Zapraszamy do głosowania na Wiersz Miesiąca II/24

Rozpoczynamy anonimowo konkurs - opowiadanie w temacie: "Zasłyszane opowieści"

Rozpoczynamy anonimowo konkurs- DRABBLE - w temacie "Telefon"

Różne oblicza tego samego

Krótkie utwory dziennikarskie.


Moderator: Redakcja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Owsianko
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 723
Rejestracja: 15 września 2010, 00:13
Lokalizacja: Bydgoszcz
Brązowych Pietruch: 1
Najlepsza proza: 3
Najciekawsza publicystyka: 5

Różne oblicza tego samego

Post autor: Owsianko »

  • Wielotysięczne strajki, gromadne protesty w roztańczonej formie poloneza na zmaltretowanych ulicach naszych miast i miasteczek, są to odpowiedzi przebudzonej i dotychczas milczącej większości. Odpowiedzi na pytania: kto doprowadził do sytuacji, że kwiat młodzieży znalazł się na ulicach i protestuje pomimo wirusowych zagrożeń nie chcąc spylić z naszego raju do prawdziwej Europy w poszukiwaniu wolności?

    Kto część tego „kwiatu” przyuczył do hołyszowskiego patriotyzmu wyrażającego się w zbrojnych walkach, natomiast nie zadał sobie trudu, by się nie uchylał od rzetelnej pracy na rzecz swojego kraju? Kto, zamiast odpowiedzialnego i tolerancyjnego współdziałania wszystkich ludzi dobrej woli, wzywa do demonstracji w obronie własnych urojeń, kto podsyca wrogość i odkopuje wojenne topory, dzieli naród i prowokuje go do wzniecania coraz to większych pożarów w okresie szalejącej zarazy?

    Pytania są tak samo znane, jak odpowiedzi. Dziwi mnie tylko, że mimo iż jakkolwiek znane są od wielu lat, to ujawniły się DOPIERO TERAZ. W takiej chwili. W momencie, gdy należałoby wystrzegać się wychodzenia na ulice.
    *
    Być może historia odkryje, dlaczego pierdykło akurat w tej chwili. Być może owo zdarzenie tłumaczyć będzie gadką o rozlanym mleku lub skrajną determinacją, co na jedno wychodzi. Nie wiadomo.

    Na razie wymądrzają się na ten temat różni analizatorzy zdarzeń wymykających się jakimkolwiek analizom. A więc publicyści – chałupnicy prowadzący akademickie spory o to, kto pierwszy puścił bąka. Miotający ozdrowieńczymi receptami na najbliższe zaś.

    Być może jacyś nieuleczalni optymiści doczekają się wyjaśnienia za pięćset lat. Jednak w rozsądnej przyszłości nie zachodzi taka możebność; na razie spod ziemi wyrastają wściekłe hordy ekspertów od wnikliwego gaworzenia o niczym.

    Nieoczekiwanie pojawia się w nich odkrywcza myśl, że wreszcie mogą otwarcie pomstować na tych, wobec których obawiali się dać głos. Ze swadą więc i znawstwem okrutnym podejmują się zwerbalizowania zjawisk niemożliwych do werbalizacji. Pospiesznie rejterują z zajmowanych stanowisk, a zmieniając klubową liberię oraz gacie pełne strachu, rżną spolegliwego palanta.

    Tragicznie zabawny jest fakt, że dzisiejsza opozycja zachowywała się podobnie do rządzących obecnie. Ludzie, którzy teraz są jej filarami, stając się surowymi recenzentami obecnej władzy, rządzili podobnie. Co prawda psuli państwo nie w tej skali, z trochę większą elegancją i nie tak jawnym nepotyzmem, ale jak nad Kaczyńskim zgromadziły się groźne chmury z piorunami, tak onegdajszymi czasy wisiały one nad każdym z nich.

