Zapraszamy do głosowania na Wiersz Miesiąca II/24

Rozpoczynamy anonimowo konkurs - opowiadanie w temacie: "Zasłyszane opowieści"

Rozpoczynamy anonimowo konkurs- DRABBLE - w temacie "Telefon"

Wakacje

Utwory literackie o tematyce społeczno-kulturalnej, o filozoficznym zabarwieniu.


Moderator: Redakcja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sterta mysli
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 841
Rejestracja: 30 grudnia 2013, 12:30
Lokalizacja: Wołomin
Brązowych Pietruch: 3
Wierszy miesiąca: 1
Najlepsza proza: 2

Wakacje

Post autor: sterta mysli »

Rozumiem, że można lubić upalne dni, gdy leżysz w cieniu drzewa i łykasz zimne piwo. Rozumiem, że można lubić temperaturę, która w kilka chwil odparowuje z nas krople jeziora. Można lubić krótkie spódniczki i odkryte ramiona kobiet. Większość dnia jesteśmy jednak w pracy. Chłop w polu, dekarz na szczycie czy taksówkarz w korku - nie lubią upałów. Zbawienna bywa chmurka, a nagrodą podmuch wiatru, który obijając wilgotne ciało, dostarcza chwilowej ulgi. Orosiałe czoło pod daszkiem czapki, marszczy się, gdy reszta ciała, podsmaża na brąz i dusi w sosie własnym.
W domach, na parapetach suszone owady, nie odstraszają swoich kuzynów. Nocą ćmy uderzają o ściany, komary wlatują do ucha, a muchy gilgoczą po nogach. Wakacje mają grzeczne, uczące się dzieci. Dziecięcy raj, chwila oddechu od podręczników, obowiązków i dzwonków. Dni liczone tuzinami skoków do wody, udanymi przewrotami na trampolinie i golami na boisku.
Niegrzeczne i mniej zdolne nie mają wakacji. Te nie lubiące się uczyć, uczą się cały rok. Pokochają historię Polski, gdy poznawać ją, przyjdzie im pod przymusem całe tygodnie. Ciekawe ilu pływakom, piłkarzom i lekkoatletom, nie dano sportu, a książkę od chemii, z której zapamiętali tylko wzór na alkohol.
Klasa średnia wyjeżdża co roku nad polskie morze i bawią się równie dobrze, jak ci zamożni w luksusach za granicą. Biedniejsi również, tylko niedaleko domu. Słońce w Wyszkowie te samo co w Egipcie, woda w Bugu mokra jak ta w Morzu Czerwonym. Tłumy tu i tu, a i kiełbasa z grilla smakuje podobnie. Jechać setki kilometrów, by robić to co pod blokiem. Piwo, grill i disco-polo. Ma to swój urok jak ognisko i gitara lub namiot i las.
Od dziecka po dziś dzień nie lubię wakacji. Lato nie było nigdy sprawiedliwe. Wakacje rozdzielały przyjaciół ze szkoły, rozdzielały bogatych i biednych, rozdzielały lepszych od gorszych w nauce i zachowaniu, oddzielały od piłki i uśmiechu.
W lipcu i sierpniu palimy dużo grilli, pijemy pluskając się w rzece i kopiąc piłkę, to czego nam zabraniano za młodu w wakacje. Śpiewamy disco-polo razem z oryginałami, lecz w duszy gra poczucie, że coś nas ominęło.

Ostatnio zmieniony 30 lipca 2016, 16:08 przez sterta mysli, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19640
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Post autor: Dany »

Rozumiem, że można lubić upalne dni,gdy leżysz w cieniu drzewa i łykasz zimne piwo.

  • odsuń "gdy" od przecinka

    Rozumiem, że można lubić temperaturę która w kilka chwil, odparowuje krople jeziora z naszego ciała w powietrze.

  • przecinek przed "która"
  • niepotrzebnie dopowiadasz "w powietrze"
  • chyba lepiej brzmiałoby:
    "Rozumiem, że można lubić temperaturę, która w kilka chwil odparowuje z nas krople jeziora."

–w miejscu, w którym pojawia się element zaskoczenia, zdziwienia czy refleksji czytelnika, można postawić myślnik.
"Chłop w polu, dekarz na szczycie czy taksówkarz w korku - nie lubią upałów."

Orosiałe czoło pod daszkiem czapki, marszczy się gdy reszta ciała, podsmaża się na brąz i dusi w sosie własnym.

  • przecinek przed "gdy"

  • drugie "się", zbyteczne.

