Zapraszamy do głosowania na Wiersz Miesiąca II/24

Rozpoczynamy anonimowo konkurs - opowiadanie w temacie: "Zasłyszane opowieści"

Rozpoczynamy anonimowo konkurs- DRABBLE - w temacie "Telefon"

Pasja

Tematy przenoszone z innych działów. Czas przechowywania tekstów 1 rok.

Moderator: Redakcja

ODPOWIEDZ
Mistherion
Emeryt/ka
Posty: 11
Rejestracja: 17 maja 2020, 22:26

Pasja

Post autor: Mistherion »

...

Ostatnio zmieniony 23 maja 2020, 07:19 przez Mistherion, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19638
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Re: Pasja

Post autor: Dany »

Wiersz składa się prawie z samych czasowników, do tego rymy gramatyczne, a treść- jakby nawiązanie do śmierci Chrystusa.
Nie wiem, co chciałeś przekazać, ale mnie on nie zatrzymał.

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

Mistherion
Emeryt/ka
Posty: 11
Rejestracja: 17 maja 2020, 22:26

Re: Pasja

Post autor: Mistherion »

...

Ostatnio zmieniony 23 maja 2020, 07:30 przez Mistherion, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19638
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Re: Pasja

Post autor: Dany »

Same czasowniki- zgoda, jeśli był taki Twój zamysł, ale rymy gramatyczne nie świadczą wcale o oryginalności ani nie są jego siłą, świadczą tylko o warsztacie pisarskim. Rymy gramatyczne potrafi każdy, bo są łatwe, same się układają.
Co do tego, że autor nie musi tłumaczyć treści swoich wierszy, bo to jest jego postrzeganie świata, to nie do końca z tym się zgodzę. Pisząc wiersz, nie piszesz dla siebie, bo wtedy schowałbyś do szuflady, ale dla czytelników, bo chcesz im coś przekazać. Jeśli czytelnik nie zrozumie przesłania, to znaczy, że wiersz jest źle napisany, bo właśnie piszemy dla czytelnika.
Twój wiersz o Męce Pańskiej rozszyfrowałam, naprowadziły mnie słowa: "Pasja", "biczowanie", więc
dobry był przekaz, tylko za proste rymy. Natomiast powiem, co mi się podobało w tym wierszu, to wpleciony motyw : chichot dziwożony.
Mam nadzieję, że nie uraziłam Cię moim komentarzem, ale piszę , co myślę, a właśnie takie mam zdanie na temat wierszy rymowanych.

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

Mistherion
Emeryt/ka
Posty: 11
Rejestracja: 17 maja 2020, 22:26

Re: Pasja

Post autor: Mistherion »

...

Ostatnio zmieniony 23 maja 2020, 07:31 przez Mistherion, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Antonella
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 6478
Rejestracja: 06 października 2010, 09:42
Lokalizacja: z daleka
Złotych Pietruch: 12
Srebrnych Pietruch: 11
Brązowych Pietruch: 9
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 4
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 6
Limerykowy Król: 5
Fraszkowy Król: 2

Re: Pasja

Post autor: Antonella »

Mistherion, w Twoim wierszu "Lucifer" winno być - ohyda, wiersz ładny 🙂

Ja mogę taki wiersz napisać, poza tym nie zgadzam się z Twoim dictum, czy piosenki Zenka Martyniuka to poezja z wyższej półki jak Osieckiej, czy totalne grafo?

Kiedyś traktowałem ludzi dobrze. Teraz - z wzajemnością.

Anthony Hopkins

Mistherion
Emeryt/ka
Posty: 11
Rejestracja: 17 maja 2020, 22:26

Re: Pasja

Post autor: Mistherion »

...

Ostatnio zmieniony 23 maja 2020, 07:32 przez Mistherion, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19638
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Re: Pasja

Post autor: Dany »

Nie zgadzam się natomiast z twoim stwierdzeniem, że muszę pisać na potrzeby odbiorców, a jeśli ktoś nie rozumie mojej twórczości to znaczy, iż źle piszę.Przecież to kompletna bzdura.Sztandarowym przykładem są tutaj obrazy Beksińskiego.Skoro ty ich nie rozumiesz to uważasz, że są źle namalowane? Absurd.Po prostu nie interesuje ciebie poruszana tam problematyka.Ot i wszystko

.

  • Czy ja mówiłam, że masz pisać na potrzeby odbiorców? Mówiłam, że autor pisze nie dla siebie, tylko żeby ktoś to czytał, bo chce coś przekazać. A jeśli chce przekazać, to znaczy, że chce być zrozumiałym, a idąc dalej tym tropem, jeśli czytelnicy nie zrozumieli tego przekazu, to kucha, bo chciał przekazać, a oni nie rozumieją, tzn. coś źle ten przekaz ułożył.
    Ty ułożyłeś tak, że ja go zrozumiałam. Gdybyś nie chciał, żebym wiedziała o czym piszesz- zakamuflowałbyś go bardziej i nie użył słów, które mnie naprowadziły. A czy mnie tematyka interesuje czy nie, to już inna sprawa, bo żeby stwierdzić, czy mnie ta problematyka interesuje, muszę wiedzieć o czym piszesz.
    Co do obrazów, to albo malarz maluje wprawną ręką, albo nie i to samo z wierszami albo są dobrze napisane, albo nie. Mnie rymy gramatyczne nie podobają się i to wszystko.
  • T. Miciński, to znany pisarz, poeta, publicysta, który żył w latach 1873 -1918 i wtedy nie dzielono rymów na takie czy siakie, byleby się rymowało. Później podniesiono poprzeczkę. Układanie rymów niegramatycznych jest o wiele trudniejsze,jest to bogatszy warsztat pisarski. Każdy twórca pisze w swojej epoce i wzorowanie się na autorach z poprzedniej epoki, to jak cofanie się.

