Rozpoczynamy anonimowo konkurs - opowiadanie w temacie: "Zasłyszane opowieści"

W konkursie na najciekawsze drabble zwyciężył utwór "sierota" - Gelsomina

Zapraszamy do głosowania na Wiersz Miesiąca III/24

Dwa oblicza

Utwory literackie o tematyce społeczno-kulturalnej, o filozoficznym zabarwieniu.


Moderator: Redakcja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Pola
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 4429
Rejestracja: 12 listopada 2010, 12:02
Lokalizacja: Już Szynwałd
Złotych Pietruch: 6
Srebrnych Pietruch: 5
Brązowych Pietruch: 3
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 0
Kryształowych Dyń: 2
Wierszy miesiąca: 7
Najlepsza proza: 3
Najciekawsza publicystyka: 3
Fraszkowy Król: 2

Dwa oblicza

Post autor: Pola »

Pracując nad poznaniem siebie warto pamiętać, że istnieją dwa wymiary człowieka:
a/ dzień powszedni
b/ sytuacja krytyczna

Kod: Zaznacz cały

 W dzień powszedni można się bawić w aktora, grać jakąś rolę, uchodzić za lepszego niż się jest w rzeczywistości - mieć dwa oblicza.
 Ludzie często grają. Są ułożeni, wyrachowanie grzeczni, uśmiechają się mile, świadczą pewne usługi, zwłaszcza gdy spodziewają się, że to podbuduje ich prestiż, ich autorytet. A robią to w tym celu, by mieć nieposzlakowaną opinię, by ich chwalono, nawet uważano za geniuszy.
 Natomiast sytuacja krytyczna jest bezlitosna. Sytuacja krytyczna ujawnia, kim się jest naprawdę. Sytuacja krytyczna jest doskonałym demaskatorem, stawia człowieka w reflektorze nagiej prawdy o nim. Choćby ot, taka sytuacja: Spokojny, uśmiechający się, ale, gdy ktoś czy coś wyprowadzi go z równowagi, złości się, ciska epitetami, histeryzuje, słowem, koniec świata.
Ale sytuacja krytyczna może też objawić i wielkość człowieka. Przykładów takiej wielkości ludzi, znamy na pęczki. Postanowiłam wymienić jeden z takich przykładów: W czasie aresztowania kardynała Wyszyńskiego, zdarzył się taki fakt. Ks. kardynał wyszedł na dziedziniec, by odszukać dozorcę. Wówczas pies "Baca", który był na dziedzińcu, rzucił się na jednego tajniaka pilnującego Prymasa i ugryzł go. Ks. Prymas zabrał poszkodowanego do holu, by mu udzielić pomocy. Siostra przyniosła jodynę, ks. Prymas osobiście bandażował milicjanta zapewniając go, że pies jest szczepiony, zdrowy.

Prymas Polski opatruje ranę milicjanta, który przyszedł go aresztować. Zdumiewa spokój i opanowanie aresztowanego, który nie wie co go czeka, tylko więzienie, czy może śmierć.
Warto poznawać całą prawdę o sobie, nie tylko w wymiarze dnia powszedniego, ale i w sytuacji krytycznej. Ona nam powie prawdę. Może nie zawsze to będzie prawda przyjemna, ale będzie prawda.
Czytałam kiedyś sensacyjną książkę pt. "Człowiek niewidzialny". Opowiada ona o pewnym człowieku, który po wielu latach próby, długich doświadczeniach i badaniach ciało swoje uczynił niewidzialnym. Ale człowiekiem pozostał nadal. Gdy chciał kontaktować się z innymi, wkładał na siebie ubranie, a niewidzialną twarz zakrywał maską. Pewnego dnia wobec licznie zgromadzonych ludzi zdemaskował się. Zdjął maskę. Wszystkich ogarnęło przerażenie. Na miejscu twarzy zobaczyli pustkę. Zobaczyli wielkie "O".
Możemy ograć siebie, tylko po co?
Jesteśmy tylko ludźmi.

Ostatnio zmieniony 02 lutego 2011, 11:28 przez Pola, łącznie zmieniany 3 razy.

Według mnie jest prosta różnica między wierzącym a ateistą: wierzący w drugim szuka Boga, ateista zaś, człowieka*
Autor - echo

Awatar użytkownika
dorotea
Emeryt/ka
Posty: 1962
Rejestracja: 05 listopada 2010, 12:09
Lokalizacja: Europa/WARSZAWA
Wierszy miesiąca: 2

Post autor: dorotea »

Ferdydurke - Gombrowicz :) tam też coś o tym było :)

Polcia! Musimy być sobą i na ogół jesteśmy, ale masek nie da się zrzucić całkowicie, inaczej nie dałoby się współistnieć, nie zawsze można pokazywać prawdziwą twarz :)

Pozdrówko :)

D-Orka Wiśniewska

Awatar użytkownika
Pola
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 4429
Rejestracja: 12 listopada 2010, 12:02
Lokalizacja: Już Szynwałd
Złotych Pietruch: 6
Srebrnych Pietruch: 5
Brązowych Pietruch: 3
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 0
Kryształowych Dyń: 2
Wierszy miesiąca: 7
Najlepsza proza: 3
Najciekawsza publicystyka: 3
Fraszkowy Król: 2

Post autor: Pola »

Dor; to tylko zarys problemu, nie kazanie. Po części się zgadzam z Twoim spojrzeniem, jednak śmiem twierdzić, że można i bez maski, choć wydawać by się mogło, ze w dzisiejszym świecie jest to niemożliwe.

