Zapraszamy do głosowania na Wiersz Miesiąca II/24

Rozpoczynamy anonimowo konkurs - opowiadanie w temacie: "Zasłyszane opowieści"

Rozpoczynamy anonimowo konkurs- DRABBLE - w temacie "Telefon"

Tańce

Moderator: Redakcja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kazik42
Emeryt/ka
Posty: 1106
Rejestracja: 12 stycznia 2008, 21:18
Lokalizacja: Lublin
Najlepsza proza: 2

Tańce

Post autor: Kazik42 »

T A Ń C E

Niedzielka. Słoneczko tłusto buzię za las chowa... Pośród jołek i olszyny gniazdko sobie do spania szykuje. Na niebie krasna zorza się rozlewa. Piękność nad pięknościami! Słychać szczekanie burków we wsi. Od czasu do czasu krasula przy poidle zamuczy. Od patelni harmoszka zawodzi.
Kawalerka na tańce się sposobi. Czarne garniturki przyodzieła. Włosy namoczone przylizuje. Lakierki na nogach błyszczą. Wszystko eleganckie jak trzeba
Już wyszli. Całą drogę w poprzek zajmują. Krok ich równy, zamaszysty, ręce sprężyście chodzą. Głowy wysoko dzierżą. Zrazu widać, że nikt im pola nie dotrzyma. Na drogę po kielichu wypili.
O, już i patelnia. Harmoszka zawodzi. Bęben wtóruje. Jeszcze ruchu nie ma. Jeszcze rano. Niewiast mało. W kupkę zbili się, chichoczą.
Kawalerka pod jabłonką rozłożyła się. Zza pazuchy monopolkę wyciąga. Boczek z gazety odwija. Przepić przed tańcami musowo. Przyjemnie monopolka w gardłach bulgocze. Ciepło po członkach się rozchodzi. Siła niebywała piersi rozpiera. Komuś w ucho przyfastrygować ochota bierze. Na to jeszcze czas przyjdzie! Spieszyć nie trzeba. Jeszcze rano.

Zabawa się rozkręca. Niewiast przybywa. Aż przyjemnie na nie popatrzeć. Same krasawiczki jak łanie. Plecy u nich szerokie i mocne. Worek owsa na takie plecy zarzucisz, a ona nic, idzie sobie, jakby piórko taszczyła. Piosenkę jeszcze podśpiewuje. Piersi też u nich jak buforki. O mało pod ich naporem koszulka nie pęknie. Dolne części, a jakże, też akuratnie uformowane. Na ten przykład noga: gruba, solidna zaufanie wzbudzająca. Brzucho szerokie, miękkie. Zrazu widać, że matka z takiej będzie na sto dwa. Kudy miastowym paniusiom do naszych niewiast!
Już pierwsze przymówki słychać: - Ty, Jadwisia, rzuć tego czerepache! Ja tobie to mówię!.Toż żeniło jemu jeszcze nie urosło! - Nie twój interes, Józik!
Kawalerka spod jabłonki wstaje. Garniturki poprawia... Twarze czerwone, spocone. Oczy błyszczą. Czkają. Potańcować trzeba.
No i nareszcie zaczęła się ruchawka. Widać, ktoś kogoś potrącić musiał. Jeden nietutejszy z gazety metalową rurkę odwija. Rurką zaiwaniać ma ochotę. Oj, niehonorowo! Czy ty, sukinsynsynu kłonicy nie masz?! Albo to tobie w płocie kołków mało?! My ciebie zaraz kultury nauczymy!
Kawalerka fest tłucze. Lakierków nawet nie żałuje. Potem najwyżej śliną się je przetrze. Jak wprzódy będą nowe.
Sukinsyn kultury już nauczony. Juszka z nosa mu kapie. Szczerbaty od dzisiaj on będzie. Kawalerka ciężko dyszy. Krawaty zdejmuje. Koszule rozpina. Rozgląda się dookoła. Komu to jeszcze dołożyć wypada? Nie ma już odważnych. Na taka siłę nie poradzisz bratku!
Skończyły się tańce. Księżyc pyzaty zza wiatraka zerka. Na łące srebrzysta rosa się iskrzy. Wiśnie w sadkach pachą. Cud nad cudy!
Niewiasty do chat odprowadzić musowo. Kawalerka się rozchodzi. Każdy swoją niewiastę wiedzie. Słychać chichoty, przymówki. Pomału wszystko ścicha.
Na wschodnie stronie niebo blednie. Powolutku, okrakiem, nowy dzień wstaje...

