Zapraszamy do głosowania na Wiersz Miesiąca II/24

Rozpoczynamy anonimowo konkurs - opowiadanie w temacie: "Zasłyszane opowieści"

Rozpoczynamy anonimowo konkurs- DRABBLE - w temacie "Telefon"

Noc szósta

Nie tylko dla dzieci...


Moderator: Redakcja

ODPOWIEDZ
sergiusz45
Emeryt/ka
Posty: 767
Rejestracja: 07 grudnia 2013, 19:26
Lokalizacja: kielce
Srebrnych Pietruch: 1
Brązowych Pietruch: 2
Najlepsza proza: 1

Noc szósta

Post autor: sergiusz45 »

A kiedy nastała noc szósta, Szeherezada podjęła dozwoloną jej opowieść.
“Wieść niesie, kalifie szczęśliwy, że kupiec pewien przybył do stołecznego miasta, gdzie panowała żałoba. Córka sułtana Jasmin zachorowała bowiem na dziwną chorobę. Całymi dniami siedziała na miękkim łożu i płakała. Kiedy zaś pytano ją o przyczynę smutku spuszczała oczy i milczała.
Sułtan sprowadził mądrych lekarzy, ale żaden z nich nie znalazł na smutek Jasmin skutecznego lekarstwa. Wówczas sułtan kazał ogłosić w całym kraju, że ten kto uzdrowi jego córkę otrzyma w nagrodę tyle złota, ile sam waży. Jednak w przypadku niepowodzenia, zapłaci głową za zuchwalstwo.
Pierwszy zgłosił się bardzo zręczny magik, który na oczach Jasmin, wyczarowywał różne przedmioty, zwierzęta i kwiaty. Ale smutna księżniczka nawet nie podniosła wzroku, więc zuchwały magik stracił życie i jego głowa zawisła nad bramą pałacu sułtana.
Drugim odważnym był artysta, który swą grą na instrumentach oraz swym śpiewem umiał wzruszyć każdą kobietę. Ułożył on specjalnie dla księżniczki wesołe i wzruszające utwory, które wykonał z niezrównanym kunsztem, ale Jasmin nadal milczała i lała krokodyle łzy. I znów nowa głowa zuchwalca zawisła nad bramą pałacu.
Nic dziwnego zatem, że teraz mijały dni i tygodnie, a nikt nie podejmował się wykonania tego trudnego zadania. Kiedy te wieści dotarły do podróżnego, który przybył do miasta, ten nie wahał się ani chwili. Zażądał jednak sporej zaliczki, za którą kupił duży parawan i kazał go umieścić w komnacie księżniczki. Przez cały dzień pracował za parawanem, stukając młotkiem, piłując piłą i wyraźnie coś budował. Nikomu jednak nie pozwalał zajrzeć za zasłonę.
Następnego dnia zwinął parawan i odsłonił dużą skrzynię, która nie miała okien, ale za to miała dwoje drzwi po przeciwnych stronach. Jednocześnie podróżny ogłosił żeby zgłaszały się kobiety szpetne oraz zbyt grube czy zbyt chude i w ogóle doświadczone przez los oraz wiek brakiem urody. Kiedy niewiasty tłumnie przybyły do pałacu, podróżny wybrał najmniej urodziwą i polecił jej wejść do skrzyni jednymi drzwiami i wyjść drugimi. Kiedy nie dość, że brzydka, a na dodatek zezowata kobieta weszła posłusznie do skrzyni, wyszła po dłuższej chwili drugimi drzwiami, jako tak samo odziana, ale zmieniona w nadzwyczaj urodziwą młódkę.
I tak codziennie od kilku tygodni kobiety brzydkie zamieniały się w urodziwe. Podróżny uszczęśliwił w ten sposób już ponad sto niewiast, a wszystkie wychwalały go pod niebiosa. Skrzynia na noc była zamykana na dwie wielkie kłódki, a prócz tego całą noc strzegło jej dwóch uzbrojonych mameluków.
Podróżny, który cały czas zręcznie podmieniał w skrzyni kobiety brzydkie na inne, urodziwe, w niewidoczny dla nikogo sposób, obserwował księżniczkę z ukrycia i kiedy zauważył, że Jasmin przestała płakać, odwołał nocne straże i celowo zapomniał zamknąć na noc drzwi od skrzyni.
Kiedy zapadła najczarniejsza noc zauważył, że księżniczka wstała z miękkiego łoża i otworzywszy drzwi, wbiegła do skrzyni. Kiedy wychodziła drugimi drzwiami czekał już na nią sułtan wraz z całym dworem, z jasnymi lampami w rękach. I wszyscy mówili z zachwytem: Jasmin jaka ty jesteś piękna! Nikt nie może się równać z twoją urodą. A ona biegała od lustra do lustra i śmiała się wesoło. Bo nic tak nie czyni kobiety piękną, jak pochwała jej urody, widziana cudzymi oczami.
I powiedziała Szeherezada wierszem:

