Limerykowym Królem została Antonella


Fraszkowym Królem został Rafał Bardzki

Złotą Pietruchę w temacie ZABAWA wygrał wiersz
Rejs autorstwa- Gelsomina

Wierszem Miesiąca VIII/2019, został utwór
Wędrująca rusałka autorstwa - Motysia

Zapraszamy na konkurs o Złotą Pietruchę, w temacie:
Obietnica
Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Dany
2018-06-18, 22:34
Rekolekcje dla ateisty
Autor Wiadomość
Owsianko 
Autor/ka wielce zasłużony/a


"Brązowych Pietruch": 1
"Najlepsza proza": 3
Najciekawsza publicystyka: 5
Pomógł: 1 raz
Wiek: 71
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 497
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2018-05-15, 23:06   Rekolekcje dla ateisty

Ból zęba doskwiera indywidualnie i można go sobie wyobrazić. Natomiast śmierć milionów ludzi na skutek głodu w Afryce, wymyka się nam spod kontroli; dokąd o rozgrywającym się dramacie jest głośno, dotąd żyje w nas i trzęsie naszym sumieniem, a co po niektórym otwiera portfel ze współczuciem.

Jednak, gdy zaćmi go inna, jeszcze cudniej okropna katastrofa, przysłowiowa Afryka - jako spleśniała sensacja - schodzi z medialnego afisza. Rozpuszcza się w pamięci, by zrobić miejsce dla następnej świętej wojny, czyli rozmodlonego wyrzynania heretyków.

Wciąż czujemy się lepiej, gdy jest źle, kiedy zajeżdża stagnacją i dookoła nic poczciwego ni ma; jak szaro je, głucho je i wyć się chce. Wówczas zdobywamy się na wokalizy i onomatopeje w kształcie oratorskiej mowy ciała.

Burczymy, tupiemy i wywijamy łokciami. Narzekamy, wskazujemy, piętnujemy ile wlezie i jesteśmy zadowoleni, bo wreszcie mamy problem z głowy: odfajkowaliśmy współczucie; znika z horyzontu wydarzeń po to, byśmy mieli świeżutką dostawę powodów do załamywania rąk.
*
Jeżeli niepełnosprawny, rencista, emeryt, czyli człowiek otrzaskany z brakiem pieniędzy, łatwiej, częściej i chętniej wysupła grosz na pomoc dla ludzi, a wyniosły babon lub facet z poselskich czy rządowych ław nie wyobraża sobie, jak można wyżyć za parę tysięcy złotych i wypina się na bliźniego w potrzebie, to trudno nie dostrzec bezkarnej, a stale upowszechnianej i aprobowanej, kastetowej wrażliwości na cudzy los.

Jeżeli operuje się informacjami o nieszczęściach dotykających tysięcy ludzi, o katastrofach zagrażających Ziemi lub gdy po raz tysięczny wieszczą nam nieuchronny koniec świata, jeżeli informacje te zdarzają się bez przerwy, a zmianie ulega tylko liczba ofiar i zrujnowany region, to nie powinienem obrażać się na rozpanoszoną wśród nas znieczulicę.
*
Kiedy na telewizyjnym ekranie pojawiają się jatki, gdy następują kolejne sprawozdania ze sztachetowych masakr i wyczerpujące raporty o pietruszkowych kłótniach w moim Sejmie, to gdzie nie spojrzę, tam widzę kataklizmy, zbrodnie, afery i szachrajstwo. Znajduję się zatem w świecie niechcianym, narzuconym, skonstruowanym przez osobnika umysłowo nieszczególnego. W krainie strachu, podejrzeń i groteskowych recept na cokolwiek.

Żyję w otoczeniu płaskich odczuć i powierzchownych ocen. Znajduję się w mentalnym rozkroku: plugawiony przez współczesną odmianę Nikodema Dyzmy. Jestem więc zaskoczony i niemile rozczarowany tym, że nie ocaliłem, nie uchowałem w sobie onegdajszej wrażliwości, która się zdezaktualizowała, że zastąpiłem ją wrażliwością homologowaną, ogólnie zrozumiałą i powszechnie dostępną, która potwierdza, że zdurniałem do reszty, że mogę o sobie mówić jak o człowieku statystycznym i nie odstającym od tapety.

Jestem zaskoczony, bo okazuje się, że chamieję: staję się łajzą z nadania, statystycznym prymitywem zadowolonym z własnej głupowatości. A tym samym - mimowolnym wyborcą PiS.

Tak czy owak odpowiadam mu słowami Rochefoucauld: zawsze mamy dość siły, aby znieść cudze nieszczęście. Jednak po jego rozpaczliwie tępej minie poznaję, że nie wie, o co mi chodzi.

A jak o tym mówię, słyszę, że marudzę. I słyszę, że nie może wyjść za zdumienia, jak można istnieć bez dramatów, bez natychmiastowego dowozu plotek z towarzyskiego magla, bez trupów i ofiar przemocy lub katastrof. Co to za życie bez gwałtów i seryjnych morderstw? Zwłok rozmazanych na ścianie? Wzajemnych oskarżeń i podsycania atmosfery nienawiści?

