Zapraszamy do głosowania na Wiersz Miesiąca II/24

Rozpoczynamy anonimowo konkurs - opowiadanie w temacie: "Zasłyszane opowieści"

Rozpoczynamy anonimowo konkurs- DRABBLE - w temacie "Telefon"

Recenzja książki Dolores Claiborne

Omówienia dzieł i wydarzeń artystycznych.


Moderator: Redakcja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
czarodziejka
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 249
Rejestracja: 25 października 2010, 13:14
Lokalizacja: południa

Recenzja książki Dolores Claiborne

Post autor: czarodziejka »

Recenzja książki" Dolores Claiborne"

  • Tytuł: Dolores Claiborne

  • Autor: Stephen King

  • Polskie wydanie: 1994r

  • Stefan King uchodzi za najwybitniejszego współczesnego twórcę literatury z gatunku horroru." Dolores Claiborne", w przeciwieństwie do większości utworów Kinga, nie jest horrorem, brakuje w niej także powiązań do parapsychologii. Powieść to thriller psychologiczny, ukazujący prawdziwe życie.

  • Główna bohaterka Dolores zostaje posądzona o zamordowanie swojej pracodawczyni Very Donovan.
    Wezwana na przesłuchanie opowiada historię swojego życia. Mówi o pracy u bogatej pani Donovan, mężu tyranie i dzieciach, którym pragnęła zapewnić lepszą przyszłość. Przyznaje się do zamordowania męża. Bardzo dokładnie opisuje, jak zaplanowała i dokonała morderstwa. Tłumacząc się słowami: "wszystko, co zrobiłam, zrobiłam z miłości".

  • "Dolores Claiborne" jest książką opisującą dramat kobiety, która przez swoje życie dokonała wiele trudnych wyborów. Nie wszystkie były słuszne. Przesłuchanie dla bohaterki jest oczyszczeniem jej sumienia, wyrzuceniem ciężaru, jaki nosiła trzydzieści lat.

  • Powieść napisana w formie monologu pozwala wgłębić się w psychikę bohaterki. Zrozumieć, czym się kierowała popełniając zbrodnię. Jakie czynniki wpłynęły na jej zachowanie. Dlaczego wybrała najgorszą opcję z możliwych.

  • Dokładne opisy doprowadzają do gęsiej skórki. Pozwalają poczuć strach, niepewność i obawy, jakie towarzyszyły Dolores.

  • Książka pokazuje zawziętość i poświęcenie kobiety kochającej swoje dzieci i pragnącej zmian.

  • Utwór przeznaczony jest dla osób, chcących poznać siłę i ciemną stronę kobiecej psychiki.

Ostatnio zmieniony 13 marca 2011, 13:24 przez czarodziejka, łącznie zmieniany 7 razy.
KlimaKing
Autor/ka
Posty: 26
Rejestracja: 07 listopada 2010, 17:08
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Post autor: KlimaKing »

Po pierwsze tytul w drugim zdaniu powinien byc w cudzyslowiu ale napisalem komentarz tylko po to by cos sprostowac. Mianowicie napisalas "w przeciwienstwie do innych uwtorow Kinga, nie jest horrorem". Brzmi to tak jakby pisal tylko horrory, a z tego co wiem ( a wiem na pewno dobrze ) "Zielona mila", "Skazani na Shawshank" "Smierc Jacka Hamiltona" i klika(nascie) innych jego utworow NIE sa horrorami.
Przepraszam za brak polskich znakow, ale nie mam ich poprostu:p

Jak napisać znak zapytania?

Awatar użytkownika
Naczelna
Emeryt/ka
Posty: 1545
Rejestracja: 02 listopada 2006, 00:37
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Naczelna »

KlimaKing pisze:

Przepraszam za brak polskich znakow, ale nie mam ich poprostu:p

Możesz zmienić ustawienia klawiatury na polskie.

Naczelna w stanie spoczynku

KlimaKing
Autor/ka
Posty: 26
Rejestracja: 07 listopada 2010, 17:08
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Post autor: KlimaKing »

Nie chodzi o klawiature tylko o to, ze nie siedze przed monitorem komputera tylko przed "innym sprzetem" ktory moze polaczyc sie z internetem. W skrocie tyle i przepraszam za zbedny spam.

Jak napisać znak zapytania?

Awatar użytkownika
czarodziejka
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 249
Rejestracja: 25 października 2010, 13:14
Lokalizacja: południa

Post autor: czarodziejka »

Zgadza się, ale zasłynął głownie jako autor horrorów i za takiego jest uważany.Dzięki za przypomnienie o cudzysłowu. :lol-sweat: Interpunkcja to moja zmora. :cry:

KlimaKing
Autor/ka
Posty: 26
Rejestracja: 07 listopada 2010, 17:08
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Post autor: KlimaKing »

Wiec czy nie lepiej bylo napisac cos w stylu - King nie po raz pierwsz pokazuje nam ze jego talent przejawia sie nie tylko w powiesciach grozy? Badz cos w tym typie by czytelnicy ktorzy o nim malo wiedza nie mysleli, ze ograniczal sie tylko do horrorow.

Jak napisać znak zapytania?

