Wierszem Miesiąca III/24 został utwór Baśń wyszeptana o Poezji - Autsajder1303

Najlepszym anonimowym opowiadaniem został utwór - "Pani Basia" - jaga

Rozpoczynamy nowy konkurs o Złotą Pietruchę w temacie - "psota"

Nawyk /nałóg/czytania

Krótkie utwory dziennikarskie.


Moderator: Redakcja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kazik42
Emeryt/ka
Posty: 1106
Rejestracja: 12 stycznia 2008, 21:18
Lokalizacja: Lublin
Najlepsza proza: 2

Nawyk /nałóg/czytania

Post autor: Kazik42 »

Ongiś było wstydem przyznać , że w ogóle nie czyta się książek. Dziś to prawie powód do chwały. Nic dziwnego, że około sześćdziesięciu procent społeczeństwa odczuwa z tego powodu prawie dumę.
Józef Czechowicz -"Kto czyta żyje wielokrotnie, ktoś zaś z książkami obcować nie chce, na jeden żywot jest skazany"

Awatar użytkownika
Z. Antolski
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 6488
Rejestracja: 26 stycznia 2013, 10:13
Lokalizacja: Kielce
Złotych Pietruch: 1
Srebrnych Pietruch: 2
Brązowych Pietruch: 4
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 1
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 9
Najlepsza proza: 19
Najciekawsza publicystyka: 6

Post autor: Z. Antolski »

W latach 70. za środkowego Gierka, studiowałem na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach. Po zdobyciu dyplomu jedna z moich koleżanek, pochodząca ze wsi, bogata z domu, urządziła huczne przyjęcie. Centralnym jego punktem było wyniesienie na śmietnik wszystkich książek, jakie koleżanka w czasie studiów zakupiła w celach edukacyjnych, jako już niepotrzebnych. Co mogłem, zapakowałem do siatek i przyniosłem do siebie.

Lailach
Emeryt/ka
Posty: 1333
Rejestracja: 20 kwietnia 2012, 17:14
Lokalizacja: Polska
Srebrnych Pietruch: 1
Wierszy miesiąca: 6

Post autor: Lailach »

W obecnych czasach niekoniecznie trzeba czytać książki w formie papierowej. Można e-booki. Czasami nawet tak jest lepiej gdyż z wiekiem często pogarsza się wzrok a na czytniku można sobie dopasować wielkość liter. Najważniejsze jest aby czytać.

wychodzę z sercem, wracam z kacem

Sobierad
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 403
Rejestracja: 18 grudnia 2014, 13:12
Lokalizacja: Nowa Sól
Najlepsza proza: 3

Post autor: Sobierad »

Książka, fantastyczna sprawa. Mam w domu spory zbiór książek, jak przychodzą ludzie do mnie pierwszy raz, to zawsze jest pytanie: Przeczytałeś je wszystkie? Zabawne.
Książka na regale to dla mnie taki magiczny widok, zawsze można podejść, poczytać kartkę lub dwie, wrócić do pozycji za miesiąc itp. Wersja elektroniczna fajna, ale to nie ten klimat. Pozdrawiam

Sobierad

Awatar użytkownika
Jan Gawarecki
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 1155
Rejestracja: 12 września 2008, 12:06
Lokalizacja: Szczecin
Wierszy miesiąca: 15

Post autor: Jan Gawarecki »

Sobierad pisze:

... Książka na regale to dla mnie taki magiczny widok, zawsze można podejść, poczytać kartkę lub dwie, wrócić do pozycji za miesiąc itp. Wersja elektroniczna fajna, ale to nie ten klimat. Pozdrawiam

Witam, też tak uważam. E-booki (te dla mnie fajne) drukuję żeby mieć "książkę w ręku".
Pozdrawiam i zyczę miłej niedzieli. ;D

" ... Nie wiem, co to poezja, nie wiem, po co i na co,
wiem, że czasami ludzie czytają wiersze i płaczą. ..."
(Władysław Broniewski)

Awatar użytkownika
Antonella
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 6474
Rejestracja: 06 października 2010, 09:42
Lokalizacja: z daleka
Złotych Pietruch: 12
Srebrnych Pietruch: 11
Brązowych Pietruch: 9
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 4
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 6
Limerykowy Król: 5
Fraszkowy Król: 2

Post autor: Antonella »

Kiedyś czytanie było jedną z form spędzania wolnego czasu. Dziś jest Internet, można gwarzyć na czacie, przeglądać prasę, grać, uczyć się et cetera.

Kiedyś wielu czytało, ale i tak niewielu czytanie horyzonty poszerzało, dziś jest odwrotnie :)

Kiedyś traktowałem ludzi dobrze. Teraz - z wzajemnością.

Anthony Hopkins

chabrowa

Post autor: chabrowa »

Odkąd pamiętam w domu była mała biblioteczka. Lubiłam to miejsce pomimo tego,że nie było tam książek z bajkami., ale w pobliska biblioteczka zaspakajała moje potrzeby. Kochałam to miejsce pełne książek.Było jak zaczarowany ogród.Tam stawałam się Alicją, księżniczką i pasterką, tam słuchałam ptasiego radia Tuwima. Dzisiaj mój syn pyta po co kupuje książki gdy wszystko jest w necie. Kiedyś zacytowałam koleżance maksymę Czechowicza, odpowiedziała mi, że książki czytają tylko ludzie,którzy uciekają od własnej rzeczywistości...

Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19922
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Post autor: Dany »

Faktycznie, teraz są inne możliwości czytania książek, ale najważniejsze, by w ogóle czytać lub słuchać. Internet daje nam szanse łatwiejszego czasowo i finansowo, dostępu do wiedzy.
Jednak książka w ręku, to magia, którą nie da się niczym zastąpić.

Kazik42 pisze:

Nic dziwnego, że około sześćdziesięciu procent społeczeństwa odczuwa z tego powodu prawie dumę.

  • około sześćdziesiąt procent

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

Awatar użytkownika
elafel
Młodszy administrator
Posty: 18321
Rejestracja: 16 listopada 2007, 20:56
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 15
Srebrnych Pietruch: 17
Brązowych Pietruch: 21
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 3
Wierszy miesiąca: 15
Najlepsza proza: 7
Najciekawsza publicystyka: 1

Post autor: elafel »

Nasze społeczeństwo mało czyta = to fakt, ale coraz częściej widzę jak młodzi ludzie czytają w tramwaju, czy autobusie i to jest budujące.

Ela

Awatar użytkownika
jaga
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 3097
Rejestracja: 19 października 2019, 10:36
Lokalizacja: lubuskie
Złotych Pietruch: 5
Srebrnych Pietruch: 6
Brązowych Pietruch: 10
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 7
Najlepsza proza: 1

Re: Nawyk /nałóg/czytania

Post autor: jaga »

"nie bez kozery" - autor wspomniał tutaj o Józefie Czechowiczu, wszak pochodzą z jednego miasta
Józef Czechowicz - Aktywny uczestnik życia literackiego Lublina (autor wielu utworów lirycznych poświęconych miastu)

Czytanie książek powraca do łask - tak mi się wydaje.
Ja uwielbiam literaturę w formie papierowej, chociaż często czas mnie zawodzi
i z tego tytułu ubolewam. Należę do osiedlowego klubu DKK - comiesieczne spotkania,
osobiste odczucia, związane z czytanymi książkami - to chwilowa odskocznia od codzienności.
jaga
ODPOWIEDZ