Zapraszamy do głosowania na Wiersz Miesiąca II/24

Rozpoczynamy anonimowo konkurs - opowiadanie w temacie: "Zasłyszane opowieści"

Rozpoczynamy anonimowo konkurs- DRABBLE - w temacie "Telefon"

List od Leokadii [list drugi]

Moderator: Redakcja

Awatar użytkownika
ag
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 862
Rejestracja: 31 lipca 2017, 10:33
Lokalizacja: Lublin
Złotych Pietruch: 1
Wierszy miesiąca: 3
Najlepsza proza: 3

List od Leokadii [list drugi]

Post autor: ag »

21 września 2013, Brzestrzyczów
Haniu, Serdeńko!

Nawet nie wiesz jak bardzo ucieszył mnie Twój list!
Jest mi też niezmiernie przykro, że rozczarowałaś się miejscem, które kiedyś uważałaś za spełnienie obietnic, jakich oczekiwałaś od „wielkiego” świata.
Może doda Ci otuchy moje szczęście – nareszcie czuję, że jestem we właściwym miejscu, mimo meandrów, jakich pełno ostatnio w moim życiu.(Ale o tym innym razem)
Oczywiście, że doskonale pamiętam nasze dzieciństwo na Wroślu! Wszystkie szczegóły i te przepiękne scenerie, które teraz – wrześniową porą, kiedy drzewa strząsają liście – powracają do mojego serca. Wyżynne widoki z okienka w naszym pokoiku, jakby je ktoś musnął pędzlem – złotordzawą nutą.
Tuż przed zmierzchem otulone jedwabną mgłą mokradła za naszym lasem. Pamiętasz jak Mama zabraniała nam zapuszczać się w tę okolicę? Straszyła nas Odrażającą Czarownicą z Bagien, która porywa samotnie spacerujące dzieci. Wierzyłam w te historie, wymyślane przez nią, w trosce o nasze bezpieczeństwo. Do czasu.
Tej jesieni, kiedy skończyłam dziewiętnaście lat, odkryłam ustronność i piękno tego miejsca, a także mityczność Maminych opowiastek. Powinnaś tam pójść i doświadczyć tego piękna osobiście! Oddalona od brzegu, o niespełna kilkanaście kroków, rozciąga się na wodzie niewielka wysepka, na którą prowadzi most – pień zwalonego drzewa. Oczywiście sama bym tego nie odkryła, za bardzo wzięłam sobie do serca przestrogi Mamy. To przepiękne miejsce pokazał mi Ludwik, syn Kryszpiwiaków. Zabrał mnie tam, mówiąc, że pokaże mi coś, co zachwyca równie mocno, jak moja uroda. Zapewniał, że z miejsca zakocham się w tych widokach, szczególnie wieczorową porą. Nie mylił się! Jak on dobrze mnie znał…
Nim nadeszła zima, a ostatnie dni października ostatecznie pozbawiły ułudy ciepła, wyspa stała się Naszą Wyspą. Wyspą naszej miłości. Ucieczką od niesprzyjających nam wiatrów.
To właśnie tam pierwszy raz wyznaliśmy sobie miłość i przysięgliśmy przed Bogiem, że nigdy nie wygaśnie ogień w naszych sercach. Niespiesznie uczyliśmy się siebie na pamięć, błądząc w kulawych pieszczotach. Nie zważaliśmy na nocny chłód, nawet go nie odczuwaliśmy, bo rozgrzewała nas pasja i miłość, jakiej nigdy więcej nie potrafił podarować mi żaden mężczyzna.
Przez całe życie, wciąż z uczuciem, powracam do tych najintymniejszych wrześniowo-październikowych wieczorów. Tobie pierwszej i jedynej powierzam swój sekret. Proszę, nie potępiaj mnie. Nie krytykuj i nie oczekuj skruchy, bo musiałabym Cię rozczarować, gdyż nie żałuję ani jednej pieszczoty, ani jednego pocałunku, a już najbardziej nie żałuję żadnego zbliżenia, które sprawiało, że stawaliśmy się jednością, eksplodującą słodką euforią.
Księżyc mi świadkiem, jak namiętną miłością potrafił obdarować mnie Ludwik! Ty wiesz, dlaczego nie dane nam było zaznać szczęśliwego życia. Ambicje jego rodziców nie dawały mi cienia szansy, jako kandydatce na przyszłą synową. Wieśniarka z biednej, owianej złą sławą rodziny.