Dzięki za czytanie :)

Odpozdrawiam ! :)

Według mnie jest prosta różnica między wierzącym a ateistą: wierzący w drugim szuka Boga, ateista zaś, człowieka*
Autor - echo

Awatar użytkownika
czarodziejka
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 249
Rejestracja: 25 października 2010, 13:14
Lokalizacja: południa

Post autor: czarodziejka »

Polu bardzo interesujący tekst dający do myślenia. Dałaś ciekawe przykłady jednak żyjemy w takich czasach, że maska jest czymś naturalnym. Staramy się dopasować do stacji w jakiej jesteśmy. Czasem pokazanie swojej prawdziwej twarzy jest ryzykowne, gdyż ujawnienie np. lęków może być wykorzystane przez innych. Dlatego lepiej nosić takie maski.
:)

"Jedna Żyletka, Jedna Żyła, Jedno Życie, Jedna Chwila..."
http://niebo-pieko-ziemia.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Pola
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 4429
Rejestracja: 12 listopada 2010, 12:02
Lokalizacja: Już Szynwałd
Złotych Pietruch: 6
Srebrnych Pietruch: 5
Brązowych Pietruch: 3
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 0
Kryształowych Dyń: 2
Wierszy miesiąca: 7
Najlepsza proza: 3
Najciekawsza publicystyka: 3
Fraszkowy Król: 2

Post autor: Pola »

czar; wyraźnie zaznaczyłam - dzień powszedni - sytuacja krytyczna. Uważam, że ciężko jest bez maski, ale możliwe... Lęk działa w dwie strony - zatrzymuje, albo motywuje, i tylko od nas zależy wybór.

Dziękuję za czytanie i komentarz.

Pozdrawiam... :)

Według mnie jest prosta różnica między wierzącym a ateistą: wierzący w drugim szuka Boga, ateista zaś, człowieka*
Autor - echo

Awatar użytkownika
dorotea
Emeryt/ka
Posty: 1962
Rejestracja: 05 listopada 2010, 12:09
Lokalizacja: Europa/WARSZAWA
Wierszy miesiąca: 2

Post autor: dorotea »

Pola pisze:

Dor; to tylko zarys problemu, nie kazanie. Po części się zgadzam z Twoim spojrzeniem, jednak śmiem twierdzić, że można i bez maski, choć wydawać by się mogło, ze w dzisiejszym świecie jest to niemożliwe.

Dzięki za czytanie :)

Odpozdrawiam ! :)

Polciu! Ani w dzisiejszym, ani w żadnym świecie bez maski się nie da :) spróbuj wyjść na ulicę i pokazać język sąsiadce, bo akurat masz na to ochotę,a sąsiadki nie cierpisz, bo jest wścipska. U babci na setnych urodzinach też się nie spijesz jak prosię,choćby babcia beczkę spirytusu postawiła, a ty byś go niezmiernie lubiła, bo babci przykrości, jak wiadomo, nie chcesz sprawić.
A w erze kamienia łupanego, jakbyś się bez maski wśród pobratymców pokazała, to fryzurę z głowy by ci zdarli, i maczugą zdzielili
Sobą trzeba być, ale maski są potrzebne, bo dostosowują nas do różnych sytuacji, w jakich się znajdujemy.
Bez nich możemy jedynie nocą zamknąć się w sypialni, gdy nas nikt nie widzi.

:kiss:

D-Orka Wiśniewska

Awatar użytkownika
Pola
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 4429
Rejestracja: 12 listopada 2010, 12:02
Lokalizacja: Już Szynwałd
Złotych Pietruch: 6
Srebrnych Pietruch: 5
Brązowych Pietruch: 3
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 0
Kryształowych Dyń: 2
Wierszy miesiąca: 7
Najlepsza proza: 3
Najciekawsza publicystyka: 3
Fraszkowy Król: 2

Post autor: Pola »

Po co mam pokazywać język sąsiadce? Mówię jej wprost, że jest zołza, a co ona z tym zrobi to już jej sprawa. Babcia nie żyje, a choćby nawet, to ja beztrunkowa, a już "spiryt" - uchowaj Boże.

Zaraz poproszę carceris o usunięcie tego postu, bo się ogromnie pastwicie:).

