Wierszem Miesiąca III/24 został utwór Baśń wyszeptana o Poezji - Autsajder1303

Najlepszym anonimowym opowiadaniem został utwór - "Pani Basia" - jaga

Rozpoczynamy nowy konkurs o Złotą Pietruchę w temacie - "psota"

Koronkowy świat

Moderator: Redakcja

ODPOWIEDZ
zakapioka
Autor/ka
Posty: 82
Rejestracja: 15 kwietnia 2020, 19:29
Lokalizacja: Wolfenbüttel
Brązowych Pietruch: 2

Koronkowy świat

Post autor: zakapioka »

nano TRWOŻY wróg
kropelkowy CZYHA trakt
PUCHNIE fobii wrzód

Awatar użytkownika
echo
Konsultant/ka
Posty: 5025
Rejestracja: 21 grudnia 2015, 18:15
Lokalizacja: Jędrzejów
Złotych Pietruch: 10
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 3
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 1
Wierszy miesiąca: 12
Limerykowy Król: 2

Re: Koronkowy świat

Post autor: echo »

Z haiku jest 5/7/5
Może delikatna podpowiedź, jak czytać? Czy wersy zdaniowe, czy z przerzutniami, bo robi się rebus.

Piszę, kiedy nie mam nic do powiedzenia.

Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19842
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Re: Koronkowy świat

Post autor: Dany »

"nano", to jest program komputerowy, więc o czym jest to haiku- co jest tym wrogiem kropelkowym, może koronawirus, który rozprzestrzenia się siejąc strach?

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

zakapioka
Autor/ka
Posty: 82
Rejestracja: 15 kwietnia 2020, 19:29
Lokalizacja: Wolfenbüttel
Brązowych Pietruch: 2

Re: Koronkowy świat

Post autor: zakapioka »

Nanometr jest jednostką miary nadającą się do przedstawiania rozmiarów wirusów i cząstek molekularnych, i oznacza jedną milionową milimetra. Sorry, ale pisząc o nano wrogu, nie przewidziałem, że nie każdy wie o jednostkach miary niezbędnych dla pomiarów koronawirusa. I tak, oczywiście, kropelkowy wróg to koronawirus, którym najłatwiej zainfekować innych drogą kropelkową.

Tłumaczę zatem moje nieoczekiwanie trudne haiku:
nano TRWOŻY wróg (świat wprawia w trwogę nanometrowy, mikroskopijny wróg ludzkości)
kropelkowy CZYHA trakt (oczywiście czyha na nas wróg przenoszony kropelkowo na trakcie /szlaku/wyziewów wydalanych przez kasłających nosicieli koronawirusa)
fobii PUCHNIE wrzód (to już chyba jest jasne- lęk przed zarażeniem przeradza się coraz bardziej w fobię, prowadzącą czasem do- każdy z nas przeżył już chyba coś takiego- histerycznych scen)

Awatar użytkownika
echo
Konsultant/ka
Posty: 5025
Rejestracja: 21 grudnia 2015, 18:15
Lokalizacja: Jędrzejów
Złotych Pietruch: 10
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 3
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 1
Wierszy miesiąca: 12
Limerykowy Król: 2

Re: Koronkowy świat

Post autor: echo »

Dzięki za wyjaśnienie. Może jestem mało pojętny, ale przy tak dobranej składni zapala mi się czerwona lampka. Niby wyrazy polskie, a jak po japońsku:)
Rozumiem, co napisałeś, bardziej chodzi mi o to, jak to zrobiłeś.
Idąc Twoim tokiem rozumowania: nano wróg trwoży (kogo? czego? świat? nie wynika z zapisu) - tak byłoby czytelniej. Przyjmuje się, że nano to wielkość od 1 do 100nm. COVID-19 ponoć mieści się w granicach od 60 do 140nm, czyli lekko wymyka się spod wielkości nanocząstek.
kropelkowy czyha trakt? Dlaczego nie "kropelkowy trakt"? Kolejna niepotrzebna przestawnia.
fobii puchnie wrzód? Własnie fraza nie jest zrozumiała w zestawieniu z wymogami haiku.
W haiku nie stosuje się metafor, to ma być prosty zapis prostej myśli.
Jeszcze jedno. Dlaczego wielkie litery? Nie załapałem zamysłu autora, a jeśli już chodzi o podkreślenie czasowników - w haiku unika się ich.
Poza tym widzę zamysł rzeczowników jednosylabowych w klauzulach, co z pewnością wymusiło nienaturalny szyk zdań, ale w jakim celu? Tego nie wiem.

