Zapraszamy do głosowania na Wiersz Miesiąca II/24

Rozpoczynamy anonimowo konkurs - opowiadanie w temacie: "Zasłyszane opowieści"

Rozpoczynamy anonimowo konkurs- DRABBLE - w temacie "Telefon"

Erem

Moderator: Redakcja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ania LS
Posty: 15
Rejestracja: 17 sierpnia 2016, 17:13
Lokalizacja: Opole

Erem

Post autor: Ania LS »

Ziemskie dni, naznaczone mrocznymi dźwiękami. Odgrywam ich tony skrycie, w osamotnieniu. Nie mogę zaznać wytchnienia na tym padole! Odczuwanie moim przekleństwem, ciągnie w otchłań niedoli. Dobre chwile łapię, jak tonący łyk powietrza.
Czyje ręce połamały mi skrzydła?! Kto wypalił znak ziemi na skroni? Dusza stara, zmęczona, stracona …
Otwarte rany jątrzą się nieprzerwanie, zatrute groty toczą do żył truciznę. Serce zimne, kamienne, czarne…
Trzymam kilka piór na sieci okręgu - ratunkiem będą przed świtem, gdy zakapturzony zjawi się przy mnie i ostanie takty życia nucić zacznie. Skrzydeł nie odda, drogi powrotnej nie wskaże. Czarną siecią skrępuje, omota… Jawą - koszmar.
Zapali dwa srebrne księżyce - jeden z nich blaskiem neonu. Prostą drogę w spiralę śmierci zmieni, jak ćmę wabić będzie, by w ogniu stracić. Wzrok unoszę wysoko, ku świątynnym sklepieniom, bielą uciszam jaźń, zamrażam łzy. Już nie z prośbą, a z wyrzutem tu przychodzę... Jak długo można stać na tym spróchniałym pomoście? Był czas, gdy nieporadność kroków wznosiła mnie na rękach dobrych, do góry, lecz stałam się człowiekiem. Wydarto mi niewinność, nauczono chodzić.

Ostatnio zmieniony 19 sierpnia 2016, 21:59 przez Ania LS, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
Gelsomina
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 5844
Rejestracja: 17 lipca 2014, 01:15
Lokalizacja: Łódź
Złotych Pietruch: 2
Srebrnych Pietruch: 4
Brązowych Pietruch: 1
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 1
Honorowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 9
Najlepsza proza: 0

Post autor: Gelsomina »

Smutny tekst i na pewno ma mocną wymowę, pragnienie lepszego życia.
ale niestety zapis nie podoba mi się, psują odbiór inwersje, mnogość zaimków i staromodny ton.
Pozdrawiam i witam na portalu. Z chęcią przeczytam nastepne teksty. :)

Jeżeli coś jest dla ciebie bardzo trudne, nie sądź, że to jest niemożliwe dla człowieka w ogóle. Owszem, miej to przekonanie, że co jest możliwe dla człowieka i zwykłe, to i dla ciebie jest możliwe do osiągnięcia.

Marek Aureliusz
Awatar użytkownika
Ania LS
Posty: 15
Rejestracja: 17 sierpnia 2016, 17:13
Lokalizacja: Opole

Post autor: Ania LS »

Dzięki za komentarz, racja zdecydowanie za dużo tych zaimków :D Nie było moim zamiarem przedstawienie pragnienia lepszego życia, ma to być pewnego rodzaju wyrzut. Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Gelsomina
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 5844
Rejestracja: 17 lipca 2014, 01:15
Lokalizacja: Łódź
Złotych Pietruch: 2
Srebrnych Pietruch: 4
Brązowych Pietruch: 1
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 1
Honorowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 9
Najlepsza proza: 0

Post autor: Gelsomina »

Ania LS pisze:

Nie masz ty dla mnie wytchnienia na tym padole!
Dobre chwile łapię zatem, jak tonący łapie łyk powietrza

tak to sobie oczytałam :puppyeyes:
Ale przecież wiersz musi dawać pole do wielu interpretcji. Tu widzę raczej poetycką prozę :)

Jeżeli coś jest dla ciebie bardzo trudne, nie sądź, że to jest niemożliwe dla człowieka w ogóle. Owszem, miej to przekonanie, że co jest możliwe dla człowieka i zwykłe, to i dla ciebie jest możliwe do osiągnięcia.

