Zapraszamy do głosowania na Wiersz Miesiąca II/24

Rozpoczynamy anonimowo konkurs - opowiadanie w temacie: "Zasłyszane opowieści"

Rozpoczynamy anonimowo konkurs- DRABBLE - w temacie "Telefon"

Symbolika

Tematy poważne bardziej niż mniej.
Ogłoszenia, informacje i wypowiedzi użytkowników.

Moderator: Redakcja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
awatus
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 843
Rejestracja: 13 stycznia 2008, 01:02
Lokalizacja: Olsztyn

Symbolika

Post autor: awatus »

Jak wiadomo symbolika towarzyszy nam przez całe życie. Dzięki niej człowiek nadaje różnorakie cechy przedmiotom, wydarzeniom. Czasem pierwotna symbolika symbolu jest zmieniana przez ogólne trendy, historię.

Tu pozwolę sobie przytoczyć moją wypowieć z innego tematu:

Pewne symbole nabierają innego znaczenia przez wydarzenia historyczne a znaczenie pierwotne przechodzi w zapomnienie. Przykładem jest tu swastyka ( więcej o niej http://pl.wikipedia.org/wiki/Swastyka ), albo dwa symbole runy sowilo

Podwójny znak był oznaczeniem szwadronów śmierci.

W rzeczywistości znaczyła słońce, żagiel.
Obrazek

Ciekawym symbolem jest także krzyż. W czasie potęgi rzymskiej stał się symbolem najgorszej śmierci serwowanej niewolnikom do momentu gdy jednym ze skazańców był Jezus. Stał się wtedy symbolem jednej z największych religii świata.

Symbolem może być także życie człowieka np Spartakusa, który był przywódcą zbuntowanych gladiatorów i niewolników potężnie zagrażających imperium Rzymskiemu. Stał się symbolem walki o wolność.
Mnie osobiście bardzo interesuje symbolika związana z wiarą plemion germańskich, nordyckich i ich wierzenia. Wiele z tych symboli ma do dziś niezbyt dobrą renomę z powodu iż Adolf Hitler stosował je w swej walce o władzę nad światem.

"Śmiejesz się do mnie draniu, gdy brew wznoszę swą do góry
I kiedy pokład pełen krwi, gdy ginie wróg jak szczury,
Gdy nagiel-zupa szkodzi mi i batem grzbiet pocięty,
Przedrzeźniasz wtedy moją twarz na płótnie rozciągnięt"

ODPOWIEDZ