Zapraszamy do głosowania na Wiersz Miesiąca II/24

Rozpoczynamy anonimowo konkurs - opowiadanie w temacie: "Zasłyszane opowieści"

Rozpoczynamy anonimowo konkurs- DRABBLE - w temacie "Telefon"

Bajka o Alicji w Krainie Ideału.

Nie tylko dla dzieci...


Moderator: Redakcja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Cristtimm
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 593
Rejestracja: 02 listopada 2011, 13:31
Lokalizacja: Boston - już nie ;)
Złotych Pietruch: 2
Brązowych Pietruch: 1
Najlepsza proza: 6
Najciekawsza publicystyka: 1

Bajka o Alicji w Krainie Ideału.

Post autor: Cristtimm »

Letni, upalny dzień był kolejnym takim w ciągu ostatniego miesiąca. Ludzie, zwierzęta i wszelkie inne istoty czuły się zmęczone i podirytowane długotrwałą posuchą. Podpuszczator poczuł ogromną ochotę na lody bakaliowe oraz chwilę samotności. To pierwsze wiązało się z odpowiednim dobraniem stroju, wyjściem do sklepu, spotkaniem i rozmowami z ludźmi i kolidowało z drugim pragnieniem.

  • Hmmm, lody nie zając... - zadecydował stanowczo - chwila samotności natomiast, może być jak diament wśród tony piasku.
    Las wydał mu się odpowiednim miejscem. Oferował cień wśród drzew, kojący śpiew ptaków, ucieczkę na moment od problemów innych i własnych, no i posiadał tę cudowną właściwość, iż można było w nim być samym, nie odczuwając atmosfery osamotnienia. Zieleń miała kojący wpływ na wzrok, jak zapewniał go Mędr, który jak wiadomo wiedział wszystko, co potrzebne i co mniej potrzebne.
    Szybkim krokiem zanurzył się w gąszcz drzew. Wystarczył tylko kwadrans, aby poczuł się wystarczająco oddalony od swojego domu, życia, spraw, problemów. Głęboko wciągnął świeże powietrze do płuc. Miał ochotę krzyknąć coś całkiem bez sensu, ale za to bardzo donośnie. Przez chwilę walczył z tą pokusą i już miał jej ulec, gdy ... w samym środku lasu, na niezbyt odległej polance zaskoczył go niecodzienny widok.
  • Czekaj, czekaj... chyba znam ich skądś - mruczał po cichu zbliżając się do dwóch zagadkowych postaci. Jedną z nich była blondwłosa nastolatka w śmiesznej, przykrótkiej sukience w kolorze nieba oraz dobranych pod względem barwy podkolanówkach, a druga... królik w karykaturalnie ogromnym kapeluszu. Podpuszczator mimowolnie przetarł oczy i przykucnąwszy pod krzakiem postanowił przyjrzeć się bliżej dziwnej scenie.

Alicja złapała Królika i objęła go czule rączkami. Ten zmierzył wzrokiem jej postać od stóp do czubka głowy i mrucząc pod nosem "lans, lans" opuścił kciuk na znak dezaprobaty.

