Wierszem Miesiąca III/24 został utwór Baśń wyszeptana o Poezji - Autsajder1303

Najlepszym anonimowym opowiadaniem został utwór - "Pani Basia" - jaga

Destrukcja

Krótkie utwory dziennikarskie.


Moderator: Redakcja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Owsianko
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 732
Rejestracja: 15 września 2010, 00:13
Lokalizacja: Bydgoszcz
Brązowych Pietruch: 1
Najlepsza proza: 3
Najciekawsza publicystyka: 5

Destrukcja

Post autor: Owsianko »

Czekając na łatwiejsze dni, może nie warto wspominać minionych; czas pędzi nie w tę stronę, co my i choć wydaje się nam, że jesteśmy w stanie pokierować nim, ulegamy złudzeniu. Bo złudzeniem jest myśl o nieskażonych powrotach do tego, co przeszło, ponieważ nawet jeśli nastąpi cud i nagle stanie się tak, jak sobie wymarzyliśmy w najśmielszych snach, rzeczywistość będzie miała już dla nas inną formę i czego innego będziemy od niej oczekiwać.
*
Dzisiaj trudno w to uwierzyć, ale za dawnych lat byłem – młody. Jak przez mgłę pamiętam, że też nosiło mnie na kawiarniane barykady i też sprzeciwiałem się zastanym porządkom w literaturze. Zatem mniej więcej wiem, że jak kogo przyciśnie samochwalstwo, to obala co popadnie i wywija poglądami na każdy temat. A teraz, kiedy patrzę na zanikanie onegdajszych znaczeń i kiedy dostrzegam, jak na ich miejscu powstają nowe, ogarnia mnie żal i młodopolska tęsknica, bo nie umiem rozgryźć, dlaczego tak jest, iż zmiany idą w gorszą, a nie zmierzają w lepszą stronę.
*
Nadeszła nowa era pod nazwą komputerowe myślenie i zaczęły nieznane przedtem sposoby międzyludzkiej komunikacji. Do czego przyczyniło się powstanie sieci, która wymogła na czytaczach pobieżny odbiór tekstów. Między innymi – literackich; zbyt długie nie cieszyły się powodzeniem. Ciężko sobie wyobrazić publikację w Internecie dzieła o objętości „Chłopów”. Preferowane są zatem krótkie, a zwłaszcza nie zmuszające do długiego myślenia.

Powodem jest obfitość interesujących materiałów, z którymi warto się zapoznać. No i fakt, że jeszcze nie wynaleziono gumowego czasu. Zgodne to jest z niepisanym cyberprawem: liźnij okiem i leć dalej. Podobnie z lawiną oferowanych informacji. Co znalazło odbicie w precyzyjnym rozumieniu ich treści; są odczytywane bezrefleksyjnie i przeważnie cząstkowo. Po części, gdyż wedle badań Instytutu Jakości Czytelnictwa okazuje się, że przeciętny konsument słowa pisanego jest kumaty w sposób niezgodny z europejskimi normami, ma kłopoty ze zrozumieniem sensu poszczególnych słów, nie lada wyczynem jest dla niego uchwycenie istoty artykułu. W tym momencie trzeba zadać sobie pytanie: czy ktoś przymało lotny w czytaniu tekstów dłuższych od SMS może wytyczać nowe szlaki w literaturze?

Ostatnio zmieniony 15 marca 2012, 19:52 przez Owsianko, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Krzysztof
Posty: 271
Rejestracja: 01 listopada 2006, 21:50
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: Krzysztof »

Hmm... mądre spostrzeżenia, ciekawy tekst - choć ja widziałbym go rozbudowanego do pełnoprawnego felietonu, póki co jest za krótki. Dziw bierze, że nikt go jeszcze nie skomentował. Mnie zmusił do refleksji i zastanowienia się nad kwestiami dyscypliny i dokonywanych wyborów czytelniczych.
Nie ma się co łudzić, nie starczy nam czasu na przeczytanie wszystkiego, co nas interesuje. A to co wybieramy do czytania, decyduje o tym, kim jesteśmy.

