Rozpoczynamy anonimowo konkurs - opowiadanie w temacie: "Zasłyszane opowieści"

W konkursie na najciekawsze drabble zwyciężył utwór "sierota" - Gelsomina

Zapraszamy do głosowania na Wiersz Miesiąca III/24

O "Zielonej granicy"

Moderator: Redakcja

Awatar użytkownika
tcz
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 3332
Rejestracja: 30 maja 2018, 22:34
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Złotych Pietruch: 9
Srebrnych Pietruch: 3
Brązowych Pietruch: 6
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 1

O "Zielonej granicy"

Post autor: tcz »

***
Pyta Tadeusz z Legnicy
(znów dorwał się do mównicy):
- Znacie opinię,
że tylko świnie
są na "Zielonej granicy"?
Ostatnio zmieniony 06 października 2023, 17:20 przez tcz, łącznie zmieniany 1 raz.

Tadeusz

Awatar użytkownika
jaga
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 3045
Rejestracja: 19 października 2019, 10:36
Lokalizacja: lubuskie
Złotych Pietruch: 5
Srebrnych Pietruch: 6
Brązowych Pietruch: 10
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 7
Najlepsza proza: 1

Re: O "Zielonej granicy" (limeryk)

Post autor: jaga »

Sorry!!
jaga
Awatar użytkownika
Gelsomina
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 5982
Rejestracja: 17 lipca 2014, 01:15
Lokalizacja: Łódź
Złotych Pietruch: 2
Srebrnych Pietruch: 4
Brązowych Pietruch: 1
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 1
Honorowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 9
Najlepsza proza: 0

Re: O "Zielonej granicy" (limeryk)

Post autor: Gelsomina »

Opinię znam, filmu nie widziałam, więc się nie wypowiadam.
Natomiast mam wątpliwości co do utworu, który nie jest ani krztynę zabawny, czy absurdalny, jak przystało na limeryk. Przynajmniej dla mnie. Nie widzę też elementu zaskoczenia. Wiem, że jestem ostatnią osoba, która powinna wypowiadać się na temat limeryków i to jeszcze u Ciebie, jednakże to robię, bo liczę, że mi rozjaśnisz w głowie.
Pozdrawiam :)
Jeżeli coś jest dla ciebie bardzo trudne, nie sądź, że to jest niemożliwe dla człowieka w ogóle. Owszem, miej to przekonanie, że co jest możliwe dla człowieka i zwykłe, to i dla ciebie jest możliwe do osiągnięcia.

Marek Aureliusz
Awatar użytkownika
elafel
Młodszy administrator
Posty: 18255
Rejestracja: 16 listopada 2007, 20:56
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 15
Srebrnych Pietruch: 17
Brązowych Pietruch: 21
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 3
Wierszy miesiąca: 15
Najlepsza proza: 7
Najciekawsza publicystyka: 1

Re: O "Zielonej granicy" (limeryk)

Post autor: elafel »

Lubię czytać limeryki, a ten mnie nie zachwycił.

Ela

Awatar użytkownika
tcz
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 3332
Rejestracja: 30 maja 2018, 22:34
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Złotych Pietruch: 9
Srebrnych Pietruch: 3
Brązowych Pietruch: 6
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 1

Re: O "Zielonej granicy" (limeryk)

Post autor: tcz »

Limeryk nie jest śmieszny, tak jak nie jest śmieszne hasło, do którego ten limeryk nawiązuje: "Tylko świnie siedzą w kinie". To lżące i pogardliwe hasło adresowane jest do tych, którzy na ten film się wybierają.
Dla mnie zaskakujące jest to, że hasło to wykorzystują rządzący jako element kampanii przeciw temu filmowi. Nawet prezydent Andrzej Duda z aprobatą zacytował to hasło, wypowiadając się na temat tego filmu, chociaż go jeszcze nie widział. Z podobną nagonką spotkał się ze strony rządu film "Kler" Wojciecha Smarzowskiego.
Film "Zielona granica" nie jest filmem antypolskim, pokazuje prawdziwe, poruszające wydarzenia, jakie miały miejsce na granicy polsko-białoruskiej w 2021 r. Szerzej na temat tego filmu i jego odbiorze, można przeczytać w felietonie Owsianki - "Zielona granica".
Chciałem coś napisać po obejrzeniu tego filmu, ale nic śmiesznego nie przyszło mi do głowy.
Dziękuję Piszemkom, że pomimo tych wad zechcieli pozostawić swój komentarz pod tym, pozbawionym humoru, limerykiem.