    Nie zaryzykuję utraty rękawów od kamizelki, gdy powiem, że od początku obalenia PRL wszystkie rządy bez wyjątku przyczyniły się do obecnie uwidocznionych zaniedbań, poniechań i wypaczeń; obojętnie, czego dotkniemy, to szwankuje: Kultura leży i kwiczy. Nauka, programy edukacyjne, źle zorganizowana i jak zwykle niedoinwestowana służba zdrowia, nie mają siły na porządne rzężenie, a co dopiero na sprawne działanie.
    *
    I w tych niezmiernie upiornych okolicznościach przyrody nawiedziło nas roztańczone tsunami. Kobiecy upór wysmyknął się z prawicowych umysłów. Okazał się nieoczekiwanym zjawiskiem. Zjawiskiem tak niekonwencjonalnym, że na widok wkurzonego marszu kobiet nie pozostało im nic innego, jak zgłupieć do reszty.

Awatar użytkownika
tcz
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 3263
Rejestracja: 30 maja 2018, 22:34
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Złotych Pietruch: 9
Srebrnych Pietruch: 3
Brązowych Pietruch: 6
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 1

Re: Różne oblicza tego samego

Post autor: tcz »

Kobiety, protestujące w obronie swoich praw, zasługują na poparcie a nie na krytykę. "Zrobiły więcej przez tydzień niż cała opozycja przez lata !"
W tekście, utrzymanym w mentorskim tonie, autor nie uwzględnia racji kobiet. Proponuję zapoznać się z nimi.
https://www.facebook.com/amazgula/photo ... 4033214596

Ostatnio zmieniony 05 listopada 2020, 09:15 przez tcz, łącznie zmieniany 3 razy.

Tadeusz

Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19640
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Re: Różne oblicza tego samego

Post autor: Dany »

Autor w tym felietonie nie krytykuje kobiet, a wręcz odwrotnie pokazuje ważną rolę w teraźniejszych wydarzeniach;

  • " Kobiecy upór wysmyknął się z prawicowych umysłów. Okazał się nieoczekiwanym zjawiskiem. Zjawiskiem tak niekonwencjonalnym, że na widok wkurzonego marszu kobiet nie pozostało im nic innego, jak zgłupieć do reszty."

W ironiczny sposób wyśmiewa polityków, szczególnie jednego, że :" Pospiesznie rejterują z zajmowanych stanowisk, a zmieniając klubową liberię oraz gacie pełne strachu, rżną spolegliwego palanta."

  • tu chodzi i o prezydenta i o premiera.

Bardzo dobry felieton.

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

Awatar użytkownika
elafel
Młodszy administrator
Posty: 18138
Rejestracja: 16 listopada 2007, 20:56
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 15
Srebrnych Pietruch: 17
Brązowych Pietruch: 21
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 3
Wierszy miesiąca: 15
Najlepsza proza: 7
Najciekawsza publicystyka: 1

Re: Różne oblicza tego samego

Post autor: elafel »

Każdy ma prawo do wyrażenia swojej opinii, a krytyka to nasze drugie ja. Przecież władza jest be. Popieram protestujących, moją swoje powody i o nie walczą.
Pamiętam , że kiedyś też wyrażałam swoje niezadowolenie z ówczesnej władzy. Gdy likwidowano miejsca pracy, wmawiając, że tak trzeba, bo Europa tak chce, wychodziłam na ulice, niosąc transparenty, bo uważałam, że tak trzeba, bo byłam niezadowolona. Niejednokrotnie spałowana, potraktowana jak śmieć, polana wodą, gazem pieprzowym. Ale ja, swoje hasła malowałam na transparentach, a nie na niczemu winnych budynkach, czy pomnikach.
To taka moja refleksja, na temat tego całego rabanu, który dzieje się obecnie w moim ukochanym kraju.

Ela

jaceksenior
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 1592
Rejestracja: 05 maja 2012, 18:45
Lokalizacja: Działoszyn
Złotych Pietruch: 7
Srebrnych Pietruch: 5
Brązowych Pietruch: 9
Wierszy miesiąca: 1

Re: Różne oblicza tego samego

Post autor: jaceksenior »

Oby dwa felietony są ciekawe. Do tego doszło , że zamiast tworzenia pięknej poezji , wciskamy się w narzucaną narrację ludzi ,którzy nią gardzą .

Pozdrawiam Jacek

jaceksenior

ODPOWIEDZ