Ostatnio zmieniony 11 września 2008, 08:14 przez Kazik42, łącznie zmieniany 1 raz.
Marek Ken
Emeryt/ka
Posty: 1200
Rejestracja: 01 marca 2008, 21:31
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Marek Ken »

Niedzielka. Słoneczko tłusto buzię za las chowa...

Tym prostymi i jakże pełnymi uroku słowami rozpoczyna się przepiękne opowiadanie Autora, które jest małym arcydziełem. Wedle samego Autora jest to: „Obrazek obyczajowy z Kresów Wschodnich – próba stylizacji gwarowej”. Istotnie. Prześliczny obrazek, jakich mało w całej literaturze. No, może trochę przesadziłem. Literatura jest przecież niezmierzonym morzem. W każdym razie ten prześliczny obrazek z całą pewnością należy do najpiękniejszych w całej literaturze. I gdzie tam mówić o „próbie stylizacji gwarowej”. Jeśli w ogóle stylizacja, to w najwyższym stopniu udana.

Zwykle, analizując jakiś tekst, przytaczamy pojedyncze zdania, czy nawet słowa, które nam się szczególnie podobają, poruszają nas, są odkrywcze. Ale co wybrać do zacytowania z Twojego przepięknego opowiadania Kaziku, drogi przyjacielu? Należałoby chyba przepisać na nowo cały tekst w ramach tego, co nam się szczególnie podoba. Bo nie sposób wręcz wybrać coś pojedynczego, każde słowo i zdanie niesie olbrzymi ładunek realizmu i prawdy, zarazem nasycone jest nieprzemijającym pięknem, pięknem przejmującym i absolutnym. Zdania są krótkie i pełne krasy, słowa toczą się lekko tworząc kolejne ciągi poetyckich obrazów pełnych życia, urody, realizmu i prawdy.

Drogi mistrzu słowa i przyjacielu. Jako jeden z Twoich wiernych czytelników dziękuję Ci za Twoje opowiadania, które są prawdziwymi perłami.

Waldemar Kubas

Awatar użytkownika
Kazik42
Emeryt/ka
Posty: 1106
Rejestracja: 12 stycznia 2008, 21:18
Lokalizacja: Lublin
Najlepsza proza: 2

Post autor: Kazik42 »

Wiedz Marku przyjacielu, że bardzo cenię Twoje opinie. Dziękuję Ci z serca. Jestem świecie przekonany, że o Twojej twórczości usłyszymy w dużo szerszym zakresie/jest tego bowiem warta/ A wówczas będę miał tę satysfakcję, że już "u zarania" zwróciłem uwagę na "iskrę Boża" Twego talentu

Awatar użytkownika
Naczelna
Emeryt/ka
Posty: 1545
Rejestracja: 02 listopada 2006, 00:37
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Naczelna »

Przeczytałam dziś sobie tekst drugi raz. Przyjemnie się czytało.

Opowiadanie obrazowo napisane - zobaczyłam i wieś, i kawalerów, i kobiety konkretne, nie jakieś chudziny miastowe. :)
Podobało mi się.

Jedna uwaga: w tekście jest dużo krótkich zdań - może niektóre z nich dałoby się połączyć w zdania złożone?

Naczelna w stanie spoczynku

Eitheror
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 945
Rejestracja: 22 czerwca 2008, 19:43
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wierszy miesiąca: 2
Najlepsza proza: 1

Post autor: Eitheror »

Zabawna stylizacja. Zabawne komentarze. Pozdrawiam serdecznie.

Lubię pisać, ale nie lubię o tym gadać.

