Rozpoczynamy anonimowo konkurs - opowiadanie w temacie: "Zasłyszane opowieści"

W konkursie na najciekawsze drabble zwyciężył utwór "sierota" - Gelsomina

Zapraszamy do głosowania na Wiersz Miesiąca III/24

Stanisław Pająk z Suchedniowa

Moderator: Redakcja

Awatar użytkownika
Z. Antolski
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 6489
Rejestracja: 26 stycznia 2013, 10:13
Lokalizacja: Kielce
Złotych Pietruch: 1
Srebrnych Pietruch: 2
Brązowych Pietruch: 4
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 1
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 9
Najlepsza proza: 19
Najciekawsza publicystyka: 6

Stanisław Pająk z Suchedniowa

Post autor: Z. Antolski »

Po Ryszardzie Mierniku, odszedł kolejny pisarz z naszego regionu – Stanisław Pająk. Obaj byli krajanami, pochodzili z miasteczka Suchedniów. Debiutowali w podobnym okresie, gomułkowskiej odwilży, kiedy wydawnictwa promowały pisarzy pochodzących, jak to się wówczas mówiło „z ludu”. Ryszard zaczął swoje pisarstwo wcześniej, Stasiu dołączył dekadę później. Ale obaj byli ludźmi utalentowanymi, nie potrzebowali w swojej twórczości opieki państwa, ani partii.
Stasiu Pająk całe swoje życie mieszkał w rodzinnym domu, w małym przysiółku pod lasem, które to miejsce ukochał. Mimo, że miał kilka propozycji zmiany miejsca zamieszkania, czy to poprzez ożenek, czy otrzymanie dobrze płatnej pracy, nigdy nie zdecydował się na wyjazd, opuszczenie rodzinnych stron. Znał tu dosłownie każdy kamień i każdy krzaczek. Przysiółek włączono potem administracyjnie do miasteczka, położono asfaltową drogę, ale Stasiu pozostał na zawsze taki trochę wiejski, trochę miejski, bo przecież całe życie przepracował w pobliskim zakładzie przemysłowym. Nieobce mu były problemy robotników, wczasy pracownicze i cały ten klimat socjalistyczno-peerelowski ówczesnej Polski. Był jednym z wielu szarych obywateli PRL i swoje uczucia przelewał na papier w panującej wówczas konwencji „małego realizmu”.
Ale historia Polski, bogata przeszłość powstańcza i partyzancka tego kawałka ziemi polskiej, upomniały się o swoje i Stasiu, jakby chcąc nie chcąc, musiał poruszać „przeklęte problemy” powstania styczniowego i partyzantki, wolności i zdrady. Polska upomniała się o swoje w Jego pisarstwie! W końcu, gdyby nie pamięć o powstaniu styczniowym, nie mielibyśmy Marszałka Piłsudskiego!
Człowiekiem był absolutnie autentycznym i szczerym. Nie było w nim nic z małomiasteczkowego gulona, jakiego nienawidzą chłopi. Tzn. pyszałka i snoba, puszącego się ciągle i nadymającego, machającego „Kodeksem Boziewicza”, który pasuje do niego, jak kawaleryjskie siodło do osła.
Pisał dokładnie tak jak żył i jak myślał. Zupełnie szczerze, z miłością do swojej ziemi, którą czuł bardzo mocno. Zakochany w legendach, bajaniach, opisujący swoje życie z niemal religijną ekstazą. Tak, jego pisanie było swoistym uświęcaniem codzienności. Miłość do okolicy przepełniała go i chciał się nią podzielić z innymi. Znał tam każdy przysłowiowy kamyk i każde drzewko. Pewnie czasami był naiwny w swoim pisarstwie, ale to dodawało mu tylko uroku. Ale kiedy pisał o czasach wojny, jego sposób patrzenia na rzeczywistość zmieniał się, dostrzegał okrucieństwo i bezwzględność ludzką.
Był człowiekiem prostolinijnym. Kiedy w kieleckim środowisku literackim wybuchły spory, najpierw po stanie wojennym, a potem po 1989 r, Stanisław nie brał w nich udziału. Miał marzenie, nierealne, aby wszyscy piszący byli braćmi. Z zapałem fotografował wszystkich piszących, towarzysząc im wiernie na imprezach. Mam nadzieję, że archiwum fotograficzne Stanisława Pająka, które ma niewątpliwą wartość dokumentalną, znajdzie jakieś schronienie w bibliotece lub w muzeum, np. w Muzeum Historii Kielc.
Tak więc na naszych oczach odchodzi środowisko debiutantów drugiej połowy lat 50. Poetów piszących pod okiem Waldemara Babinicza, choć jeszcze w pełni sił pozostaje ich kilku, np. Henryk Jachimowski. Ale odszedł Jan Golka, Sylwester Banaś, i wielu, wielu innych. Po śmierci Krzeczowskiego w Kanadzie i Józefa Ozgi Michalskiego, nie ma już nikogo z przedwojennej grupy poetów drukujących w książce „Gołoborze”. Starzeją się też twórcy z „Bazaru poetyckiego” (1974), i następnych „Bazarów”, a także zeszytów poetyckich, jakie wydawał Stanisław Nyczaj: Antoni Dąbrowski – niżej podpisany, Małgorzata Gołąbek (obecnie Kohler), Adam Ochwanowski, Leszek Kumański, Jan Stępień, Zbigniew Toborek czy Krzysztof Kupiec. Zmarła przedwcześnie Elżbieta Wrzoskiewicz.
Z młodszych wielkie nadzieje wzbudza ostatnio Grzegorz Kozera, który wydał trzy powieści, dobrze przyjęte przez krytykę. Poza nim publikuje ciekawe powieści Irena Paździerz, rozwija swoją twórczość Agnieszka Dąbrowska. Na pierwszego krytyka w regionie, poza Stanisławem Żakiem i Januszem Detką, wyrosła pani Zofia Korzeńska.
Wracając na koniec do Stasia Pająka powiem, że gdybym miał wybierać towarzysza na bezludną wyspę, to na pewno byłby nim właśnie on. Zawsze życzliwy, chętny do pogadania, czasem przy dobrym jedzeniu i kieliszku czegoś mocniejszego. Zawsze trzymający za pazuchą jakiś nowy tekst. Mam nadzieję, Stasiu, że spotkamy się kiedyś w zaświatach i przy kieliszku nalewki przeczytasz mi swoje nowe opowiadanie.
.

