Wierszem Miesiąca III/24 został utwór Baśń wyszeptana o Poezji - Autsajder1303

Najlepszym anonimowym opowiadaniem został utwór - "Pani Basia" - jaga

Rozpoczynamy nowy konkurs o Złotą Pietruchę w temacie - "psota"

Dunajcowo

Moderator: Redakcja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Pola
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 4429
Rejestracja: 12 listopada 2010, 12:02
Lokalizacja: Już Szynwałd
Złotych Pietruch: 6
Srebrnych Pietruch: 5
Brązowych Pietruch: 3
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 0
Kryształowych Dyń: 2
Wierszy miesiąca: 7
Najlepsza proza: 3
Najciekawsza publicystyka: 3
Fraszkowy Król: 2

Dunajcowo

Post autor: Pola »

Dolina Dunajca. Cudowny, sielski widok. Lesiste wzgórza, miedzy którymi prześlizguje się zwinna rzeka. Malownicza szachownica pól nabiera głębi kolorów od zachodzącego słońca. Wysmukłe tyczki oplecione pędami fasoli rzucają długie cienie, jak setki słonecznych zegarów odmierzających czas w niezmienionym od stuleci rytmie. Ta kraina kryje w sobie niejedną tajemnicę. Powiadają niektórzy, że uważny wędrowiec - przy odrobinie szczęścia - może zobaczyć niejedno... Osobliwie o zmierzchu lub nad ranem, gdy znad Dunajca ciągną kłęby wilgotnej mgły. Unoszą się wraz z nimi dymy dawnych ognisk popasających tu niegdyś karawan, słychać skrzyp osi wyładowanych po brzegi wozów, parskanie koni. W nadrzecznych oparach snują się cienie kupców wożących tym traktem w różne strony sól, oliwę, bielone płótna i wschodnie tkaniny. To za ich sprawą złocisty jantar, ciskany hojnie na brzegi Bałtyku, zamieniano na słodkie małmazje i aromatyczne węgrzyny. To oni rozkładali na czchowskim rynku swoje towary, targowali, sprzedawali i jechali dalej zaopatrzywszy się w zwoje najprzedniejszego miejscowego sukna... A jeśli dobrze wytężyć wzrok i słuch - może doleci nas nawoływanie straży nocnych z baszt! Melsztyna, Czchowa, a nawet odległego Tropsztyna czy Rożnowa -warowni, które czuwały nad bezpieczeństwem okolicy. W nocnej ciszy głos się niesie po wodzie szeroko.

Zjawisko to zwykle trwa tylko chwilę, do momentu, aż mgła rozjaśni się perłowym blaskiem. To słońce - tak samo dziś, jak przed wiekami, niezmiennie wita zieloną dolinę i zaspane jeszcze wzgórza. Pośpiesznie złoci łuskę przeciągającego się Dunajca. Pogania wiatr, który usiłuje przywrócić do ładu rozczochrane zarośla wikliny i zmierzwione kępy sitowia. Zagląda w okna niewielkiego kościółka, który przycupnął na pagórku wśród drzew. Z obrazu tajemniczo uśmiecha się Madonna otoczona różami...Wiatr mocuje się z sygnaturką na wieży. Już czas. Zaraz przyjdą tu ludzie i poniesie się nad wodami pieśń "kiedy ranne wstają zorze..."Bo wypada zacząć dzień w zgodzie z Bogiem, ze słońcem, przyrodą... A ludzie tu prości i piękni jak sama natura. Pracowici, gościnni, honorowi... Jak Dunajec toczy swe wartkie wody szlifując kamienie, mieląc żwir i użyźniając pola, tak i oni tym samym rytmem od wieków - lepiej lub gorzej - spokojnie realizują swój mrówczy trud. Choć czasem zdarzają się chwile grozy. Rzeka wzbiera, sroży się, grozi - wtedy kończą się żarty. Niejeden stracił dobytek, zdrowie, a nawet życie... Tak bywa i między ludźmi. Jednak zawsze po burzy nastaje piękny dzień.

Ostatnio zmieniony 17 listopada 2010, 14:09 przez Pola, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Kazik42
Emeryt/ka
Posty: 1106
Rejestracja: 12 stycznia 2008, 21:18
Lokalizacja: Lublin
Najlepsza proza: 2

Post autor: Kazik42 »

Po lekturze tego tekstu, moje doznania czytelnicze są pozytywne. Jest to obrazek-pejzaż słowem malowany. Na swój sposób urocza miniaturka utrzymana w ciepłych barwach. W krajobrazie tym pobrzmiewa ponadto echo czasów minionych, gdy z kłębów wilgotnej mgły dobiega skrzyp osi wozów, parskanie koni i nawoływanie nocnych straży z baszt zamkowych, Również sposób prezentacji tekstu/styl/ ociera się nieco o kunszt mistrzów słownych pejzaży/Żeromski?/
Jest to w sumie dość sympatyczny tekst, zaprawiony odrobiną sentymentu i tęsknoty za czasami bezpowrotnie minionymi i miejscami "gdzie cząstka duszy naszej została"
A tytuł "Dunajcowo" to pewnie neologizm?

