Zapraszamy do głosowania na Wiersz Miesiąca II/24

Rozpoczynamy anonimowo konkurs - opowiadanie w temacie: "Zasłyszane opowieści"

Rozpoczynamy anonimowo konkurs- DRABBLE - w temacie "Telefon"

MIESZANE UCZUCIA

Krótkie utwory dziennikarskie.


Moderator: Redakcja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Owsianko
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 723
Rejestracja: 15 września 2010, 00:13
Lokalizacja: Bydgoszcz
Brązowych Pietruch: 1
Najlepsza proza: 3
Najciekawsza publicystyka: 5

MIESZANE UCZUCIA

Post autor: Owsianko »

Jak wielu obywateli, jestem w kropce. Nie wiem, co sądzić. Zachodzę w głowę, kto tu kogo prowokuje i czym się ten bałagan skończy. Przyjąłem aliści, że tak opozycja, jak i rząd mniejszej większości robią dym z ochotą. Z lubością wykorzystują każdą okazję, każdy pretekst, czy nieszczęsne sformułowanie, by podnieść się na duchu i pogrążyć rywala. Natomiast określenie, które ugrupowania bardziej przykładają się do jątrzenia, zostawiłbym historykom.

Fakt ten jednak nie uwalnia mnie od protestu; w imię czego mam udawać zadowolenie, skoro trafia mnie szlag? Choć grzeczne sposoby traktowania bliźniego poszły spać, to nie pojmuję zgody na groteskową rzeczywistość; entuzjastycznego przyzwolenia na moralną prostytucję.

A jeżeli czegoś nie rozumiem, to chcę zrozumieć. Mogę wtedy dyskutować, bo znam argumenty przeciwnika. Lecz jeśli nic nie jest w stanie wpłynąć na zmianę moich przekonań, to na taką przypadłość nie pomoże jakakolwiek mediacja.

*
Niektóre posunięcia PiS-u są dobre i z punktu widzenia zwykłego śmiertelnika, potrzebne (np. obniżanie emerytur esbekom, 500+, tańsze mieszkania), jednak inne, np. nocne, pospieszne działania likwidujące jakąkolwiek poselską debatę, są niedopuszczalne i nie dadzą się usprawiedliwić. Choćby uchwalenie budżetu: poza sejmową salą i na chybcika. Lub powszechnie krytykowanego programu szkolnego. Czy rozpaczliwe trzymanie się błędu z wykluczaniem posła.

Przypuszczam, że arogancja, pycha i pogarda wzięły się stąd, że zwycięzcy zaskoczeni zostali własnym zwycięstwem. Jego rozmiarami. Stąd poczucie bezkarności. Dokąd wydawało się im, że nie mają za dużych szans na wygranie wyborów, mogli w kampanii obiecywać, ile wlezie. Wymachiwać atrapami programów i twierdzić, iż je wdrożą. Ale kiedy odnieśli sukces i trzeba było je wprowadzić w czyn, wpadli w popłoch, gdyż okazało się, że ich nie ma. Są tyko ogólne zarysy. Zamiary. Słuszne, lecz nie do końca przemyślane koncepcje.

Następnym błędem PiS-u było niefortunne otoczenie się takimi ludźmi, jak Misiewicz, Macierewicz, Pawłowicz, Mazurek, Piotrowicz. Mówię o pierwszoplanowych postaciach. O twarzach firmujących obiecane zmiany na lepsze. W prawie, rozumieniu demokracji, wolności wypowiedzi, w obyczajach.

I znowu mogliśmy się przekonać, że nie wszystko, co świeci, jest złotem. Że zamieniamy złoto na tombak: na czele walki z komuną pojawia się prokurator ze stanu wojennego, odmierzana pipetką wolność przeradza się we własną karykaturę, prawo, w martwą, bezduszną literę, a obyczajowe standardy - sięgają bruku.

I oto mamy w jednym kraju dwie skonfliktowane nacje. Obie, zacietrzewione, zwalczają się obraźliwym słowem. Na razie: groźbami, podstępnymi pomówieniami z pogranicza histerii. Pierwsza, konserwatywna, oczyszczona z komunistycznych naleciałości, wierna bogoojczyźnianym tradycjom, dążąca do ich zachowania i utrwalenia, przeciwstawiona jest drugiej, okrągłostołowej. Pierwsza optuje za rozdzieleniem Kościoła od Państwa, druga pragnie zacieśnić z nim więzi. Pierwsza nie chce Europy w obecnym kształcie, ale chętnie wyciąga rękę po brukselskie pieniądze.

To tylko niektóre z różnic. Różnic powiedziałbym – wspólnych. Ponieważ łączy je licytacja przewin. Wyścig na oskarżenia. Brak wyobraźni i prywata. Traktowanie całej Polski jak własnej zagrody. Gospodarstwa wypełnionego zbędnym, wielomilionowym narodem poddanych i garsteczką politykierów przehukujących się opowieściami: WY sięgaliście po cudze przez osiem lat, a My dopiero od roku!
*
Nie od dziś wiadomo, że pobieranie mojej, twojej, naszej forsy i wydawanie jej bez sensu, jest głównym obowiązkiem obecnych partii. Oczywiście, oprócz pilnowania krzeseł i zwoływania telewizyjnych konferencji po to, by mogły oznajmić, że nie mają nic do powiedzenia. Zaś cała ta ideologiczna otoczka, hurrapatriotyzm, ojczyźniane frazesy i etosy, to jest fasada, humbug, mydlenie oczu.

