Rozpoczynamy anonimowo konkurs - opowiadanie w temacie: "Zasłyszane opowieści"

W konkursie na najciekawsze drabble zwyciężył utwór "sierota" - Gelsomina

Zapraszamy do głosowania na Wiersz Miesiąca III/24

Rajd szlakami pogan, Trygława i pradziejowych konstrukcji kamiennych.

Krótkie utwory dziennikarskie.


Moderator: Redakcja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jaga
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 3045
Rejestracja: 19 października 2019, 10:36
Lokalizacja: lubuskie
Złotych Pietruch: 5
Srebrnych Pietruch: 6
Brązowych Pietruch: 10
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 7
Najlepsza proza: 1

Rajd szlakami pogan, Trygława i pradziejowych konstrukcji kamiennych.

Post autor: jaga »

Dwudziesty pierwszy stycznia 2023 r.
Rajd PTTK Ziemia Gorzowska – szlakami pogan, Trygława i pradziejowych konstrukcji kamiennych.

U mnie jak zawsze dylemat co do ubioru. Prawie cały tydzień śledziłam pogodę. Zapowiadało się chłodno i deszczowo. Konieczny był mały przegląd w szafie. Kurtka, którą noszę na co dzień do sklepu, okazała się zbyt krótka i jakby nie zimowa, ot taka na kijkowy wybieg, ale nie na spacer po lesie.
Odkurzyłam dawno zapomnianą ciepłą kurtkę i wynalazłam upchane w kartonie adidasy za kostkę.
Jak się później okazało był to trafny wybór.
Przeczytałam w regulaminie, że po zakończonym marszu planowane jest ognisko.
Zabrałam więc gorącą herbatę, dwie kiełbaski śląskie, kanapki z ciemnego pieczywa i oczywiście wodę.
( musiałam stwarzać pozory, ze coś mam)
Ja zazwyczaj nie jadam w podróży - tak już mam.
Dzisiaj jednak coś mnie podkusiło i nie mogłam wyjść bez prowiantu.
Autokar podjechał niedaleko mojego wieżowca, nie musiałam daleko dreptać.
Zbiórka o godzinie 8,20 – troszeczkę wcześnie.
Wieś Cychry do której jechaliśmy położona jest w gminie Dębno powiat myśliborski.
(woj zachodniopomorskie) – ależ dużo tego objaśniania.
Do Dębna – godzina jazdy autokarem.
Cychry - Pierwsze ślady osadnicze pochodzą z VIII wieku. Zamieszkująca wieś ludność należała prawdopodobnie do plemienia Lubuszan.
Nie będę nakreślać historii wioski, chociaż jest godna uwagi.
Wspomniałam o plemieniu dlatego, że mieszkam w województwie lubuskim.
Wysiedliśmy z autokaru, każdy turysta z plecaczkiem, a ja oczywiście zostawiłam go w autokarze.
Stwierdziłam, że nie będzie mi potrzebny. Szkoda, bo brakowało mi go podczas marszu.
Nie dlatego, że miałam w nim prowiant, ale dlatego, że bez niego czułam się jakby goła.
Każdy wyglądał jak turysta, a ja jak spacerowicz.
Na pierwszy ogień - Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Cychrach, który wybudowany został przed 1250 r.
(na co wskazuje ślad portalu południowego o okrągłym łuku) prawdopodobnie z fundacji templariuszy.
Z zadartą głową przyglądałam się uważnie wieży, którą namalował jako płonącą Wojciech Kossak
na zlecenie cesarza niemieckiego w 1899.
Namalował również „Bitwę pod Sarbinowem” W wydarzeniach bitwy pod Sarbinowem kościół ucierpiał, spłonęła ówczesna wieża, która została odbudowana.
Następnie skierowaliśmy się w stronę lasu – to było przecież naszym celem.
Dwunastokilometrowy spacer lasem szlakami pogan, Trygława i pradziejowych konstrukcji kamiennych.
Doszliśmy na skraj wioski gdzie widniała tablica z nazwą Cychry.
Zatrzymaliśmy się obok zabytkowego Młyna parowego. Piękna budowla, szkoda że niszczeje.
Młyn przestał działać po zmianach w latach dziewięćdziesiątych.
To był początek naszej trasy
Tam, gdzie droga styka się z lasem, udaje się odszukać Ścieżkę Poetów (Poetenweg) - leśny dukt, prowadzący dębową alejką.
Dzisiaj dębów już nie ma, zostały wycięte, ciągle jednak widoczne są odziomki pniaków.
Ścieżka prowadzi na Pagórek Poetów, czy jak kto woli – na Pagórek Uniesień (poetyckich) i przed 1945 rokiem nazywał się Poetensteig. W masywie pagórka odkryto i przebadano cmentarzysko kultury łużyckiej.
Ustawiono tam kamień, nazwany Trzygłów (Trygław).
Za pagórkiem Ścieżka Poetów wiedzie do ruin leśniczówki w sąsiedztwie Wydrzego Stawu, dalej drogą gruntową skręcamy w prawo do widocznego Bogusławia.
( nazwa wsi pochodzi od imienia Bogusław. dawniej w tej wiosce prawie każdy mężczyzna nosił to imię)
Na szlaku widoczny Pomnik przyrody, drzewo cisowe.
Ochrona starych drzew ma w Polsce długą historię.
Gatunkiem objętym ochroną w Polsce jest cis (Taxus baccata L.) chroniony jest od 1423 roku.
Ochrona została ustanowiona edyktem królewskim na mocy statutu warckiego, wydanego przez króla Władysława Jagiełłę,
który chciał ograniczyć eksport drewna cisowego surowca do wyrobu bardzo dobrej jakości łuków,
z obawy o całkowite wyginięcie cisu pospolitego.
Najokazalszy cis w gminie Dębno rośnie w Cychrach.
Jego wiek szacuje się na 500 lat, wykiełkował w tym czasie, kiedy w Nowej Marchii zaczął władać margrabia Jan na Kostrzynie.
(Jan z Kostrzyna (1513-1571) - reformator, budowniczy i twórca nowożytnej twierdzy i miasta w Kostrzynie ).
Kiedy toczyła się bitwa pod Sarbinowem, był już dojrzałym drzewem.
Jest zatem jednym z najstarszym drzewem w gminie.
Doszliśmy do miejsca gdzie znajdował się Obóz pracy niewolniczej w Cychrach
Był filią obozu dla jeńców wojennych Stalag III C w Starych Drzewicach i miał sygnaturę DT 47 Zicher.
Pierwszymi jeńcami byli polscy żołnierze z Kampanii Wrześniowej, przywożeni od października 1939 r.
Mieszkali najpierw w ziemiankach i ciężko pracowali, po 12 godzin dziennie przy wyrębie lasu.
W dniu 9 kwietnia 2013 r., podczas penetracji terenu obozowego, natrafiono na ludzkie szczątki. W pobliżu funkcjonował podobny obóz dla kobiet DT 99 Zicher.