    Powtórzę się raz jeszcze.Nie istnieje coś takiego jak dobra poezja, dobra książka, dobry film czy dobra muzyka.To kwestia gustu każdego z osobna

    .
  • Nie kwestia gustu, tylko warsztatu, jaki dany twórca posiada.

    .Dlatego wszystko co jest tworzone winno w pierwszej kolejności podobać się kreatorowi, dopiero potem odbiorcom. Przeczyłoby to wszak jakiejkolwiek logice, gdyby autor czegokolwiek kierował się zachciankami i kaprysami innych

  • tylko zakochany w sobie narcyz, nie liczy się z odbiorcą, byleby on był zadowolony, a przecież nie o to chodzi, by tworzyć dla samego tworzenia, ale żeby na tę twórczość byli odbiorcy.
    I O CO TA CAŁA DYSKUSJA?, że skrytykowałam Twoje rymy i że spytałam, czy to jest o męce Chrystusa?

    Wspomniałaś, iż rymy gramatyczne potrafi każdy.Zgoda.Napisz więc wiersz podobny do tego, do którego link zamieszczam poniżej.Termin realizacji - 3 dni :) A może lata? Hmmm...

  • To bardzo niegrzecznie z Twojej strony, wymuszać na mnie udowadnianie swoich zdolności, bo śmiałam skrytykować Twoje. Jeszcze ironicznie piszesz: "Termin realizacji - 3 dni :) A może lata? Hmmm..."
    Ps. Tu na Piszemy m.in. dobre wiersze rymowane pisze Antonella i echo.

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

Mistherion
Emeryt/ka
Posty: 11
Rejestracja: 17 maja 2020, 22:26

Re: Pasja

Post autor: Mistherion »

...

Ostatnio zmieniony 23 maja 2020, 07:33 przez Mistherion, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Antonella
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 6478
Rejestracja: 06 października 2010, 09:42
Lokalizacja: z daleka
Złotych Pietruch: 12
Srebrnych Pietruch: 11
Brązowych Pietruch: 9
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 4
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 6
Limerykowy Król: 5
Fraszkowy Król: 2

Re: Pasja

Post autor: Antonella »

Mistherion, gadane to Ty masz, nie zamierzam odbijać piłeczki. Wkleiłeś link, przeoczyłam nazwisko, nie pamiętam całej twórczości wszystkich poetów polskich, nie jestem belferką od polskiego. Kiedyś takie rymy stosowano, dziś takich rymów się unika, koniec, kropka. Nie Ty decydujesz, kto jest poetą, a kto nie, nic nie pisałam o pojęciu dobra i zła, wydaje mi się, że przyszedłeś się tu wykłócać, a nie zaprezentować twórczo. Nie piszę wierszy na czyjeś widzimisię, mogę napisać, ale to nie znaczy, że chcę. Miłego dnia i przestań udowadniać, że Twoje pisanie jest świetne, tylko userzy durnie, którzy na niczm się nie znają, bo tu są poeci z krwi i kości, napiszą Ci to samo co Dany.

Kiedyś traktowałem ludzi dobrze. Teraz - z wzajemnością.

Anthony Hopkins

Awatar użytkownika
Rafał Bardzki
Moderator
Posty: 6234
Rejestracja: 14 września 2010, 19:48
Lokalizacja: Zielona Góra
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 7
Brązowych Pietruch: 15
Najlepsza proza: 1
Fraszkowy Król: 2

Re: Pasja

Post autor: Rafał Bardzki »

Mocny kontrast między formą, a treścią.

Mistherion
Emeryt/ka
Posty: 11
Rejestracja: 17 maja 2020, 22:26

Re: Pasja

Post autor: Mistherion »

...

Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19638
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Re: Pasja

Post autor: Dany »

Autor usunął wiersz i swoje komentarze i postanowił odejść. Tak to jest, jak ktoś obraża się na komentujących.

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

Awatar użytkownika
Antonella
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 6478
Rejestracja: 06 października 2010, 09:42
Lokalizacja: z daleka
Złotych Pietruch: 12
Srebrnych Pietruch: 11
Brązowych Pietruch: 9
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 4
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 6
Limerykowy Król: 5
Fraszkowy Król: 2

Re: Pasja

Post autor: Antonella »

Ten Autor już tutaj był, chyba nas lubi 😁

Kiedyś traktowałem ludzi dobrze. Teraz - z wzajemnością.

Anthony Hopkins

Awatar użytkownika
elafel
Młodszy administrator
Posty: 18138
Rejestracja: 16 listopada 2007, 20:56
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 15
Srebrnych Pietruch: 17
Brązowych Pietruch: 21
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 3
Wierszy miesiąca: 15
Najlepsza proza: 7
Najciekawsza publicystyka: 1

Re: Pasja

Post autor: elafel »

Był i się zmył.

Ela

ODPOWIEDZ