Mam piękne oczy i włosy i usta
Gdy patrzę na siebie z lusterka
Ale pochwała ta dla mnie jest pusta
Gdyż nikt na mnie nie zerka.

Dopiero wtedy ma kwitnie uroda,
Gdy chłopcy obejrzą się za mną.
I każdy własną pochwałę mi doda,
Żem najpiękniejszą jest panną

Kod: Zaznacz cały

A tymczasem podróżny tak był pewny nagrody, że tygodniami objadał się słodkimi i tłustymi potrawami tak, że zrobił się gruby i ciężki. I kiedy schodził z wagi, która pokazała jak wielki wór złota otrzymał od sułtana zaśmiał się, zakasłał i umarł. A udusiła go nie zamulona tłuszczem i cukrem krew czy wątroba, ale chciwość."
I od tego momentu Szeherezada zaczęła nową opowieść, gdyż była jeszcze ciemna noc i do świtu była jeszcze chwila. 

“Wieść niesie, kalifie szczęśliwy, że straszna susza zapanowała w krajach Maghrebu i wyschły rzeki oraz źródła w oazach. Pustynia pochłaniała pola uprawne i łąki, a zwierzęta padały z głodu i pragnienia”
Tu Szeherezada przerwała dozwoloną jej opowieść, bo pierwszy promień słońca zajrzał do komnaty, a kalif zasnął smacznie nie myśląc o obcinaniu głów tylko o tym co będzie dalej z suszą w Maghrebie. Był tego bowiem bardzo ciekawy.

Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19640
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Post autor: Dany »

Ja też jestem ciekawa, co z tą suszą w Maghrebie, więc biegnę do " Nocy siódmej".

Dopiero wtedy ma kwitnie uroda,
Gdy chłopcy obejrzą się za mną.
I każdy własną pochwałę mi doda,
Żem najpiękniejszą jest panną

Choć nadal jestem "panną" i to się nie zmieni hi hi... tak mówią znaki zodiaku, to z upływem lat zrozumiałam jak fałszywe są to pochwały dla próżnych kobiet.
Często mężczyźni myślą sobie: - powiem kobiecie, że ładnie wygląda, co mi szkodzi, a ona niech się głupia cieszy.
Ostatnio znajomy powiedział mi, że jestem coraz młodsza. Odpowiedziałam mu, że on ma coraz słabszy wzrok.
Wkurzył mnie.

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

sergiusz45
Emeryt/ka
Posty: 767
Rejestracja: 07 grudnia 2013, 19:26
Lokalizacja: kielce
Srebrnych Pietruch: 1
Brązowych Pietruch: 2
Najlepsza proza: 1

Post autor: sergiusz45 »

Dany, zgodzisz się chyba ze mną, że twarz ukochanej osoby - jest zawsze miła i piękna. Tylko skąd brać takie osoby?

Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19640
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Post autor: Dany »

Tak, twarz ukochanej jest miła i piękna w oczach zakochanego. Bo na ten obraz, wówczas składa się nie tylko wygląd zewnętrzny, ale i wewnętrzny.
Jeśli nie znajdujemy piękna wewnętrznego, to w takim razie, było to tylko zauroczenie.

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

ODPOWIEDZ