Ostatnio zmieniony 14 sierpnia 2015, 00:38 przez Z. Antolski, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19831
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Post autor: Dany »

Tak więc na naszych oczach odchodzi środowisko debiutantów drugiej połowy lat 50.

Odchodzi, ale trzeba o nich pamiętać, przypominać, przedstawiać, poznawać i zachęcać do ich czytania; poprzez właśnie takie pisanie, jak Twoje.
Mnie zaciekawiłeś i zachęciłeś.

Moje miasto Suchedniów
Tęskne marzenia i raj
Ukochane miasto snów
Mała Ojczyzna i kraj


Ale obaj byli ludźmi utalentowanymi, nie potrzebowali w swojej twórczości opieki państwa, ani partii.

  • niepotrzebny przecinek przed "ani"

    Przysiółek włączono potem administracyjnie do miasteczka, położono asfaltową drogę, ale Stasiu pozostał na zawsze taki brochę wiejski, trochę miejski, bo przecież całe życie przepracował w pobliskim zakładzie przemysłowym.

  • czy nie brzmiałoby lepiej "później"?
  • "trochę" - literówka

    Zakochany w legendach, bajaniach, opisujący swoje życie z niemal religijna ekstazą.

  • "religijną"

    Kiedy w kieleckim środowisku literackim wybuchły spory, najpierw po stanie wojennym, a potem po 1989 r, Stanisław nie Bral w nich udziału.

  • "brał"

    Z zapałem fotografował wszystkich piszących, towarzysząc im wiernie na imprezach. Ma nazieję, ze archiwum fotograficzne Stanisława Pająka, które ma niewątpliwą wartość dokumentalną, znajdzie jakieś schronienie w bibliotece lub w muzeum, np. w Muzeum Historii Kielc.
    Tak więc na naszych oczach odchodzi środowisko debiutantów drugiej połowy lat 50. Poetów piszących pod okiem Waldemara Babinicza, choć jeszcze w pełni sił pozostaje ich kllku, np. Henryk jachimowski.

    -"Ma nazieję", czy nie powinno być: "Mam nadzieję"?
  • kilku*, literówka

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

chojny
Autor/ka
Posty: 82
Rejestracja: 06 maja 2015, 22:01
Lokalizacja: Swindon, U.K.

