Zapraszamy do głosowania na Wiersz Miesiąca II/24

Rozpoczynamy anonimowo konkurs - opowiadanie w temacie: "Zasłyszane opowieści"

Rozpoczynamy anonimowo konkurs- DRABBLE - w temacie "Telefon"

Pokusa

Moderator: Redakcja

Awatar użytkownika
Pola
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 4430
Rejestracja: 12 listopada 2010, 12:02
Lokalizacja: Już Szynwałd
Złotych Pietruch: 6
Srebrnych Pietruch: 5
Brązowych Pietruch: 3
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 0
Kryształowych Dyń: 2
Wierszy miesiąca: 7
Najlepsza proza: 3
Najciekawsza publicystyka: 3
Fraszkowy Król: 2

Pokusa

Post autor: Pola »

Człowiek sobie żyje spokojnie w słodkiej naiwności i dumie, aż nieoczekiwanie pewnego dnia jak spod ziemi wyrasta taki delikwent (kolega/koleżanka z podstawówki) spotkany po latach nieobecności w kraju- będący już bardziej częścią tamtego obcego świata niż polskości i zaczyna wiercić dziurę w brzuchu. Jak leci? Albo bardziej impertynencko: Whazzza stary (a), więc siłą rzeczy nadrabiając miną mówię: świetnie lub wspaniale. Oczywiście reakcja jest błyskawiczna: „No to opowiadaj co u ciebie”, nim zdąży się powiedzieć „a”, już słyszymy, ile to za granicą się nie zarabia, jak trzeba ciężko harować, jaki tam świat piękny i nie zacofany, że zakładać rodzinę w wieku 24 lat to za wcześnie, że same „ochy” i „achy”, więc pytam: „Skoro tam taka utopia to dlaczego tam nie zostaniesz?” No i tym krótkim zdaniem można zamknąć buźkę takiej osobie bo zaraz zaczynają się żale, że nostalgia, że inny klimat ( tudzież klimat nie służy, bo skóra się przesusza, bo ta opalenizna- na litość boską- może spowodować fotostarzenie się skóry i inne dyrdymały). Słowem nie ma to jak w Polsce. Oczywiście należy zataczać szersze kręgi, jak tylko być tubylcem swojego wygodnego fotela przed monitorem, ale nie ma co wydziwiać i amerykanizować się, jak wcale „tam” nie jest tak kolorowo. W Polsce na ten przykład też mogę sobie zafundować gwiazdorską opaleniznę w solarium - ale żeby tylko to przemawiało za zostaniem w ojczyźnie, wyszłabym na słodką blondynkę – z uszanowaniem dla brunetek tlenionych na jasno i naturalnych blondynek. Kwestia pieniędzy bezapelacyjnie przemawia za emigracją, więc nie będę się skupiać na minusach, poprzestanę na zaletach mieszkania w Polsce. Jak skończyła się rozmowa z Panią - obieżyświat? Ona poszła żując gumę ( uprzednio nasłuchałam się jakiś opowiadań o zakrapianych nocach i hulaszczym trybie życia studenta - czego nie brak też w Polskich domach studenckich ale pomińmy to), natomiast ja doszłam do wniosku, że nie jest tak tragicznie tutaj w ojczyźnie - można się pośmiać razem z rządzącymi słowami: „Mordo ty moja” to przecież kraj demokratów niech mi nikt nie mówi że jest inaczej. Da się żyć, ale trzeba być troszkę albo urodzonym w czepku, albo mieć przysłowiowe „duże plecy” są też inne opcje ale o nich nie wspomnę;) Wykazałam się patriotyzmem, ale rodacy to na pewno suchej nitki na mnie nie zostawią. Ach ta Polska…

Ostatnio zmieniony 27 stycznia 2017, 09:40 przez Pola, łącznie zmieniany 6 razy.

Według mnie jest prosta różnica między wierzącym a ateistą: wierzący w drugim szuka Boga, ateista zaś, człowieka*
Autor - echo

Awatar użytkownika
elafel
Młodszy administrator
Posty: 18138
Rejestracja: 16 listopada 2007, 20:56
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 15
Srebrnych Pietruch: 17
Brązowych Pietruch: 21
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 3
Wierszy miesiąca: 15
Najlepsza proza: 7
Najciekawsza publicystyka: 1

Post autor: elafel »

Poruszyłaś ważny problem i ostatnio, dość często, nas wszystkich dotykający. Prawie w każdej rodzinie, jest ktoś z bliskich, lub znajomych, za granicą. Jedni chwalą, inni nie. Jedni wracają, a inni twierdzą, że nigdy nie wrócą. Takie życie.
Osobiście, na wszystko patrzę z dystansu.
Ciekawy temat poruszyłaś.
Pozdrawiam :)

Ela

Awatar użytkownika
Antonella
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 6478
Rejestracja: 06 października 2010, 09:42
Lokalizacja: z daleka
Złotych Pietruch: 12
Srebrnych Pietruch: 11
Brązowych Pietruch: 9
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 4
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 6
Limerykowy Król: 5
Fraszkowy Król: 2

Post autor: Antonella »

Cóż, raju nigdzie nie ma, a ci zachwalący, jak to cool jest na Zachodzie, to albo im się powiodło, albo koloryzują :) Druga sprawa, że część rodaków odwiedzających ojczyznę odreagowuje protekcjonalne traktowanie. Jeszcze do niedawna uważano, że w Polsce po ulicy niedźwiedzie polarne biegają, a lud dziki i nieokrzesany :)

Jedni tęsknią za ojczyzną, drudzy nie, co człowiek to inny przypadek. Pomijając kwestie materialne, na pewno może się podobać zachodnia mentalność. Mnie do dziś zachwyca.