Piszę, kiedy nie mam nic do powiedzenia.

zakapioka
Autor/ka
Posty: 82
Rejestracja: 15 kwietnia 2020, 19:29
Lokalizacja: Wolfenbüttel
Brązowych Pietruch: 2

Re: Koronkowy świat

Post autor: zakapioka »

Mamy jednostkę miary znaną jako metr, więc jesteśmy w stanie zmierzyć metrami zarówno obiekty osiągające 5, 10 bądź 60 m, jak i te kilkusetmetrowe. Nie pojmuję zatem, dlaczego wirusa wielkości 140 nanometrów nie można zmierzyć nanometrami.
Zgadzam się, że prostszy szyk wyrazów- zwłaszcza w moim nieco naukowym haiku- uprościłby odczyt utworu.
"W haiku nie stosuje się metafor, to ma być prosty zapis prostej myśli".
Oto wypowiedź jednego ze znawców limeryku: "Oczywiście, nie zawsze trzeba przestrzegać zasad w stu procentach. Czasem nawet specjalnie pisze się limeryki, które łamią zasady." W jednym z fachowych tekstów traktujących o haiku znalazłem bliźniaczą opinię.
Abstrahuję już od budowy haiku opartej na układzie 5-7-5, która nagminnie jest burzona przez
4-7-5, 5-7-4, 4-7-4, ale także przykładowo przez 3-6-2. Jeśli te rzeczy przechodzą bez problemów, to dlaczego piętnuje się mnie za obecność prostej niewinnej, acz obrazowej przecie matafory?

Awatar użytkownika
Antonella
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 6474
Rejestracja: 06 października 2010, 09:42
Lokalizacja: z daleka
Złotych Pietruch: 12
Srebrnych Pietruch: 11
Brązowych Pietruch: 9
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 4
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 6
Limerykowy Król: 5
Fraszkowy Król: 2

Re: Koronkowy świat

Post autor: Antonella »

Zakapioka, nie kłóć się, nasz konsultant jest bardzo kompetentny, skoro zwraca na coś uwagę, to wie, co robi, możesz mi wierzyć 😉 Ponadto najpierw trzeba ustalone reguły opanować, żeby potem móc je łamać.

Kiedyś traktowałem ludzi dobrze. Teraz - z wzajemnością.

Anthony Hopkins

Awatar użytkownika
elafel
Młodszy administrator
Posty: 18291
Rejestracja: 16 listopada 2007, 20:56
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 15
Srebrnych Pietruch: 17
Brązowych Pietruch: 21
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 3
Wierszy miesiąca: 15
Najlepsza proza: 7
Najciekawsza publicystyka: 1

Re: Koronkowy świat

Post autor: elafel »

Haiku tak w zasadzie składa się z kilku części
proponuję przeczytać : viewtopic.php?t=12808

Ela

Awatar użytkownika
echo
Konsultant/ka
Posty: 5025
Rejestracja: 21 grudnia 2015, 18:15
Lokalizacja: Jędrzejów
Złotych Pietruch: 10
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 3
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 1
Wierszy miesiąca: 12
Limerykowy Król: 2

Re: Koronkowy świat

Post autor: echo »

Zakapioka, nie musisz tłumaczyć (przynajmniej mnie, technicznemu) jednostek długości w układu SI. W tym rzecz, że nie użyłeś jednostki długości, ponieważ jednostką długości jest metr, w tym przypadku nanometr. Nano jest tylko mnożnikiem, jedna miliardowa część jednostki. W haiku raczej odnosisz się do nanocząsteczki - wirusa, czyli do wielkości od 1 do 100 nanometra. Mam nadzieję, że wyjaśniłem, o czym mowa.
Co do odstępstwa od norm jest problem, ponieważ łatwo sobie wyobrazić początkującego poetę, który nie przestrzega żadnych norm (nie zna ich), tłumacząc, że inni też tak piszą. I w tym tkwi cała tajemnica, co kto sobą reprezentuje, jakie ma podstawy, czy wie o czym mówi, czy tylko mu się wydaje, że wie.
"Czasem nawet specjalnie pisze się limeryki, które łamią zasady" - owszem. Tak samo jak z dobraniem formy do treści, użyciem środków poetyckiego wyrazu, choćby przestawni. Musi to być świadomy wybór autora, w celu uzyskania zamierzonego efektu, inaczej będzie tylko sztucznym zabiegiem.
Według mojej wiedzy, nie jest to dobrze napisane haiku, a ponieważ sam ich piszę, tylko wyraziłem opinię o tym, co przeczytałem. W końcu to portal edukacyjny i dzielimy się spostrzeżeniami, a nuż są trafne...

Piszę, kiedy nie mam nic do powiedzenia.

zakapioka
Autor/ka
Posty: 82
Rejestracja: 15 kwietnia 2020, 19:29
Lokalizacja: Wolfenbüttel
Brązowych Pietruch: 2

Re: Koronkowy świat

Post autor: zakapioka »

Nie twierdzę, że Wasz konsultant jest niekompetentny. A propos: "Sam ich piszę"?
W żadnym miejscu nie twierdziłem, że moje haiku jest dobre: cieszę się natomiast
na konstruktywną krytykę, bo to mi dodaje skrzydeł. Może jeszcze uda mi się tutaj spłodzić coś,
co spotka się z akceptacją. Jednocześnie pragnę się usprawiedliwić: silniej czuję się w świecie
prozy aniżeli poezji- acz i ona działa na mnie pociągająco. :)

Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19842
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Re: Koronkowy świat

Post autor: Dany »

Koniec miesiąca, wiersz przenoszę do Poezji. Tam też można czytać, komentować i odpowiadać na komentarze.

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

ODPOWIEDZ