Post autor: chojny »

zaciekawiłeś mnie przedstawiając jego postać; na pewno sięgnę po dostępną twórczość, pozdrawiam :-)

jaceksenior
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 1592
Rejestracja: 05 maja 2012, 18:45
Lokalizacja: Działoszyn
Złotych Pietruch: 7
Srebrnych Pietruch: 5
Brązowych Pietruch: 9
Wierszy miesiąca: 1

Post autor: jaceksenior »

Z zaciekawieniem przeczytałem "historię" ciekawych postaci z tego regionu. Przemijanie trwa jak zwykle lecz warto to upamiętnić. Dziękuję :)

jaceksenior

Sobierad
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 403
Rejestracja: 18 grudnia 2014, 13:12
Lokalizacja: Nowa Sól
Najlepsza proza: 3

Post autor: Sobierad »

Ciekawa historia a historia magistra vita est.

Sobierad

Awatar użytkownika
Z. Antolski
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 6489
Rejestracja: 26 stycznia 2013, 10:13
Lokalizacja: Kielce
Złotych Pietruch: 1
Srebrnych Pietruch: 2
Brązowych Pietruch: 4
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 1
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 9
Najlepsza proza: 19
Najciekawsza publicystyka: 6

Post autor: Z. Antolski »

Dziękuję Wam, kto by chciał książki Stasia, mam dwa tytuły po 5 zł, to proszę pisać na priva.

(Gdyby ktoś chciał moje tomiki lub prozę też proszę pisać)

Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19831
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Post autor: Dany »

Ciekawie napisane wspomnienia. Przeczytałam z przyjemnością ponownie i przenoszę do Publicystyki. :)

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

Awatar użytkownika
elafel
Młodszy administrator
Posty: 18262
Rejestracja: 16 listopada 2007, 20:56
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 15
Srebrnych Pietruch: 17
Brązowych Pietruch: 21
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 3
Wierszy miesiąca: 15
Najlepsza proza: 7
Najciekawsza publicystyka: 1

Post autor: elafel »

Wspomnień o dobrych pisarzach, nigdy za wiele. Dobrze, że to robisz, a nikt tak nie potrafi jak Ty.
Potrafisz zachęcić do czytania ich twórczości. Chwała dla Ciebie.

Ela

Awatar użytkownika
Pola
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 4429
Rejestracja: 12 listopada 2010, 12:02
Lokalizacja: Już Szynwałd
Złotych Pietruch: 6
Srebrnych Pietruch: 5
Brązowych Pietruch: 3
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 0
Kryształowych Dyń: 2
Wierszy miesiąca: 7
Najlepsza proza: 3
Najciekawsza publicystyka: 3
Fraszkowy Król: 2

Post autor: Pola »

Gratuluję najlepszej Recenzji, pierwszego półrocza/ 2015 :)

Według mnie jest prosta różnica między wierzącym a ateistą: wierzący w drugim szuka Boga, ateista zaś, człowieka*
Autor - echo

Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19831
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Post autor: Dany »

Również serdecznie gratuluję :)

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

Awatar użytkownika
elafel
Młodszy administrator
Posty: 18262
Rejestracja: 16 listopada 2007, 20:56
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 15
Srebrnych Pietruch: 17
Brązowych Pietruch: 21
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 3
Wierszy miesiąca: 15
Najlepsza proza: 7
Najciekawsza publicystyka: 1

Post autor: elafel »

Serdecznie gratuluję
Wiadomość na Facebooku
piszemy.pl
https://www.facebook.com/Serwis.literacko.edukacyjny

Ela

star21
Autor/ka
Posty: 45
Rejestracja: 01 marca 2009, 12:30
Lokalizacja: Police

Re: Stanisław Pająk z Suchedniowa

Post autor: star21 »

Z. Antolski pisze:

Mimo, że miał kilka propozycji zmiany miejsca zamieszkanie, .

Zamiast "zamieszkanie", powinno być "zamieszkania" A poza tym podobuje mi się...

StaR-Police

spirytysta
Autor/ka
Posty: 318
Rejestracja: 28 grudnia 2017, 21:31
Lokalizacja: Płońsk
Brązowych Pietruch: 1

Post autor: spirytysta »

Dobre, ciepłe wspomnienie. Przeczytałem z zainteresowaniem. P. Pająk musiał być bardzo ciekawym człowiekiem.

ODPOWIEDZ