Marek Aureliusz
Awatar użytkownika
Ania LS
Posty: 15
Rejestracja: 17 sierpnia 2016, 17:13
Lokalizacja: Opole

Post autor: Ania LS »

Ten łyk powietrza...to tylko instynktowna wola przetrwania :D

Awatar użytkownika
echo
Konsultant/ka
Posty: 5025
Rejestracja: 21 grudnia 2015, 18:15
Lokalizacja: Jędrzejów
Złotych Pietruch: 10
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 3
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 1
Wierszy miesiąca: 12
Limerykowy Król: 2

Post autor: echo »

Witam na poetyckim forum :)

Może nie powinienem w pierwszym komentarzu, wybacz, że pokażę, według mnie, parę nieścisłości. Zaznaczę z góry, że to tylko sugestie do przemyślenia :)

Gelsomina delikatnie pokazała parę słabszych punktów, ale nasuwa się pytanie, czy masz chęć coś z tym zrobić, czyli choć spróbować poprawiać, bo wtedy i ja miałbym parę uwag.
Myślałem, że mój styl jest przestarzały, ale chyba się myliłem :) Spora ilość zaimków osobowych i przestawni postarza tekst o kilkadziesiąt lat.
Co mnie nie przekonuje:
długie nuty i dalej
odkrywam ich tony
Może zamiast nuty* - dźwięki*, chyba by nabrało sensu.

Ania LS pisze:

Nie masz ty dla mnie wytchnienia na tym padole!

nie rozumiem ty dla mnie

Ania LS pisze:

Strzały zatrute, wystrzelone prosto w serce, jątrzą się we mnie

nie wiem, czy strzały się jątrzą czy raczej rany po strzałach

Ania LS pisze:

Łzy zamrażam bielą

nie wiem

Niepełna interpunkcja.

Może na razie wystarczy.
A może ja jestem niekumaty, to jest prawdopodobne :)

Bez urazy, tylko wyglądam na groźnego i dociekliwego :)

Piszę, kiedy nie mam nic do powiedzenia.

Awatar użytkownika
elafel
Młodszy administrator
Posty: 18138
Rejestracja: 16 listopada 2007, 20:56
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 15
Srebrnych Pietruch: 17
Brązowych Pietruch: 21
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 3
Wierszy miesiąca: 15
Najlepsza proza: 7
Najciekawsza publicystyka: 1

Post autor: elafel »

Erem cywilizacji. Ucieczka przed światem w sferę emocji. Może inny zapis, byłby bardziej wymowny.
Przedmówcy dobrze radzą.
Witam na portalu.

Ela

Awatar użytkownika
Ania LS
Posty: 15
Rejestracja: 17 sierpnia 2016, 17:13
Lokalizacja: Opole

Post autor: Ania LS »

Dzięki :) wezmę to pod uwagę :) zgadzam się jest chaotyczny i nie przemyślany ... to pierwszy mój wiersz w życiu heheh...trochę popłynęłam. Postaram się go trochę odmłodzić :D aczkolwiek nie chcę żeby miał nowoczesną formę. Jeszcze raz dziękuję, że poświęciliście mi swoją uwagę. :)

Ostatnio zmieniony 17 sierpnia 2016, 23:54 przez Ania LS, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19640
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Post autor: Dany »

Witaj na Piszemy.pl :)
Tekst jest faktycznie do poprawki. Dlaczego piszesz j. archaicznym, przestarzałym, typowym dla dawnych czasów? Co chciałaś przez to osiągnąć?
Jeśli wiesz, że użyłaś za dużo zaimków, to je usuń. echo dał bardzo dobre wskazówki, co należałoby poprawić.
Cieszy mnie fakt, że nie obrażasz się i że mówisz: "wezmę to pod uwagę".
Utwór wstawiony w Wersjach roboczych, można i należy poprawiać, dopracować.

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

Awatar użytkownika
Ania LS
Posty: 15
Rejestracja: 17 sierpnia 2016, 17:13
Lokalizacja: Opole

Post autor: Ania LS »

Dany pisze:

Dlaczego piszesz j. archaicznym, przestarzałym, typowym dla dawnych czasów? Co chciałaś przez to osiągnąć?

Witam. Chciałam jakoś zaznaczyć, że podmiot nie pasuje do obecnych czasów, chciałam zakotwiczyć postać jakby w innej epoce. Niestety ten zabieg wyszedł trochę groteskowo. :)

Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19640
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Post autor: Dany »

Faktycznie, wyszło coś nie tak.