I tu rodzi się pytanie: dlaczego nie mogą się porozumieć? Odpowiadam: gdyż istnieje polskie piekiełko, wesoły kociołek do tarzania się w smole; obyczajowy śmietnik stał się ich naturalnym środowiskiem.

Żadna nie rozumie tej podstawowej idei, że służy narodowi, a nie sobie. Nie została powołana do obrony swoich interesów, ale uzasadnieniem jej bytu jest dbanie o kraj. Żadna z nich nie bierze pod uwagę, że kryzysowa sytuacja, nieustanna bijatyka na nierozważne słowa, zaostrzanie wzajemnej wymiany oskarżeń, może przybrać postać niekontrolowanego wybuchu, którego już nikt nie powstrzyma.

Awatar użytkownika
Pola
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 4430
Rejestracja: 12 listopada 2010, 12:02
Lokalizacja: Już Szynwałd
Złotych Pietruch: 6
Srebrnych Pietruch: 5
Brązowych Pietruch: 3
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 0
Kryształowych Dyń: 2
Wierszy miesiąca: 7
Najlepsza proza: 3
Najciekawsza publicystyka: 3
Fraszkowy Król: 2

Post autor: Pola »

Ja też mam różne uczucia, jeśli chodzi o tego typu sytuacje, jakie opisałeś w mądrym felietonie.
W politykę się nie bawię, bo bym zwariowała.
Myślę, że tak PIS, jak i opozycja - mają wiele za uszami. Każdy chce dopiąć swego, a Naród mają w d....
Bardzo dobry felieton napisałeś.
Pozdrawiam... :yes:

Według mnie jest prosta różnica między wierzącym a ateistą: wierzący w drugim szuka Boga, ateista zaś, człowieka*
Autor - echo

Awatar użytkownika
Owsianko
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 723
Rejestracja: 15 września 2010, 00:13
Lokalizacja: Bydgoszcz
Brązowych Pietruch: 1
Najlepsza proza: 3
Najciekawsza publicystyka: 5

Post autor: Owsianko »

Dziękuję za dobre słowa, lecz wolałbym nie mieć racji. Być marzycielem politycznym i wierzyć w bociany rozmnażające się w kapuście.

Pozdrawiam Ciebie i pozostałych Czytelników.

Awatar użytkownika
elafel
Młodszy administrator
Posty: 18138
Rejestracja: 16 listopada 2007, 20:56
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 15
Srebrnych Pietruch: 17
Brązowych Pietruch: 21
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 3
Wierszy miesiąca: 15
Najlepsza proza: 7
Najciekawsza publicystyka: 1

Post autor: elafel »

Owsianko pisze:

Żadna z nich nie bierze pod uwagę, że kryzysowa sytuacja, nieustanna bijatyka na nierozważne słowa, zaostrzanie wzajemnej wymiany oskarżeń, może przybrać postać niekontrolowanego wybuchu, którego już nikt nie powstrzyma.

Też się tego obawiam.
Dobry, pełen refleksji, felieton. :thumbup:

Ela

Awatar użytkownika
Autsajder1303
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 4472
Rejestracja: 12 października 2015, 12:05
Złotych Pietruch: 2
Srebrnych Pietruch: 2
Brązowych Pietruch: 2
Kryształowych Dyń: 2
Wierszy miesiąca: 6

Post autor: Autsajder1303 »

Wyścig na oskarżenia. Brak wyobraźni i prywata. Traktowanie całej Polski jak własnej zagrody. Gospodarstwa wypełnionego zbędnym, wielomilionowym narodem poddanych i garsteczką politykierów przehukujących się opowieściami:

to tuż chyba standard, nie tylko u nas :/

kryzysowa sytuacja, nieustanna bijatyka na nierozważne słowa, zaostrzanie wzajemnej wymiany oskarżeń, może przybrać postać niekontrolowanego wybuchu, którego już nikt nie powstrzyma.

to śmierdzi na kilometr, moim zdaniem komuś bardzo zależy, by w Polsce był bałagan. Przeczytałem i jak zwykle się nie zawiodłem. Pozdrawiam

Lewicowość to rodzaj fantazji masturbacyjnej, dla której świat faktów nie ma najmniejszego znaczenia
-George Orwell-
Awatar użytkownika
Owsianko
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 723
Rejestracja: 15 września 2010, 00:13
Lokalizacja: Bydgoszcz
Brązowych Pietruch: 1
Najlepsza proza: 3
Najciekawsza publicystyka: 5

Post autor: Owsianko »

Autsajder1303

w mętnej wodzie najlepiej pływa się mętniakom. Dlatego lubią bałagan.

Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19640
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Post autor: Dany »

Fakt, niektóre posunięcia PiS-u są dobre i jak to słusznie zauważyłeś, z punktu widzenia zwykłego śmiertelnika, potrzebne (np. obniżanie emerytur esbekom, 500+, tańsze mieszkania), jednak ...
to nie niweluje arogancji, pychy i pogardy wobec wyborców
Zgadzam się z tym i z każdym następnym zdaniem, które tu napisałeś.
PIS odniósł totalne zwycięstwo i w takim wypadku nie ma szans na demokrację.
Rząd i opozycja, niepotrzebnie się licytują, ścigając się w oskarżeniach.

" Traktowanie całej Polski jak własnej zagrody. Gospodarstwa wypełnionego zbędnym, wielomilionowym narodem poddanych i garsteczką politykierów przehukujących się opowieściami: WY sięgaliście po cudze przez osiem lat, a My dopiero od roku!"

Dobry felieton.

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

ODPOWIEDZ