Wierszem Miesiąca III/24 został utwór Baśń wyszeptana o Poezji - Autsajder1303

Najlepszym anonimowym opowiadaniem został utwór - "Pani Basia" - jaga

Życie

Miniatury prozą i inne drobiazgi


Moderator: Redakcja

ODPOWIEDZ
Bruno Kadyna
Autor/ka
Posty: 78
Rejestracja: 17 września 2018, 15:15
Lokalizacja: Gdynia
Najlepsza proza: 2

Życie

Post autor: Bruno Kadyna »

Życie nam ucieka. Tak bym chciał, żeby do mnie przyszła uśmiechnięta i radosna. Dotknęła mojego ramienia i zapytała, jak mi idzie w pracy. Może pochwaliła, że jest ze mnie zadowolona. Ale nie koniecznie. Radość i miłość zupełnie wystarczą.
Nic z tego raczej.
– ...dziękuję ci bardzo, taki właśnie jesteś! – Trzaska drzwiami.
Tak tarabaniła jadaczką, że nie mogłem powiedzieć, że tylko na chwilę włączyłem komputer, nie żeby pracować, muszę zapłacić rachunki, póki pamiętam.
Kiedy ona tak wpada, bo w jej głowie urosła najczarniejsza moja intencja, to po nawałnicy, którą na mnie spuszcza, czuję się, jakby mi otworzyła w zbiorniku z energią odpływ. Nawet, kiedy sam nie zachowam się w porządku i drę koparę.
Tym razem chodziło tylko o rachunki, a potem chciałem pójść do niej, mam już wybrany film. Myślałem, że miło spędzimy czas.
Na szczęście dzieciaki śpią, bo właśnie trzasnęła drzwiami od łazienki. Pewnie usiadła na sedesie i zalewa się łzami, bo znów okazałem się egoistą.
Zastanawiałem się, jak to wygląda z boku. Stu kilowy chłop z bandycką mordą, w zestawieniu z drobną kobietką wzrostu metra pięćdziesięciu. No kto jest winny?
To było zupełnie niepotrzebne. Jak wszystkie takie kłótnie minionej dekady, kiedy się zagalopowałem w pracy albo siedziałem długo, bo koniec miesiąca i wszyscy panika. Przecież nie robiłem tego na złość albo że jej nie kocham. Wręcz przeciwnie.
Co tu robić? Wkupywać się teraz w łaski nie ma sensu, dostałbym tylko po łbie. Gdyby choć raz miło poprosiła, żebym skończył szybciej. Zrobiłbym to z uśmiechem. Przecież się kochamy, gramy w jednej drużynie.
Nagrałem się kiedyś na dyktafon, jak mówię bardzo spokojnym i łagodnym tonem, ale i tak brzmiałem niemiło i oschle. Czego bym nie robił, nie zmienię powłoki. A ja w środku jestem małym chłopcem. Marzę, żeby w domu było miło, ciepło i bezpiecznie. Gdzie to się podziało, gdzie zgubiło? Czy kiedykolwiek istniało?
Próbuję sobie przypomnieć moment, kiedy i co zrobiłem, że ona mnie odbiera, jakbym chciał nad nią panować i miała być mi posłuszna. Skąd jej się to wzięło? Jest tego tak pewna, jak jutrzejszego dnia, a co za tym idzie, pobudek moich działań. Już rozumiem, dlaczego nie należą do miłych, a te miłe są fałszywe i ohydne. Każde słowo podszyte podstępem i kłamstwem. Szczególnie, kiedy popełnię błąd albo na nią szczekam, jak kundel.
Mam związane ręce, ale mnie olśniewa. Ktoś inny musi nią pokierować, komu ufa, żeby sobie uświadomiła, że nie jestem wrogiem.
Z nową nadzieję sięgam po telefon, ale krew mi nie dopływa do dłoni, zdrętwiały opuszki. Ciągnie mnie coś jakby ścięgno, od szczęki do lewego obojczyka. Wiem, co to. Czuję serce od jakiegoś czasu, każde uderzenie. I kłuje.
Zawsze wtedy się prostuję, wypinam klatę i naciskam mostek, pokasłuję trochę, ale tym razem boli bardziej. Kaszlę mocniej, to podobno działa. Ale nie przechodzi.
Serce łapie skurcz, długi i mocny, boli, aż się zwijam i zaciskam zęby, wbijam palce w pierś.
Zawał, zawał – powtarzam w myślach.
Chcę sobie dodać otuchy, pomyśleć, że przetrzymam, ale wszystko znika.

Bruno Kadyna
jaceksenior
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 1592
Rejestracja: 05 maja 2012, 18:45
Lokalizacja: Działoszyn
Złotych Pietruch: 7
Srebrnych Pietruch: 5
Brązowych Pietruch: 9
Wierszy miesiąca: 1

Post autor: jaceksenior »

Ciekawa relacja między dwoma osobami. Czy to jest całość czy część większego opowiadania ?

Pozdrawiam Jacek :)

jaceksenior

Bruno Kadyna
Autor/ka
Posty: 78
Rejestracja: 17 września 2018, 15:15
Lokalizacja: Gdynia
Najlepsza proza: 2

Post autor: Bruno Kadyna »

jaceksenior

To jest całość. Śmierć kończy problemy, myśli i plany.

