Wierszem Miesiąca września/2020 został utwór chociaż autorstwa - Jan Gawarecki

Złotą Pietruchę zdobyły dwa utwory: Jak nauka idzie w las - echo oraz Moskaliki - Antonella

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zapraszamy do głosowania na Wiersz Miesiąca X/2020

Zapraszamy do konkursu o Złotą Pietruchę w temacie - MIKOŁAJKI

Zapraszamy do anonimowego corocznego konkursu o Kryształową Dynię

Równi i równiejsi

Krótkie utwory dziennikarskie.

Moderator: Redakcja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tcz
Autor/ka z pewnym stażem...
Brązowych Pietruch: 2

Równi i równiejsi

Post autor: tcz »

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, rząd wprowadził rygorystyczne obostrzenia odnośnie przemieszczania się i zgromadzeń, wśród których znalazły się m.in. zakaz przemieszczania się (z wyjątkiem m.in. dojazdu do pracy, spaceru z psem, czy udania się do sklepu po niezbędne zakupy), a także całkowity zakaz zgromadzeń i spacerów w większej grupie.
Na ulicach miasta pojawiły się patrole policyjne, które sprawdzają, czy mieszkańcy stosują się do tych ograniczeń. Z jednym takim patrolem zetknąłem się osobiście.
Dwa dni temu, w czwartek, zaopatrzony przez żonę w kartkę ze spisanymi rzeczami do kupienia, wyszedłem z domu i udałem się do pobliskiego supermarketu.
Po zrealizowaniu zaopatrzenia, wracałem drogą przechodzącą obok Placu Sybiraków z pomnikiem Zesłańcom Sybiru. Obiekt ten, usytuowany w pobliżu mojego miejsca zamieszkania (na Zakaczawiu w Legnicy), to nie tylko nowe reprezentacyjne miejsce pamięci narodowej, ale również ładny skwerek do wypoczynku, z plantami i ławkami. Na jednej z nich usiadłem, aby chwilę odpocząć, zmęczony dźwiganiem dwóch toreb pełnych zakupów. W pewnym momencie podszedł do mnie policjant w towarzystwie dwóch żołnierzy obrony terytorialnej. Zostałem wylegitymowany.
Zastanawiałem się, jaki był powód tej interwencji. Zarzut gromadzenia się na pewno nie wchodził w rachubę - byłem jedyną osobą przebywającą tutaj w tym czasie.
Policjant wyjaśnił mi, że zgodnie z kolejnymi ograniczeniami poruszania się, obowiązuje zakaz wstępu na ten plac, podobnie jak na teren cmentarza oraz do parku miejskiego. Miałem szczęście, że skończyło się na pouczeniu. Tylko dzięki wyrozumiałości funkcjonariusza uniknąłem mandatu.
W następnym dniu po tym zdarzeniu, zwróciła moją uwagę wiadomość o obchodach 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej:
"Pomimo zakazu zgromadzeń wprowadzonego na czas pandemii koronawirusa, tegoroczne uroczystości smoleńskie przebiegły w większej grupie. W godzinach porannych na pl. Piłsudskiego w Warszawie pojawiła się delegacja partii rządzącej. O godz. 8.41 premier Mateusz Morawiecki i prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński złożyli wieńce pod pomnikami śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz wszystkich ofiar katastrofy. Oburzenie wywołała forma zgromadzenia - obecni przy Pomniku Ofiar Tragedii Smoleńskiej nie zachowywali między sobą zalecanej odległości (min. 2 metry). Żaden z polityków nie był wyposażony w rękawiczki czy maseczki ochronne."
Doniesienia na ten temat poprzedzały wymowne tytuły:
"Jawna pogarda wobec ludzi, którzy siedzą w domach", "Równi i równiejsi w czasach pandemii koronawirusa. Rządzący mają w nosie własne zakazy [FOTO]".
<https://nczas.com/2020/04/10/rowni-i-ro ... kazy-foto/>

Ostatnio zmieniony 16 kwietnia 2020, 18:01 przez tcz, łącznie zmieniany 3 razy.

Tadeusz

Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Złotych Pietruch: 2
Srebrnych Pietruch: 7
Brązowych Pietruch: 7
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 16

Re: Równi i równiejsi

Post autor: Dany »

Link, który powyżej wstawiłeś pokazuje nam, że złamany został zakaz gromadzenia się. Obchody pod pomnikiem nie były "ważną życiową potrzebą".
Zostały także zamknięte cmentarze, nie mamy myć grobów i kłaść kwiatków-
wizyta na cmentarzu może być powodem wystawienia mandatu, bo nie jest „ważną potrzebą życiową”. Nie dziwi więc, że oburzenie wywołała wizyta Jarosława Kaczyńskiego na cmentarzu na Powązkach.