Tak kończy się wędrówka północnym ramieniem pętli Ścieżki Poetów. Kiedyś na poetów czekał powóz, a my pieszo do autokaru, który podwiózł Nas do Edukacyjnego Parku Dendrologicznego w Mościcach.
W parku tym znajduje się prawie 120 gatunków drzew i krzewów niemal z całego świata. Ogród warto odwiedzić latem żeby zobaczyć jego piękna aurę.
Zimą niestety nic nie widzieliśmy.
W ogrodzie zaplanowano ognisko. Pogoda się zepsuła, zaczęło padać.
Oczywiście amatorów na pieczone kiełbaski w taką pogodę nie zabrakło.
Ja z koleżanką wróciłyśmy do autokaru. Jakoś nie miałam ochoty na ogniskową kiełbaskę pod prysznicem.
Do domu wróciłyśmy przed siedemnastą.
I tu mała niespodzianka – w domu czekały na mnie wnuki z ciastem.
Przecież to był dzień babci i dziadka, a babcia zamiast czekać na wnuki wyruszyła w rejs,
jaga
Awatar użytkownika
elafel
Młodszy administrator
Posty: 18255
Rejestracja: 16 listopada 2007, 20:56
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 15
Srebrnych Pietruch: 17
Brązowych Pietruch: 21
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 3
Wierszy miesiąca: 15
Najlepsza proza: 7
Najciekawsza publicystyka: 1

Re: Rajd szlakami pogan, Trygława i pradziejowych konstrukcji kamiennych.

Post autor: elafel »

jaga pisze: 25 lutego 2023, 18:41 Z zadartą głową przyglądałam się uważnie wieży, którą namalował jako płonącą Wojciech Kossak
na zlecenie cesarza niemieckiego w 1899.
Zmieniłabym szyk zdania.
jaga pisze: 25 lutego 2023, 18:41 Jest zatem jednym z .najstarszym drzewem w gminie
Tu też należy się lekka poprawka, bo albo : Jest najstarszym drzewem w gminie. albo Jest zatem jednym z .najstarszych drzew w gminie.
jaga pisze: 25 lutego 2023, 18:41 Przecież to był dzień babci i dziadka, a babcia zamiast czekać na wnuki wyruszyła w rejs,
Albo uciął się dalszy ciąg zdania, albo trzeba postawić kropkę zamiast przecinka.
W niektórych miejscach tekst się trochę rozjechał (pewnie efekt kopiuj - wklej).

Tak ogólnie, to bardzo ciekawa wycieczka, zostaje mi tylko pozazdrościć. Mam cichą nadzieję, że będą następne.
Pozdrawiam serdecznie :)

Ela

Awatar użytkownika
Gelsomina
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 5982
Rejestracja: 17 lipca 2014, 01:15
Lokalizacja: Łódź
Złotych Pietruch: 2
Srebrnych Pietruch: 4
Brązowych Pietruch: 1
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 1
Honorowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 9
Najlepsza proza: 0

Re: Rajd szlakami pogan, Trygława i pradziejowych konstrukcji kamiennych.

