Rozpoczynamy anonimowo konkurs - opowiadanie w temacie: "Zasłyszane opowieści"

W konkursie na najciekawsze drabble zwyciężył utwór "sierota" - Gelsomina

Zapraszamy do głosowania na Wiersz Miesiąca III/24

I co z tymi postanowieniami?

Artykuły publicystyczne.


Moderator: Redakcja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tigerowa
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 1177
Rejestracja: 30 września 2010, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Złotych Pietruch: 1
Srebrnych Pietruch: 4
Brązowych Pietruch: 3
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 1
Najciekawsza publicystyka: 1

I co z tymi postanowieniami?

Post autor: Tigerowa »

Moda na postanowienia noworoczne, stała się niemalże tradycją, która często okazuje się być niespełnionym snem, wyimaginowanymi marzeniami i obietnicami "o dupę potłuc". Mimo to, co roku, jak przystało na tradycjonalistów, powielamy tę samą listę wymagań do samych siebie, z nadzieją, że tym razem się uda. Często „zrzynamy” od znajomych ich cele, co najmniej, jakby to był egzamin życia, idąc tym samym bezmyślnie, na skróty. Podnosimy sobie poprzeczkę, tylko po to, by się z hukiem wyłożyć, i nie daj Boże jeszcze przed publiką. Takie postanowienia nie powinny być podejmowane na tzw. chybcika czy spontanie. Spontanicznie, to możemy zerwać kwiatka, z kwitnącej jabłoni i wręczyć dziewczynie na spacerze, czy wybrać się, na wycieczkę do Kazimierza Dolnego. A przecież te plany, w zasadzie mają odmienić nasze obecne życie lub je wzbogacić.

Wszystko mieści się w granicach rozsądku i własnych możliwości, bo nie ma nic złego w dążeniu do najlepszej wersji siebie, podnoszenia kwalifikacji, wartości, osiągania wytyczonych celów i ogólnego rozwoju.
Natomiast ból tkwi w pośpiechu, bo po co się zastanawiać, łapać chwilę wytchnienia i refleksji, jak można przepisać zeszłoroczną listę i voilà! Jednakże, skoro nie zrealizowaliśmy jej przez rok, a w skrajnych przypadkach przez kilka lat, to chyba coś tu nie gra?

I tak docieramy do własnych słabości, przez które jesteśmy, tu gdzie jesteśmy.
Wycofujemy się już na starcie, zwalając winę na brak czasu. Mimo że to nie jest prawdą, są rzeczy, z których da się zrezygnować, a nawet przydałoby się, dla wykorzystania tego czasu na samorealizację. To co nas wstrzymuje, to strach! Chcemy zmian, ale się ich boimy, stwarzamy podświadomą auto blokadę. Strach przed ośmieszeniem, przed porażką, hejtem etc. To częste obawy, wynikające nierzadko z wcześniejszych doświadczeń lub traum. Zwyczajnie brakuje nam odwagi. Oczywiście nie jest to zasadą, bo możemy być odważni, zdeterminowani i bardzo poważnie podchodzić do swoich planów, wtedy jesteśmy na wygranej pozycji. Abstrahując od tego, gdy jednak masz obawy, miło mieć wówczas wsparcie osób sprzyjających: rodzinę, przyjaciół. Gorzej, jak trafisz na tzw. prześmiewców, egocentryków, którzy kwestionują twój każdy pomysł, mimo że sami gówno osiągnęli. Podcinają skrzydła dla zasady, żebyś tylko nie był lepszy. Niestety nie zawsze da się uciec od toksycznych ludzi, szczególnie jak się ich ma w rodzinie. Wówczas najlepiej przyjąć zasadę, im mniej wiedzą, tym lepiej.

Warto ufać własnej intuicji, bo przecież nie wszystko musimy wiedzieć, tego zwyczajnie się nie da, czy umieć, bo nie jesteśmy fachowcami ze wszystkich dziedzin. Na przykład nie każdy ma predyspozycje, aby zostać super sportowcem. Wystarczą stare kontuzje, czy też inne przeszkody zdrowotne lub fizyczne abyśmy nie osiągnęli wymarzonej figury/sylwetki, albo sukcesów w sporcie.
Więc po co to wszystko? Na pokaz?