  • Dlaczego? Czy znów jestem winna? - spytała żałośnie dziewczynka.
  • Jakbyś nie wiedziała, że tak, to przecież bardzo proste. Popatrz co narobiłaś przez swoje postępowanie. Nie mieścisz się już w moim wzorcu "dobrej dziewczynki". Wystają Ci nóżki z niego i zapewne, to twoja duma i próżność sprawiają, że znów chcesz być zbyt wielka.
  • Ja nazywam to poczuciem własnej wartości - wykrzyknęła poirytowana. - Czy to źle, że je mam?
  • Bardzo źle!- wykrzyknął Królik - lecz głowa do góry, bo gdy kiedyś uda ci się zmądrzeć zobaczysz, że najprostsza recepta, to skrócenie "nóżek" tak, abyś już idealnie wpasowała się moje rameczki. Gdy tylko nabierzesz rozumu, ujrzysz jak wiele błędów popełniałaś nie kierując się moimi wskazówkami.
  • Jeśli stanę się "dobrą dziewczynką", nawet już nie będąc sobą, za to zmieszczę się w twym wzorcu, to uniesiesz kciuk do góry? - upewniała się Alicja.
  • Lans, lans - wymamrotał ponownie Królik, jak zwykle wymigując się od odpowiedzi wprost.
    Alicja uśmiechnęła się smutno.
  • Nie wiem Króliczku, co jest naszym gorszym potknięciem - to, że za wszelką cenę chcesz mnie wtłoczyć w swoje rameczki wzorca "dobrej dziewczynki", czy też to, że ja dałam się przekonać, iż zdołam to zrobić?
    Puściła długouchego, odwróciła od niego i wolnym krokiem, nie oglądając się, zanurzyła w gęsty las. Królik stanął na dwóch łapach wypatrując jej postaci niknącej wśród gęstych drzew, mrucząc dalej coś pod nosem. Po chwili jednak zdjął groteskowy kapelusz, obtarł czoło łapką i wykrzyknął w stronę, gdzie zniknęła Alicja:
  • A idź! Idź i nie wracaj! Na świecie jest wiele dobrych dziewczynek, które z radością przystosują się do moich rameczek.
    Nie usłyszał odpowiedzi. Opuścił się wolno na cztery łapki i spojrzał w stronę krzaka, za którym chował się Podpuszczator.
  • Poszła - powiedział. - Jak mogła tak sobie pójść ? Przecież moja propozycja była najlepszym, co mogło spotkać ją w życiu. Nawet się nie obejrzała - dodał ciszej.
    Podpuszczator wyszedł z ukrycia.
  • Poszła - powtórzył jak echo.
  • Dlaczego? - żałośnie zapytało zwierzątko. - Dałem jej tak wiele. Mogła być moją jedyną, mogła być... oszlifowanym doskonale brylantem.
  • Mnie się pytasz?
  • Ciebie, bo jeśli zapytam siebie, to może się okazać, że będę musiał znaleźć odpowiedź, a jeśli ciebie, to nadal mogę wierzyć, że to po prostu zła dziewczynka była.
    Nałożył z powrotem na głowę ogromny kapelusz i kicając oddalił się kierunku, w którym wcześniej podążyła jego rozmówczyni.
    Podpuszczatorowi nagle wydało się, że upał, kłopoty, problemy dogoniły go i objęły równie czule jak Alicja Króliczka. Na nic cień wśród drzew, na nic zieleń - jak zapewniał Mędr - kojąca oczy, na nic śpiew ptaków.
  • Ech, cholera - westchnął - trzeba było wybrać lody bakaliowe.
Ostatnio zmieniony 28 lutego 2012, 12:38 przez Cristtimm, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
Rafał Bardzki
Moderator
Posty: 6234
Rejestracja: 14 września 2010, 19:48
Lokalizacja: Zielona Góra
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 7
Brązowych Pietruch: 15
Najlepsza proza: 1
Fraszkowy Król: 2

Post autor: Rafał Bardzki »

Sporo ciężkiej filozofii jak na bajkę, ale ja ostatnio też piszę nieco dziwną. Ładnie napisana. Przyjemnie się czytało. :)

Awatar użytkownika
Cristtimm
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 593
Rejestracja: 02 listopada 2011, 13:31
Lokalizacja: Boston - już nie ;)
Złotych Pietruch: 2
Brązowych Pietruch: 1
Najlepsza proza: 6
Najciekawsza publicystyka: 1

Post autor: Cristtimm »

Witaj :)
Przeczytałam dwie części Twojej "Łyżeczki", pora nadrobić zaległości ;)

Nie wiem czy moje bajeczki to tak naprawdę bajki. Mało w nich akcji a sporo, jak to określiłeś "ciężkiej filozofii".
Dziękuję za komentarz. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Kazik42
Emeryt/ka
Posty: 1106
Rejestracja: 12 stycznia 2008, 21:18
Lokalizacja: Lublin
Najlepsza proza: 2

Post autor: Kazik42 »

Należałoby życzyć autorce, aby jej Alicja" była tak samo czarująca jak "Alicja" Dodgsona.
Oddzielne , specjalne pozdrowienia dla Białego Królika. pzdr.nk.

Awatar użytkownika
dorotea
Emeryt/ka
Posty: 1963
Rejestracja: 05 listopada 2010, 12:09
Lokalizacja: Europa/WARSZAWA
Wierszy miesiąca: 2

Post autor: dorotea »

Cristtimm pisze:

Wystarczył tylko kwadrans aby poczuł się

przecinek przed aby

Cristtimm pisze:

- Bardzo źle!- wykrzyknął Królik - lecz głowa do góry, bo gdy kiedyś uda ci się zmądrzeć zobaczysz, że najprostsza recepta

przecinek po recepta

Cristimm, baaaaardzo lubię bajki, a szczególnie Twoje :)
Kazik pozdrowił Królika, a ja nie mogę się oprzeć, by pozdrowić Podpuszczatora.
Pozdrawiam też uroczą Alicję, nie mieszczącą się w ramach, no i oczywiście Ciebie :)

Ostatnio zmieniony 23 lutego 2012, 09:37 przez dorotea, łącznie zmieniany 1 raz.

