Zapraszamy do głosowania na Wiersz Miesiąca II/24

Rozpoczynamy anonimowo konkurs - opowiadanie w temacie: "Zasłyszane opowieści"

Rozpoczynamy anonimowo konkurs- DRABBLE - w temacie "Telefon"

Głupie blondynki(?)

Moderator: Redakcja

Awatar użytkownika
Cristtimm
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 593
Rejestracja: 02 listopada 2011, 13:31
Lokalizacja: Boston - już nie ;)
Złotych Pietruch: 2
Brązowych Pietruch: 1
Najlepsza proza: 6
Najciekawsza publicystyka: 1

Głupie blondynki(?)

Post autor: Cristtimm »

Po co blondynka stawia wieczorem na stoliku nocnym dwie szklanki: jedną z wodą, drugą pustą?

  • Bo nie wie, czy rano będzie się jej chciało pić, czy nie.

    Konia z rzędem temu, kto nie zna, nie słyszał lub sam nie opowiadał kawałów o blondynkach? Krąży ich mnóstwo, utrwalając stereotyp blondwłosej, głupiutkiej, choć pełnej sex appeal’u, a czasem bardzo sprytnej dziewczyny.

    Obraz blondynki, jako osoby niezbyt inteligentnej (by nie rzec – kompletnej idiotki) utrwalił jako stereotyp na tyle mocno, że wszedł w kanon codzienności i wyrzut typu „nie bądź blondynką” bez problemu rozszyfrowywany jest jako surowe napomnienie, ku sięgnięciu do pokładów inteligencji i rozsądku. Jakiś czas temu podczas wyborów miss na Akademii Wychowania Fizycznego, doktor - juror nie mógł się powstrzymać od złośliwości i zapytał jedną z kandydatek ile waży cała cegła, skoro pół cegły waży kilogram. Gdy dziewczyna poprosiła o powtórzenie pytania, wypalił: No przecież nie jest pani blondynką! Został co prawda wygwizdany przez publiczność, jednak jego wypowiedź dokładnie wpisała się, we współczesny schemat, jaki o blondwłosych kobietach został wytworzony.

    Same blondynki często podchodzą do tego stereotypu z humorem i dystansem, a mając wysoki stopień samooceny zdają sobie sprawę, że rewelacje o nich nierzadko są równie mocno poparte dowodami, jak historyjki o UFO. Niby widziano, niby nawet ktoś miał z nimi bliski kontakt, a jak co do czego przychodzi, to okazuje się, że widział w filmie lub serialu, a kontakt miał poprzez zasłyszaną opowieść sąsiada.

    Ciekawe jest jednak kiedy tak naprawdę w historii naszej cywilizacji blondynki „straciły rozum”?

    Okazuje się, że wcale nie tak dawno.

    Z akademickich badań wynika, że jasne włosy i niebieskie oczy pojawiły się w Europie pod koniec epoki lodowcowej - w czasach, kiedy brakowało żywności i mężczyzn, którzy ginęli na polowaniach. Jasnowłose kobiety objawiły się jako rzadka mutacja, ich liczba jednak wzrastała, bowiem wyróżniały się, więc miały większe szanse w pojedynku o partnera. Potem, na przestrzeni wieków, blond włosy stawały się symbolem ukrytych pragnień i w zależności od epoki utożsamiane były z czystością, czy nawet wręcz anielskością, lub ze skrywanymi żądzami, jednak nie ma wzmianek, aby z głupotą. Nawet klasyczny „Młot na czarownice” nieszczególnie piętnuje panie o jasnych włosach, egalitarnie upatrując w każdej kobiecie grzesznego i prymitywnego stworzenia, świetne nadającego się na potencjalne wcielenie diabła.

