Wierszem Miesiąca III/24 został utwór Baśń wyszeptana o Poezji - Autsajder1303

Najlepszym anonimowym opowiadaniem został utwór - "Pani Basia" - jaga

Rozpoczynamy nowy konkurs o Złotą Pietruchę w temacie - "psota"

Wyznanie dziadersa

Krótkie utwory dziennikarskie.


Moderator: Redakcja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Owsianko
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 732
Rejestracja: 15 września 2010, 00:13
Lokalizacja: Bydgoszcz
Brązowych Pietruch: 1
Najlepsza proza: 3
Najciekawsza publicystyka: 5

Wyznanie dziadersa

Post autor: Owsianko »

Nie ujawnię państwowej tajemnicy jeśli powiem, iż pasjami lubię publikacje naukowe. Często są one dla mnie poza zasięgiem rozumu. Nic mi to jednak nie przeszkadza w snuciu marzeń. Wyobraźniowych podróży po latach świetlnych, miliardach gwiazd i genezach wszechświata.

Nasza galaktyka składa się z miliardów gwiazd, a jej wielkość, to sto tysięcy lat świetlnych. Sąsiadka Mlecznej Drogi, Andromeda, ma tych gwiazd około biliona i zajmuje obszar przeszło dwustu lat świetlnych.

Patrząc na ziemskie sprawy z tych astronomicznych perspektyw, zaczynam się śmiać. Rechotać, gdyż z punktu widzenia otaczającej nas nieskończoności, chaotyczne i rozpaczliwe ruchy naszej coraz mniej błękitnej planety nie mają znaczenia. Tym bardziej nie mają go ciemnogrodzkie podskoki kotłujących się na niej ludzi. Jakiś mikrobów odstawiających WIELKIE PRZEŻYWANIE z powodu własnych ułomności. Kalekich niedostatków zapominalskiego charakteru.

Lecz owe radosne chwile zdarzają mi się rzadko. Przeważnie dociera do mnie kanonada bełkotów i poświsty zardzewiałych szabelek. Pohukiwania, groźby karalne i groźby ostemplowane skowytem histerycznej aprobaty.

Pół biedy, gdy są to odgłosy osobistości z pierwszych stron gazet. Osoby ważne w sejmowych pomieszczeniach, natomiast wśród zwykłych obywateli, pełniących rolę pętaków. Gorzej, gdy dobywają się z miejsc mających zasadniczy wpływ na los mojej rodziny.
*
Jako człek piśmienny, bywam nałogowym oblatywaczem rozmaitych stron internetowego rykowiska i niekiedy przytrafia mi się znaleźć informację wypraną z nonsensów. Wówczas oddycham z ulgą. Na myśl, że ten mój zdewastowany świat nie zgłupiał do końca i tlą się w nim resztki niegdysiejszego rozsądku, zaczynam wierzyć w możliwość ocknięcia się z absurdu i odzyskanie szans na kolejny powrót do rozumu. Na powrót nie jakichś pojedynczych, intelektualnych wyskrobków z poselskich ław, ale całych tabunów ludzi z politycznego marginesu.
*
Z punktu widzenia humanisty, współczuję dinozaurom. Panowały nad pozostałymi zwierzątkami wielkie mnóstwo milionów lat wstecz, a Ziemia istniała w całości. Lecz kiedy na piastowskie ziemie przyszedł obrzydły Tusk, raczyły wyginąć ze strachu.

Po następnych sześćdziesięciu milionach z hakiem, na naszym padole szczęśliwości zagościł Człowiek: żarłoczna osobliwość Macochy Natury. I tenże dopust boży wziął się za prędziutką kasację globu (stąd nazwa globalizacja). Jak bardzo się nią zajął, widać po unicestwieniach rajskiego życia.