Awatar użytkownika
Pola
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 4429
Rejestracja: 12 listopada 2010, 12:02
Lokalizacja: Już Szynwałd
Złotych Pietruch: 6
Srebrnych Pietruch: 5
Brązowych Pietruch: 3
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 0
Kryształowych Dyń: 2
Wierszy miesiąca: 7
Najlepsza proza: 3
Najciekawsza publicystyka: 3
Fraszkowy Król: 2

Post autor: Pola »

Kazik42 pisze:

Po lekturze tego tekstu, moje doznania czytelnicze są pozytywne. Jest to obrazek-pejzaż słowem malowany. Na swój sposób urocza miniaturka utrzymana w ciepłych barwach. W krajobrazie tym pobrzmiewa ponadto echo czasów minionych, gdy z kłębów wilgotnej mgły dobiega skrzyp osi wozów, parskanie koni i nawoływanie nocnych straży z baszt zamkowych, Również sposób prezentacji tekstu/styl/ ociera się nieco o kunszt mistrzów słownych pejzaży/Żeromski?/
Jest to w sumie dość sympatyczny tekst, zaprawiony odrobiną sentymentu i tęsknoty za czasami bezpowrotnie minionymi i miejscami "gdzie cząstka duszy naszej została"
A tytuł "Dunajcowo" to pewnie neologizm?

Jestem zadowolona, że moja miniaturka zainteresowała tak zacnego gościa.
Dziękuję za konstruktywny, wysublimowany komentarz.
Nie wiem, czy Żeromski, czy ktoś inny? Może ta cząstka duszy upiera się przy takim, a nie innym malowaniu rodzimego pejzażu? Najprędzej to ona, bo zasiedziała się bezpowrotnie.
Dunajcowo - neologizm. Pomyślałam, że cała dolina Dunajca zasługuje na taką nazwę.

[ Dodano: 17 Listopad 2010, 15:43 ]
Dlaczego tu?

Pewnie przez niedopisanie dopisku - dział - Proza - Opowiadanie.

Pozdrawiam...

Awatar użytkownika
Naczelna
Emeryt/ka
Posty: 1545
Rejestracja: 02 listopada 2006, 00:37
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Naczelna »

Zastanawiałam się nad tym - gdzie. Myślałam nad działem opowiadania, ale ciągle miałam wrażenie, że to mógłby być do opowiadania wstęp (nota bene udany). Jak na opowiadanie to, moim zdaniem, tekst jest za krótki i brak fabuły. Może miniaturowy reportaż? Nie wiem, przekonaj mnie, proszę, gdzie to powinno być. :)
(Z przekonywaniem to poważnie, uzasadnij gdzie chciałabyś to widzieć, proszę).

Naczelna w stanie spoczynku

Awatar użytkownika
Pola
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 4429
Rejestracja: 12 listopada 2010, 12:02
Lokalizacja: Już Szynwałd
Złotych Pietruch: 6
Srebrnych Pietruch: 5
Brązowych Pietruch: 3
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 0
Kryształowych Dyń: 2
Wierszy miesiąca: 7
Najlepsza proza: 3
Najciekawsza publicystyka: 3
Fraszkowy Król: 2

Post autor: Pola »

Zgadzam się z Panią Naczelną, że na opowiadanie za mało.
Jeśli tekst spełnia warunki krótkiego reportażu, to nie mam nic przeciwko.

Marzyła mi się proza poetycka? Pewnie mało poetycko.

Pani najlepiej wie, gdzie to umieścić.
Dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam...

Awatar użytkownika
Naczelna
Emeryt/ka
Posty: 1545
Rejestracja: 02 listopada 2006, 00:37
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Naczelna »

Reporterska proza poetycka bądź reportaż w klimacie poetyckiej prozy. :)

Naczelna w stanie spoczynku

Awatar użytkownika
Pola
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 4429
Rejestracja: 12 listopada 2010, 12:02
Lokalizacja: Już Szynwałd
Złotych Pietruch: 6
Srebrnych Pietruch: 5
Brązowych Pietruch: 3
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 0
Kryształowych Dyń: 2
Wierszy miesiąca: 7
Najlepsza proza: 3
Najciekawsza publicystyka: 3
Fraszkowy Król: 2

Post autor: Pola »

Jestem bardzo szczęśliwa :)
Wiedziałam, że Pani będzie wiedzieć, gdzie to posadowić.

Serdecznie dziękuję :)

ODPOWIEDZ