Otóż nie! Po to żyjemy, aby być spełnionymi i szczęśliwymi ludźmi. Trzeba znaleźć inną furtkę, aby jednak tym razem chociaż jakąś część, tego co zaplanujemy, zrealizować. Dobrze więc, jest podejmować postanowienia noworoczne, ale na spokojnie, niech będą przemyślane, ambitne, na miarę naszych możliwości. I nie chodzi o robienie analizy SWOT do każdego pomysłu, ani o rywalizacje – kto ma lepsze… tylko o danie sobie szansy, wygospodarowanie czasu i odwagę do realizacji. Drogą do sukcesu, jest więcej wiary w siebie, skupienie i konsekwencja.
Ostatnio zmieniony 01 lutego 2024, 17:08 przez Tigerowa, łącznie zmieniany 7 razy.
Agnieszka

W życiu chodzi o to, by być trochę niemożliwym.
(Oscar Wilde)
Wojciech M
Autor/ka
Posty: 488
Rejestracja: 16 lutego 2021, 09:48
Lokalizacja: Polska
Złotych Pietruch: 1
Srebrnych Pietruch: 5
Brązowych Pietruch: 2

Re: Chwilowy brak tytułu

Post autor: Wojciech M »

Już od dawna nie robię postanowień noworocznych, życie potrafi wszystkie w niwecz obrócić. Warto dążyć do tego żeby być szczęśliwym, ale cóż, jutro jest niewiadomą.
Miłego wieczoru.
Awatar użytkownika
Tigerowa
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 1177
Rejestracja: 30 września 2010, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Złotych Pietruch: 1
Srebrnych Pietruch: 4
Brązowych Pietruch: 3
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 1
Najciekawsza publicystyka: 1

Re: Chwilowy brak tytułu

Post autor: Tigerowa »

Wojciech M
Oczywiście, że jutro jest niewiadomą, tak jak "chcesz rozśmieszyć Pana Boga, opowiedz mu o swoich planach", tyle, że z takim podejściem, to tylko wykopać sobie dołek, kwiatki w łapę i czekać. Mało optymistyczne prawda? Wolę opcję - małymi kroczkami ale jednak do przodu. Nic na siłę, bo niektórych kłód nie przeskoczysz, ale warto szukać innej furtki.

Pozdrawiam serdecznie. :)
Agnieszka

W życiu chodzi o to, by być trochę niemożliwym.
(Oscar Wilde)
Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19815
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Re: I co z tymi postanowieniami?

Post autor: Dany »

"I co z tymi postanowieniami" - nic!
Nigdy nie robiliśmy żadnych postanowień noworocznych. U nas w rodzinie to nie było praktykowane.

.
Często „zrzynamy” od znajomych ich cele, co najmniej jakby to był egzamin życia, idąc tym samym bezmyślnie, na skróty. Podnosimy sobie poprzeczkę, tylko po to by się z hukiem wyłożyć,
- przecinek przed "jakby"
- przecinek przed "by"
Jednakże skoro nie zrealizowaliśmy jej przez rok, a w skrajnych przypadkach przez kilka lat, to chyba coś tu nie gra?
- przecinek za "jednakże"
Mimo, że to nie jest prawdą, są rzeczy, z których da się zrezygnować, a nawet przydałoby się, dla wykorzystania tego czasu na samorealizację.
- wyjątkowo niepotrzebny przecinek przed "że" (przecinek stawiamy przed całym wyrazem: chyba że, dlatego że, dlatego iż)
Chcemy zmian ale się ich boimy, stwarzamy podświadomą auto blokadę.
- przecinek przed "ale" ( zawsze stawiamy przecinek przed "ale", chyba że "ale" jest użyte
w funkcji rzeczownika nieodmiennego. Czy ty zawsze musisz mieć jakieś ale?)
Abstrahując od tego, gdy jednak masz obawy, miło mieć wówczas wsparcie, osoby sprzyjające wokół: rodzinę, przyjaciół.

