Rozpoczynamy anonimowo konkurs - opowiadanie w temacie: "Zasłyszane opowieści"

W konkursie na najciekawsze drabble zwyciężył utwór "sierota" - Gelsomina

Zapraszamy do głosowania na Wiersz Miesiąca III/24

Noc czwarta

Nie tylko dla dzieci...


Moderator: Redakcja

ODPOWIEDZ
sergiusz45
Emeryt/ka
Posty: 767
Rejestracja: 07 grudnia 2013, 19:26
Lokalizacja: kielce
Srebrnych Pietruch: 1
Brązowych Pietruch: 2
Najlepsza proza: 1

Noc czwarta

Post autor: sergiusz45 »

A kiedy nastała noc czwarta, Szeherezada podjęła dozwoloną jej opowieść.
“Wieść niesie, kalifie szczęśliwy, że mądrą niewolnicę zapytano, czy można przewidzieć przyszłość.
Ikrisza odpowiedziała tymi słowami:

  • Pytasz mnie panie o dwie sprawy. Pierwsza to czy można przewidzieć przyszłość, w oparciu o doświadczenie, czyli analizę przeszłości. Ta odpowiedź jest bardzo prosta, bo wiemy, że po nocy następuje dzień, a z ciemnych chmur spadnie deszcz. Ale nawet trudniejsze przepowiednie można wysnuć, dokładnie badając przeszłość. Polityk potrafi przewidzieć wojnę, a bankier przyszłe zyski. Nazywamy to życiową mądrością nabytą. Istnieje jednak drugi sposób widzenia przyszłości, który z doświadczeniem nie ma nic wspólnego.
    W tym miejscu Ikrisza bardzo posmutniała, jednak mówiła dalej:
  • Jest to dar szczególny, który posiadają naprawdę nieliczni. Taki dar posiadają niektórzy astronomowie i taki dar posiadam ja. Jednak posiadanie takiego daru nie czyni z nas, jasnowidzów, ludzi szczęśliwych. Ciężko jest bowiem i niebezpiecznie żyć, wiedząc co stanie się jutro lub za chwilę. Dlatego proszę Allacha, aby mi ten dar zechciał odebrać lub zabrał mnie do raju. I wiem, że tak się stanie.
    Potem dodała jeszcze, mówiąc wierszem:

Do smutku taka myśl mnie skłania,
Że znam odpowiedzi na wszystkie pytania,
I to mnie, po nocach, ze snu budzi:
Jestem najnieszczęśliwszą z ludzi.

Kod: Zaznacz cały

Nagły gwar wypełnił szeregi zgromadzonych gości, gdyż zdali sobie sprawę jak niezwykła osoba jest przed ich oczami i każdy głośno, przed innymi, zadawał swoje pytanie. Niektórzy wstawali ze swoich miejsc, podbiegali do niewolnicy i przeciskali się jak najbliżej, aby móc wykrzyczeć swoją ciekawość.

Wtedy kalif kiwnął na wezyra i powiedział mu coś do ucha. Wezyr przywołał mameluka i przekazał mu jakieś polecenie, także szepcąc je do ucha. Następnie wezyr wstał i kiedy na powrót zapanowała cisza, odezwał się do swojej niewolnicy następującymi słowami:

