i do pewnego stopnia postaci proroków. Generalnie, mówiąc wprost, głupi film.

Mam nadzieję, że Naczelna się nie obraziła.

Oczywiście, że nie obraziłam się. Zdanie na temat filmu mam zupełnie inne od Twojego, ale żeby je porządnie uzasadnić, muszę wcześniej zobaczyć film jeszcze raz - widziałam go ostatni raz kilka lat temu i nie pamiętam wielu szczegółów. Jak sobie znajomość filmu odświeżę, to napiszę, dlaczego film mi się podobał (oprócz tego, że - co podtrzymuję - jest zabawny i mądry).

A dziś widziałam fragmenty filmu o tytule bodajże Futro, z Nicole Kidman. Rzecz sprawiała wrażenie bajki dla dorosłych (widziałam w sumie kilkanaście minut ze środka), ale była na tyle ciekawie zrobiona (scenografia przykuwała wzrok), że chętnie film kiedyś zobaczę.

Naczelna w stanie spoczynku

Awatar użytkownika
Naczelna
Emeryt/ka
Posty: 1545
Rejestracja: 02 listopada 2006, 00:37
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Naczelna »

Minirecenzja [Rec].
W kinie byłam, film zobaczyłam. Robi wrażenie. Bardzo krwawy, brutalny, pełen przemocy - a jednocześnie ze specyficzną atmosferą ludzkiego strachu. Film o klaustrofobii, dosłownej i w przenośni. Dosłownej, bo rzecz dzieje się w budynku - dużym co prawda, ale każdy budynek to ograniczona przestrzeń. W przenośni zaś, bo film jest o braku możliwości ucieczki przed nieuniknionym.
Specyficzny sposób kręcenia filmu, jedna kamera na ramieniu (jak w Blair Witch Project) każe widzowi spojrzeć na to co się dzieje oczami bohaterów. Strach, pośpiech, desperacja i znowu strach - rosnący - momentami wciskają widzów w fotel (mnie wcisnęły). Świetnie zrobiona ścieżka dźwiękowa (mam tu na myśli efekty dźwiękowe, bo muzyki w filmie nie ma) jest ogromnym atutem filmu. Głównie z powodu niej polecałabym obejrzenie filmu w kinie.
Podsumowując: film warty zobaczenia. Polecam miłośnikom horrorów. Ale - jest i ale - film bardzo brutalny; pełen agresji i krwi, na tyle brutalny, że w niektórych momentach nie byłam w stanie patrzeć na ekran. Dlatego też przed pójściem na [Rec] warto się dobrze zastanowić. Jeśli ktoś się jednak zdecyduje, to życzę osiemdziesięciu minut specyficznego dreszczu i ostrzegam: przyjemnie nie będzie.

Zwiastun filmu:
http://www.youtube.com/watch?v=ib5ZSj6ST0U

Naczelna w stanie spoczynku

Awatar użytkownika
rzorrz
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 391
Rejestracja: 06 kwietnia 2007, 00:13
Lokalizacja: CILMAENGWYN

Post autor: rzorrz »

Ech! "Smak Wiśni" film w którym niby nic się nie dzieje, a jak już się dzieje, to leniwie, bez entuzjazmu, a mimo to ciężko od niego oderwać oczy, jak od dobrej książki z gatunku kryminał, gdzie w napięciu czeka się na zakończenie.

rzorrz from

Awatar użytkownika
rzorrz
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 391
Rejestracja: 06 kwietnia 2007, 00:13
Lokalizacja: CILMAENGWYN

Post autor: rzorrz »

"Oddech" Korea Południowa 2007 reż. Kim Ki-Duka
Film opowiada historię dwojga ludzi. Ona rzeźbiarka znudzona codziennością, on morderca skazany na kare śmierci, kilkakrotnie próbujący popełnić samobójstwo. Do ich spotkań dochodzi w celi, pod okiem strażnika i naczelnika(podglądacza) ich rozmowy nie są dialogami motywy tych spotkań są co najmniej niezrozumiale. Dla mnie główne przesłanie tego filmu jest takie, że każdy zasługuje na miłość i ludzkie traktowanie.

A to zwiastun http://www.youtube.com/watch?v=GmwWZrGLgBg

rzorrz from

Nostalgija
Autor/ka
Posty: 11
Rejestracja: 19 września 2008, 16:59
Lokalizacja: kraków

Post autor: Nostalgija »

Kill Bill vol1 i vol2 i w ogóle wszystko co stworzył Tarantino lub Rodriguez

Eitheror
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 945
Rejestracja: 22 czerwca 2008, 19:43
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wierszy miesiąca: 2
Najlepsza proza: 1

Post autor: Eitheror »

Tarantino i Rodriguez to lubię.
"Oddech" na pewno obejrzę.

"Persepolis" reżyseria Vincent Parronaud, Mariane Satrapi. Film – komiks , w przejmująco wyrazistych czarno-białych obrazach opowiada historię dzieciństwa Satrapi, które przypada na okres rewolucji islamskiej w Iranie. "Persepolis" jest utworem wnikliwie analizującym absurdalną rzeczywistość. To z jednej strony opowieść o dojrzewaniu, a z drugiej zaś przypomnienie ceny , jaką ponoszą zwyczajni ludzie żyjący w okresie wojny, w kraju politycznych represji. Na mnie zrobił bardzo pozytywne wrażenie. Polecam.

Lubię pisać, ale nie lubię o tym gadać.

Nostalgija
Autor/ka
Posty: 11
Rejestracja: 19 września 2008, 16:59
Lokalizacja: kraków

Post autor: Nostalgija »

Ostatnio w kinie byłam na Uprowadzonej. I mile mnie zaskoczono. Sceny typu zabili go i uciekł oczywiście są i to w ilości nieco mdlącej. Ale historia ciekawa, akcja się nie ślimaczy. No i Liam Neeson genialny. Scena uprowadzenia jego córki mnie rozgniotła.

Eitheror
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 945
Rejestracja: 22 czerwca 2008, 19:43
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wierszy miesiąca: 2
Najlepsza proza: 1

Post autor: Eitheror »

Wiosna, lato, jesień, zima reż. Kim Ki Duka. Historia mnicha i jego ucznia . Świat i jego przyroda, człowiek i jego natura, przemiana i dochodzenie do punktu wyjścia. I wciąż od nowa, po staremu. Chodzimy po okręgu. Warto więc chodzić? Takie refleksje mi się nasunęły po obejrzeniu, ale oglądałam film dość dawno i może to wszystko nieprawda. Kto wie.

ODPOWIEDZ