- Zapisałabym to inaczej:
Abstrahując od tego, gdy jednak masz obawy, miło mieć wówczas wsparcie osób sprzyjających: rodzinę, przyjaciół.
Gorzej jak trafisz na tzw. prześmiewców, egocentryków którzy kwestionują twój każdy pomysł, mimo że sami gówno osiągnęli.
- przecinek przed "jak"
- przecinek przed "którzy"
Warto ufać własnej intuicji, bo przecież nie wszystko musimy wiedzieć, tego zwyczajnie się nie da, czy umieć, bo nie jesteśmy fachowcami z wszystkich dziedzin.
- "ze wszystkich dziedzin"
Na przykład nie każdy ma predyspozycje aby zostać super sportowcem.
- przed "aby" przecinek

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

Awatar użytkownika
elafel
Młodszy administrator
Posty: 18260
Rejestracja: 16 listopada 2007, 20:56
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 15
Srebrnych Pietruch: 17
Brązowych Pietruch: 21
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 3
Wierszy miesiąca: 15
Najlepsza proza: 7
Najciekawsza publicystyka: 1

Re: I co z tymi postanowieniami?

Post autor: elafel »

Nigdy nie robiłam postanowień noworocznych. Ja mam swoje postanowienia w różnych momentach, nawet dalekich od czasu nachodzącego Nowego Roku i staram się je zrealizować.
Znam takich ludzi, którzy składają postanowienia w Sylwestra jednego roku, a jak nie zrealizują, to postanawiają po raz kolejny i kolejny. Znam również osoby, które postanowili i zrealizowali. Dlatego uważam, że to każdego osobista sprawa.
Pozdrawiam :)

Ela

Awatar użytkownika
tcz
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 3333
Rejestracja: 30 maja 2018, 22:34
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Złotych Pietruch: 9
Srebrnych Pietruch: 3
Brązowych Pietruch: 6
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 1

Re: I co z tymi postanowieniami?

Post autor: tcz »

Może się pochwalimy naszymi postanowieniami noworocznymi.
Ja postanowiłem (za radą specjalistów od zdrowego trybu życia), że co dzień poświęcę na spacer przynajmniej pół godziny.
I co, już na starcie porażka, dwa dni przesiedziałem w domu. :)

Tadeusz

Awatar użytkownika
Tigerowa
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 1177
Rejestracja: 30 września 2010, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Złotych Pietruch: 1
Srebrnych Pietruch: 4
Brązowych Pietruch: 3
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 1
Najciekawsza publicystyka: 1

Re: I co z tymi postanowieniami?

Post autor: Tigerowa »

W moim otoczeniu jest dużo osób, które robią postanowienia noworoczne. Często wygląda to tak, jak zawarłam w tekście. Moje pierwsze postanowienia, były w wieku osiemnastu lat. W sylwestrową noc pisaliśmy na kartkach nasze plany, marzenia i wkładaliśmy za obraz. W sumie, to była fajna zabawa i sprawdzenie siebie. Dokładnie po roku, wyciągaliśmy kartki i czytaliśmy, czy udało się zrealizować nasze cele. Pamiętam, że za pierwszym razem poległam. Dzisiaj jak obserwuję innych, przypomina to bardziej "wyścig szczurów", niż fajną zabawę. Dłuższy czas nie robiłam postanowień, w tym roku do tego wróciłam, z większą powagą i zaangażowaniem. Czy będę konsekwentna? Czas pokaże. Trzymajcie kciuki. ;)

Dany, ślicznie dziękuję za wskazówki, już poprawiłam tekst.

Bardzo dziękuję Wam za komentarze. :)
Agnieszka

W życiu chodzi o to, by być trochę niemożliwym.
(Oscar Wilde)
Awatar użytkownika
Autsajder1303
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 4517
Rejestracja: 12 października 2015, 12:05
Złotych Pietruch: 2
Srebrnych Pietruch: 2
Brązowych Pietruch: 2
Kryształowych Dyń: 2
Wierszy miesiąca: 7

Re: I co z tymi postanowieniami?

Post autor: Autsajder1303 »

