Fraszkowym Królem został Rafał Bardzki

Limerykowym Królem zostały dwie osoby: Antonella oraz echo

Kryształową Dynię zdobył utwór: Pola autorstwa elafel

Wierszem Miesiąca XII/2018 został utwór:
Gdy przyjdzieautorstwa elafel

Najciekawszym Opowiadaniem zostały ex aequo dwa utwory:
Ogień zgasł
i
Wódz i szaman autorstwa Bruno Kadyna

Zapraszamy do zabawy na Wiersz Tematyczny:
MIŁOŚĆ

Złotą Pietruchę w temacie "Pułapka", zdobył wiersz:
W potrzasku autorstwa echo
Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Dany
2018-01-31, 17:11
POWSTANIE WARSZAWSKIE
Autor Wiadomość
Owsianko 
Autor/ka wielce zasłużony/a


"Brązowych Pietruch": 1
"Najlepsza proza": 3
Najciekawsza publicystyka: 3
Pomógł: 1 raz
Wiek: 71
Dołączył: 14 Wrz 2010
Posty: 484
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2017-07-14, 12:20   POWSTANIE WARSZAWSKIE

Prolegomena

Żeby cokolwiek powiedzieć na temat Powstania Warszawskiego, trzeba zacząć od genezy: przetrwaliśmy zabory, dwie światowe wojny i po latach niepodległościowych walk, osiągnęliśmy obecną karykaturę państwa. Od prawie dwustu lat, z niewielką przerwą na dwie dekady ułomnej wolności, rozmaite patriotyczne chorągiewki sprawowały nad nami władzę i dzierżyły w lepkich rękach nasz przegrany los. A myśmy się na to godzili. Godziliśmy się na odgrywanie roli sublokatora we własnym domu.

W ten sposób każdy nasz praprzodek zatrudniony na państwowej posadzie, pracował u kolonisty. Atoli pracować dla okupanta, to nie to samo, co pracować dla siebie i u siebie! O czym wiedzą wszystkie narody żyjące od tysiącleci bez wiszącego nad nimi, wojennego szantażu! Z czego zdają sobie sprawę wszystkie kraje nieskażone zewnętrznymi zagrożeniami. Geopolityką zmuszającą do zawierania zgniłych kompromisów !

Nie ma więc nic osobliwego w tym, że kiedy nareszcie wybiliśmy się na niepodległość i po krótkim czasie względnej swobody nastała kolejna wojna, naród nasz zaczął walczyć o wolność; wszelkimi metodami. Nie licząc się z okrucieństwem odwetu.
Działanie na szkodę najeźdźcy było nieomal szlachetnym obowiązkiem Polaka. Powodem do dumy. Prawie honorową i poniekąd zacną profesją: podprowadzenie okupantowi zysków, finansowe robienie mu koło pióra i namiętne zniechęcanie go do życia w naszym kraju, stanowiło zaszczyt.

Choć na razie jesteśmy - jak mówią - na swoim, jakkolwiek teoretycznie powinniśmy zaprzestać samo okradania i co prawda pozbyliśmy się zewnętrznych grasantów, to jednak dalej wegetujemy jak podbity naród. Jakbyśmy nadal byli pod knutem.

Tym razem jesteśmy w tej sytuacji na własne żądanie. Gdyż teraz dobrowolnie nakładamy sobie obrożę. Do tej pory, mimo, że wybiliśmy się na niepodległość, niewolnictwo żyje w nas, w naszej zaściankowej i małostkowej mentalności, w naszym wewnętrznym, zawistnym i sfrustrowanym samopoczuciu, a ludzie odwykli od obywatelskiego myślenia, rozproszeni i pogubieni, mówią: PAŃSTWO, TO NIE MY.

Od Powstania, do Powstania, od tragedii do tragedii, szliśmy do Niepodległości, a gdy wreszcie przyszła i zaczyna przyoblekać się w konkret, jak gdyby nigdy nic okradamy się nadal. Jakbyśmy wciąż byli pod zaborami i gaworzymy tylko o tym, kto pierwszy „dał plamę", magister Grandziarz, czy profesor Zbuk. I wielce zdziwieni pytamy: dlaczego nas to spotyka i za jakie grzechy omija nas rozum?

Odpowiedź jest prosta: są wśród nas ludzie żyjący bezrefleksyjnie. Starający się nie pamiętać o naukach wypływających z przeszłości. Ludzie pragnący wybielać i przeinaczać wstydliwe fragmenty Historii. Unikający tematów wywodzących się z korzeni czasu. Nie poruszający zagadnień wywalonych na chwilowy bruk.

Mamy zatem dwie szkoły na temat: był, czy nie było sensu w Powstaniu Warszawskim?

Jedna, prowadzona przez dziejopisów z kalkulatorem, cyrklem i suwmiarką zamiast serca i wyobraźni, sądzi, że NIE. I powołuje się na ogromne straty wśród niewinnej ludności cywilnej. Druga uważa, iż było konieczne z emocjonalnego punktu widzenia. Pierwsza oskarża dowództwo AK o brak militarnego rozeznania i decyzje oparte na mylnych kalkulacjach. Wini za rozmyślne popychanie chłopców do walki skazanej na klęskę. Akcentuje, że nie przyniosło korzyści, tylko niewyobrażalne spustoszenia. Według niej, było zbrodnią na narodzie. Celowym awanturnictwem określonych kół.
Tu aż prosi się o interwencję zdrowego rozumu. Gdyż jeśli nawet, z militarnego punktu widzenia, skazane było na porażkę, to w takim razie gdzie umieścić i jak zaklasyfikować wcześniejszy zryw powstańczej rozpaczy i determinacji w getcie warszawskim? Jak ocenić jego szanse powodzenia, skoro wiemy, że żydowscy bojownicy dysponowali dwudziestokrotnie mniejszą siłą uzbrojenia? Czy i w przypadku tego powstania będziemy ględzić o zbrodniczych decyzjach?