    Kiedy więc można w annałach dopatrzeć się pierwszej, udokumentowanej „głupiej blondynki”? Historyk Joanna Pitman przypisała to „zaszczytne miano” pięknej Francuzce, Catherine-Rosalie Gerard Duthé, która urodziła się w 1748 i zrobiła oszałamiającą karierę jako tancerka. Zwróciła na siebie uwagę wielu dzielnych synów arystokracji, a co najważniejsze hrabiego d'Artois, późniejszego króla Francji – Karola X Burbon. To nie był jednak jej jedyny kontakt z osobami królewskiego rodu . Catherine została również przedstawiona piętnastoletniemu Ludwikowi Filipowi I, objął on tron trzydzieści dwa lata później po abdykacji Karola X. Podczas tamtego spotkania miała nauczyć młodego dziedzica „pewnych faktów o życiu”. Piękna Francuska inspirowała artystów i pozowała im, nierzadko nago. Na obrazach niektórzy dopatrzyli się, że modelka musiała czasem rozjaśniać włosy pudrem, choć nie zmienia to faktu, że była naturalną blondynką, była więc również prekursorką "wspomaganych" jasnowłosych. Miano „głupiej blondynki” zawdzięcza swojemu zachowaniu na wystawnych przyjęciach. Znana była z dźwięcznego śmiechu i tego, że gdy chciała coś powiedzieć, najpierw robiła teatralną przerwę, po czym wygłaszała żenująco prostoduszne mądrości. Catherine stała się obiektem żartów wśród arystokracji, powstała nawet sztuka teatralna poświęcona jej głupocie.

Jednak sam stereotyp niemądrej blond piękności powstał później, bo w XIX-wiecznej Anglii. Jedna z brytyjskich trup komediowych wystawiła parodię greckiego mitu o królu Iksionie. Przedstawienie szybko stało się sensacją bowiem występujące w nim cztery ponętne, roznegliżowane, płowowłose piękności wzburzyły moralistów. Grzmiano, że aktorki nie potrafią grać, a pełna widownia na spektaklach to jedynie zasługa ich atrakcyjnego wyglądu i epatowania erotyzmem. W gazetach pojawiło się określenie „brytyjskie blondynki” , z czasem zamienione na „dizzy blondes”, gdzie dizzy oznaczało "naiwny", "głupi".

Kod: Zaznacz cały

Stereotyp głupiej blondynki na dobre zagościł w naszej świadomości za sprawą kina lat 50-tych XX wieku. Ogromną w tym rolę miał film "Mężczyźni wolą blondynki" z niezapomnianą  Marilyn Monroe. Potem to już „poleciało” – Jayne Mansfield, Pamela Anderson, Christina Applegate jako Kelly w „Świecie według Bundych” i wiele, wiele innych ról filmowych.  Niemałą zasługę w jego pogłębianiu  ma najsłynniejsza lalka – Barbie.

Czy blondynki są już skazane na schematyczne postrzeganie? Wiele na to wskazuje. A może zasypie nas lawina jasnowłosych laureatek Nagrody Nobla i zmieni spojrzenie na umysłowy blond-potencjał? Lub też może, przypięta etykietka zniknie dopiero wraz z noszącymi ją osobami? Ponoć to wcale nie takie science fiction i nie taka daleka przyszłość, bo naukowcy prognozują, iż za jakiś czas, na ziemi zabraknie prawdziwych, naturalnych blondynek.  W ludzkiej rasie zanika gen jasnych włosów, a najbujniejsza prokreacja ma miejsce w krajach, gdzie przeważa ciemna karnacja skóry. Wyliczono, że ostatni blondyn urodzi się w roku 2200 w Skandynawii. 

I co wtedy? Ano nic, ludzkość znajdzie sobie nowe kozły ofiarne wysublimowanych dowcipów, czy to w wypróbowanych już policjantach, Jasiach czy bacy, albo kto wie... może na tapetę pójdą... bruneci?

Awatar użytkownika
Z. Antolski
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 6489
Rejestracja: 26 stycznia 2013, 10:13
Lokalizacja: Kielce
Złotych Pietruch: 1
Srebrnych Pietruch: 2
Brązowych Pietruch: 4
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 1
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 9
Najlepsza proza: 19
Najciekawsza publicystyka: 6

Post autor: Z. Antolski »

a co z łysymi?