Tigerowa pisze: 13 stycznia 2024, 10:31Postanowienia noworoczne, stały się niemalże tradycją, która często okazuje się być niespełnionym snem, wyimaginowanymi marzeniami i obietnicami "o dupę potłuc".
Wydaje mi się, że obecnie jest to raczej moda niż tradycja.
Tigerowa pisze: 13 stycznia 2024, 10:31Spontanicznie, to możemy zerwać kwiatka, z kwitnącej jabłoni i wręczyć dziewczynie na spacerze, czy wybrać się, na wycieczkę do Kazimierza Dolnego.
haha, rozbawił mnie ten fragment. Wiem, mam dziwne poczucie humoru.
Tigerowa pisze: 13 stycznia 2024, 10:31 Wszystko mieści się w granicach rozsądku i własnych możliwości, bo nie ma nic złego w dążeniu do najlepszej wersji siebie, podnoszenia kwalifikacji, wartości, osiągania wytyczonych celów i ogólnego rozwoju.
Bardzo mądre podejście. Mam podobne zdanie.
Tigerowa pisze: 13 stycznia 2024, 10:31Gorzej, jak trafisz na tzw. prześmiewców, egocentryków, którzy kwestionują twój każdy pomysł, mimo że sami gówno osiągnęli. Podcinają skrzydła dla zasady, żebyś tylko nie był lepszy. Niestety nie zawsze da się uciec od toksycznych ludzi, szczególnie jak się ich ma w rodzinie. Wówczas najlepiej przyjąć zasadę, im mniej wiedzą, tym lepiej.
ludzie potrafią zajść za skórę, często bez uzasadnionego powodu. Lepiej od ludzi uciekać, tak myślę. Przyjemny tekst. Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 13 stycznia 2024, 16:10 przez Autsajder1303, łącznie zmieniany 2 razy.
Lewicowość to rodzaj fantazji masturbacyjnej, dla której świat faktów nie ma najmniejszego znaczenia
-George Orwell-
Awatar użytkownika
Tigerowa
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 1177
Rejestracja: 30 września 2010, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Złotych Pietruch: 1
Srebrnych Pietruch: 4
Brązowych Pietruch: 3
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 1
Najciekawsza publicystyka: 1

Re: I co z tymi postanowieniami?

Post autor: Tigerowa »

Autsajder
Tak, masz rację, to bardziej moda niż tradycja. Muszę to jakoś dopisać. Ale to już może jutro. Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że trochę Cię mój tekst rozbawił. :)

Pozdrawiam serdecznie. :)
Ostatnio zmieniony 13 stycznia 2024, 20:09 przez Tigerowa, łącznie zmieniany 1 raz.
Agnieszka

W życiu chodzi o to, by być trochę niemożliwym.
(Oscar Wilde)
Awatar użytkownika
bodek
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 3598
Rejestracja: 18 grudnia 2012, 15:42
Lokalizacja: Warszawa
Srebrnych Pietruch: 1
Wierszy miesiąca: 11

Re: I co z tymi postanowieniami?

Post autor: bodek »

ja w tym roku postanowiłem nic nie postanawiać. ciekawie, pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Tigerowa
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 1177
Rejestracja: 30 września 2010, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Złotych Pietruch: 1
Srebrnych Pietruch: 4
Brązowych Pietruch: 3
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 1
Najciekawsza publicystyka: 1

Re: I co z tymi postanowieniami?

Post autor: Tigerowa »

Ewidentnie nie trafiłam w grupę odbiorców. Hihihi 😆

Dziękuję Bodek, pozdrawiam serdecznie. 😀
Agnieszka

W życiu chodzi o to, by być trochę niemożliwym.
(Oscar Wilde)
Awatar użytkownika
Gelsomina
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 5982
Rejestracja: 17 lipca 2014, 01:15
Lokalizacja: Łódź
Złotych Pietruch: 2
Srebrnych Pietruch: 4
Brązowych Pietruch: 1
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 1
Honorowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 9
Najlepsza proza: 0

Re: I co z tymi postanowieniami?

Post autor: Gelsomina »

Już dawno niczego nie postanawiam na Nowy Rok. Mam tylko nadzieję, że nie będzie gorszy. Ale wspieram duchowo wszystkich postanawiaczy. Niech Wam się uda :)
Ostatnio zmieniony 06 lutego 2024, 16:58 przez Gelsomina, łącznie zmieniany 1 raz.
Jeżeli coś jest dla ciebie bardzo trudne, nie sądź, że to jest niemożliwe dla człowieka w ogóle. Owszem, miej to przekonanie, że co jest możliwe dla człowieka i zwykłe, to i dla ciebie jest możliwe do osiągnięcia.

Marek Aureliusz
Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19815
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Re: I co z tymi postanowieniami?

Post autor: Dany »

Koniec miesiąca, utwór przenoszę do odpowiedniego działu, tam też można czytać, komentować, i odpowiadać na komentarze.
Pozdrawiam :)

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

ODPOWIEDZ