Wierszem Miesiąca III/24 został utwór Baśń wyszeptana o Poezji - Autsajder1303

Najlepszym anonimowym opowiadaniem został utwór - "Pani Basia" - jaga

Rozpoczynamy nowy konkurs o Złotą Pietruchę w temacie - "psota"

Ogórków już nie trzeba prostować, ale...

Moderator: Redakcja

Awatar użytkownika
EwaL
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 1863
Rejestracja: 13 grudnia 2011, 09:25
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Złotych Pietruch: 1
Brązowych Pietruch: 1
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 3
Najlepsza proza: 4

Ogórków już nie trzeba prostować, ale...

Post autor: EwaL »

.

Z dedykacją dla Ministerstwa Rolnictwa, które jest najlepszym matematykiem na świecie. Jeśli coś trzeba oszacować, to tylko ono robi to (bez)błędnie.

CZĘŚĆ I

  • Kazik chodź szybko! No chodźże! Sły-szysz!
  • Basiu, czemu tak krzyczysz? Co się stało?
  • Chodź i słuchaj! – kobieta była wyraźnie zniecierpliwiona.
  • Pali się czy co? – Kazik wbiegł w zabłoconych butach do pokoju – żebyś mi nie wrzeszczała, że nabrudziłem.
    Basia machnęła ręką i wskazała mężowi fotel.
  • Słuchaj, podobno uchwalili w Brukseli, że będą dopłaty za straty poniesione w związku z tegoroczną suszą. Zaraz pan Sawicki będzie przemawiał.
  • No i dlatego tak się drzesz? Bałem się…
  • Nooo, cicho już… zaraz się zacznie
  • Przecież lecą reklamy – mężczyzna wzruszył ramionami. Był już bardzo zniecierpliwiony, bo sporo jeszcze pracy czekało na niego w oborze, a żona zawołała go na jakieś wiadomości.
  • Wiesz jak mam dużo pracy. Krowy jeszcze nie wydojone, a ty chcesz, żebym słuchał jakiegoś faceta pod krawatem. Nie mam na to czasu.
  • Nie marudź. To ważne. Może powiedzą w jaki sposób można starać się o pieniądze. Łąki wyschły, tak? Sam mi mówiłeś, że w tym roku chyba będziemy musieli dokupić siana, bo dla krów nie wystarczy...
  • No nie wystarczy, ale mogłabyś wysłuchać sama i mi opowiedzieć, a nie odciągasz mnie od pracy.
  • Ooooo, zaczyna się! – kobieta wzięła pilota z ławy i podgłośniła telewizor.
    Młoda, czarnowłosa prezenterka uśmiechnęła się na początek zza szklanej szyby, po czym zaczęła szybko mówić, jak się ma sprawa dopłat z UE. Okazało się jak zwykle, co nie było chyba już dla nikogo zaskoczeniem, że inne państwa dostaną więcej. Największa pomoc zostanie skierowana do Niemiec (69,2 mln euro), Francji (62,9 mln euro) oraz Wielkiej Brytanii (36,7 mln euro). Prawie tyle samo co Polacy dostaną rolnicy z Holandii (29,9 mln euro), nieco mniej Hiszpanie (25,5 mln euro) oraz Włosi (25 mln euro). Przypomniała słowa ministra rolnictwa, który oznajmił, iż straty w polskim rolnictwie w związku z suszą, oszacowano na ponad 1 mld zł, w związku z tym rząd ze swojej strony przeznaczy na pomoc dla rolników 450 mln zł.
  • No to może „mućki” nam nie pozdychają tej zimy – zaśmiał się Kazik i uszczypnął żonę w udo.
  • Słuchaj!
  • Przecież słucham.
  • Tak? Żarty ci się trzymają.
  • A co mam płakać. Sama widzisz, dadzą parę groszy, to kupimy siano.
  • Wiesz, że malin i truskawek trzeba będzie dosadzić, bo prawie połowa uschła.
  • Basieńko, a i ziemniaków dokupić, bo to, co zebraliśmy ledwie dla nas na zimę wystarczy, a kury i świnie nie będą miały co jeść.
  • No, masz rację. Patrz, do sadzenia zawsze mieliśmy własne ziemniaki, a teraz taka katastrofa. Nie pamiętam, by była kiedyś taka sytuacja.
  • Kochanie, nigdy nie było tak upalnego lata. Upalnego i bez krzty deszczu. Nawet dziadek Antek nie pamięta takich upałów.
    Rozmawiali sobie w najlepsze, kiedy na ekranie minister rolnictwa dzielnie odbijał piłeczkę podawaną przez dziennikarzy. Nagle zadzwonił dzwonek do drzwi.
  • Kto to może być? – Basia podbiegła do okna.
    Przed domem stała bordowa nexia. Kazik otworzył drzwi. Stał w nich wielki człowiek, Krzysiek Olcha. Miał on około metra dziewięćdziesięciu centymetrów wzrostu i miał też sporą nadwagę.
  • A witam pana sołtysa – uśmiechnął się Kazik i podał gościowi rękę.
  • Co też pana sołtysa do nas sprowadza? – Basia w mig się przy nich znalazła – no, proszę wchodzić dalej, zrobię kawę.
  • Basieńko, wiem, że kawa u ciebie jest najlepsza, ale nie mam czasu. Muszę zaraz jechać na spotkanie do urzędu gminy.
  • No to będzie pan żałował – spojrzała na olbrzyma, figlarnie mrugając oczami – mam też ciasto z malinami, to co ostatnio tak panu smakowało.
  • Widzisz Kaziu, co ta twoja ze mną robi? Nie sposób się oprzeć malinom, nie? – patrzył na Kazika oczekując potwierdzenia.
  • Mam nadzieję, że tylko malinom – uśmiechnął się gospodarz i popatrzył na żonę.
  • Ale ty jesteś głupi – Basia rzuciła w niego ściereczką do wycierania naczyń – przecież pan Krzysiek jest w wieku mojego taty i znam go od dziecka.
  • Przecież żartowałem – zaczął się tłumaczyć.
  • Ja już znam te twoje żarty…
  • Ależ nie kłóćcie się, gdyby moja żona robiła takie ciasta też byłbym zazdrosny.
  • To znaczy, że pan nie jest?
  • Widzisz Kazik, tylko kobieta potrafi łapać tak za słówka. No, ale może w końcu powiem z czym przychodzę. Przyniosłem kartkę. „Puścicie” ją dalej.
  • No pewnie, że tak. Zrobimy, to jak zawsze. A co to za informacja – Basia wzięła kartkę.
  • Będzie można składać wnioski o „suszowe”.
  • Do ósmego września, a dzisiaj jest pierwszy. Trochę mało czasu, nie wydaje się panu?– zapytała.
  • Rzeczywiście niewiele, ale sam dowiedziałem się dzisiaj.
  • Damy radę. Dobrze, że chociaż pomyśleli o nas, bo bez pomocy byłoby ciężko.
  • Ale moi drodzy, złożenie wniosku, nie jest jednoznaczne z przyznaniem pomocy powiedział sołtys.
  • Jak to? Przecież mówili, że będą dopłacać około czterystu złotych do hektara – wtrącił Kazik.
  • Niby tak, ale to są wnioski o oszacowanie strat. Będzie chodzić po wsi specjalna komisja, która oceni stopień, w jakim ucierpiały uprawy.
  • Przecież susza była jednakowa dla wszystkich, czyż nie? – dopytywał dalej pan domu.
  • My to wiemy. Wiemy, że każdy poniósł spore straty, niezależnie czy to „mały” czy „duży” rolnik, ale widocznie nie rozumieją tego ci, co mają tyłki przyklejone do stołków i blade pojęcie o pracy na roli – mówił z nerwami sołtys – siedzą tam tacy, jeden z drugim i nawet nie wiedzą, kiedy są żniwa… ale co my na to możemy poradzić.

