Rozpoczynamy anonimowo konkurs - opowiadanie w temacie: "Zasłyszane opowieści"

W konkursie na najciekawsze drabble zwyciężył utwór "sierota" - Gelsomina

Zapraszamy do głosowania na Wiersz Miesiąca III/24

Pokłosie - godne kino

Omówienia dzieł i wydarzeń artystycznych.


Moderator: Redakcja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Irek Łaniewski
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 439
Rejestracja: 01 lutego 2013, 19:29
Lokalizacja: Katowice
Złotych Pietruch: 1
Srebrnych Pietruch: 1

Pokłosie - godne kino

Post autor: Irek Łaniewski »

Po przycichnięciu i wybrzmieniu komentarzy, słów krytyki i opadnięciu kurzu głupoty, w pełnym komforcie i spokoju zasiadłem do filmu Władysława Pasikowskiego "Pokłosie". W dłoni swej dzierżąc kubek z gorącą herbatą uruchomiłem DVD. Znałem opinie i słowa wypowiedziane pod adresem reżysera, aktorów i całej polskiej kinematografii, jakoby obraz przedstawiony miał być antypolski i nie do przyjęcia. Powodowała mną ciekawość, ale też obawa, z czym przyszło się zmierzyć.

Już po spotkaniu braci Kalina, mroczny tunel rozświetliło światło. Poustawiane w szyku cmentarnym tablice nagrobne, jak wyrzuty sumienia ukazały zamysł artystów. Zacząłem rozumieć oburzenie i zatwardziały upór środowisk na nie. Gra aktorska Ireneusza Czopa i Macieja Stuhra mogła się komuś nie podobać, wszak nie wszyscy muszą ich rozumieć i zwyczajnie lubić. Ale ubieranie ich i reżysera w kubraczek szerzenia antypolskości, wyzwiska pod ich adresem, zastraszanie to zwyczajna, wyjątkowa nam Polakom głupota nienawiści wszystkiego i wszystkich. Takie nasze wewnętrzne piekiełko, wyłuskiwanie z sukcesów ziaren goryczy.
Film w całości jest świetny, trzyma w niepewności i napięciu. Zmusza do wysiłku intelektualnego i głębokiego zastanowienia się nad sobą. Nad swoimi grzechami, zbrodnią nienawiści, zawiści i podłości. Która niemal na każdym kroku nam towarzyszy. Wielokrotnie obserwowałem chęć „uśmiercenia sąsiada” za to, że lepiej mu się wiedzie, że ma więcej kasy, czy zwykłego szczęścia. Nie chcę nikogo osądzać za wypowiedziane słowa, szyderstwa, ale tak trzeźwo myśląc to uważam, że właśnie ci ludzie „pozamykali stodoły i podłożyli ogień”. Ogień głupoty zagłuszając prawdę, chcąc zniewolić czujność na ból, krzywdę i cierpienie. Aktorzy wdrapali się na wyżyny swoich umiejętności, grali prawdziwie i szczerze. Nie mnie oceniać ich kunszt i profesjonalizm zawodowy, ale muszę powiedzieć jedno – dziękuję.
Przed reżyserem chylę czoło, za doskonały obraz i wyjątkowy przekaz, póki tacy twórcy jak Władysław Pasikowski robią Polskie kino, póty warto będzie je oglądać.

Nie chcę być poetą poprawnym, wolę być poprawianym.
Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19829
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Post autor: Dany »

No i mamy recenzję z kontrowersyjnego filmu.
Ciekawe, czy ktoś z użytkowników Piszemy, był na tym filmie i co o nim sądzi.
:D

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

Awatar użytkownika
Irek Łaniewski
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 439
Rejestracja: 01 lutego 2013, 19:29
Lokalizacja: Katowice
Złotych Pietruch: 1
Srebrnych Pietruch: 1

Post autor: Irek Łaniewski »

Recenzja to trochę za dużo, ;) to moje odczucia i słowo za kinem prawdziwym, nie chałą komercyjną. Drugim filmem który mobilizuje do zatrzymania i zastanowienia się jest "Obława" zdecydowanie polecam :)

Nie chcę być poetą poprawnym, wolę być poprawianym.
Awatar użytkownika
elafel
Młodszy administrator
Posty: 18260
Rejestracja: 16 listopada 2007, 20:56
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 15
Srebrnych Pietruch: 17
Brązowych Pietruch: 21
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 3
Wierszy miesiąca: 15
Najlepsza proza: 7
Najciekawsza publicystyka: 1

Post autor: elafel »

Ostatnio bardzo rzadko chodzę do kina. Filmy - to tylko w telewizji i to też wybrane.
Brak czasu.

Ela

ODPOWIEDZ