Bruno Kadyna
Awatar użytkownika
tcz
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 3338
Rejestracja: 30 maja 2018, 22:34
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Złotych Pietruch: 9
Srebrnych Pietruch: 3
Brązowych Pietruch: 6
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 1

Post autor: tcz »

Relacje małżeńskie wzięte z życia. Wątki psychologiczne swoich bohaterów, jak zwykle, autor przedstawia po mistrzowsku.
Przeczytałem z zainteresowaniem.

Pozdrawiam.

Tadeusz

Awatar użytkownika
Gelsomina
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 5988
Rejestracja: 17 lipca 2014, 01:15
Lokalizacja: Łódź
Złotych Pietruch: 2
Srebrnych Pietruch: 4
Brązowych Pietruch: 1
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 1
Honorowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 9
Najlepsza proza: 0

Post autor: Gelsomina »

Jak to możliwe, że opowiada nieboszczyk? To raczej nie jest historia o duchach.

Jeżeli coś jest dla ciebie bardzo trudne, nie sądź, że to jest niemożliwe dla człowieka w ogóle. Owszem, miej to przekonanie, że co jest możliwe dla człowieka i zwykłe, to i dla ciebie jest możliwe do osiągnięcia.

Marek Aureliusz
Bruno Kadyna
Autor/ka
Posty: 78
Rejestracja: 17 września 2018, 15:15
Lokalizacja: Gdynia
Najlepsza proza: 2

Post autor: Bruno Kadyna »

Gelsomina, Nieboszczyk opowiadałby dalej. Śmierć wszystko urywa.

Bruno Kadyna
Awatar użytkownika
elafel
Młodszy administrator
Posty: 18269
Rejestracja: 16 listopada 2007, 20:56
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 15
Srebrnych Pietruch: 17
Brązowych Pietruch: 21
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 3
Wierszy miesiąca: 15
Najlepsza proza: 7
Najciekawsza publicystyka: 1

Post autor: elafel »

Nagrane myśli tuż przed śmiercią hm. Można i tak.

Ela

Awatar użytkownika
Gelsomina
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 5988
Rejestracja: 17 lipca 2014, 01:15
Lokalizacja: Łódź
Złotych Pietruch: 2
Srebrnych Pietruch: 4
Brązowych Pietruch: 1
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 1
Honorowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 9
Najlepsza proza: 0

Post autor: Gelsomina »

Człowiek umiera, a przed śmiercią relacjonuje wydarzenia ze swojego życia. Ale komu on to opowiada? Do kogo mówi? Do siebie? A może tylko myśli. Więc skąd wiemy, co dzieje się w jego głowie? Gdyby zostawił jakieś zapiski, które ktoś znalazł i teraz czyta albo mówił do kogoś tuż przed zawałem.
Albo, żeby go ktoś uratował, żeby przeżył i nam to opowiedział, ale ty wyjaśniasz w komentarzu, że to koniec.

Taka narracja mnie nie przekonuje. Dla mnie jest niewiarygodna. Oczywiście to tylko moje zdanie, zdanie czytelnika, a autor tak sobie obmyślił jak wyżej i takie jego prawo :)
Pozdrawiam :)

Jeżeli coś jest dla ciebie bardzo trudne, nie sądź, że to jest niemożliwe dla człowieka w ogóle. Owszem, miej to przekonanie, że co jest możliwe dla człowieka i zwykłe, to i dla ciebie jest możliwe do osiągnięcia.

Marek Aureliusz
Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19834
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Post autor: Dany »

Mnie podoba się ten zapis. Ja go sobie interpretuje tak:
Mówią, że tylko Bóg, jako stwórca, wie co dzieje się w głowach ludzi. My ludzie, nie wiemy, co dzieje się w głowie innego człowieka, jakie myśli się w niej kłębią.
Autor, jako stwórca tego bohatera- wie co on myśli, co przeżywa, a ponieważ go uśmierca, więc jego żona nigdy nie dowie się, jak bardzo chciał z nią wyjaśnić pewne sprawy, jak bardzo było mu żal, że ona w ukryciu płacze, a on ją przecież kocha i wie, że ona również darzy go uczuciem. Przecież mają dzieci, wspólne życie, a nie mogą się dogadać, bo ze sobą szczerze nie rozmawiają.
Autor chce nam tu pokazać, że trzeba ze sobą rozmawiać, dopóki jeszcze jest czas, dopóki jeszcze jest możliwość, bo jak w tym przypadku, przyjdzie śmierć i nie zdążą sobie wszystkiego powiedzieć.

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

Bruno Kadyna
Autor/ka
Posty: 78
Rejestracja: 17 września 2018, 15:15
Lokalizacja: Gdynia
Najlepsza proza: 2

Post autor: Bruno Kadyna »

Dany,
Brawo! Dokładnie to autor miał na myśli! Przecież to takie proste.
Pozdrawiam serdecznie!

Bruno Kadyna
Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19834
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Post autor: Dany »

Koniec miesiąca, utwór przenoszę do odpowiedniego działu. Tam też można czytać, komentować i odpowiadać na komentarze.
Pozdrawiam :)

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

Awatar użytkownika
Przemysław Piotrowicz
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 1377
Rejestracja: 01 marca 2008, 22:01
Lokalizacja: z południa
Wierszy miesiąca: 2

Re: Życie

Post autor: Przemysław Piotrowicz »

Bez rewelacji.

ODPOWIEDZ