Tadeusz

Awatar użytkownika
tcz
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 3332
Rejestracja: 30 maja 2018, 22:34
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Złotych Pietruch: 9
Srebrnych Pietruch: 3
Brązowych Pietruch: 6
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 1

Re: O "Zielonej granicy" (limeryk)

Post autor: tcz »

Gelsomina pisze: 06 października 2023, 10:46 Opinię znam, filmu nie widziałam, więc się nie wypowiadam.
Natomiast mam wątpliwości co do utworu, który nie jest ani krztynę zabawny, czy absurdalny, jak przystało na limeryk. Przynajmniej dla mnie. Nie widzę też elementu zaskoczenia. Wiem, że jestem ostatnią osoba, która powinna wypowiadać się na temat limeryków i to jeszcze u Ciebie, jednakże to robię, bo liczę, że mi rozjaśnisz w głowie.
Pozdrawiam :)
Gelsi, nie wiem czy rozjaśniłem Ci w głowie powyższym wpisem, ale napewno należysz do osoby, której komentarze są zawsze mile widziane pod moimi wszystkimi tekstami, nie wyłączając limeryków.
Pozdrawiam. :)
Ps
Usunąłem dopisek "limeryk" w tytule.
Ostatnio zmieniony 06 października 2023, 17:15 przez tcz, łącznie zmieniany 1 raz.

Tadeusz

Irys
Autor/ka
Posty: 607
Rejestracja: 05 września 2021, 13:29
Lokalizacja: Śląsk

Re: O "Zielonej granicy"

Post autor: Irys »

Do mnie ten limeryk przemawia, film krytykuje władza i obraża tych, którzy film chcą zobaczyć. Skoro nie zgadzają się z treścią i przesłaniem, to powinni kulturalnie wyjaśnić dlaczego. No a według mnie, polityka polityką, a Antygona Antygoną...
Awatar użytkownika
Lotta
Autor/ka
Posty: 217
Rejestracja: 24 sierpnia 2023, 20:40

Re: O "Zielonej granicy"

Post autor: Lotta »

Nie wiem czy lubię limeryki. Może dlatego, że nie jestem obyta w temacie. Chyba powinnam poszerzyć swoją listę obejrzanych filmów. Kiedy tak zrobię, będę w stanie ocenić, czy tekst mi się podoba czy nie. Bo z tym jest podobnie, jak z moją nieznajomością definicji limeryków.
Monika
Awatar użytkownika
tcz
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 3332
Rejestracja: 30 maja 2018, 22:34
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Złotych Pietruch: 9
Srebrnych Pietruch: 3
Brązowych Pietruch: 6
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 1

Re: O "Zielonej granicy" (limeryk)

Post autor: tcz »

Serpentina_Lindhorst pisze: 06 października 2023, 17:45 Tadeusz, wpierw odpowiedziałam inaczej. Dzięki Bogu, szybko zmieniłam zdanie i postanowiłam nie wypowiadać się na Piszemy na poruszany przez Ciebie temat. Polityka nas tylko poróżni i podzieli na obozy.
Zaznaczę tylko, że podobno jest to film fabularny.
Pozdrawiam.
Hania, ok. Ja też postanowiłem nie odpowiadać Ci na Twój wpis na forum, ostrzegający przed spadkiem libido. :)
Również pozdrawiam.