Polu, chyba nikt się nie czuje komfortowo, gdy dawny znajomy/a świeci nam w oczy dobrami materialnymi - wypasioną bryką, drogimi ciuchami i pełnym portfelem.
Ale takie zachowanie, to zwykły nietakt, mówiąc oględnie. Wiadomo, że Polska nie może się równać stopą życiową z krajami wysoko rozwiniętymi gospodarczo.
Ten chwalący się w kraju zamieszkania jest biednym żuczkiem, spłacającym niemal przez całe życie raty za dobra, którymi się chwali :)

Kiedyś traktowałem ludzi dobrze. Teraz - z wzajemnością.

Anthony Hopkins

Awatar użytkownika
echo
Konsultant/ka
Posty: 5025
Rejestracja: 21 grudnia 2015, 18:15
Lokalizacja: Jędrzejów
Złotych Pietruch: 10
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 3
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 1
Wierszy miesiąca: 12
Limerykowy Król: 2

Post autor: echo »

Oto Polska właśnie i jej tubylcy.
Uśmiechnąłem się, czytając scenki z życia wzięte :)

Pozdrawiam

Piszę, kiedy nie mam nic do powiedzenia.

Awatar użytkownika
Pola
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 4430
Rejestracja: 12 listopada 2010, 12:02
Lokalizacja: Już Szynwałd
Złotych Pietruch: 6
Srebrnych Pietruch: 5
Brązowych Pietruch: 3
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 0
Kryształowych Dyń: 2
Wierszy miesiąca: 7
Najlepsza proza: 3
Najciekawsza publicystyka: 3
Fraszkowy Król: 2

Post autor: Pola »

elafel pisze:

Osobiście, na wszystko patrzę z dystansu.
Ciekawy temat poruszyłaś.
Pozdrawiam :)

Ja też, dlatego napisałam ten felieton. Dziękuję za czytanie i pozdrawiam... :)

Antonella pisze:

Polu, chyba nikt się nie czuje komfortowo, gdy dawny znajomy/a świeci nam w oczy dobrami materialnymi - wypasioną bryką, drogimi ciuchami i pełnym portfelem.

Antosiu, masz rację. Kto by się takim przejmował, a jednak potrafi potargać nerwy i zważyć humor na parę miesięcy.
Dzięki za czytanie i mądre podsumowanie całości problemu :)

echo pisze:

Oto Polska właśnie i jej tubylcy.
Uśmiechnąłem się, czytając scenki z życia wzięte :)

Pozdrawiam

echo, super że Ciebie te scenki uśmiechnęły.
Dzięki za czytanie :)
Pozdrawiam...

Według mnie jest prosta różnica między wierzącym a ateistą: wierzący w drugim szuka Boga, ateista zaś, człowieka*
Autor - echo

Awatar użytkownika
Autsajder1303
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 4469
Rejestracja: 12 października 2015, 12:05
Złotych Pietruch: 2
Srebrnych Pietruch: 2
Brązowych Pietruch: 2
Kryształowych Dyń: 2
Wierszy miesiąca: 6

Post autor: Autsajder1303 »

Jak to się mówi: wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma. Życie za granicą, jak wszystko inne, ma dobre i złe strony. Najważniejsze, to pamiętać skąd się jest i jaką drogą się na tę obczyznę dotarło, a przechwałki schować w buty :) Pozdrawiam Polu.

Lewicowość to rodzaj fantazji masturbacyjnej, dla której świat faktów nie ma najmniejszego znaczenia
-George Orwell-
Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19638
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Post autor: Dany »

„No to opowiadaj co u Ciebie”, nim zdąży się powiedzieć „a” już słyszymy ile to za granicą się nie zarabia, jak trzeba ciężko harować, jaki tam świat piękny i nie zacofany, że zakładać rodzinę w wieku 24 lat to za wcześnie, że same „ochy” i „achy”, więc pytam: „Skoro tam taka utopia to dlaczego tam nie zostaniesz?” No i tym krótkim zdaniem można zamknąć buźkę takiej osobie bo zaraz zaczynają się żale, że nostalgia, że inny klimat ( tudzież klimat nie służy, bo skóra się przesusza, bo ta opalenizna- na litość boską- może spowodować fotostarzenie się skóry i inne dyrdymały).