A przecież minęło zaledwie 40 tysi lat od nieszczęśliwego pojawienia się człekoluda, gdy w szybkich porywach czasu i nie zwlekając ani chwili, uporał się z likwidacją nadziei na świetlaną przyszłość. Gdy wprowadził w czyn zbójecki proceder niszczenia świata.
*
Otóż ponieważ mam (do wyboru: powyżej, poniżej, gdziekolwiek i jakkolwiek) serdecznie dosyć zabawy w głuchy telefon i nie rajcują mnie dialogowe pykania tenisowe, w ramach urlopu od spraw psychiatrycznych, otwieram się na czytanie wieści oddalonych od idiotyzmów powszedniego dnia. Wyzwolonych spod łachmaniarskiego nacisku bezhołowia i biedy. Oswobodzonych ze skutków węglowej zgryzoty. I wtedy czuję, że nareszcie jestem wolny od koszmarnych wizji z nuklearną wojną i rabunkową jatką w humanitarnym pakiecie.
Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19833
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Re: Wyznanie dziadersa

Post autor: Dany »

Lecz kiedy na piastowskie ziemie przyszedł obrzydły Tusk, raczyły wyginąć ze strachu.
- Już nie mogę słuchać o wszystkich klęskach, które spadły na Polskę i nie tylko, przez Tuska.
Jakby on był królem i rządził samowładnie, a cała reszta rządu, sejm i senat, to były marionetki w jego rękach.
A przecież minęło zaledwie 40 tysi lat od nieszczęśliwego pojawienia się człekoluda,
- "40 tys. lat" albo "40 tysięcy lat"

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

Awatar użytkownika
Autsajder1303
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 4524
Rejestracja: 12 października 2015, 12:05
Złotych Pietruch: 2
Srebrnych Pietruch: 2
Brązowych Pietruch: 2
Kryształowych Dyń: 2
Wierszy miesiąca: 7

Re: Wyznanie dziadersa

Post autor: Autsajder1303 »

Owsianko pisze: 08 października 2022, 19:49 *
Z punktu widzenia humanisty, współczuję dinozaurom. Panowały nad pozostałymi zwierzątkami wielkie mnóstwo milionów lat wstecz, a Ziemia istniała w Otóż ponieważ mam (do wyboru: powyżej, poniżej, gdziekolwiek i jakkolwiek) serdecznie dosyć zabawy w głuchy telefon i nie rajcują mnie dialogowe pykania tenisowe, w ramach urlopu od spraw psychiatrycznych, otwieram się na czytanie wieści oddalonych od idiotyzmów powszedniego dnia. Wyzwolonych spod łachmaniarskiego nacisku bezhołowia i biedy. Oswobodzonych ze skutków węglowej zgryzoty. I wtedy czuję, że nareszcie jestem wolny od koszmarnych wizji z nuklearną wojną i rabunkową jatką w humanitarnym pakiecie.
W dobie informacyjnego szumu i internetu to chyba trudniejsze niż się wydaje.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19833
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Re: Wyznanie dziadersa

Post autor: Dany »

Koniec miesiąca, utwór przenoszę do Publicystyki. Tam też można czytać, komentować i odpowiadać na komentarze.
Pozdrawiam Autora :)

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

Awatar użytkownika
elafel
Młodszy administrator
Posty: 18275
Rejestracja: 16 listopada 2007, 20:56
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 15
Srebrnych Pietruch: 17
Brązowych Pietruch: 21
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 3
Wierszy miesiąca: 15
Najlepsza proza: 7
Najciekawsza publicystyka: 1

Re: Wyznanie dziadersa

Post autor: elafel »

Z punktu widzenia humanisty, współczuję dinozaurom. Panowały nad pozostałymi zwierzątkami wielkie mnóstwo milionów lat wstecz, a Ziemia istniała w całości. Lecz kiedy na piastowskie ziemie przyszedł obrzydły Tusk, raczyły wyginąć ze strachu.
Może to był czas na nie, a może powinien jeszcze gdzie indziej postraszyć.

Ela

ODPOWIEDZ