D-Orka Wiśniewska

Awatar użytkownika
Cristtimm
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 593
Rejestracja: 02 listopada 2011, 13:31
Lokalizacja: Boston - już nie ;)
Złotych Pietruch: 2
Brązowych Pietruch: 1
Najlepsza proza: 6
Najciekawsza publicystyka: 1

Post autor: Cristtimm »

Kazik42, Dziękuję za komentarz :) Bardzo mnie cieszy, że czytujesz moje bajki.

dorotea, Dzięki Dorotea, już poprawiłam. Jesteś zachętą dla mnie abym dalej tworzyła. Ważne przecież jest grono odbiorców, a gdy spotykam się z takim jak u Ciebie odbiorem moich bajkowych rozważań, to mam wrażenie, że pisanie ma sens.
Dziękuję za pozdrowienia i pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Pola
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 4430
Rejestracja: 12 listopada 2010, 12:02
Lokalizacja: Już Szynwałd
Złotych Pietruch: 6
Srebrnych Pietruch: 5
Brązowych Pietruch: 3
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 0
Kryształowych Dyń: 2
Wierszy miesiąca: 7
Najlepsza proza: 3
Najciekawsza publicystyka: 3
Fraszkowy Król: 2

Post autor: Pola »

Cristtimm pisze:

- Poszła - powiedział - Jak mogła tak sobie pójść ?

kropka po "powiedział" lub 'Jak" z małej", jedno i drugie ma sens.

Cristtimm pisze:

- Dlaczego? - żałośnie zapytało zwierzątko - Dałem jej tak wiele.

kropka po "zwierzątko"

Przeczytałam z wielkim apetytem. Mam nadzieję, że kolejna bajka Twojego autorstwa, będzie jeszcze smaczniejsza. Pozdrawiam Ciebie i bohaterów bajki :)

Według mnie jest prosta różnica między wierzącym a ateistą: wierzący w drugim szuka Boga, ateista zaś, człowieka*
Autor - echo

Awatar użytkownika
elafel
Młodszy administrator
Posty: 18138
Rejestracja: 16 listopada 2007, 20:56
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 15
Srebrnych Pietruch: 17
Brązowych Pietruch: 21
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 3
Wierszy miesiąca: 15
Najlepsza proza: 7
Najciekawsza publicystyka: 1

Post autor: elafel »

Zgrabna bajka. A ja lubię bajki.
Bajki są za dobranoc - więc znikam - czas na sen.
pozdrawiam :]

Ela

Awatar użytkownika
Cristtimm
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 593
Rejestracja: 02 listopada 2011, 13:31
Lokalizacja: Boston - już nie ;)
Złotych Pietruch: 2
Brązowych Pietruch: 1
Najlepsza proza: 6
Najciekawsza publicystyka: 1

Post autor: Cristtimm »

Witaj Polu. Dzięki za wychwycenie niedociągnięć. Już je poprawiłam.
Jeśli chodzi o mój cykle bajkowy zauważyłam, że poszedł on w kierunku trochę "cięższym gatunkowo" :). Muszę zastanowić się nad tym.

elafel, Bardzo dziękuję za komentarz i cieszę się z obecności nowej czytelniczki. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Pola
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 4430
Rejestracja: 12 listopada 2010, 12:02
Lokalizacja: Już Szynwałd
Złotych Pietruch: 6
Srebrnych Pietruch: 5
Brązowych Pietruch: 3
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 0
Kryształowych Dyń: 2
Wierszy miesiąca: 7
Najlepsza proza: 3
Najciekawsza publicystyka: 3
Fraszkowy Król: 2

Post autor: Pola »

Dziękuję za współpracę :)

Byleś się nie zastanawiała zbyt długo, bo Twoje bajki są chętnie czytane.

Uściski :)

Według mnie jest prosta różnica między wierzącym a ateistą: wierzący w drugim szuka Boga, ateista zaś, człowieka*
Autor - echo

Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19640
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Post autor: Dany »

zostawiam uśmiech. :)) Od lodów wolę odpoczynek w cieniu lasu.
"Podpuszczator"- fajna nazwa :))

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

Awatar użytkownika
Owsianko
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 723
Rejestracja: 15 września 2010, 00:13
Lokalizacja: Bydgoszcz
Brązowych Pietruch: 1
Najlepsza proza: 3
Najciekawsza publicystyka: 5

Post autor: Owsianko »

Cristtimm

Rozumiem Królika w niekonwencjonalnym kapelutku, natomiast Królik z kciukiem, to dla mnie nowość. Gratulacje!

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Cristtimm
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 593
Rejestracja: 02 listopada 2011, 13:31
Lokalizacja: Boston - już nie ;)
Złotych Pietruch: 2
Brązowych Pietruch: 1
Najlepsza proza: 6
Najciekawsza publicystyka: 1

Post autor: Cristtimm »

Witaj.
Jego kciuk (przynajmniej jeden) był mi bardzo potrzebny i pozwoliłam sobie na tę małą anomalię zoologiczną. To jednak jakby nie było bajka.
Dziękuję za wnikliwe przeczytanie mojego tekstu i pozdrawiam. :)

Awatar użytkownika
Owsianko
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 723
Rejestracja: 15 września 2010, 00:13
Lokalizacja: Bydgoszcz
Brązowych Pietruch: 1
Najlepsza proza: 3
Najciekawsza publicystyka: 5

Post autor: Owsianko »

Cristtimm

kciuk, to nie błąd, a dowód na Twoją niezłą wyobraźnię

pozdrawiam

ODPOWIEDZ