    W domach na parapetach suszone owady, nie odstraszają swych kuzynów.

  • po "domach", przecinek

  • archaizm "swych", zamień na swoich.
    "Swych", to archaizm, dopuszczalny w poezji, ale w prozie nie, chyba że autor przytacza słowa peela, który tak mówi.

    Biedniejsi również, tylko nie daleko domu.

  • niedaleko*

Ostatnio zmieniony 14 lipca 2016, 00:32 przez Dany, łącznie zmieniany 1 raz.

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

Awatar użytkownika
Autsajder1303
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 4472
Rejestracja: 12 października 2015, 12:05
Złotych Pietruch: 2
Srebrnych Pietruch: 2
Brązowych Pietruch: 2
Kryształowych Dyń: 2
Wierszy miesiąca: 6

Post autor: Autsajder1303 »

Wakacje rozdzielały przyjaciół ze szkoły, rozdzielały bogatych i biednych, rozdzielały lepszych od gorszych w nauce i zachowaniu, oddzielały od piłki i uśmiechu.

ciekawa myśl.

sterta mysli pisze:

jechać setki kilometrów, by robić to co pod blokiem. Piwo, grill i disco-polo. Ma to swój urok jak ognisko i gitara lub namiot i las.

niektórzy (włącznie ze mną) lubią podróżować, poznawać i zwiedzać nowe ciekawe miejsca, choć spędzanie wakacji niedaleko domu nie jest wcale gorsze, szczególnie w Polsce, gdzie pełno gór, jezior, lasów itd...może mnie zlinczują za to, ale nie znoszę disco polo :p

Dobry tekst brachu, porusza ciekawy temat. Pozdro

Lewicowość to rodzaj fantazji masturbacyjnej, dla której świat faktów nie ma najmniejszego znaczenia
-George Orwell-
Awatar użytkownika
Gelsomina
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 5844
Rejestracja: 17 lipca 2014, 01:15
Lokalizacja: Łódź
Złotych Pietruch: 2
Srebrnych Pietruch: 4
Brązowych Pietruch: 1
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 1
Honorowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 9
Najlepsza proza: 0

Post autor: Gelsomina »

Było mi przykro, kiedy przyjaciółka wyjeżdżała na kolonie a ja nie :P
Ale lato to piękna pora roku a czekanie na urlop w końcu zostanie wynagrodzone :sugoi:
Pozdrawiam i życzę słońca w każdej myśli :)

Awatar użytkownika
elafel
Młodszy administrator
Posty: 18138
Rejestracja: 16 listopada 2007, 20:56
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 15
Srebrnych Pietruch: 17
Brązowych Pietruch: 21
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 3
Wierszy miesiąca: 15
Najlepsza proza: 7
Najciekawsza publicystyka: 1

Post autor: elafel »

Pierwszy raz pojechałam na kolonię, jak miałam pięć lat. Wyjazd pod okiem starszej siostry, był super. Potem wakacyjne wyjazdy na kolonię, ale to ja byłam opiekunką dla młodszego brata. Zawsze po powrocie, już myślałam o następnych koloniach. Zwiedzanie, ognisko, gitara i wielka, wielka przygoda.
Do dzisiaj lubię zwiedzanie i podróże.
Teraz na emeryturze, od wiosny do późnej jesieni, ogród i grzebanie w zielichu. Pomimo tęsknot za podróżami, obecnie szukam spokoju. To najcenniejsze na dziś.
Ale mnie wzięło na wspominki.
Fajne opowiadanie, zmusza do przemyśleń.

Ela

Awatar użytkownika
sterta mysli
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 841
Rejestracja: 30 grudnia 2013, 12:30
Lokalizacja: Wołomin
Brązowych Pietruch: 3
Wierszy miesiąca: 1
Najlepsza proza: 2

Post autor: sterta mysli »

b]Dany[/b], Dziękuję bardzo... muszę się bardziej skupiać nad tym co wklepuję :) DZIĘKUJĘ! Autsajder1303, Gelsomina, - dzięki za zajrzenie :) hm... ja też nie lubię disco-polo... bardzo. :D
elafel, Fajnie, że wspomnienia tak miłe, naszły ciebie czytając ten tekst :)
Dziękuję za czytanie. POZDRAWIAM

Awatar użytkownika
Rafał Bardzki
Moderator
Posty: 6234
Rejestracja: 14 września 2010, 19:48
Lokalizacja: Zielona Góra
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 7
Brązowych Pietruch: 15
Najlepsza proza: 1
Fraszkowy Król: 2

Post autor: Rafał Bardzki »

Bardzo dobry literacko tekst. Krótki, spójny esej poruszający ważny socjologiczny problem. Trochę żalu, trochę melancholii.