Tadeusz

Awatar użytkownika
tcz
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 3332
Rejestracja: 30 maja 2018, 22:34
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Złotych Pietruch: 9
Srebrnych Pietruch: 3
Brązowych Pietruch: 6
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 1

Re: O "Zielonej granicy"

Post autor: tcz »

Irys pisze: 06 października 2023, 18:04 Do mnie ten limeryk przemawia, film krytykuje władza i obraża tych, którzy film chcą zobaczyć. Skoro nie zgadzają się z treścią i przesłaniem, to powinni kulturalnie wyjaśnić dlaczego. No a według mnie, polityka polityką, a Antygona Antygoną...
Irys,
Dziękuję bardzo za pozytywny odbiór limeryku i cieszy mnieTwoja krytyczna ocena tego hasła. :)
Ostatnio zmieniony 06 października 2023, 23:00 przez tcz, łącznie zmieniany 2 razy.

Tadeusz

Awatar użytkownika
tcz
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 3332
Rejestracja: 30 maja 2018, 22:34
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Złotych Pietruch: 9
Srebrnych Pietruch: 3
Brązowych Pietruch: 6
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 1

Re: O "Zielonej granicy"

Post autor: tcz »

Lotta pisze: 06 października 2023, 20:29 Nie wiem czy lubię limeryki. Może dlatego, że nie jestem obyta w temacie. Chyba powinnam poszerzyć swoją listę obejrzanych filmów. Kiedy tak zrobię, będę w stanie ocenić, czy tekst mi się podoba czy nie. Bo z tym jest podobnie, jak z moją nieznajomością definicji limeryków.
Lotta,
Dziękuję bardzo. :)
Chociaż nie lubisz limeryków, przy moim się zatrzymałaś.

Tadeusz

Awatar użytkownika
Lotta
Autor/ka
Posty: 217
Rejestracja: 24 sierpnia 2023, 20:40

Re: O "Zielonej granicy"

Post autor: Lotta »

Tcz, nie napisałam że nie lubię. Tylko że nie wiem, czy lubię:)
Monika
Awatar użytkownika
tcz
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 3332
Rejestracja: 30 maja 2018, 22:34
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Złotych Pietruch: 9
Srebrnych Pietruch: 3
Brązowych Pietruch: 6
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 1

Re: O "Zielonej granicy"

Post autor: tcz »

Lotta pisze: 07 października 2023, 05:54 Tcz, nie napisałam że nie lubię. Tylko że nie wiem, czy lubię:)
Jak poczytasz ich więcej, to polubisz.
Zajrzyj do Bazy tekstów. Tam pod Poezją, w dziale - Limeryki, znajdziesz fachowe teksty o limerykach i same limeryki, które tu zostały napisane.
Pozdrawiam. :)

Tadeusz

Awatar użytkownika
Lotta
Autor/ka
Posty: 217
Rejestracja: 24 sierpnia 2023, 20:40

Re: O "Zielonej granicy"

Post autor: Lotta »

Na pewno zajrzę. Miejmy nadzieję, że będzie tak, jak piszesz. Dziękuję:)
Monika
Awatar użytkownika
Gelsomina
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 5982
Rejestracja: 17 lipca 2014, 01:15
Lokalizacja: Łódź
Złotych Pietruch: 2
Srebrnych Pietruch: 4
Brązowych Pietruch: 1
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 1
Honorowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 9
Najlepsza proza: 0

Re: O "Zielonej granicy"

Post autor: Gelsomina »

Nie popieram ograniczania wolności osobistej.
Może jedynie ten temat nie pasuje, żeby go ująć w limeryku albo pasuje, ale trzeba by było zabrać się do tego inaczej.
Dzięki za miłe widzenie moich komentarzy, szczególnie pod limerykami. To prawda, że nie umiem ich pisać (choć to robię, kiedy mam ochotę i jeszcze z wielkim upodobaniem), ale uświadomiłam sobie, że przecież nie muszę napisać książki, żeby po przeczytaniu ocenić inną, więc w takim razie czasem się wypowiem i co do limeryków;)
Pozdrawiam:)
Jeżeli coś jest dla ciebie bardzo trudne, nie sądź, że to jest niemożliwe dla człowieka w ogóle. Owszem, miej to przekonanie, że co jest możliwe dla człowieka i zwykłe, to i dla ciebie jest możliwe do osiągnięcia.