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa rząd wprowadził rygorystyczne obostrzenia

• przecinek przed "rząd"

Po zrealizowaniu zaopatrzenia wracałem drogą przechodzącą obok Placu Sybiraków [/quote

• przecinek przed "wracałem"

"Pomimo zakazu zgromadzeń wprowadzonego na czas pandemii koronawirusa, tegoroczne uroczystości smoleńskie przebiegły w większej grupie. W godzinach porannych na pl. Piłsudskiego w Warszawie pojawiła się delegacja partii rządzącej. O godz. 8.41 premier Mateusz Morawiecki i prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński złożyli wieńce pod pomnikami śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz wszystkich ofiar katastrofy. Oburzenie wywołała forma zgromadzenia - obecni przy Pomniku Ofiar Tragedii Smoleńskiej nie zachowywali między sobą zalecanej odległości (min. 2 metry). Żaden z polityków nie był wyposażony w rękawiczki czy maseczki ochronne."

• Ten fragment, dla klarowności tekstu, napisałabym nie tylko w cudzysłowie, ale i kursywą.

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

Awatar użytkownika
tcz

Dany,
Dziękuję bardzo za komentarz i uwagi do tekstu. Błędy poprawiłem.

Pozdrawiam. :)

Tadeusz

Awatar użytkownika
Dany
Administrator

Nikt poza mną nie skomentował Twojego felietonu. Myślę, że to u nas chwilowy przestój,że otrząśniemy się z tego marazmu.
Koniec miesiąca, utwór przenoszę do Publicystyki. Tam też można czytać, komentować i odpowiadać na komentarze.

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

Awatar użytkownika
tcz

Dany,
Liczyłem na Twój komentarz i nie zawiodłem się.

Dziękuję i pozdrawiam :)

Tadeusz

Awatar użytkownika
jaga
Autor/ka
Brązowych Pietruch: 1
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2

Post autor: jaga »

ciekawy felieton oparty na własnych przeżyciach
rygorystyczne obostrzenia nadal są ważne
a co do łamania zasad przestrzegania - (nie każdemu można)

jaga

Awatar użytkownika
jaga
Autor/ka

Dany napisała - Nikt poza mną nie skomentował Twojego felietonu. Myślę, że to u nas chwilowy przestój, że otrząśniemy się z tego marazmu.
To fakt nikogo tu nie było, ja po dłużej chwili odwiedziłam zakątek
jak to mówią Co się odwlecze, to nie uciecze.

jaga

Awatar użytkownika
tcz

Jaga,
Dziękuję bardzo za odwiedziny.
Już pół roku minęło od pierwszej fali epidemii, a końca jej nie widać.
Od soboty obowiązywać będą jeszcze surowsze obostrzenia. Przyrost zakażeń jest zatrważający.

Serdecznie pozdrawiam. :)

Tadeusz

Awatar użytkownika
Dany
Administrator

Moja młodsza córka miała kontakt z osobą chorą, poszła na badania i właśnie dostała wynik - pozytywny.

Awatar użytkownika
elafel
Młodszy administrator
Złotych Pietruch: 10
Srebrnych Pietruch: 12
Brązowych Pietruch: 13
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 1
Kryształowych Dyń: 2
Wierszy miesiąca: 14
Najlepsza proza: 7
Najciekawsza publicystyka: 1

Post autor: elafel »

Oby łagodnie przeszła chorobę.

Ela

Awatar użytkownika
tcz

Mój syn pracuje w Amozonie pod Wrocławiem i cały czas jestem w strachu, że się zarazi.
Rozmawiał z jedną nowo zatrudnioną pracownicą, która tego koronowirusa już przeszła.

Tadeusz

Awatar użytkownika
jaga
Autor/ka

Dany pisze:
04 listopada 2020, 23:08

Moja młodsza córka miała kontakt z osobą chorą, poszła na badania i właśnie dostała wynik - pozytywny.

- życzę szybkiego powrotu do zdrowia i łagodnego przebiegu

jaga

Awatar użytkownika
tcz

Piszemki,
Pozdrawiam i życzę zdrowia, Wam i Waszym rodzinom.

Tadeusz

Awatar użytkownika
Dany
Administrator

tcz- może wysmyczysz jakąś miniaturkę, na Dynię. Dobrze Ci idzie pisanie prozą.

Awatar użytkownika
tcz

Dzięki Dany. Słowo się rzekło... :)

Tadeusz

ODPOWIEDZ