Taki, który wygłasza same ochy i achy, to zwykły cienias, to osoba posiadająca mały potencjał intelektu. Takiemu słusznie należy się podsumowanie:- To dlaczego tam nie zostaniesz?!

Zapodziało się Tobie kilka przecinków:

Whazzza stary (a), wiec siłą rzeczy nadrabiając miną mówię:

  • więc*

    „No to opowiadaj co u Ciebie”,

  • "ciebie"- małą literą

    nim zdąży się powiedzieć „a” już słyszymy ile to za granicą się nie zarabia,

  • po "a" i po "słyszymy", przecinki.

    Słowem nie ma to jak w Polsce. Oczywiście należy zataczać szersze kręgi jak tylko być tubylcem swojego wygodnego fotela przed monitorem, ale nie ma co wydziwiać i amerykanizować się jak wcale „tam” nie jest tak kolorowo.

  • przecinki przed "jak"

    W Polsce na ten przykład też mogę sobie zafundować gwiazdorską opaleniznę w solarium - ale żeby to tylko to przemawiało za zostaniem w ojczyźnie, wyszłabym na słodką blondynkę – z uszanowaniem dla brunetek tlenionych na jasno i naturalnych blondynek.

  • pierwsze "to", niepotrzebne

    Kwestia pieniędzy bezapelacyjnie przemawia za emigracją, więc nie będę się skupiać na minusach poprzestanę na zaletach mieszkania w Polsce.

  • po "minusach", przecinek

    studenta - czego nie brak też w Polskich domach studenckich ale pomińmy to),

    -przed "ale", przecinek

    „Mordo Ty moja”

    - "ty" małą

    Da się żyć ale trzeba być troszkę albo urodzonym w czepku albo mieć przysłowiowe „duże plecy” są też inne opcje ale o nich nie wspomnę;)

  • przed "ale" przecinek
  • przed drugim "albo", przecinek

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

Awatar użytkownika
Pola
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 4430
Rejestracja: 12 listopada 2010, 12:02
Lokalizacja: Już Szynwałd
Złotych Pietruch: 6
Srebrnych Pietruch: 5
Brązowych Pietruch: 3
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 0
Kryształowych Dyń: 2
Wierszy miesiąca: 7
Najlepsza proza: 3
Najciekawsza publicystyka: 3
Fraszkowy Król: 2

Post autor: Pola »

Seba, dziękuję za czytanie i akuratny komentarz :)
Danusiu, poprawię, ale nie dzisiaj. Pozdrawiam... :)

Według mnie jest prosta różnica między wierzącym a ateistą: wierzący w drugim szuka Boga, ateista zaś, człowieka*
Autor - echo

Awatar użytkownika
Pola
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 4430
Rejestracja: 12 listopada 2010, 12:02
Lokalizacja: Już Szynwałd
Złotych Pietruch: 6
Srebrnych Pietruch: 5
Brązowych Pietruch: 3
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 0
Kryształowych Dyń: 2
Wierszy miesiąca: 7
Najlepsza proza: 3
Najciekawsza publicystyka: 3
Fraszkowy Król: 2

Post autor: Pola »

Dany pisze:

Taki, który wygłasza same ochy i achy, to zwykły cienias, to osoba posiadająca mały potencjał intelektu. Takiemu słusznie należy się podsumowanie:- To dlaczego tam nie zostaniesz?!

I taką odpowiedź otrzmał/a
Danusia, dziękuję za korektę :)

Według mnie jest prosta różnica między wierzącym a ateistą: wierzący w drugim szuka Boga, ateista zaś, człowieka*
Autor - echo

Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19638
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Post autor: Dany »

Utwór ten zajął II miejsce w Ankiecie na Publicystykę Roku 2017.
Serdecznie gratuluję i przenoszę na Górną Półkę.

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

Awatar użytkownika
elafel
Młodszy administrator
Posty: 18138
Rejestracja: 16 listopada 2007, 20:56
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 15
Srebrnych Pietruch: 17
Brązowych Pietruch: 21
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 3
Wierszy miesiąca: 15
Najlepsza proza: 7
Najciekawsza publicystyka: 1

Post autor: elafel »

Serdecznie gratuluję II Miejsca.
Utwór zamieszczam na stronie naszego Klubu na Facebooku.

https://www.facebook.com/Serwis.literacko.edukacyjny

Ela

Awatar użytkownika
Pola
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 4430
Rejestracja: 12 listopada 2010, 12:02
Lokalizacja: Już Szynwałd
Złotych Pietruch: 6
Srebrnych Pietruch: 5
Brązowych Pietruch: 3
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 0
Kryształowych Dyń: 2
Wierszy miesiąca: 7
Najlepsza proza: 3
Najciekawsza publicystyka: 3
Fraszkowy Król: 2

Post autor: Pola »

Danusia, Elunia - dziękuję za gratulacje :yes:

Według mnie jest prosta różnica między wierzącym a ateistą: wierzący w drugim szuka Boga, ateista zaś, człowieka*
Autor - echo

ODPOWIEDZ