Post autor: Gelsomina »

A to ci babcia wędrowniczka :) I bardzo dobrze, bo dzięki temu i my mamy frajdę.
Jeżeli coś jest dla ciebie bardzo trudne, nie sądź, że to jest niemożliwe dla człowieka w ogóle. Owszem, miej to przekonanie, że co jest możliwe dla człowieka i zwykłe, to i dla ciebie jest możliwe do osiągnięcia.

Marek Aureliusz
Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19815
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Re: Rajd szlakami pogan, Trygława i pradziejowych konstrukcji kamiennych.

Post autor: Dany »

Wieś Cychry do której jechaliśmy położona jest w gminie Dębno powiat myśliborski.
(woj zachodniopomorskie) – ależ dużo tego objaśniania.
Wieś Cychry, do której jechaliśmy, położona jest w gminie Dębno, powiat myśliborski (woj. zachodniopomorskie) - ależ dużo tego objaśniania.


Nie będę nakreślać historii wioski, chociaż jest godna uwagi.
- Jak jest godna uwagi, to trzeba opisać, a jak nie chcesz opisywać, to nie mów nic.


Bardzo fajnie czyta się o Twoich wycieczkach. Pisz, chętnie poczytam.

Z zadartą głową przyglądałam się uważnie wieży, którą namalował jako płonącą(,) Wojciech Kossak(,) na zlecenie cesarza niemieckiego w 1899.
wstaw przecinki w ()
Zatrzymaliśmy się obok zabytkowego Młyna parowego.
- "młyn"małą literą
Za pagórkiem Ścieżka Poetów wiedzie do ruin leśniczówki w sąsiedztwie Wydrzego Stawu, dalej drogą gruntową skręcamy w prawo do widocznego Bogusławia.
( nazwa wsi pochodzi od imienia Bogusław. dawniej w tej wiosce prawie każdy mężczyzna nosił to imię)
Za pagórkiem Ścieżka Poetów wiedzie do ruin leśniczówki, w sąsiedztwie Wydrzego Stawu, dalej drogą gruntową skręcamy w prawo do widocznego Bogusławia ( nazwa wsi pochodzi od imienia Bogusław, dawniej w tej wiosce prawie każdy mężczyzna nosił to imię).
Gatunkiem objętym ochroną w Polsce jest cis (Taxus baccata L.) chroniony jest od 1423 roku.
- drugie "jest" niepotrzebne

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

Wojciech M
Autor/ka
Posty: 488
Rejestracja: 16 lutego 2021, 09:48
Lokalizacja: Polska
Złotych Pietruch: 1
Srebrnych Pietruch: 5
Brązowych Pietruch: 2

Re: Rajd szlakami pogan, Trygława i pradziejowych konstrukcji kamiennych.

Post autor: Wojciech M »

Odbyłem ciekawą wycieczkę wraz z Tobą, dziękuję :)
Awatar użytkownika
Autsajder1303
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 4517
Rejestracja: 12 października 2015, 12:05
Złotych Pietruch: 2
Srebrnych Pietruch: 2
Brązowych Pietruch: 2
Kryształowych Dyń: 2
Wierszy miesiąca: 7

Re: Rajd szlakami pogan, Trygława i pradziejowych konstrukcji kamiennych.

Post autor: Autsajder1303 »

Czytałem już tę relację wcześniej, warto było wrócić. Mam taką cichutką nadzieję, że podobnych tekstów, zafundujesz więcej Jadziu.

"W ogrodzie zaplanowano ognisko. Pogoda się zepsuła, zaczęło padać.
Oczywiście amatorów na pieczone kiełbaski w taką pogodę nie zabrakło."

To jest właśnie magia takich wypadów
Lewicowość to rodzaj fantazji masturbacyjnej, dla której świat faktów nie ma najmniejszego znaczenia
-George Orwell-
Awatar użytkownika
jaga
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 3045
Rejestracja: 19 października 2019, 10:36
Lokalizacja: lubuskie
Złotych Pietruch: 5
Srebrnych Pietruch: 6
Brązowych Pietruch: 10
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 7
Najlepsza proza: 1

Re: Rajd szlakami pogan, Trygława i pradziejowych konstrukcji kamiennych.

Post autor: jaga »

Dziękuję za pozostawiony komentarz
Cieszę się, że czytacie te moje niezdarne relacje z wycieczek
jaga
Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19815
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Re: Rajd szlakami pogan, Trygława i pradziejowych konstrukcji kamiennych.

Post autor: Dany »

Koniec miesiąca, utwór przenoszę do odpowiedniego działu. Tam też można czytać, komentować i odpowiadać na komentarze.
Pozdrawiam :)

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

ODPOWIEDZ