Wierszem Miesiąca III/24 został utwór Baśń wyszeptana o Poezji - Autsajder1303

Najlepszym anonimowym opowiadaniem został utwór - "Pani Basia" - jaga

Rozpoczynamy nowy konkurs o Złotą Pietruchę w temacie - "psota"

Mian Mian Cukiereczki; Tang

Omówienia dzieł i wydarzeń artystycznych.


Moderator: Redakcja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Przemysław Piotrowicz
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 1377
Rejestracja: 01 marca 2008, 22:01
Lokalizacja: z południa
Wierszy miesiąca: 2

Mian Mian Cukiereczki; Tang

Post autor: Przemysław Piotrowicz »

Mian Mian, młoda chińska pisarka, autorka między innymi zbioru opowiadań La La La, Cukiereczki oraz Panda sex. Powieść Cukiereczki wywołała w Chinach prawdziwe tsunami, które zalało tamtejszą młodzież falą seksu, narkotyków oraz rock’n’rolla. Cztery miesiące po wydaniu, książka została zakazana. Powieść doczekała się przekładu na kilkanaście języków i odniosła sukces na arenie międzynarodowej.

Chiny, przełom lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, do tej pory niewinna tamtejsza kultura zostaje zalana wpływem zachodnich trendów – rock and roll a później punk rock wywracają do góry nogami życie młodzieży.
Bohaterka – narratorka książki, młoda dziewczyna, siedemnastoletnia Hong podróżuje przez świat poszukując miłości i własnej wartości. Przypadkowa znajomość z młodym muzykiem Sainingiem odkrywa przed nią morze doznań; świat używek pozwala jej stoczyć się na samo dno, by zrozumieć kim jest naprawdę. Wiodąca cygański tryb życia u boku ukochanego, Hong poznaje Chiny od strony, o której nigdy nie miała pojęcia – wpływ zalewającego ten dziewiczy kraj zachodniego kapitalizmu odczuwa na każdym kroku. Fala prostytucji, seksualnych doznań, narkotyków oraz przestępczości uderza w jej młody umysł. Zmusza do życia o jakim nigdy nie śniła, ale i do dojrzalszego spojrzenia na życie. Pozwala docenić jej to, co miała i walczyć o to, co chce mieć.
Hong i Saining, ogarnięci złudną wolnością trwają w amoku własnych pragnień, zaniku wartości oraz wstydu. Hong pozna ciężar bolesnego brania dojrzałej odpowiedzialności za swoje czyny, której jej kochanek nie nauczy się nigdy. Rzuci to nowe światło na samo pojecie miłości, nie tylko dla bohaterki, ale i czytelnika.
Cukiereczki którymi częstuje nas Mian Mian to nie krakowska mieszanka, ani też nie dropsy z dzieciństwa. Jest to surowy i wulgarny świat Chin, egzotycznego kraju z którym my, Europejczycy nie mamy nic wspólnego, ale każdy z nas w tej powieści znajdzie wątek wyrwany z własnego życia. Udowadnia nam swoją wartość, godność człowieka, o której już dawno zapomnieliśmy. Pozwala na podroż, na którą sami nie jesteśmy gotowi, której się boimy.
Książka powaliła mnie swoim przekazem, autentycznością bohaterów, których autorka stworzyła wielu; każdy z nich żyje własnym życiem, które wplata się w całość odsłaniającą kurtyny żądzy i pożądania tego, co zakazane. Tak więc hasło ‘sex, drugs and rock and roll’ nadal żyje, nawet w Chinach, gdzie surowy ustrój komunistyczny, wydawałoby się zamyka ten kraj dla świata. Ale tylko wydawałoby się …

Ostatnio zmieniony 17 stycznia 2009, 20:35 przez Przemysław Piotrowicz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
carceris.
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 801
Rejestracja: 12 marca 2009, 20:19
Lokalizacja: z garści cienia
Wierszy miesiąca: 6

Post autor: carceris. »

Przyznam się, że nie dokończyłam czytać Cukiereczków, czas gonił, ale chyba jeszcze raz dorwę się do tej lektury. Styl mnie nie zadowolił, ale tamta rzeczywistość poraziła, strasznie poraziła.
Z kreowaniem bohaterów racja - szczególnie ciekawe były te kobiety, których historie opowiadała narratorka. I Saining jest bardzo intrygującym bohaterem.

Rzadko sprawdzam pocztę, więc w razie potrzeby zapraszam na PW. :)

ODPOWIEDZ