:kiss:

Według mnie jest prosta różnica między wierzącym a ateistą: wierzący w drugim szuka Boga, ateista zaś, człowieka*
Autor - echo

Eitheror
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 945
Rejestracja: 22 czerwca 2008, 19:43
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wierszy miesiąca: 2
Najlepsza proza: 1

Post autor: Eitheror »

Najlepiej być sobą . :)

Lubię pisać, ale nie lubię o tym gadać.

Awatar użytkownika
czarodziejka
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 249
Rejestracja: 25 października 2010, 13:14
Lokalizacja: południa

Post autor: czarodziejka »

Ależ nikt cię nie pastwi tak po prostu jest. :)

"Jedna Żyletka, Jedna Żyła, Jedno Życie, Jedna Chwila..."
http://niebo-pieko-ziemia.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Pola
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 4429
Rejestracja: 12 listopada 2010, 12:02
Lokalizacja: Już Szynwałd
Złotych Pietruch: 6
Srebrnych Pietruch: 5
Brązowych Pietruch: 3
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 0
Kryształowych Dyń: 2
Wierszy miesiąca: 7
Najlepsza proza: 3
Najciekawsza publicystyka: 3
Fraszkowy Król: 2

Post autor: Pola »

Eith; i to jest najwłaściwsza postawa.

Dzięki za zaglądkę :)

Pozdrawiam... :)

[ Dodano: 1 Luty 2011, 15:47 ]
czar; myślałam, że znasz się na żartach. O post mi chodziło, nie o siebie. Nigdy i nikomu nie pozwalam pastwić się nad sobą :)

Dzięki za powtórne :)

Pozdrówki!

Według mnie jest prosta różnica między wierzącym a ateistą: wierzący w drugim szuka Boga, ateista zaś, człowieka*
Autor - echo

Awatar użytkownika
Rafał Bardzki
Moderator
Posty: 6234
Rejestracja: 14 września 2010, 19:48
Lokalizacja: Zielona Góra
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 7
Brązowych Pietruch: 15
Najlepsza proza: 1
Fraszkowy Król: 2

Post autor: Rafał Bardzki »

Tak mi się wydaje, że dyskutując czasami zapędzamy się w kozi róg stosując metodę, albo to, albo tamto. Albo z maską, albo bez maski. Natomiast Pola napisała esej, w którym stawia tezę, że warto podjąć próbę pozbycia się niektórych masek. Natomiast nie udawania, że bez masek da się żyć. Na poparcie tezy przywołuje epizod z życia jednego z największych Autorytetów Polski. Dodatkowo, komu byłoby jeszcze mało, podaje przykład z literatury. Gdyby, Polu, w eseju znalazło się miejsce na stwierdzenie, że jesteśmy tylko ludźmi, to uzyskałabyś zamierzony efekt.

Ale się namędrkowałem. Zmykam z stąd, bo mnie kto jeszcze na tym przyłapie. :lmao:

Awatar użytkownika
Pola
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 4429
Rejestracja: 12 listopada 2010, 12:02
Lokalizacja: Już Szynwałd
Złotych Pietruch: 6
Srebrnych Pietruch: 5
Brązowych Pietruch: 3
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 0
Kryształowych Dyń: 2
Wierszy miesiąca: 7
Najlepsza proza: 3
Najciekawsza publicystyka: 3
Fraszkowy Król: 2

Post autor: Pola »

Rafał; dobrze że wpadłeś i zabrałeś głos w sprawie ważkiej, aczkolwiek kontrowersyjnej.
Esej nie esej, napisało się i basta :)

Pozdrawiam pięknie :)

Według mnie jest prosta różnica między wierzącym a ateistą: wierzący w drugim szuka Boga, ateista zaś, człowieka*
Autor - echo

Awatar użytkownika
czarodziejka
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 249
Rejestracja: 25 października 2010, 13:14
Lokalizacja: południa

Post autor: czarodziejka »

Ależ znam się na żartach tylko, że z gorączką i bólem gardła odechciewa się ich. :)

"Jedna Żyletka, Jedna Żyła, Jedno Życie, Jedna Chwila..."
http://niebo-pieko-ziemia.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Pola
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 4429
Rejestracja: 12 listopada 2010, 12:02
Lokalizacja: Już Szynwałd
Złotych Pietruch: 6
Srebrnych Pietruch: 5
Brązowych Pietruch: 3
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 0
Kryształowych Dyń: 2
Wierszy miesiąca: 7
Najlepsza proza: 3
Najciekawsza publicystyka: 3
Fraszkowy Król: 2

Post autor: Pola »

czar; choroba nie nastraja do żartów. Co racja to racja. U mnie w domu też szpital.
Życia nie da się przeskoczyć, trzeba brać jak leci :)

Zdrówka szanownego życzę... :)

Według mnie jest prosta różnica między wierzącym a ateistą: wierzący w drugim szuka Boga, ateista zaś, człowieka*
Autor - echo

ODPOWIEDZ