Zapraszamy do głosowania na Wiersz Miesiąca II/24

Rozpoczynamy anonimowo konkurs - opowiadanie w temacie: "Zasłyszane opowieści"

Rozpoczynamy anonimowo konkurs- DRABBLE - w temacie "Telefon"

Dziennik. Dzień 6

Moderator: Redakcja

Eitheror
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 945
Rejestracja: 22 czerwca 2008, 19:43
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wierszy miesiąca: 2
Najlepsza proza: 1

Dziennik. Dzień 6

Post autor: Eitheror »

Dzień 6
366 albo 5. Tyle dni. Ile dni mogę sobie podarować na dziennik. Dziennik piszą starzy ludzie albo ludzie bez przyszłości. Przeszłość już nie istnieje. Wracają z przeszłości strachy na lachy. Utopiła mnie B. Było to w miejscu, przez które przejeżdżam dwa razy dziennie, czasem cztery. Dzień w dzień zatrzymuję się na środku, dokładnie w tym miejscu mostu, z którego obserwuje mnie B. Most drży jak zarzynana krowa. Dzień w dzień, czasem cztery, a czasem osiem razy dziennie. Drgania, drgawki. Wiecznie zarzynanie. I dzieje się to naprawdę. Światło zielone. Ruszamy. Szybciej kurwa zasrany seat i jego wielka dupa. Rzeka jęczy, jęczy kobieta z rozkraczonego bilbordu . VIP ROOM. Mamo , a gdybym zapytała po co nam vip roomy, to co byś powiedziała. Praca czeka na mnie jak znajoma dziwka. Z utęsknieniem. Podniecam się za każdym razem B. Bilbord gapi się na mnie. Jest w sukienkach coś, co chciałoby się dorwać.Cztery razy śnił mi się blond anioł. Miał oczy niebieskie jak niebo, mały pieprzyk jak Marylin Monroe. Mówił, że czuje się kobietą. Zupełnie mi to nie przeszkadzało. Gender. Porządny gospodarz na wiosnę gapi się na obcisłe jeansy. Codziennie przejeżdża obok bilbordu. Myśli. Mamo, a gdybym cię zapytał, to co byś powiedziała. Żadna mama nie chciałaby . Dziwactwo. Dziewkarstwo. VIP ROOM. Berlin kwitnie wielokulturowością. Bydgoszcz kwitnie wielokulturowością. Są i w Pilchu gorsze dni pisane. Pisanie mocno naciągane. Wybacz mi szanowny Cz. dzisiejszy dzień. Słabo się czuję. B zaprosił mnie do wspólnego zdawania egzaminu. Byłoby dobrze w parze. Prawdopodobnie nigdy nie natknę się na tygrysa. Boimy się pumy. Drzemie w nas niepokój o szczęśliwe rozmnażanie się. Z przyjemnością. Starzy ludzie, oprócz przeszłości, nie mają nic do stracenia, ale i od młodych czuję niekiedy smród.Może należałoby nie jeść ryb albo więcej czytać. Nie czytałam aż trzydzieści dni. Jeszcze dziesięć i koniec z postem. Pisanie jest trudne. Gorsze od myślenia od śmierci. Młodzi ludzie obserwują uważne swoje ciała. A. wyraźnie zaokrąglił się brzuszek . B nie daje o sobie zapomnieć. Wzdęcia są coraz większe, opuchlizna tak dobrze radzi sobie z ciałem, że z czasem nie da się ustalić płci. Jeszcze milion razy przejadę koło bilbordu zanim go zdejmą. Gapię się na sukienkę w drodze powrotnej . Przez most przejeżdżam szybko. B nie zdąży nawet pisnąć.

Lubię pisać, ale nie lubię o tym gadać.

Awatar użytkownika
Kazik42
Emeryt/ka
Posty: 1106
Rejestracja: 12 stycznia 2008, 21:18
Lokalizacja: Lublin
Najlepsza proza: 2

Post autor: Kazik42 »

Takie teksty są dla mnie wyzwaniem, ale jednocześnie źródłem satysfakcji jaką daje bezpośredniość obcowania z tego rodzaju twórczością. Moim zdaniem, największym walorem tego rodzaju prozy jest jej oryginalność, to jest rzadka umiejętność postrzegania rzeczywistości przez pryzmat osobistych doznań.
Weźmy przykladowo zaproponowany tekst. Pozornie wydaje się on banalnym zapisem zwykłego przejazdu przez most.Jest to jednak tylko pozór. Mamy tu bowiem udaną próbę dostrzegania rzeczy rzekomo niedostrzegalnych, umiejętność rejestracji symptomów zadziwienia. podczas tej drogi, wśród scenerii rozkraczonych bilbordów. Tu przekaz nabiera prawie kafkowskiego formatu. Autorka słusznie zauważa, że pisanie jest trudne/trudniejsze niż myślenie/ Dodajmy, że znacznie trudniejsze jest tworzenie. Wiele wskazuje na to,że autorka posiadła tę umiejętność
.

