Zapraszamy do głosowania na Wiersz Miesiąca II/24

Rozpoczynamy anonimowo konkurs - opowiadanie w temacie: "Zasłyszane opowieści"

Rozpoczynamy anonimowo konkurs- DRABBLE - w temacie "Telefon"

Znaczenie implikowane

Tematy poważne bardziej niż mniej.
Ogłoszenia, informacje i wypowiedzi użytkowników.

Moderator: Redakcja

ODPOWIEDZ
Eitheror
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 945
Rejestracja: 22 czerwca 2008, 19:43
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wierszy miesiąca: 2
Najlepsza proza: 1

Znaczenie implikowane

Post autor: Eitheror »

Ludzie posługujący się tym samym językiem, paradoksalnie, mają problemy ze zrozumieniem zamiarów, intencji i przekazu. Jest wiele przyczyn takiego stanu rzeczy. Każdy z nas znajduje się na innym poziomie rozwoju emocjonalnego, duchowego, fizycznego, intelektualnego, społecznego. Jednym z ważniejszych czynników, które mogą pomóc w polepszeniu rozumienia rozmówcy jest, przede wszystkim, próba zrozumienia wypowiedzi, a tutaj, niezwykle pomocną może okazać się wiedza. Wiedza, której przeciętnemu człowiekowi brak albo po prostu nie potrafi jej nazwać, chociaż intuicyjnie jest w stanie jej doświadczyć. Zadam więc pytanie czy znaczenie ma znaczenie? I owszem ma i to jakie ważne. Problem znaczenia poruszają dwa działy lingwistyki: semantyka i pragmatyka. Semantyka zajmuje się znaczeniem słów w pojęciu najprostszym, czyli bada relacje między znakiem a pojęciem, do którego ten znak się odnosi. Jeżeli napiszemy słowo „pies” to wiemy dokładnie jakiego rodzaju zwierzę ono definiuje. Semantyka bada zatem nazywanie rzeczy po imieniu. Pragmatyka natomiast bada sposoby posługiwania się mową przez ludzi, a zwłaszcza rozumienie i interpretowanie wypowiedzi w zależności od kontekstu. Ponadto, bada mechanizmy niejawnego przekazywania i uzyskiwania informacji poprzez formułowanie danej wypowiedzi oraz mechanizmy jej rozumienia. Przedstawię jedno z ciekawszych zagadnień pragmatyki zwane „znaczeniem implikowanym” . Termin został stworzony przez Paula Griece’a i oznacza sens nie dosłowny i niekonwencjonalny wypowiedzi. Wypowiedź wyłamująca się z reguł konwersacji, posiada aluzyjne znaczenie ( implikaturę), które odbiorca powinien rozszyfrować. Sygnałem pojawienia się implikatury jest celowe naruszenie przez jednego z uczestników komunikacji reguły konwersacyjnej. Niełatwo jest rozszyfrować intencje nadawcy, którego wypowiedzi formułowane są w sposób niekonwencjonalny. A jednak wypowiedź o znaczeniu implikowanym uwrażliwia odbiorcę, skłania do myślenia , wywołuje refleksję. Sztuką jest umiejętność dostrzeżenia implikowanego przekazu. Przekazu kierowanego do osób inteligentnych i wyrafinowanych.

Ostatnio zmieniony 05 listopada 2008, 17:47 przez Eitheror, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Naczelna
Emeryt/ka
Posty: 1545
Rejestracja: 02 listopada 2006, 00:37
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Naczelna »

Eitheror pisze:

A jednak wypowiedź o znaczeniu implikowanym uwrażliwia odbiorcę, skłania do myślenia , wywołuje refleksję. Sztuką jest umiejętność dostrzeżenia implikowanego przekazu. Przekazu kierowanego do osób inteligentnych i wyrafinowanych.

Zapewne.
Z drugiej zaś strony, warto zastanowić się nad jakością i wartością implikowanego przekazu. Może się bowiem zdarzyć, iż autor wypowiedzi tak zaszyfruje jej treść, że jedynie ci najbardziej inteligentni i wyrafinowani ją zrozumieją. A może nawet i oni nie.
Czy implikowanie przekazu nie bywa czasem sztuką dla sztuki, podczas gdy prosta i jasna komunikacja ułatwiłaby to, co w porozumiewaniu się jest najważniejsze - przekazanie jasnej informacji do odbiorcy.

Naczelna w stanie spoczynku

Eitheror
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 945
Rejestracja: 22 czerwca 2008, 19:43
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wierszy miesiąca: 2
Najlepsza proza: 1

Post autor: Eitheror »

Celowe zaciemnianie przekazu z użyciem manipulacji , perswazji czy np. intensyfikacji lęku, to już socjotechnika.

Moim zamiarem było wskazanie na różnorodność pojęcia „znaczenia” tylko z punktu widzenia lingwistyki.

A osobiście lubię stosować aluzję w wypowiedzi. Jest to jedna z moich ulubionych figur retorycznych.

Lubię pisać, ale nie lubię o tym gadać.

ODPOWIEDZ