Awatar użytkownika
Cristtimm
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 593
Rejestracja: 02 listopada 2011, 13:31
Lokalizacja: Boston - już nie ;)
Złotych Pietruch: 2
Brązowych Pietruch: 1
Najlepsza proza: 6
Najciekawsza publicystyka: 1

Post autor: Cristtimm »

Z. Antolski pisze:

a co z łysymi?

Ano, muszą sami przygładzić rozczochrane dzieje; podsłuchać co o nich szepczą czupryniaści, poszukać pierwszego, udokumentowanego łysego, sprawdzić co czeka ich w przyszłości, a co najważniejsze... nie dać się!

:)

Dzień dobry

Sobierad
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 403
Rejestracja: 18 grudnia 2014, 13:12
Lokalizacja: Nowa Sól
Najlepsza proza: 3

Post autor: Sobierad »

Ciekawe informacje. Blondynki są super.... Pozdrawiam

Sobierad

Awatar użytkownika
elafel
Młodszy administrator
Posty: 18138
Rejestracja: 16 listopada 2007, 20:56
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 15
Srebrnych Pietruch: 17
Brązowych Pietruch: 21
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 3
Wierszy miesiąca: 15
Najlepsza proza: 7
Najciekawsza publicystyka: 1

Post autor: elafel »

Mam córkę blondynkę, a mój najstarszy syn przynosił kawały o blondynkach i zawsze wszyscy się z tego śmialiśmy. Córcia też. Nie obrażała się, bo znała swoją wartość i wiedziała, że to tylko dowcipy.
Nie kolor włosów wartością człowieka. No właśnie - a co z łysymi? Podobno rozpinają kurkę, żeby poczuć wiatr we włosach hihihi.
Fajne opowiadanie - dawno Cię nie było.
Pozdrawiam :)

Ostatnio zmieniony 19 października 2015, 11:38 przez elafel, łącznie zmieniany 1 raz.

Ela

Awatar użytkownika
EwaL
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 1863
Rejestracja: 13 grudnia 2011, 09:25
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Złotych Pietruch: 1
Brązowych Pietruch: 1
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 3
Najlepsza proza: 4

Post autor: EwaL »

A co ze mną? Jestem blondynką, a do tego mój mąż łysieje ;)

Świetny tekst :)

A jeśli chodzi o Nobla, to droga Cristtimm, musimy wziąć się do roboty :D

***

"Pukam do drzwi kamienia."

***
Awatar użytkownika
Autsajder1303
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 4468
Rejestracja: 12 października 2015, 12:05
Złotych Pietruch: 2
Srebrnych Pietruch: 2
Brązowych Pietruch: 2
Kryształowych Dyń: 2
Wierszy miesiąca: 6

Post autor: Autsajder1303 »

Cristtimm pisze:

Catherine stała się obiektem żartów wśród arystokracji, powstała nawet sztuka teatralna poświęcona jej głupocie.

uprzejmie zapytuję o tytuł owej sztuki...

"Mężczyźni wolą blondynki" z niezapomnianą Marilyn Monroe.

Marylin, a właściwie Norma Jeane Mortenson, była ikoną swoich czasów i jest nią po dziś dzień (sam jestem jej fanem^^), a to wszystko dzięki transformacji na platynową blondynkę o imieniu Marylin Monroe :)

A może zasypie nas lawina jasnowłosych laureatek Nagrody Nobla i zmieni spojrzenie na umysłowy blond-potencjał?

tego z całego serca życzę każdej blondynce bo jak powiedział sobierad

Blondynki są super...

. Pozdrawiam serdecznie

[ Dodano: 2015-10-17, 23:37 ]
Z.Antolski : Dasz wiarę, że nie słyszałem jeszcze ani jednego dowcipu o łysym? Aż mię tknęło! Wójek Google na ratunek he he he. Pozdrawiam

Lewicowość to rodzaj fantazji masturbacyjnej, dla której świat faktów nie ma najmniejszego znaczenia
-George Orwell-
Awatar użytkownika
Antonella
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 6478
Rejestracja: 06 października 2010, 09:42
Lokalizacja: z daleka
Złotych Pietruch: 12
Srebrnych Pietruch: 11
Brązowych Pietruch: 9
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 4
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 6
Limerykowy Król: 5
Fraszkowy Król: 2

Post autor: Antonella »

Wiem, dlaczego tak się postrzega blondynki i nie tylko :)

***

Kobieta to taki sam mężczyzna, tylko innej płci i głupszy.