Uzależnienie od minionych form jest wtórnością. Gdybyśmy stale pisali np. językiem Mickiewicza - pozostalibyśmy w epoce Mickiewicza, choć świat jest już w zupełnie innym miejscu. „Obowiązkiem" każdego pokolenia literackiego jest wniesienie do literatury własnego języka. Zadaniem każdego poety jest „własne sformułowanie" prawdy, jaką chce wyrazić. Iksiński nie powinien pisać Mickiewiczem, Norwidem, Leśmianem, Tuwimem, Przybosiem, Białoszewskim... - powinien „pisać Iksińskim".
(felieton Żulińskiego)

Ale, jeśli "chciałaś postać zakotwiczyć w innej epoce, by zaznaczyć, że podmiot nie pasuje do obecnych czasów, to obroniłaś ten tekst, rozumiem zasadność tego stylu.
Dużo zmieniłaś, ale jeszcze bym użyła "nożyczek", by troszkę zmniejszyć objętość, by nie było powtórzeń, by zbyt nie dopowiadać. Niech czytelnik trochę pokombinuje, co chciałaś przekazać.

Dni ziemskie naznaczone mrocznymi dźwiękami (Ziemskie dni,)
Odgrywam ich tony skrycie, w osamotnieniu.
Nie mogę zaznać wytchnienia na tym padole!
Odczuwanie przekleństwem moim,
Ciągnie w otchłań ziemskiej niedoli.(powtarza się "ziemskie", można je opuścić)
Dobre chwile łapię, jak tonący łapie łyk powietrza.(drugie "łapie", opuściłabym)
Czyje ręce połamały (mi) skrzydła?! ("moje" zamieniłabym na "mi")
Kto wypalił znak ziemi na skroni?
Dusza stara, zmęczona, stracona …
Otwarte rany jątrzą się nieprzerwanie,
Zatrute groty truciznę do żył toczą.( Zatrute groty toczą do żył truciznę.)
Serce zimne, skamieniałe, czarne…
Trzymam kilka piór na sieci okręgu,
Które ratunkiem będą przed świtem. (zamiast "które", zrobiłabym myślnik, a na końcu przecinek)
Gdy zakapturzony zjawi się przy mnie,( przed "i", nie stawiamy przecinka"
I ostanie takty życia nucić zacznie.
Skrzydeł mych nie odda,("mych" bym opuściła)
Drogi powrotnej nie wskaże.
Czarną siecią skrępuje, omota,
Jawą znowu koszmar się stanie.(Jawą - koszmar)
Dwa srebrne księżyce zapali na niebie,(Zapali dwa srebrne księżyce)- "na niebie", niepotrzebne dopowiedzenie, bo przecież wiadomo, że księżyce świecą na niebie .
Gdzie jeden z nich blaskiem neonu się stanie.("gdzie" i "się stanie", opuściłabym
Prostą drogę w spiralę śmierci zmieni,
Jak ćmę wabić będzie, by w ogniu stracić.
Wzrok unoszę wysoko, ku świątynnym sklepieniom,
Uciszam swoją jaźń i łzy zamrażam bielą.(zamrożone, jest białe, więc niepotrzebnie dopowiadasz. [Uciszam jaźń, zamrażam łzy.
Już nie z prośbą a z wyrzutem tu przychodzę.
Jak długo można stać na tym spróchniałym pomoście?
Był czas, gdy nieporadność kroków
Wznosiła mnie na rękach dobrych, do góry.(zamiast kropki, przecinek
Lecz stałam się człowiekiem,(zamiast przecinka, kropka)
Wydarto mi niewinność i nauczono chodzić.

Usunęłabym duże litery na początku wersów. Po przecinku, mała litera, lepiej wygląda, ale to tylko taka moja sugestia, a Ty zrobisz, jak uważasz, bo wiersz jest twój i Ty decydujesz, jak ma ostatecznie wyglądać.

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

Awatar użytkownika
Ania LS
Posty: 15
Rejestracja: 17 sierpnia 2016, 17:13
Lokalizacja: Opole

Post autor: Ania LS »

Uciszam swoją jaźń i łzy zamrażam bielą.(zamrożone, jest białe, więc niepotrzebnie dopowiadasz. [Uciszam jaźń, zamrażam łzy.