Awatar użytkownika
Antonella
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 6478
Rejestracja: 06 października 2010, 09:42
Lokalizacja: z daleka
Złotych Pietruch: 12
Srebrnych Pietruch: 11
Brązowych Pietruch: 9
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 4
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 6
Limerykowy Król: 5
Fraszkowy Król: 2

Post autor: Antonella »

Ano tak było, bo nie ma sprawiedliwości na świecie. Moje wakcje były bardzo pracowite i wcale nie z biedy, tak sobie rodzice ubrdali - przez pracę do pewnych wartości. Niestety, przeginali.

Ciekawy tekst, napisany z polotem, czyli nie nudzisz konia, dlatego czytam :)

Kiedyś traktowałem ludzi dobrze. Teraz - z wzajemnością.

Anthony Hopkins

Awatar użytkownika
sterta mysli
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 841
Rejestracja: 30 grudnia 2013, 12:30
Lokalizacja: Wołomin
Brązowych Pietruch: 3
Wierszy miesiąca: 1
Najlepsza proza: 2

Post autor: sterta mysli »

Rafał Bardzki, Dzięki, nie spodziewałem się... wiesz. Ojejejej dziękuję :)
Antonella, Przesadzić łatwo... zrazić do czegoś też łatwo, odbudować ciężko. Dzięki Królowo :*

Awatar użytkownika
Tajfumerang
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 429
Rejestracja: 27 marca 2016, 10:38
Najlepsza proza: 1

Post autor: Tajfumerang »

Aż się prawie popłakałam (a naprawdę prawie nigdy nie płaczę, nawet przy cebuli =P ). Też nie lubię upałów. A od wyjazdów wolałam kopać piłkę z sąsiadami pod oknem. Tu i teraz nie ma chętnych do kopania :cry: ...
'Z książki od chemii zapamiętali tylko wzór na alkohol' - i to przez "ch" :D . Ale i tak zbrodnią było kraść im wakacje i zmuszać do nauki...
"...coś nas ominęło"... - to kwestia osobistego nastawienia :)
Dobry tekst :) . Przeczytałam wiele razy i pewnie jeszcze do niego wrócę.

Myślę pozytywniej, działam efektywniej.

Awatar użytkownika
Z. Antolski
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 6489
Rejestracja: 26 stycznia 2013, 10:13
Lokalizacja: Kielce
Złotych Pietruch: 1
Srebrnych Pietruch: 2
Brązowych Pietruch: 4
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 1
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 9
Najlepsza proza: 19
Najciekawsza publicystyka: 6

Post autor: Z. Antolski »

Dobry tekst, refleksyjny, umiejętnie napisany...

Awatar użytkownika
sterta mysli
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 841
Rejestracja: 30 grudnia 2013, 12:30
Lokalizacja: Wołomin
Brązowych Pietruch: 3
Wierszy miesiąca: 1
Najlepsza proza: 2

Post autor: sterta mysli »

Tajfumerang, Miło, że się podoba :) Mimo tych Twoich "prawie łez" Twój komentarz mnie cieszy :)Z. Antolski, Bardzo mi miło, przeczytać to od Ciebie... naprawdę mi miło. DZIĘKUJĘ :) Twoje zdanie jest i było dla mnie ważne.

vendetta
Autor/ka
Posty: 164
Rejestracja: 28 lutego 2016, 15:27
Lokalizacja: Białystok

Post autor: vendetta »

Dużo prawdy w tym eseju. Moje wakacje zawsze były pracowite. Akurat właśnie z biedy, ale nigdy na to nie patrzyłam jak na krzywdę. A dzisiaj... Dzisiaj też nie mam wakacji. Pracoholizm jest takim samym nałogiem jak inne i też rzuca się na psychikę. Pozdrawiam wszystkich urlopowiczów którzy umieją wypoczywać. Damian, dobry tekst :)

A na drugie mi Nieobliczalna

Zatracona
Autor/ka
Posty: 3
Rejestracja: 26 sierpnia 2016, 16:10
Lokalizacja: Tłuszcz

Post autor: Zatracona »

Wakacje... Miano to samo, a znaczenie jakże inne... Kolejny dobry tekst.

Zatracona

ODPOWIEDZ