.

[ Dodano: 2015-10-03, 01:11 ]
Jeśli ktoś nie wie, jak przebiegało szacowanie szkód w związku z tegoroczną suszą, to dowie się wkrótce z mojego opowiadania. Zdradzę, że do pomocy zakwalifikowało się bardzo mało gospodarstw. Odpadli nawet tacy, co utrzymują się głównie z produkcji rolnej. Brawa dla MR :sugoi:

Ostatnio zmieniony 08 października 2015, 11:33 przez EwaL, łącznie zmieniany 6 razy.
***

"Pukam do drzwi kamienia."

***
Awatar użytkownika
Z. Antolski
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 6488
Rejestracja: 26 stycznia 2013, 10:13
Lokalizacja: Kielce
Złotych Pietruch: 1
Srebrnych Pietruch: 2
Brązowych Pietruch: 4
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 1
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 9
Najlepsza proza: 19
Najciekawsza publicystyka: 6

Post autor: Z. Antolski »

Złoty okres :)

Awatar użytkownika
Antonella
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 6474
Rejestracja: 06 października 2010, 09:42
Lokalizacja: z daleka
Złotych Pietruch: 12
Srebrnych Pietruch: 11
Brązowych Pietruch: 9
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 4
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 6
Limerykowy Król: 5
Fraszkowy Król: 2

Post autor: Antonella »

No świństwo jak zwykle! Czekam na dalszy ciąg :)

Aha, chyba powinno być - "żarty się ciebie trzymają" :)

Kiedyś traktowałem ludzi dobrze. Teraz - z wzajemnością.