Jerzy Dobrowolski

Dobrze, że jesteś, Cristtimm i dobrze się Ciebie czyta :)

Kiedyś traktowałem ludzi dobrze. Teraz - z wzajemnością.

Anthony Hopkins

Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19638
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Post autor: Dany »

może na tapetę pójdą... bruneci?

  • A kto wymyśla kawały o blondynkach?
  • Brunetki, w długie, samotne wieczory :hihi:

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

Awatar użytkownika
Pola
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 4430
Rejestracja: 12 listopada 2010, 12:02
Lokalizacja: Już Szynwałd
Złotych Pietruch: 6
Srebrnych Pietruch: 5
Brązowych Pietruch: 3
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 0
Kryształowych Dyń: 2
Wierszy miesiąca: 7
Najlepsza proza: 3
Najciekawsza publicystyka: 3
Fraszkowy Król: 2

Post autor: Pola »

A co z siwymi?
Super opowiadanko :)
Dobrze, że jesteś :kiss:
Pozdrawiam :)

Według mnie jest prosta różnica między wierzącym a ateistą: wierzący w drugim szuka Boga, ateista zaś, człowieka*
Autor - echo

Sobierad
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 403
Rejestracja: 18 grudnia 2014, 13:12
Lokalizacja: Nowa Sól
Najlepsza proza: 3

Post autor: Sobierad »

Co to za postać?
Poeta, blondynka, poeta.
Kazimierz Przerwa Tetmajer.

Pozdrawiam

Sobierad

Awatar użytkownika
Autsajder1303
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 4468
Rejestracja: 12 października 2015, 12:05
Złotych Pietruch: 2
Srebrnych Pietruch: 2
Brązowych Pietruch: 2
Kryształowych Dyń: 2
Wierszy miesiąca: 6

Post autor: Autsajder1303 »

Sobierad pisze:

Co to za postać?
Poeta, blondynka, poeta.
Kazimierz Przerwa Tetmajer.

- he he dobre mistrzu ^^

Lewicowość to rodzaj fantazji masturbacyjnej, dla której świat faktów nie ma najmniejszego znaczenia
-George Orwell-
Awatar użytkownika
Cristtimm
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 593
Rejestracja: 02 listopada 2011, 13:31
Lokalizacja: Boston - już nie ;)
Złotych Pietruch: 2
Brązowych Pietruch: 1
Najlepsza proza: 6
Najciekawsza publicystyka: 1

Post autor: Cristtimm »

O kurczę, bujam se w obłokach, bujam... a tu tyle kometarzy.
Przepraszam i pierś sie biję. ;)

Sobierad, Poczułam sympatię do Ciebie, po lekturze Twoich historycznych opowieści, no a teraz po

Blondynki są super....

to już chyba miłość. :)

elafel, Eluś - cmoook :) Chyba w dużej mierze dla Ciebie wróciłam.

EwaL, Ewuniu, dzięki serdeczne za dobre słowo - a tego Nobla to jak się "zepniemy" to w cuglach zdobędziemy i... i już. :D
Autsajder1303, serdeczne Bóg zapłać za pochylenie się na tematem. Pozdrawiam :)

No i moja ulubiona poetka - Antonella, ano wróciłam (choć z maym falstartem) bo zatęskniłam za ukrytym za słowami Twych wierszy ironicznym spojrzeniem na świat. :)
Dany, z tymi brunetami to wcale nie żartowałam. ;) Cześć :)
i moja Pola, no hej Polciu, jak sama widzisz trochę odpoczęłam od pisania ale... już mnie klawiatura świerzbi aby znów pomęczyć odbiorców swoimi wypocinami.

Dzięki serdeczne, że zajrzeliście :)

Awatar użytkownika
elafel
Młodszy administrator
Posty: 18138
Rejestracja: 16 listopada 2007, 20:56
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 15
Srebrnych Pietruch: 17
Brązowych Pietruch: 21
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 3
Wierszy miesiąca: 15
Najlepsza proza: 7
Najciekawsza publicystyka: 1

Post autor: elafel »

Cristtimm pisze:

elafel, Eluś - cmoook Chyba w dużej mierze dla Ciebie wróciłam.