Jak nie pokazywać strumieni krwi, obejść się bez ofiar i malowniczych nieszczęść? Jak można wytrzymać bez codziennej dawki zgrozy i upojnego słuchania jęków ludzi wołających o pomoc? Przecież to tak rozkoszne doznania! Balsam dla oczu! A generalnie, to chce tego NARÓD!

Zgadzam się, że naród chce. Ale zgadzam tylko na jego niecałą połowę.

Naród to nic innego jak zbiorowisko pojedynczych Polaków. A jako wielomilionowe zgromadzenie indywidualistów jest wyposażony w bezrozumną i gładko sterowaną emocjonalność; inaczej niż źle, nie umie postępować. Nie umie, ponieważ nikt nie wpoił mu zasad logicznego posługiwania się rozumem. Nikt nie przyuczył go posługiwania się rozsądkiem.

Wszelako gdy założymy, że pojedynczy Polak potrafi zrezygnować z przypisywanych mu felerów i jest w stanie wznieść się ponad własne przywary, by uczynić coś dobrego dla swojej ojczyzny, to za opłotkami kraju zostanie zauważony i doceniony, a krąg jego światowych akolitów będzie stale przyrastał.

Lecz nie w Polsce wzrośnie, gdyż możemy być pewni, że prędzej niż później sezonowa reszta wdzięcznych rodaków nasika mu do butów.

Tak dzieje się z wieloma, którym udało się osiągnąć sukces; za granicą czeka go szacunek, u nas – prokuratorski konfesjonał. Za granicą atencja, u nas areszt. Troszczymy się o miernoty, a tłamsimy znakomitych.

Łudzimy się, że wystarczy protestować, by osiągnąć cel; jednak ludzie, do których zwracamy się ze swoimi kontestacjami, mają gdzieś nasze tyrady, przestrogi, proroctwa i czarne wizje.

Gdyż według ich mniemania wcale nie chodzi o rozmowę, ale o jej pozory, a głosy tak zwanej opozycji, są głosami równie skuteczne, jak romantyczne puszczenie bąka w księżycową noc.
_________________
nieważne, co mówisz. Ważne, co robisz.
 
     
Antonella 
Autor/ka wielce zasłużony/a"Złotych Pietruch": 4
"Srebrnych Pietruch": 8
"Brązowych Pietruch": 6
" Tematyczny Konkurs na Wiersz": 1
"Kryształowych Dyń": 1
"Wierszy miesiąca": 6
Limerykowy Król: 5
Fraszkowy Król: 2
Pomogła: 32 razy
Dołączyła: 06 Paź 2010
Posty: 5645
Skąd: z daleka
Wysłany: 2018-05-16, 07:57   

Przywary Polaków zwane "polskim piekiełkiem" nie są tylko naszą domeną, u innych nacji też występują np. u Skandynawów pod nazywą "prawo Jante":

„Jesteś nic niewart, nikogo nie interesuje, co myślisz, bądź przeciętny i anonimowy – to najlepsza droga. Postępując w ten sposób, unikniesz poważniejszych problemów w życiu”.


Ponadto należy pamiętać, że system socjalistyczny zmienił w Polakach mentalność na niekorzyść, szmat czasu trzeba, żeby tę mentalność wyprostować.
_________________
Kiedyś traktowałem ludzi dobrze. Teraz - z wzajemnością.

Anthony Hopkins
 
     
elafel 
Moderator
elafel


"Złotych Pietruch": 9
"Srebrnych Pietruch": 10
"Brązowych Pietruch": 11
" Tematyczny Konkurs na Wiersz": 1
"Kryształowych Dyń": 2
"Wierszy miesiąca": 13
"Najlepsza proza": 7
Najciekawsza publicystyka: 1
Pomogła: 150 razy
Wiek: 65
Dołączyła: 16 Lis 2007
Posty: 14096
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-06-11, 14:37   

Jak zwykle dobre pióro. Zachęcam do lektury.
_________________
Ela
 
     
Dany 
Administrator"Złotych Pietruch": 2
"Srebrnych Pietruch": 7
"Brązowych Pietruch": 7
"Kryształowych Dyń": 1
"Wierszy miesiąca": 15
Pomogła: 378 razy
Wiek: 70
Dołączyła: 21 Kwi 2011
Posty: 14231
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-06-13, 12:47   

Wszelako gdy założymy, że pojedynczy Polak potrafi zrezygnować z przypisywanych mu felerów i jest w stanie wznieść się ponad własne przywary, by uczynić coś dobrego dla swojej ojczyzny, to za opłotkami kraju zostanie zauważony i doceniony, a krąg jego światowych akolitów będzie stale przyrastał.

- I tu potwierdza się powiedzenie: - "Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie".
_________________
Oczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group