Awatar użytkownika
Kazik42
Emeryt/ka
Posty: 1106
Rejestracja: 12 stycznia 2008, 21:18
Lokalizacja: Lublin
Najlepsza proza: 2

Post autor: Kazik42 »

Milutka Miłko jesteś po prostu miłą i to jest bardzo miłe,a nawet nadzwyczaj milutkie miła Miłko to, że jesteś właśnie taka miła Miłko miła.

Eitheror
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 945
Rejestracja: 22 czerwca 2008, 19:43
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wierszy miesiąca: 2
Najlepsza proza: 1

Post autor: Eitheror »

Miło mi. Miłka.
Ale to chyba juz offtop, więc jeszcze dorzucę pozdrowienia. Najmilsze. :)

Lubię pisać, ale nie lubię o tym gadać.

Awatar użytkownika
anelehd
Posty: 21
Rejestracja: 25 marca 2012, 03:38
Lokalizacja: zamojskie

Post autor: anelehd »

Proza?.
niesamowita jest w takim razie.
to już prawdziwa Uczta Intelektualna
dziękuje... opisu peryferyjnego Maestro
ps.
z treningu sportowego termin,tzw.widzenie peryferyjne.
w Lamusie już niestety,
patrzy w Lewo a zagrywa w Prawo.
spoziera w Przód,a wie co się dzieje w Tyle.

1 Spacer prozy poetyckiej,
pod redakcją... pisarza anelehd,
mistrza Słów nieprzypadkowych.
address;
Wioska mniejsza nieco,
gdzieś na Kresach wschodnich.

Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19638
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Post autor: Dany »

Z braku nowych opowiadań, czytam te już spoczywające na półce. Czytać takie opowiadania, to przyjemność, frajda, której z lubością się poddaję.

Zauważyłam tylko

Kazik42 pisze:

Ty, Jadwisia, rzuć tego czerepache! Ja tobie to mówię!.Toż żeniło jemu jeszcze nie urosło! - Nie twój interes, Józik!

Dziwnie ta kropka po wykrzykniku wygląda. Nie stawiajmy jej.
Kropka jest najsłabszym spośród znaków zamykających zdanie i w kolizji z innym takim znakiem – pytajnikiem, wykrzyknikiem lub wielokropkiem – zawsze musi ustąpić. One natomiast tolerują się nawzajem.

Pozdrawiam z uśmiechem, jaki zaczerpnęłam z Twojego opowiadania, na rozpoczęcie dnia.
:P

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

Awatar użytkownika
Antonella
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 6478
Rejestracja: 06 października 2010, 09:42
Lokalizacja: z daleka
Złotych Pietruch: 12
Srebrnych Pietruch: 11
Brązowych Pietruch: 9
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 4
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 6
Limerykowy Król: 5
Fraszkowy Król: 2

Post autor: Antonella »

Z biglem i z jajem napisane, oj, lubię, lubię takie pisanie 🙃

Kiedyś traktowałem ludzi dobrze. Teraz - z wzajemnością.

Anthony Hopkins

Awatar użytkownika
Autsajder1303
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 4468
Rejestracja: 12 października 2015, 12:05
Złotych Pietruch: 2
Srebrnych Pietruch: 2
Brązowych Pietruch: 2
Kryształowych Dyń: 2
Wierszy miesiąca: 6

Post autor: Autsajder1303 »

Genialne! Uśmiałem się po pachy. Kilka słówek musiałem wygooglować :D

Lewicowość to rodzaj fantazji masturbacyjnej, dla której świat faktów nie ma najmniejszego znaczenia
-George Orwell-
Awatar użytkownika
jaga
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 2964
Rejestracja: 19 października 2019, 10:36
Lokalizacja: lubuskie
Złotych Pietruch: 5
Srebrnych Pietruch: 6
Brązowych Pietruch: 10
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 7

Re: Tańce

Post autor: jaga »

Ciekawy ponadczasowy tekst.
Autor przeniósł nas w przedwojenny kresowy czas.
Teraz takich zabaw i takiej gwary nie uświadczysz.
Dobre pióro zmusza do refleksyjnego zatrzymania.
jaga
ODPOWIEDZ