Awatar użytkownika
carceris.
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 801
Rejestracja: 12 marca 2009, 20:19
Lokalizacja: z garści cienia
Wierszy miesiąca: 6

Post autor: carceris. »

w tą stronę

w tę

Bo złudzeniem jest myśl o nieskażonych powrotach do tego, co przeszło, ponieważ nawet jeśli nastąpi cud i nagle stanie się tak, jak sobie wymarzyliśmy w najśmielszych snach, rzeczywistość będzie miała już dla nas inną formę i czego innego będziemy od niej oczekiwać.

To zdanie wydaje mi się za długie - podzieliłabym je jakoś, ale coś wycięła kilka słów.

Uprościłabym też to zdani:

bo nie umiem rozgryźć, dlaczego tak jest, iż zmiany idą w gorszą, a nie zmierzają w lepszą stronę.

bo nie umiem rozgryźć, dlaczego zmiany zmierzają w gorszą, a nie w lepszą stronę.

zaczęły nieznane przedtem sposoby międzyludzkiej komunikacji.

Nie pasuje mi to słowo "zaczęły". Może zapanowały, nie wiem?

Rzeczywiście, czasy w jakich żyjemy nie sprzyjają długim powieściom - a przynajmniej internet nie jest im przychylny. Przeciętny internatura wyłapuje z kotła informacji i tekstów tylko to, co go interesuje - często nawet jedynie pojedyncze zdania. Ale nie ma się czemu dziwić - w końcu życie jest szybkie, czas ucieka, a my chcemy złapać chociaż tyle, ile damy radę.
Całkiem niezły tekst. :)

Rzadko sprawdzam pocztę, więc w razie potrzeby zapraszam na PW. :)

Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19834
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Post autor: Dany »

Internet służy mi do zdobywania i przekazywania informacji, jednak czytanie prozy lub poezji wolę w sposób tradycyjny. Rozsiąść się wygodnie w fotelu, na balkonie pod osłoną parasola, czy na zacienionym tarasie, popijając niekoniecznie małą czarną, z książką w ręku - to jest dopiero przyjemność.
Już się przekonałam, że ten sam wiersz, czytany w tomiku, nabiera innego smaczku.
W moim przekonaniu, jako czytelnik, mogę powiedzieć, że książka wygrywa.

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

Awatar użytkownika
Rafał Bardzki
Moderator
Posty: 6234
Rejestracja: 14 września 2010, 19:48
Lokalizacja: Zielona Góra
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 7
Brązowych Pietruch: 15
Najlepsza proza: 1
Fraszkowy Król: 2

Post autor: Rafał Bardzki »

Coś za coś. Percepcja ludzka przez ostatnie dziesięciolecia nie zmieniła się, bo nie mogła, gdyż jest to za krótki czas na zmiany ewolucyjne. Przeto jakość przeszła w ilość. Ja jednak tradycyjnie wtrące swoje trzy grosze i zauważę, że skoro ludzie zaczęli do siebie pisać, choćby krótkie sms-y, to może nie jest aż tak źle.

Awatar użytkownika
Pola
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 4429
Rejestracja: 12 listopada 2010, 12:02
Lokalizacja: Już Szynwałd
Złotych Pietruch: 6
Srebrnych Pietruch: 5
Brązowych Pietruch: 3
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 0
Kryształowych Dyń: 2
Wierszy miesiąca: 7
Najlepsza proza: 3
Najciekawsza publicystyka: 3
Fraszkowy Król: 2

Post autor: Pola »

Wolę szelest kartek i zapach farby drukarskiej. Nie biorę udziału w "wyścigu szczurów", wolę pomału do celu.
Ciekawy, dobry felieton nie musi być długi.

Pozdrawiam... :)

Według mnie jest prosta różnica między wierzącym a ateistą: wierzący w drugim szuka Boga, ateista zaś, człowieka*
Autor - echo

ODPOWIEDZ