Marek Aureliusz
Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19815
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Re: O "Zielonej granicy"

Post autor: Dany »

Gelsi, umiesz pisać i świetnie wychodzi Ci rymowanie, choć je nazywasz "nibylimeryki". Problem w tym, że zamiast rymów dokładnych, Ty wpisujesz niedokładne.

Co do tego limeryku, nie jest on wprawdzie śmieszny, ale z zaskakującą puentą.
Myślę, że kto chce wyrobić sobie własne zdanie o filmie czy książce, powinien poznać osobiście treść i wtedy może" grzmieć jak piorun na ambonie". Nikt, ale to nikt nie może mu powiedzieć, że jest świnią, że poszedł na ten film.
Ja filmu nie obejrzałam i nie pójdę do kina, ale nie pochwalam takich wypowiedzi.
Ostatnio zmieniony 08 października 2023, 22:58 przez Dany, łącznie zmieniany 1 raz.

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

Awatar użytkownika
tcz
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 3332
Rejestracja: 30 maja 2018, 22:34
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Złotych Pietruch: 9
Srebrnych Pietruch: 3
Brązowych Pietruch: 6
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 1

Re: O "Zielonej granicy"

Post autor: tcz »

Dziękuję, Dany.
Ucieszył mnie Twój komentarz. :)

Tadeusz

Awatar użytkownika
Autsajder1303
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 4517
Rejestracja: 12 października 2015, 12:05
Złotych Pietruch: 2
Srebrnych Pietruch: 2
Brązowych Pietruch: 2
Kryształowych Dyń: 2
Wierszy miesiąca: 7

Re: O "Zielonej granicy"

Post autor: Autsajder1303 »

Widziałem film i uważam, że to co zrobiła reżyserka, a zrobiła to jak najbardziej świadomie jest świństwem.
Lewicowość to rodzaj fantazji masturbacyjnej, dla której świat faktów nie ma najmniejszego znaczenia
-George Orwell-
Awatar użytkownika
tcz
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 3332
Rejestracja: 30 maja 2018, 22:34
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Złotych Pietruch: 9
Srebrnych Pietruch: 3
Brązowych Pietruch: 6
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 1

Re: O "Zielonej granicy"

Post autor: tcz »

Autsajder1303 pisze: 12 października 2023, 07:42 Widziałem film i uważam, że to co zrobiła reżyserka, a zrobiła to jak najbardziej świadomie jest świństwem.
Aut,
Dla mnie świństwem, w tym wypadku, jest nieludzkie potraktowanie uchodźców na tej "zielonej granicy", a nie robienie o tym filmu.
Tą opinią wpisujesz się w zaciekłą nagonkę władz na ten film i jego twórcę.
Ta partyjna ingerencja w ten film, to powrót do komunistycznej cenzury. Widocznie, mieszkający za granicą, tego nie dostrzegają.

Tadeusz

Awatar użytkownika
Autsajder1303
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 4517
Rejestracja: 12 października 2015, 12:05
Złotych Pietruch: 2
Srebrnych Pietruch: 2
Brązowych Pietruch: 2
Kryształowych Dyń: 2
Wierszy miesiąca: 7

Re: O "Zielonej granicy"

Post autor: Autsajder1303 »

Tadeusz, mam rozum i widzę co się dzieje. Nie śledzę mediów głównego nurtu więc Twoje zarzuty są bezpodstawne. Polityczny taniec na tragedii ludzkiej jest świństwem. Nie będę się wypowiadał na tematy polityczne bo nie po to tu jestem. Ale nie życzę sobie zarzucania mi, że popieram komunizm.
Lewicowość to rodzaj fantazji masturbacyjnej, dla której świat faktów nie ma najmniejszego znaczenia
-George Orwell-
ODPOWIEDZ