Zimą wyjechałaś, a ja wypłakiwałam oczy. Mama myślała, że przeżywam rozstanie z Tobą, tymczasem pękało mi serce, które rwało się do Ludwika. Oczywiście Ciebie także mi brakowało!
Wiosną zaproszono mnie na ślub. Ludwik poślubiał Aurelię – uosobienie wszelkich cnót, wychowankę naszych klasztornych zakonnic. Rodzice tej, jakże pięknej niewiasty byli bardzo zamożni, mieszkali w sąsiednim miasteczku. Oddali córkę na wychowanie do klasztoru, by nabrała pokory i cech właściwych przyzwoitej damie.
Nie poszłam na uroczystość. Zamiast tego poddałam się rozpaczy, skryta przed światem na Naszej Wyspie. Niewiele brakowało, a oddałabym duszę odmętom mokradeł.

Tamtej wiosny coś we mnie umarło. Wiedziałam, że w moim sercu nie zagości już żaden mężczyzna.
Grzegorza obdarzyłam szacunkiem i poślubiłam w imię rozsądku. Nieszczęśliwe jest bowiem życie w samotności. Sama przecież wiesz o tym doskonale. Och, Haneczko! Tak mi przykro, że nie zaznałaś miłości z rąk mężczyzny. Od zawsze umartwiam się, jak niesprawiedliwie potraktował Cię los, bo przecież z nas dwóch, to zawsze Ty byłaś tą piękniejszą, lepiej ułożoną, skromną dziewczyną – idealną kandydatką na przyzwoitą żonę. Wierzę, że jeszcze nic straconego! Do mnie uśmiechnęło się szczęście i do Ciebie także jeszcze może!
Podjęłam odważną decyzję, która całkowicie odmieni moje życie, ale póki co staram się złagodzić konsekwencje, jakie wiążą się z moimi planami na przyszłość. Szczęśliwą przyszłość!
Jeśli faktycznie powrócisz w nasze rodzinne strony, proszę daj znać. Napisz choć kilka słów jak wszystko tam się zmieniło, po tylu latach.


Całuję, Twoja Siostra Leokadia!

Ostatnio zmieniony 12 listopada 2017, 14:40 przez ag, łącznie zmieniany 1 raz.

Co dziecko, którym byłeś, pomyślałoby o dorosłym, którym się stałeś? ~ Skradzione dziecko K. D.

Awatar użytkownika
Gelsomina
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 5844
Rejestracja: 17 lipca 2014, 01:15
Lokalizacja: Łódź
Złotych Pietruch: 2
Srebrnych Pietruch: 4
Brązowych Pietruch: 1
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 1
Honorowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 9
Najlepsza proza: 0

Post autor: Gelsomina »

Bardzo mi się podoba listowa opowieść Leokadii, bardzo :) :thumbup:
Wyspa przypomniała mi wyspę z książki Ten obcy, którą ostatnio czytał mój syn. Piękny azyl. :)
wieśniarka* nie znałam tego, a tylko wieśniaczkę* ale pewnie to gwarowe. :)
Pozdrawiam i czekam na dalsze listy :)

Jeżeli coś jest dla ciebie bardzo trudne, nie sądź, że to jest niemożliwe dla człowieka w ogóle. Owszem, miej to przekonanie, że co jest możliwe dla człowieka i zwykłe, to i dla ciebie jest możliwe do osiągnięcia.