Awatar użytkownika
Pola
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 4430
Rejestracja: 12 listopada 2010, 12:02
Lokalizacja: Już Szynwałd
Złotych Pietruch: 6
Srebrnych Pietruch: 5
Brązowych Pietruch: 3
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 0
Kryształowych Dyń: 2
Wierszy miesiąca: 7
Najlepsza proza: 3
Najciekawsza publicystyka: 3
Fraszkowy Król: 2

Post autor: Pola »

Eitheror pisze:

Młodzi ludzie obserwują uważne swoje ciała.

"uważne"czy uważnie?
Ciekawy tekst.
Pozdrawiam...

Według mnie jest prosta różnica między wierzącym a ateistą: wierzący w drugim szuka Boga, ateista zaś, człowieka*
Autor - echo

sergiusz45
Emeryt/ka
Posty: 767
Rejestracja: 07 grudnia 2013, 19:26
Lokalizacja: kielce
Srebrnych Pietruch: 1
Brązowych Pietruch: 2
Najlepsza proza: 1

Post autor: sergiusz45 »

Z jednym się zgodzę. Pisanie rzeczywiście jest trudnym zajęciem. Gonitwa myśli i nieuporządkowane skojarzenia są uprawnioną formą pisarską, dość często stosowaną przez znanych pisarzy. Ale przy minimum trafności empatii dla czytelnika. W przeciwnym razie Autor zostanie ze swoim tekstem osamotniony, a jego nadzieje związane z utworem spełzną na niczym.
Są specjaliści w dziedzinie psychologii, którzy studiując takie teksty (do napisania których zachęcają uczestnika testu) potrafią dokonać analizy osobowości. Ja się na tym nie znam i szczerze tego żałuję.

Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19638
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Post autor: Dany »

Lubię czytać dzienniki, to takie zaglądanie autorowi w duszę i myślenie, choć przez chwilę, jego kategoriami.
W każdym razie, jest to ciekawe doświadczenie.

Eitheror, w kilku miejscach masz niepotrzebny odstęp przed przecinkiem lub przed kropką.

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

Eitheror
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 945
Rejestracja: 22 czerwca 2008, 19:43
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wierszy miesiąca: 2
Najlepsza proza: 1

Post autor: Eitheror »

Dziękuję wam z słowo komentarza.
Kazik, jeśli ty dajesz radę czytać mój dziennik, to OK. Daj znać gdyby coś się zmieniło.

Pola, jest dobrze.

sergiusz45,nie wiem czy dobrze rozumiem. Nie podoba ci się?

Dany, Spacje przez kopiuj wklej.

Pozdrawiam was.

Lubię pisać, ale nie lubię o tym gadać.

sergiusz45
Emeryt/ka
Posty: 767
Rejestracja: 07 grudnia 2013, 19:26
Lokalizacja: kielce
Srebrnych Pietruch: 1
Brązowych Pietruch: 2
Najlepsza proza: 1

Post autor: sergiusz45 »

Eitheror, takie teksty są jak abstrakcyjny obraz. Każdy interpretuje je po swojemu.
Zdanie Autora jest przy tym mało ważne, bo już dał swoje dzieło na pożarcie wilkom.
Mnie się nie podoba taka gra z czytelnikiem w literaturze.
Chyba, że alternatywą jest moje ograniczenie umysłowe, które nie pozwala na odczytanie głębi myśli i przesłań Autora. Nie wykluczam. W takiej sytuacji zamiast czytaniem tych tekstów zajmę się czymś innym. Niekoniecznie pożytecznym. Również pozdrawiam przyjaźnie. :)

Awatar użytkownika
elafel
Młodszy administrator
Posty: 18138
Rejestracja: 16 listopada 2007, 20:56
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 15
Srebrnych Pietruch: 17
Brązowych Pietruch: 21
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 3
Wierszy miesiąca: 15
Najlepsza proza: 7
Najciekawsza publicystyka: 1

Post autor: elafel »

Zaciekawił mnie Twój tekst. Dziennik myśli. Czasem nie zdajemy sobie sprawy ile mamy myśli jednocześnie. Czasami usiłujemy skupić się na jednej myśli, a inne przeszkadzają.

Zmusiłaś mnie do przemyśleń nad własnymi "nieuczesanymi" myślami.
pozdrawiam

Ela

Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19638
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Post autor: Dany »

Utwór ten nominowany jest do Ankiety na najlepszą prozę miesiąca.
Gratuluję :)

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

Awatar użytkownika
Pola
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 4430
Rejestracja: 12 listopada 2010, 12:02
Lokalizacja: Już Szynwałd
Złotych Pietruch: 6
Srebrnych Pietruch: 5
Brązowych Pietruch: 3
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 0
Kryształowych Dyń: 2
Wierszy miesiąca: 7
Najlepsza proza: 3
Najciekawsza publicystyka: 3
Fraszkowy Król: 2

Post autor: Pola »

Eith, gratuluję Górnej Półki :)

Według mnie jest prosta różnica między wierzącym a ateistą: wierzący w drugim szuka Boga, ateista zaś, człowieka*
Autor - echo

Awatar użytkownika
Rafał Bardzki
Moderator
Posty: 6234
Rejestracja: 14 września 2010, 19:48
Lokalizacja: Zielona Góra
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 7
Brązowych Pietruch: 15
Najlepsza proza: 1
Fraszkowy Król: 2

Post autor: Rafał Bardzki »

Gratuluję

ODPOWIEDZ