Limerykowym Królem została Antonella

Fraszkowym Królem został Rafał Bardzki

Złotą Pietruchę w temacie ZABAWA wygrał wiersz
Rejs autorstwa- Gelsomina

Wierszem Miesiąca VIII/2019, został utwór
Wędrująca rusałka autorstwa - Motysia

Zapraszamy na konkurs o Złotą Pietruchę, w temacie:
Obietnica

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Dany
2017-05-17, 23:36
Z notatnika Zrzędziana
Autor Wiadomość
Owsianko 
Autor/ka wielce zasłużony/a

"Brązowych Pietruch": 1
"Najlepsza proza": 3
Najciekawsza publicystyka: 5
Wysłany: 2017-04-27, 14:29   Z notatnika Zrzędziana

Obserwuję dzisiejsze rozmowy, wywiady, eseje, felietony i stwierdzam, iż przedstawiają rzeczywistość wydumaną, istniejącą z dala od faktów, a złożoność poruszanych problemów staje się omijanym zjawiskiem.

Malowana w artykułach rzeczywistość jest uproszczona. Dopasowana do naciąganej tezy, a przez to – rozcieńczona w komunałach. Zabazgrana stereotypami. Odrażająca fikcją. Zapaskudzona językowym plugastwem: stanowi jednostronny, czyli – nieobiektywny, tendencyjny, upstrzony pomówieniami, zaflegmiony wycieczkami osobistymi, obfity w insynuacje i bestialstwo - wizerunek fikcyjnego świata; obraz - przepis na szczucie jednych ludzi na drugich.

Przeważają teksty dwuznaczne. Zawiłe, asekuranckie, najeżone mętniactwem wypowiedzi, skonstruowane tak sprytnie, że można je interpretować na dowolne sposoby. W zależności od adresata, wynika z nich odmienny sens: raz można wysnuć wniosek, że autor popiera, innym razem, że jest przeciwny głoszonym tezom.

Tak czy owak, jest usprawiedliwiony i jest w stanie powiedzieć, że został źle zrozumiany: pamiętajmy jednak, że pisane teksty bezkarnie ociekające zawiścią i nieuctwem -przeminą. Tak samo, jak sterowane rozmowy zawierające myśli nacechowane manierą niewinnych napomknięć, które prowadzą do częstych lapsusów i świadomych przekłamań.

Widać to szczególnie ostro w wywiadach z politykami. Nieautoryzowanych, puszczanych „na żywioł”, bez sprawdzenia ich prawdziwości, serwowanych w stacjach radiowych, telewizyjnych czy PiS-owskich gadzinówkach traktowanych serio.

Zaproszeni goście dobierani są wedle pieniaczej receptury na doprowadzanie do konfliktu: na milimetr fachowców z certyfikatem znajomości omawianego zagadnienia, przypada hektar nieodpowiedzialnych pajaców.

I choć resztki mojego rozumu nakazują mi wierzyć, że są wyjątki od reguły, czyli tak zwane odstępstwa od niekulturalnych norm, to nie da się ukryć, że wyjątki te należą do rzadkości. Tak sporadycznych, że gdy się pojawiają, z punktu budzą sensację.

Dany 
Administrator

"Złotych Pietruch": 2
"Srebrnych Pietruch": 7
"Brązowych Pietruch": 7
"Kryształowych Dyń": 1
"Wierszy miesiąca": 15
Pomogła: 378 razy
Wysłany: 2017-04-27, 15:18   

Zaproszeni goście dobierani są wedle pieniaczej receptury na doprowadzanie do konfliktu: na milimetr fachowców z certyfikatem znajomości omawianego zagadnienia, przypada hektar nieodpowiedzialnych pajaców.

- Ja już nie wytrzymuję tych kłótni, durnych dysput i, przełączam na inny kanał.

I choć resztki mojego rozumu nakazują mi wierzyć, że są wyjątki od reguły, czyli tak zwane odstępstwa od niekulturalnych norm, to nie da się ukryć, że wyjątki te należą do rzadkości. Tak sporadycznych, że gdy się pojawiają, z punktu budzą sensację.

- myślę, że jeszcze wielu ma resztki rozumu, jeszcze wielu wierzy...

Z notatnika Zrzędziana :hihi:

sterta mysli 
Autor/ka z pewnym stażem...

"Brązowych Pietruch": 4
"Wierszy miesiąca": 1
"Najlepsza proza": 2
Wysłany: 2017-04-28, 20:24   

"Malowana w artykułach rzeczywistość jest uproszczona. Dopasowana do naciąganej tezy, a przez to – rozcieńczona w komunałach. Zabazgrana stereotypami." - i taki jest właśnie Twój tekst.

Rafał Bardzki 
Moderator
rafał bardzki

"Złotych Pietruch": 4
"Srebrnych Pietruch": 6
"Brązowych Pietruch": 12
"Najlepsza proza": 1
Fraszkowy Król: 2
Wysłany: 2017-05-02, 05:36   

Drogi Marku, konkretne, konkretne i jeszcze raz konkretne zdarzenia. To one są ważne w satyrze politycznej. Zwłaszcza takie, których obrona narazi adwersarzy na śmieszność. Ogólniki, nawet najpiękniej cyzelowane, stwarzają jedynie obszar do kłótni.

elafel 
Moderator
elafel

"Złotych Pietruch": 9
"Srebrnych Pietruch": 10
"Brązowych Pietruch": 11
" Tematyczny Konkurs na Wiersz": 1
"Kryształowych Dyń": 2
"Wierszy miesiąca": 13
"Najlepsza proza": 7
Najciekawsza publicystyka: 1
Pomogła: 150 razy
Wysłany: 2017-06-25, 22:35   

Owsianko napisał/a:
Malowana w artykułach rzeczywistość jest uproszczona. Dopasowana do naciąganej tezy, a przez to – rozcieńczona w komunałach.

Gdy ktoś nie kłamie, uważa, że inni też nie kłamią. Straszny zawód, wręcz szok, gdy prawda okazuje się inna niż mówiono.
Wiele spraw mnie denerwuje, gdy mogę, to omijam szerokim łukiem. Nie wszystko można ominąć. Dlatego ostatnio też jestem "Zrzędzianem".

Owsianko 
Autor/ka wielce zasłużony/a

"Brązowych Pietruch": 1
"Najlepsza proza": 3
Najciekawsza publicystyka: 5
Wysłany: 2017-06-26, 17:06   

Rafale drogi!
masz zdanie: "Zaproszeni goście dobierani są wedle pieniaczej receptury na doprowadzanie do konfliktu: na milimetr fachowców z certyfikatem znajomości omawianego zagadnienia, przypada hektar nieodpowiedzialnych pajaców".
Według Ciebie byłaby to satyra, gdybym po nazwisku wskazał konkretnego pajaca?

Odpowiedz do tematu