Miło mi :)

Cristtimm pisze:

już mnie klawiatura świerzbi aby znów pomęczyć odbiorców swoimi wypocinami.

To ja poproszę ciąg dalszy "Karła" :]

Ela

Awatar użytkownika
Cristtimm
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 593
Rejestracja: 02 listopada 2011, 13:31
Lokalizacja: Boston - już nie ;)
Złotych Pietruch: 2
Brązowych Pietruch: 1
Najlepsza proza: 6
Najciekawsza publicystyka: 1

Post autor: Cristtimm »

Uuuu Elu, to był cios prosto w przeponę i tchu mi zabrakło... ale... kurczę masz rację. Pora wrócić do Paryża.
Dzięki za przypomnienie. :)

Lailach
Emeryt/ka
Posty: 1333
Rejestracja: 20 kwietnia 2012, 17:14
Lokalizacja: Polska
Srebrnych Pietruch: 1
Wierszy miesiąca: 6

Post autor: Lailach »

Zaglądnęłam. Kawałów o blondynkach wystarczyłoby na niezłe tomisko :)

wychodzę z sercem, wracam z kacem

Awatar użytkownika
elafel
Młodszy administrator
Posty: 18138
Rejestracja: 16 listopada 2007, 20:56
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 15
Srebrnych Pietruch: 17
Brązowych Pietruch: 21
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 3
Wierszy miesiąca: 15
Najlepsza proza: 7
Najciekawsza publicystyka: 1

Post autor: elafel »

Cristtimm pisze:

Uuuu Elu, to był cios prosto w przeponę i tchu mi zabrakło... ale... kurczę masz rację. Pora wrócić do Paryża.
Dzięki za przypomnienie.

To dobra wiadomość -:) :) :)

Ela

Awatar użytkownika
Antonella
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 6478
Rejestracja: 06 października 2010, 09:42
Lokalizacja: z daleka
Złotych Pietruch: 12
Srebrnych Pietruch: 11
Brązowych Pietruch: 9
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 4
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 6
Limerykowy Król: 5
Fraszkowy Król: 2

Post autor: Antonella »

Jeju, Cristtimm, ale mi zasunęłaś komplement, dzięki :) Boję się już tak pisać, bo jeden znaFFca orzekł, że to niedobre, bez warsztatu i w ogóle.

Zatem pozostało mi kleić tak, jak oczekują znaFFcy. Bez eksperymentów, podwójnego dna itp :)

Kiedyś traktowałem ludzi dobrze. Teraz - z wzajemnością.

Anthony Hopkins

Awatar użytkownika
Autsajder1303
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 4468
Rejestracja: 12 października 2015, 12:05
Złotych Pietruch: 2
Srebrnych Pietruch: 2
Brązowych Pietruch: 2
Kryształowych Dyń: 2
Wierszy miesiąca: 6

Post autor: Autsajder1303 »

lepsza głupia blondynka niż pół mądry brunet ^^ https://www.youtube.com/watch?v=QrQXWCukz9w

Lewicowość to rodzaj fantazji masturbacyjnej, dla której świat faktów nie ma najmniejszego znaczenia
-George Orwell-
Awatar użytkownika
Pola
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 4430
Rejestracja: 12 listopada 2010, 12:02
Lokalizacja: Już Szynwałd
Złotych Pietruch: 6
Srebrnych Pietruch: 5
Brązowych Pietruch: 3
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 0
Kryształowych Dyń: 2
Wierszy miesiąca: 7
Najlepsza proza: 3
Najciekawsza publicystyka: 3
Fraszkowy Król: 2

Post autor: Pola »

Serdecznie gratuluję najlepszej publicystyki drugiego półrocza/2015 :kiss: :kiss:

Według mnie jest prosta różnica między wierzącym a ateistą: wierzący w drugim szuka Boga, ateista zaś, człowieka*
Autor - echo

ODPOWIEDZ