Marek Aureliusz
Awatar użytkownika
ag
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 862
Rejestracja: 31 lipca 2017, 10:33
Lokalizacja: Lublin
Złotych Pietruch: 1
Wierszy miesiąca: 3
Najlepsza proza: 3

Post autor: ag »

Niezmiernie radują mnie Twoje słowa :) wiem, że wieśniarki może nie obejmować słownik, ale to właśnie takie określenie, które ma na celu uwiarygodnić bohaterkę ;) to listy, więc piszą jak mówią, zresztą tak mówili o niej inni we wsi ;)
u mnie dużo gwary i jakichś moich własnych pisowni ;) :D

Co dziecko, którym byłeś, pomyślałoby o dorosłym, którym się stałeś? ~ Skradzione dziecko K. D.

Awatar użytkownika
Antonella
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 6478
Rejestracja: 06 października 2010, 09:42
Lokalizacja: z daleka
Złotych Pietruch: 12
Srebrnych Pietruch: 11
Brązowych Pietruch: 9
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 4
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 6
Limerykowy Król: 5
Fraszkowy Król: 2

Post autor: Antonella »

Ciekawie, ciekawie, ciekawie, pisz, bo lubię czytać :)

Kiedyś traktowałem ludzi dobrze. Teraz - z wzajemnością.

Anthony Hopkins

Awatar użytkownika
lidiusza
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 1012
Rejestracja: 06 września 2017, 17:56
Lokalizacja: pomorskie
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 1
Wierszy miesiąca: 11

Post autor: lidiusza »

Zaciekawiłaś bardzo, czekam na kolejny list :)

jesteśmy naszą pamięcią

Awatar użytkownika
ag
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 862
Rejestracja: 31 lipca 2017, 10:33
Lokalizacja: Lublin
Złotych Pietruch: 1
Wierszy miesiąca: 3
Najlepsza proza: 3

Post autor: ag »

Antonella, Twój komentarz mnie uskrzydlił ;)
lidiusza, w kolejnym też będzie ciekawie ;)

Co dziecko, którym byłeś, pomyślałoby o dorosłym, którym się stałeś? ~ Skradzione dziecko K. D.

Awatar użytkownika
łajka
Posty: 17
Rejestracja: 24 czerwca 2017, 17:44
Lokalizacja: strych

Post autor: łajka »

Nie ma to jak list. Papierowy, pachnący. W przypływie złości można go rozszarpać na kawałki.

Awatar użytkownika
ag
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 862
Rejestracja: 31 lipca 2017, 10:33
Lokalizacja: Lublin
Złotych Pietruch: 1
Wierszy miesiąca: 3
Najlepsza proza: 3

Post autor: ag »

Dokładnie :)

Co dziecko, którym byłeś, pomyślałoby o dorosłym, którym się stałeś? ~ Skradzione dziecko K. D.

Awatar użytkownika
łajka
Posty: 17
Rejestracja: 24 czerwca 2017, 17:44
Lokalizacja: strych

Post autor: łajka »

Kiedyś ludzie pisali do siebie listy. Miłosne, nienawistne. Teraz, żeby zerwać znajomość, wystarczy krótki mejl: "mejl to już mój ostatni. Bujaj się i nara".

Morfeusz
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 1565
Rejestracja: 07 sierpnia 2017, 20:11
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Morfeusz »

Better late then never :) Czekam na kolejny list. :)

Awatar użytkownika
ag
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 862
Rejestracja: 31 lipca 2017, 10:33
Lokalizacja: Lublin
Złotych Pietruch: 1
Wierszy miesiąca: 3
Najlepsza proza: 3

Post autor: ag »

To się cieszę :)

Co dziecko, którym byłeś, pomyślałoby o dorosłym, którym się stałeś? ~ Skradzione dziecko K. D.

Josef Hosek
Autor/ka
Posty: 151
Rejestracja: 01 maja 2016, 23:18
Lokalizacja: Złotoria
Najlepsza proza: 1

Post autor: Josef Hosek »

Kurczę, Ag, to jest naprawdę super.
W drugim liście utrzymujesz ten swój wysoki, poetycki lot, zupełnie jakbyś gdzieś tam między gwiazdami, przy drinku, wspólnie z Wielkim Architektem, obmyślała nowe krajobrazy, horyzonty.
A tutaj:
"Tak mi przykro, że nie zaznałaś miłości z rąk mężczyzny." Tutaj coś zgrzyta.