Awatar użytkownika
czarodziejka
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 249
Rejestracja: 25 października 2010, 13:14
Lokalizacja: południa

Post autor: czarodziejka »

Może i masz rację, ale dopiero uczę się piać recenzje, w ogóle to eksperymentuje z rożnymi formami ... :rotfl:

KlimaKing
Autor/ka
Posty: 26
Rejestracja: 07 listopada 2010, 17:08
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Post autor: KlimaKing »

"Szukajcie, a znajdziecie"
Swoją drogą myślę, żę za bardzo zdradziłaś fabułę w drugim akapicie.
Najbardziej jednak podoba mi sie wybór autora:)

Jak napisać znak zapytania?

Awatar użytkownika
czarodziejka
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 249
Rejestracja: 25 października 2010, 13:14
Lokalizacja: południa

Post autor: czarodziejka »

Nie powiedziałabym, czy aż tak bardzo. Dla mnie morderstwo jest przykrywką całości: dlaczego tak uczyniła, czy na pewno zrobiła to z miłości i co z odkryciem prawdy o mężu Very. Morderstwo jest zachętą, a reszta należy do czytelnika. Poza tym podoba mi się zdanie "W ostatecznym rozrachunku najbardziej sprawdzają się jędze..." :thumbup: Kinga czytam od niedawna i jeszcze nie znam treści wszystkich jego utworów. Znając siebie niedługo poznam... :shy: .

Ostatnio zmieniony 10 listopada 2010, 20:54 przez czarodziejka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
carceris.
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 801
Rejestracja: 12 marca 2009, 20:19
Lokalizacja: z garści cienia
Wierszy miesiąca: 6

Post autor: carceris. »

Dolores Claiborne", w przeciwieństwie do większości utworów Kinga, nie jest horrorem, brakuje w niej także powiązań do parapsychologii. Powieść jest thrillerem psychologicznym, ukazującym życie takim jakie jest.

Nie za dużo tego "jest"? :)

Mówi o pracy, u bogatej pani Donovan, mężu tyranie

Zbędny przecinek po "pracy".

Przyznaje się do zamordowania męża. Bardzo dokładnie opisuje, jak zaplanowała i dokonała morderstwo.

Znowu" zamordowanie, morderstwo, może któreś z tych słów zamienić jakimś innym odpowiednikiem? No i "dokonała morderstwa".

Tłumacząc się słowami; "wszystko, co zrobiłam, zrobiłam z miłości".

Użyj dwukropka, a nie średnika. :)

Dolores Claiborne jest książką opisującą dramat kobiety, która przez swoje życie dokonała wiele trudnych wyborów.

Weź tytuł w cudzysłów, bo teraz wyszło na to, że pani Dolores wcale nie jest kobietą, tylko książką. :)

Powieść napisana w formie monologu pozwala, wgłębić się w psychikę bohaterki.

Zbędny przecinek.

Jakie czynniki wpłynęły na jej zachowanie. Dlaczego wybrała najgorszą opcję z możliwych

Zgubił się jakiś znak interpunkcyjny na końcu. ;)

Dokładne opisy, doprowadzają do gęsiej skórki. Pozwalają poczuć strach, niepewność i obawy jakie towarzyszyły Dolores.

Zbędny przecinek po "opisy". Przecinek przed "jakie".

Pragnącej zmian i zasad jakie panowały, i panują do tej pory.

Zrób coś z tym zdaniem, bo nie wygląda ciekawie.

Popraw te błędy, a tekst wreszcie wyląduje we właściwym dziale. :) Recenzja jest w porządku, chociaż nie zachęciła mnie zbytnio do lektury - ale to nie Twoja wina, tylko tego, że ja właśnie wolę horrory Kinga. :) Facet ma klasę, jeśli chodzi o horrory. :)

Rzadko sprawdzam pocztę, więc w razie potrzeby zapraszam na PW. :)

Awatar użytkownika
czarodziejka
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 249
Rejestracja: 25 października 2010, 13:14
Lokalizacja: południa

Post autor: czarodziejka »

Poprawione.
Ja tez lubię horrory Kinga ale ta książka była ciekawa. Jednak bardziej wole Mastertona. Polecam.
Musze jeszcze popracować nad recenzjami. :)

"Jedna Żyletka, Jedna Żyła, Jedno Życie, Jedna Chwila..."
http://niebo-pieko-ziemia.blogspot.com/

Awatar użytkownika
carceris.
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 801
Rejestracja: 12 marca 2009, 20:19
Lokalizacja: z garści cienia
Wierszy miesiąca: 6

Post autor: carceris. »

Powieść to thriller psychologiczny, ukazujący prawdziwe życie jest.

Czarodziejko, a co to za zdanie?:) Poprawiaj mi to szybko. :)

Rzadko sprawdzam pocztę, więc w razie potrzeby zapraszam na PW. :)

Awatar użytkownika
czarodziejka
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 249
Rejestracja: 25 października 2010, 13:14
Lokalizacja: południa

Re: Recenzja książki Dolores Claiborne

Post autor: czarodziejka »

przeoczenie :hmm: już poprawione

"Jedna Żyletka, Jedna Żyła, Jedno Życie, Jedna Chwila..."
http://niebo-pieko-ziemia.blogspot.com/

ODPOWIEDZ