Zapraszamy do głosowania na Wiersz Miesiąca II/24

Rozpoczynamy anonimowo konkurs - opowiadanie w temacie: "Zasłyszane opowieści"

Rozpoczynamy anonimowo konkurs- DRABBLE - w temacie "Telefon"

Cudze dzieci

Utwory literackie o tematyce społeczno-kulturalnej, o filozoficznym zabarwieniu.


Moderator: Redakcja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Owsianko
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 723
Rejestracja: 15 września 2010, 00:13
Lokalizacja: Bydgoszcz
Brązowych Pietruch: 1
Najlepsza proza: 3
Najciekawsza publicystyka: 5

Cudze dzieci

Post autor: Owsianko »

Postronny obserwator rozumie od dawna, że jeśli uczeń nie odpowie zgodnie z obowiązującym stereotypem, to może zacząć zbierać chrust na zimę i pójść het: na zarobkową poniewierkę do szewca. Ponieważ obserwator (dalej zwany układaczem programu), sądzi, że szczyl powinien wykuć na blachę to i tylko to, co stoi w pedagogicznej ramówce.

Biada mu, gdy wychyli się ze swoim zdaniem na temat poety, albo (co nie daj Panie Boże), popisze się własną interpretacją twórczości omawianego autora. Ponieważ jakiekolwiek odstępstwo od programu karane jest pałą, lamentującym wpisem do kajetu i groźbą przyjścia z rodzicami.

Zgodnie z wytycznymi fachury od oświaty oraz w myśl zarządzeń układacza szkolnego programu, indywidualne, czyli samodzielne wyrażanie sądu na tematy zbliżone do Historii, są przejawami uczniowskiego nieposłuszeństwa.

Należy tępić je z przykładnom siłom i mocom, jak mawiają dzisiejsi notable w walonkach. Trzeba je niszczyć w zarodku, ponieważ wykształcenie nie należy do obowiązków szkoły; do obowiązków szkoły należy pielęgnacja niskiego poziomu nauczania.

A do świętych kompetencji Matek Polek i Ojców Patriotów należy troszczenie się o brak wychowania swoich pociech, oraz dbałość o pilne ich uczęszczanie na lekcje religii, jedynej ostoi inteligentnych myśli.

Ostatnio zmieniony 14 czerwca 2020, 14:27 przez Owsianko, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19638
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Re: Cudze dzieci

Post autor: Dany »

Nie do końca zgadzam się z tym, co tu jest napisane, ale po części- TAK!

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

Awatar użytkownika
jaga
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 2964
Rejestracja: 19 października 2019, 10:36
Lokalizacja: lubuskie
Złotych Pietruch: 5
Srebrnych Pietruch: 6
Brązowych Pietruch: 10
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 7

Re: Cudze dzieci

Post autor: jaga »

nie zaliczyłabym tego tekstu do dzieła literackiego
tu jest wyrażona refleksja, osobisty punkt widzenia, z którą niezupełnie się zgadzam

jaga
Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19638
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Re: Cudze dzieci

Post autor: Dany »

To jest Publicystyka, a dokładnie esej- utwór literacki o tematyce społeczno - kulturalnej, o filozoficznym zabarwieniu.
Autor tu przedstawia własny punkt widzenia, dzisiejszego szkolnictwa, oczywiście w krzywym zwierciadle.

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

zakapioka
Autor/ka
Posty: 82
Rejestracja: 15 kwietnia 2020, 19:29
Lokalizacja: Wolfenbüttel
Brązowych Pietruch: 2

Re: Cudze dzieci

Post autor: zakapioka »

Za komuny pracowałem w Polsce w szkolnictwie. Dwója podobnie jak trója, czwórka czy piątka (wsparte plusami i minusami) stanowiły narzędzia nauczyciela do motywowania ucznia do nauki. Oczywiście nie zawsze to funkcjonowało- niemniej mogę dziś z czystym sumieniem stwierdzić, że ci uczniowie, którzy w swojej "kolekcji" mieli głównie piątki, w większości lepiej dzisiaj w życiu stoją od tych, którzy jechali na dwójach. Nie znam za bardzo aktualnej sytuacji w polskich szkołach, ale nie chce mi się wierzyć, by uczniowie kreatywnie myślący byli zaraz przez nauczycieli napiętnowani. Moja żona (polonistka) w tamtych czasach nagradzała najchętniej właśnie uczniów krytycznie myślących i mających własne zdanie.
Także- o ile wiem- dzisiaj większość nauczycieli widzi raczej negatywnie wściubianie nosa przez kler w sprawy szkolnictwa. Dlatego w moich oczach publicystyka Owsianka jest tendencyjna, a krytyka przeciętnego (i jak zwykle niedocenianego) nauczyciela zdecydowanie przesadzona.

"dbałość o pilne ich uczęszczanie na lekcje religii, jedynej ostoi inteligentnych myśli."- to marzy się wprawdzie katechecie szkolnemu i przeciętnemu biskupowi, ale nauczycielom i rodzicom? hm, no nie wiem; choć z drugiej strony obserwując zwolenników Dudy- z miejsca czuję się między młotem a kowadłem...

Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19638
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Re: Cudze dzieci

Post autor: Dany »

Koniec miesiąca, przenoszę utwór do Publicystyki, gdzie również można czytać, komentować i odpowiadać na komentarze.

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

Awatar użytkownika
elafel
Młodszy administrator
Posty: 18138
Rejestracja: 16 listopada 2007, 20:56
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 15
Srebrnych Pietruch: 17
Brązowych Pietruch: 21
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 3
Wierszy miesiąca: 15
Najlepsza proza: 7
Najciekawsza publicystyka: 1

Re: Cudze dzieci

Post autor: elafel »

Każdy ma prawo do własnego poglądu na dany temat. Tym razem mój pogląd z poglądem autora jest nie w pełni zgodny.

Ela

ODPOWIEDZ