Anthony Hopkins

Awatar użytkownika
elafel
Młodszy administrator
Posty: 18291
Rejestracja: 16 listopada 2007, 20:56
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 15
Srebrnych Pietruch: 17
Brązowych Pietruch: 21
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 3
Wierszy miesiąca: 15
Najlepsza proza: 7
Najciekawsza publicystyka: 1

Post autor: elafel »

Powiem za Antonellą - świństwo.

Ela

Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19842
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Post autor: Dany »

Opowiadanie na czasie; ot nasza rzeczywistość. :(

-

Wiesz jak mam dużo pracy. Krowy jeszcze nie wydojone, a ty chcesz żebym słuchał jakiegoś faceta pod krawatem.

  • przecinek przed "żebym"

    Młoda czarnowłosa prezenterka uśmiechnęła się na początek zza szklanej szyby poczym zaczęła szybko mówić, jak się ma sprawa dopłat z UE.

  • po "łoda", przecinek
  • za "szyby", przecinek
  • "poczym"- osobno: "po czym"

    Przypomniała słowa ministra rolnictwa, który oznajmił, iż straty w polskim rolnictwie w związku z suszą oszacowano na ponad 1 mld zł, w związku z tym rząd ze swojej strony przeznaczy na pomoc dla rolników 450 mln zł.

  • za "suszą, przecinek, bo to jest dopowiedzenie
  • No to może „mućki” nam nie pozdychają tej zimy – zaśmiał się Kazik i uszczypnął żonę w udo.
    -

    Sama widzisz dadzą parę groszy, to kupimy siano.

  • po "widzisz", przecinek (czasowniki w zdaniu rozdzielamy przecinkiem)

    Basieńko, a i ziemniaków dokupić, bo to co zebraliśmy ledwie dla nas na zimę wystarczy, a kury i świnie nie będą miały co jeść.

  • przed "co zebraliśmy", przecinek

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

Awatar użytkownika
EwaL
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 1863
Rejestracja: 13 grudnia 2011, 09:25
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Złotych Pietruch: 1
Brązowych Pietruch: 1
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 3
Najlepsza proza: 4

Post autor: EwaL »

dziękuję za poprawki - już naniesione :kiss:

***

"Pukam do drzwi kamienia."

***
Awatar użytkownika
Foxiii04
Autor/ka
Posty: 149
Rejestracja: 04 września 2012, 13:06
Lokalizacja: Swindon, UK

Post autor: Foxiii04 »

:no: za głowę się tylko złapać :hmm:

tekst bardzo mi się podoba :thumbup:

Kaja

Awatar użytkownika
Pola
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 4429
Rejestracja: 12 listopada 2010, 12:02
Lokalizacja: Już Szynwałd
Złotych Pietruch: 6
Srebrnych Pietruch: 5
Brązowych Pietruch: 3
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 0
Kryształowych Dyń: 2
Wierszy miesiąca: 7
Najlepsza proza: 3
Najciekawsza publicystyka: 3
Fraszkowy Król: 2

Post autor: Pola »

Serdecznie gratuluję najlepszej prozy października :yes: :yes:

Według mnie jest prosta różnica między wierzącym a ateistą: wierzący w drugim szuka Boga, ateista zaś, człowieka*
Autor - echo

Awatar użytkownika
EwaL
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 1863
Rejestracja: 13 grudnia 2011, 09:25
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Złotych Pietruch: 1
Brązowych Pietruch: 1
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 3
Najlepsza proza: 4

Post autor: EwaL »

Ależ dziękuję :)
To dla mnie wielka radość, że ktoś czyta moje opowiadania.
:kiss:

***

"Pukam do drzwi kamienia."

***
Awatar użytkownika
elafel
Młodszy administrator
Posty: 18291
Rejestracja: 16 listopada 2007, 20:56
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 15
Srebrnych Pietruch: 17
Brązowych Pietruch: 21
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 3
Wierszy miesiąca: 15
Najlepsza proza: 7
Najciekawsza publicystyka: 1

Post autor: elafel »

Ela

Awatar użytkownika
Autsajder1303
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 4530
Rejestracja: 12 października 2015, 12:05
Złotych Pietruch: 2
Srebrnych Pietruch: 2
Brązowych Pietruch: 2
Kryształowych Dyń: 2
Wierszy miesiąca: 7

Post autor: Autsajder1303 »

Bravissima! Gratuluję :)

Lewicowość to rodzaj fantazji masturbacyjnej, dla której świat faktów nie ma najmniejszego znaczenia
-George Orwell-
ODPOWIEDZ