Ostatnio zmieniony 15 listopada 2017, 07:18 przez Josef Hosek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Gelsomina
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 5844
Rejestracja: 17 lipca 2014, 01:15
Lokalizacja: Łódź
Złotych Pietruch: 2
Srebrnych Pietruch: 4
Brązowych Pietruch: 1
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 1
Honorowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 9
Najlepsza proza: 0

Post autor: Gelsomina »

ag pisze:

Tak mi przykro, że nie zaznałaś miłości z rąk mężczyzny.

Tu się zgodzę z Józiem. Trzeba coś zmienić ;)

Jeżeli coś jest dla ciebie bardzo trudne, nie sądź, że to jest niemożliwe dla człowieka w ogóle. Owszem, miej to przekonanie, że co jest możliwe dla człowieka i zwykłe, to i dla ciebie jest możliwe do osiągnięcia.

Marek Aureliusz
Awatar użytkownika
ag
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 862
Rejestracja: 31 lipca 2017, 10:33
Lokalizacja: Lublin
Złotych Pietruch: 1
Wierszy miesiąca: 3
Najlepsza proza: 3

Post autor: ag »

Josef Hosek, cieszę się, że Ci się tak spodobało :) naprawdę mi miło :)

Nie wiem o co wam chodzi :) mnie się wydaje, że wszystko okej z tym zdaniem :)

Co dziecko, którym byłeś, pomyślałoby o dorosłym, którym się stałeś? ~ Skradzione dziecko K. D.

Awatar użytkownika
elafel
Młodszy administrator
Posty: 18138
Rejestracja: 16 listopada 2007, 20:56
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 15
Srebrnych Pietruch: 17
Brązowych Pietruch: 21
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 3
Wierszy miesiąca: 15
Najlepsza proza: 7
Najciekawsza publicystyka: 1

Post autor: elafel »

Warto było przeczytać :)

Ela

Awatar użytkownika
Motysia
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 1494
Rejestracja: 09 października 2012, 23:06
Lokalizacja: Wrzosowo
Złotych Pietruch: 6
Srebrnych Pietruch: 4
Brązowych Pietruch: 3
Wierszy miesiąca: 4

Post autor: Motysia »

kawał dobrej roboty:)
pozdrawiam:)

Morze jest moim spowiednikiem.

Awatar użytkownika
ag
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 862
Rejestracja: 31 lipca 2017, 10:33
Lokalizacja: Lublin
Złotych Pietruch: 1
Wierszy miesiąca: 3
Najlepsza proza: 3

Post autor: ag »

elafel, Motysia, Dziękuję wam bardzo :)

Co dziecko, którym byłeś, pomyślałoby o dorosłym, którym się stałeś? ~ Skradzione dziecko K. D.

Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19640
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Post autor: Dany »

Utwór ten został- Prozą Miesiąca.
Serdecznie gratuluję i przenoszę go na Górną Półkę.

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

Awatar użytkownika
elafel
Młodszy administrator
Posty: 18138
Rejestracja: 16 listopada 2007, 20:56
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 15
Srebrnych Pietruch: 17
Brązowych Pietruch: 21
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 3
Wierszy miesiąca: 15
Najlepsza proza: 7
Najciekawsza publicystyka: 1

Post autor: elafel »

Ela

Awatar użytkownika
Gelsomina
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 5844
Rejestracja: 17 lipca 2014, 01:15
Lokalizacja: Łódź
Złotych Pietruch: 2
Srebrnych Pietruch: 4
Brązowych Pietruch: 1
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 1
Honorowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 9
Najlepsza proza: 0

Post autor: Gelsomina »

Gratuluję ag :thumbup: . Moje ulubione :]

Jeżeli coś jest dla ciebie bardzo trudne, nie sądź, że to jest niemożliwe dla człowieka w ogóle. Owszem, miej to przekonanie, że co jest możliwe dla człowieka i zwykłe, to i dla ciebie jest możliwe do osiągnięcia.

Marek Aureliusz
ODPOWIEDZ