Biel miała oznaczać dosłownie kolor. Wpatrywanie się w biel miało powodować powstrzymanie łez, taki tam wymysł :D, nie skojarzyłam że można to inaczej odczytać.
Dziękuję bardzo za korekty, zdecydowanie nabrał lekkości. Muszę się zgodzić z Gelsominą, że wiersz sprawiał wrażenie prozy:)

Awatar użytkownika
elafel
Młodszy administrator
Posty: 18138
Rejestracja: 16 listopada 2007, 20:56
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 15
Srebrnych Pietruch: 17
Brązowych Pietruch: 21
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 3
Wierszy miesiąca: 15
Najlepsza proza: 7
Najciekawsza publicystyka: 1

Post autor: elafel »

Ziemskie dni, naznaczone mrocznymi dźwiękami. Odgrywam ich tony skrycie. W osamotnieniu. Nie mogę zaznać wytchnienia na tym padole! Odczuwanie moim przekleństwem, ciągnie w otchłań niedoli.
Dobre chwile łapię, jak tonący łyk powietrza.
Czyje ręce połamały mi skrzydła?! Kto wypalił znak ziemi na skroni? Dusza stara, zmęczona, stracona … Otwarte rany jątrzą się nieprzerwanie, zatrute groty toczą do żył truciznę. Serce zimne, kamienne, czarne…
Trzymam kilka piór na sieci okręgu - ratunkiem będą przed świtem, gdy zakapturzony zjawi się przy mnie i ostanie takty życia nucić zacznie.
Skrzydeł nie odda, drogi powrotnej nie wskaże. Czarną siecią skrępuje, omota… Jawą - koszmar.
Zapali dwa srebrne księżyce - jeden z nich blaskiem neonu, prostą drogę w spiralę śmierci zmieni, jak ćmę wabić będzie, by w ogniu stracić.
Wzrok unoszę wysoko, ku świątynnym sklepieniom, bielą uciszam jaźń, zamrażam łzy. Już nie z prośbą, a z wyrzutem tu przychodzę.
Jak długo można stać na tym spróchniałym pomoście, był czas, gdy nieporadność kroków wznosiła mnie na rękach dobrych, do góry, lecz stałam się człowiekiem.
Wydarto mi niewinność i nauczono chodzić.

Utwór o charakterze refleksyjnym, liryczno-opisowym, posiadający wyszukane słownictwo.
Właśnie dlatego, zapisałam Twój tekst w innej formie i widać, że może zaistnieć jako proza poetycka.
Oczywiście, to moja propozycja, a tekst jest Twój i od Ciebie zależy jaką formie wybierzesz.
Mam nadzieję, że nie uraziłam.
Pozdrawiam :)

Ostatnio zmieniony 19 sierpnia 2016, 21:42 przez elafel, łącznie zmieniany 1 raz.

Ela

Awatar użytkownika
Ania LS
Posty: 15
Rejestracja: 17 sierpnia 2016, 17:13
Lokalizacja: Opole

Post autor: Ania LS »

:D Nie, absolutnie nie czuję się urażona. Miał być biały wiersz ale pisany prozą jest o niebo lepszy. Dziękuję :)

Awatar użytkownika
elafel
Młodszy administrator
Posty: 18138
Rejestracja: 16 listopada 2007, 20:56
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 15
Srebrnych Pietruch: 17
Brązowych Pietruch: 21
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 3
Wierszy miesiąca: 15
Najlepsza proza: 7
Najciekawsza publicystyka: 1

Post autor: elafel »

Aniu, to Ty decydujesz. Możesz skorzystać z mojej propozycji lub zapisać po swojemu.

Ela

Awatar użytkownika
Autsajder1303
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 4472
Rejestracja: 12 października 2015, 12:05
Złotych Pietruch: 2
Srebrnych Pietruch: 2
Brązowych Pietruch: 2
Kryształowych Dyń: 2
Wierszy miesiąca: 6

Post autor: Autsajder1303 »

Nie czytałem wersji sprzed poprawek, więc na ich temat się nie wypowiem. Mimo iż jest to smutny tekst i u mnie też ostatnio niewesoło, to na przekór smutasom z uśmiechem witam na portalu :) Pozdrowienia

Lewicowość to rodzaj fantazji masturbacyjnej, dla której świat faktów nie ma najmniejszego znaczenia
-George Orwell-
Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19640
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Post autor: Dany »

Utwór przenoszę do Działu- Proza poetycka.
Pozdrawiam autorkę :)

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

ODPOWIEDZ