  • Ikriszo! Nasz Kalif, Mehmed VI, oby żył wiecznie, planuje wprowadzenie wielkich reform, które uczynią jego państwo jeszcze bogatsze, a jego poddanych ludźmi zadowolonymi z życia. Potrzebuje jednak na to dużo pieniędzy i nie wie jakie nowe podatki ma ustanowić, żeby zakończyć pracę za swojego życia. Zapytuje cię zatem kiedy umrze.
    Zapanowała nagle przeraźliwa cisza i nikt nie śmiał nawet głośniej odetchnąć. Niewolnica podniosła głowę i patrząc kalifowi prosto w oczy, powiedziała głośno:
  • Kalifie szczęśliwy - umrzesz za czter…
    I nie dokończyła już tego słowa. Stojący bowiem za nią mameluk, na znak wezyra, odciął jej głowę.
    Wieść niesie, że kalif żył jeszcze przez następne czterdzieści cztery lata. A podatki ustanowił bardzo wysokie, gdyż jak tłumaczył – przecież może umrzeć nawet za cztery miesiące.
    Jednak nikt na tym świecie nie może znać z góry daty i momentu śmierci władcy. Chyba, że jest królobójcą i zbrodniarzem. Wtedy tym bardziej zasługuje na śmierć. Życie władcy bowiem, jest synonimem państwa i ustanowionego w nim porządku. Bogaty się bogaci, a biedny przymiera głodem, pan jest panem, a niewolnik jego niewolnikiem. Tak było, jest i będzie.”
    Na tym Szeherezada przerwała dozwoloną jej opowieść i zaczęła niecierpliwie patrzeć w stronę okna, czekając na pierwszy promień wschodzącego słońca. Ponieważ za pałacowymi oknami panowała nadal ciemna noc, powiedziała następujące słowa:
    “Wieść niesie, kalifie szczęśliwy, że złodziej pewien zwietrzył okazję do nadzwyczajnego zarobku. Dowiedział się bowiem, że w pewnym karawanseraju zatrzyma się na popas duża kupiecka karawana. Kupcy zmierzali do Damaszku. Sprzedali w dalekich krajach oliwę, pachnidła i drogocenne tkaniny, a zamierzali kupić w Damaszku wyborne miecze, szable oraz sól. Damasceńska stal jest bowiem najlepsza na świecie. Sułtan kraju, z którego pochodzili kupcy, gotował się w tym czasie do wojny i płacił za dobrą broń wysokie ceny. Jeszcze więcej płacił za sól. Bez soli bowiem nie można prowadzić wojny w Afryce.”
    W tym miejscu Szeherezada przerwała dozwoloną jej opowieść, a kalif zasnął snem sprawiedliwego, obiecując sobie, że znów daruje życie swej żonie. Bardzo bowiem był ciekawy co będzie dalej.

[ Dodano: 2014-01-04, 20:48 ]
A Wy, drodzy czytelnicy? A Wy?

Ostatnio zmieniony 04 stycznia 2014, 23:08 przez sergiusz45, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19752
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Post autor: Dany »

A kiedy nastała noc czwarta Szeherezada podjęła dozwoloną jej opowieść.

  • po czwarta, przecinek.

Dowiedział się bowiem, że w pewnym karawnseraju zatrzyma się na popas duża kupiecka karawana.

  • literówka, powinno być " karawanseraju"

    Sułtan kraju, z którego pochodzili kupcy gotował się w tym czasie do wojny i płacił za dobrą broń wysokie ceny.

  • po "kupcy", przecinek.

Nikt nie może znać swojej daty śmierci. Chyba, że samobójca, ale to inna sprawa.
Podobno wróżki, jasnowidze itp., nawet, jak widzą w kartach, to nie mówią. Psychika ludzka nie zniosłaby takiej wiedzy.

Twoje baśnie sergiuszu K. są bardzo mądre i ciekawe. Daj po kolei wszystkie, może w końcu zaśniemy, bo na razie pali nas ciekawość, co było dalej.

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

sergiusz45
Emeryt/ka
Posty: 767
Rejestracja: 07 grudnia 2013, 19:26
Lokalizacja: kielce
Srebrnych Pietruch: 1
Brązowych Pietruch: 2
Najlepsza proza: 1

Post autor: sergiusz45 »

Dany, to był bardzo miły wieczór. Dzięki za wszystkie uwagi i poprawki. Już je naniosłem.

Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19752
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Post autor: Dany »

Zatem przenoszę do Działu Prozy, pomiędzy Bajki i Baśnie.

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

ODPOWIEDZ