Fraszkowym Królem został Rafał Bardzki

Zapraszamy do głosowania na
Króla Limeryków

W konkursie o Złotą Pietruchę w temacie PIKNIK wygrał utwór
Taki piknik to ino roz autor - elafel

W konkursie na na Wiersz tematyczny Wiosna zwyciężył utwór
wołając na wiosnę autor elafel

Wierszem Miesiąca IV/2019 został wiersz
Kamienie autor - Z. Antolski

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Pola
2011-12-03, 09:54
BEZGŁOS
Autor Wiadomość
Owsianko 
Autor/ka wielce zasłużony/a

"Brązowych Pietruch": 1
"Najlepsza proza": 3
Najciekawsza publicystyka: 5
Wysłany: 2010-10-27, 03:42   BEZGŁOS

Pewnego dnia zadzwonił telefon. W słuchawce zabrzmiał śpiewny głos kobiety. Należał do osoby, o której nie słyszałem od lat, której spodziewałem się nigdy więcej nie ujrzeć. Kobieta o bezkształtnej twarzy, tak pospolitej, że już od dłuższego czasu tkwiącej w mojej wyobraźni w sposób zamazany, pojawiła się w mojej pamięci jako twarz tej, którą niegdyś usiłowałem kochać.

Mówiła donośnie modulowanym szeptem o czymś, co może i było dla niej istotne, co mnie jednak obchodziło niewiele. Jej gorączkowy, przerywany suchym kaszlem głos, podniecił mnie znowu, ekscytował po dawnemu, prowokował do wspomnień.

Podobny szumom utraconego dzieciństwa, gdy byłem szczęśliwy i wierzyłem w spadające gwiazdy, zmuszał mnie, bym słuchał go, jak deszczu. Kiedyś należał do ukochanej, w nim zawierało się moje uczucie, on był moim natchnieniem, które później zostało splugawione, zdruzgotane, wyśmiane. Później głos ten kojarzył się z moją nienawiścią, z chęcią rewanżu, a teraz, skoro zabrzmiał w słuchawce, skoro odnalazł mnie wśród obcych ludzi, w obcym mieście, chwile krótkiego szczęścia i długotrwałych zgryzot - powróciły, mieszając się ze sobą, rozdrapując zasklepione rany.

Nie pamiętam, o czym mówił naprawdę, natomiast wyraźnie pamiętam. że chciałem umrzeć z bezsilnego wstydu, natychmiast, w miarę cicho, tak by nie usłyszał moich cierpień sprawiających mu satysfakcję, by nie doczekał się braku mojej odpowiedzi.

Naczelna 
Emeryt/ka

Pomogła: 15 razy
Wysłany: 2010-10-28, 19:09   

Owsianko napisał/a:
Należał do osoby, o której nie słyszałem od lat, której spodziewałem się nigdy więcej nie ujrzeć.

Jeśli nie był to wideotelefon, to bohater nie ujrzał. ;)

Owsianko napisał/a:
donośnie modulowanym szeptem

Karkołomne złożenie, moim zdaniem. Usiłuję sobie ten szept wyobrazić uszami wyobraźni i nie umiem.

Owsianko napisał/a:
o czymś, co może i było dla niej istotne, co mnie jednak obchodziło niewiele. Jej gorączkowy, przerywany suchym kaszlem głos, podniecił mnie znowu, ekscytował po dawnemu, prowokował do wspomnień.

Troszkę mi się to kłóci, głos podniecał, a bohatera nie obchodziło, co kobieta mówi. Można to zrozumieć tak, że podniecał jako powrót do przeszłości, ale i tak mi nie bardzo to pasuje.

Owsianko napisał/a:
Kiedyś należał do ukochanej, w nim zawierało się moje uczucie, on był moim natchnieniem

To z kolei kłóci mi się z faktem, iż bohater usiłował kobietę kochać (sugeruje wysiłek nieuwieńczony sukcesem).

Owsianko napisał/a:
a teraz, skoro zabrzmiał w słuchawce, skoro odnalazł mnie wśród obcych ludzi, w obcym mieście, chwile krótkiego szczęścia i długotrwałych zgryzot - powróciły, mieszając się ze sobą, rozdrapując zasklepione rany.

Dwa razy skoro - nieładnie stylistycznie. Za dużo przecinków, wtrąceń (również niestylistycznie).

Dużo emocji, to na plus. Styl zapisu - na minus.

Rafał Bardzki 
Moderator
rafał bardzki

"Złotych Pietruch": 4
"Srebrnych Pietruch": 5
"Brązowych Pietruch": 12
"Najlepsza proza": 1
Fraszkowy Król: 2
Wysłany: 2010-10-28, 20:27   

Czasem coś trąca delikatną nutę i dawne, zdawałoby się zapomniane zdarzenia, znowu dźwięczą zapomnianą melodią. Ładnie to opisałeś

tempeltuttle 
Autor/ka zasłużony/a

Pomogła: 6 razy
Wysłany: 2010-10-28, 20:47   

Owsianko, czy tekst jest o matce? Jakoś nie mogę pozbyć się tego wrażenia...

elafel 
Moderator
elafel

"Złotych Pietruch": 9
"Srebrnych Pietruch": 10
"Brązowych Pietruch": 11
" Tematyczny Konkurs na Wiersz": 1
"Kryształowych Dyń": 2
"Wierszy miesiąca": 13
"Najlepsza proza": 7
Najciekawsza publicystyka: 1
Pomogła: 148 razy
Wysłany: 2010-10-28, 21:22   

Naczelna napisał/a:
Owsianko napisał/a:
Należał do osoby, o której nie słyszałem od lat, której spodziewałem się nigdy więcej nie ujrzeć.

Jeśli nie był to wideotelefon, to bohater nie ujrzał.

A gdzie wyobraźnia ;P

[ Dodano: 28 Październik 2010, 21:25 ]
Mnie ten tekst się podoba.

Dany 
Administrator

"Złotych Pietruch": 2
"Srebrnych Pietruch": 7
"Brązowych Pietruch": 7
"Kryształowych Dyń": 1
"Wierszy miesiąca": 15
Pomogła: 375 razy
Wysłany: 2011-09-07, 08:45   

Ten głos rozdrapywał rany. Był chciany i zarazem nie chciany. by nie doczekał się braku mojej odpowiedzi. , mam rozumieć, że bardzo chciał nie odpowiedzieć, ale odpowiedział?
Nie wiadomo co się dalej stało. Autor zostawia pole fantazji czytelnikowi.
Podoba mi się takie niedopowiedzenie. Jest ciekawsze, niż dalsze odkrywanie treści, bo można by się rozczarować zakończeniem, a tak ...

Odpowiedz do tematu