Rozpoczynamy anonimowo konkurs - opowiadanie w temacie: "Zasłyszane opowieści"

W konkursie na najciekawsze drabble zwyciężył utwór "sierota" - Gelsomina

Zapraszamy do głosowania na Wiersz Miesiąca III/24

R.I.P

Artykuły publicystyczne.


Moderator: Redakcja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Owsianko
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 732
Rejestracja: 15 września 2010, 00:13
Lokalizacja: Bydgoszcz
Brązowych Pietruch: 1
Najlepsza proza: 3
Najciekawsza publicystyka: 5

R.I.P

Post autor: Owsianko »

Dowiedziałem się o śmierci Bogdana i wspomnienia rzuciły mi się do gardła. Znałem Go od dawnych czasów, lecz wyłącznie korespondencyjnie. Nasze kontakty ograniczały się do wzajemnego czytania tego, cośmy napisali. Ale i na tej, zaledwie lekturowej podstawie, mogę rzec, iż był dla mnie wzorem do naśladowania.

Chłonąłem wszystko, co napisał w naszym Studiu Opinii. „W naszym”, ponieważ od paru lat czuję się jego częścią. A więc rubrykę „Działo się”, popularnonaukową, przybliżającą niefikcyjne problemy w sposób przystępny i dlatego zachęcający do poznawania i poszerzania wiedzy. Żywiłem się jego nieocenionymi komentarzami politycznymi zawartymi w „Upustach żółci”. O stylu i niebezpiecznej błyskotliwości nie będę mówił, bo zrobił to Jego syn, Michał. Dodam tylko, że Bogdan pozostanie w mojej pamięci jednym z ludzi bezinteresownych.

Długi czas byłem zdania, że pisarze stanowią grupę ludzi połączonych wspólnym celem: wzajemną pomocą. Ubrdałem sobie, że łączy ich porozumienie i życzliwość dusz. Ale stwierdziłem: takie myślenie sprawia wrażenie naiwności. Niestety, bardzo często zdarza się, że grzeszą małostkowością. Bezinteresownym był Miś, lecz to rzadkość. A w obecnych czasach – wada.

Wkrótce nadejdzie czas, gdy bezguście i niska jakość staną się standardem. Pamiętający takie denne słowa, jak zawodowa uczciwość, szacunek dla czytelniczej inteligencji, odpowiedzialność za publikowane słowa, wymrą, a na ich miejscu znajdą się ludzie wychowani ściągach i modlący się do sztucznej inteligencji. Przyjdą barbarusy pełne bełkotliwej swady, oszpecone wiedzą o latach, gdy jeszcze nie istniała obecna łatwizna wypowiedzi, a pojawią się ze swoimi objawieniami, tekstami, receptami na literaturę. I znajdą czytelnika, i zostaną ich autorytetami, ponieważ czytelnik będzie taki sam głąb.

Mikro mózgi współczesnych węszycieli nie są zdolne pojąć działań podyktowanych altruizmem; dobroczynność przekracza ich potencjały rozumowania. Coś tak bzdurnego, jak miłość do szukania, odkrywania i pomagania talentom (w obojętnie jakiej dziedzinie artystycznej twórczości), jest dzisiaj niebezpiecznym procederem, bo człowiek obdarzony Bożą iskrą stanowi dla nich zagrożenie. Konkurencję do ewentualnych zysków.
Ostatnio zmieniony 03 lipca 2023, 11:33 przez Owsianko, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
tcz
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 3332
Rejestracja: 30 maja 2018, 22:34
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Złotych Pietruch: 9
Srebrnych Pietruch: 3
Brązowych Pietruch: 6
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 1

Re: R.I.P

Post autor: tcz »

Marek,
Twòj tekst zachęcił mnie do zapoznania się z tym dziennikarskim portalem i jego ciekawą rubryką z przeglądem wydarzeń z przeszłości - "Działo się".
Pozdrawiam. :)
Ostatnio zmieniony 03 lipca 2023, 17:50 przez tcz, łącznie zmieniany 1 raz.

Tadeusz

Awatar użytkownika
jaga
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 3045
Rejestracja: 19 października 2019, 10:36
Lokalizacja: lubuskie
Złotych Pietruch: 5
Srebrnych Pietruch: 6
Brązowych Pietruch: 10
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 7
Najlepsza proza: 1

Re: R.I.P

Post autor: jaga »

coś w tym jest
jaga
ODPOWIEDZ