Gdyby nie Powstanie Warszawskie ojczulek Stalin postąpiłby z Polską o wiele gorzej. Rozpoczęło by się niezależnie od intencji przypisywanych dowódcom AK. Ponieważ nastroje wśród obywateli miasta były tak napięte, a powtarzające się wizje łapanek, egzekucji czy tortur tak silne, że lada iskra mogła sprowokować wybuch. Byle przypadkowy strzał był w mocy doprowadzić do niekontrolowanej eksplozji.

Z tego powodu miało uzasadnienie. Tym bardziej, że w planach wojskowych zakładano, iż potrwa zaledwie parę dni, a nie parę miesięcy.

Ten sposób rozumowania jest argumentem przemawiającym za jego podjęciem. A nawet koniecznością; straceńczy bój o zachowanie szacunku do siebie, o narodową godność i honor (pojęcia nieznane sowietom), to dla mnie wystarczający powód do rozpoczęcia Powstania Warszawskiego; postanowiono je zapoczątkować w oparciu o dostępne informacje.

Nieopłacalne korzyści

Z perspektywy dzisiejszej wiedzy bardzo łatwo przychodzi nam ferować arbitralne wyroki, bawić się w układanie militarnych scenariuszy.

Ówczesne informacje nie były aż tak jednoznaczne; Herling-Grudziński nie opublikował jeszcze swoich zapisków z innego świata, a Sołżenicyn miał dopiero w latach siedemdziesiątych ujawnić swój Archipelag GUŁag. Opisy naocznych świadków pozostawały w ukryciu.

Mało kto na Zchodzie miał pojęcie o wschodniej mentalności. Wiedział o azjatyckiej psychice radzieckich ludzi, o zbrodniach, łagrach, świadomym ukatrupianiu opornych narodów (np. o przymusowym wysiedleniu Tatarów, o głodzie i ludożerstwie na Ukrainie). O podporządkowaniu sobie całej Europy. O chęci zniszczenia w niej wszystkiego, czego im brakowało.

A więc okrzesania, inteligencji, pracowitości, solidności. O doprowadzeniu do tego, by nie było żadnego intelektualisty, tylko same głupki, żadnych pracowitych, tylko same obiboki, żadnych bogatych, tylko sami biedacy (Grochowiak nazwał toto sprawiedliwym podziałem nędzy).

Wyrównanie do najniższego Bez elementarnej ogłady, za to z grubiańskimi pretensjami do umysłowo zamożniejszych.

Ludzie radzieccy tak rozumieli komunizm i ten ustrój chcieli krzewić w podbitych krajach. To nas czekało i przed tym broniliśmy się wywołując Powstanie. Bo wiedzieliśmy, czym grozi przyjaźń z troglodytami.

A wiedzieliśmy z krwawych rozpraw, zaborów, branek i zesłań na Sybir, znaliśmy podstępne zwyczaje Rosjan.

Niewielu rozeznawało się w politycznych subtelności sowieckiej watahy, a ci, co mieli o niej pojęcie, albo milczeli z obawy przed represjami, albo chowali się za gardą Pragmatyki: łatwej w obsłudze dyplomacji podszytej koniunkturalizmem; chytrze i bezwzględnie ukrywali się za parawanem gadziej polityki.

Zachodni barbarzyńcy pragnący zniszczyć Hitlera rękami sowieckiej czerni, woleli przystać na upadek Powstania Warszawskiego, niż sprzeciwić się umiłowanemu Stalinowi; Churchill, a w ślad za nim Roosevelt, prześcigali się w zapewnieniach Generalissimusa o swojej lojalności.

Na dodatek istniała sowiecka propaganda; odbywały się intensywne zrzuty ulotek zagrzewających do oporu i namawiających mieszkańców Warszawy do podjęcia zbrojnej walki z hitlerowskim okupantem. Zapewniano w nich, że mogą liczyć na pomoc ze strony Armii Czerwonej.

A kiedy Powstanie wybuchło, nie było już o niej mowy. Było za to faryzeuszowskie wskazywanie winnych tego przedwczesnego i niepotrzebnego zrywu.
*

Metoda deprecjonowania i test wytrzymałości przeciwnika na zohydzanie go, to rosyjski sposób osiągania celu. Aparat propagandowy działał na wzmożonych obrotach; fabrykował pogłoski zamiast faktów. A im głupsze i bardziej nieprawdopodobne były te plotki, tym większy zyskiwały poklask, tym łacniej wierzono w nie.

Oskarżenia kierowano głównie od adresem przywódców AK. Mnożyły się insynuacje, że to oni doprowadzili do wymordowania mieszkańców. Bez ogródek nazywano ich bandytami, faszystami, niemieckimi współpracownikami.

Złośliwy, mściwy i zawistny Stalin zacierał z radości ręce, natomiast łagodna, gruzińska twarz Wujaszka Joe, nie była dla aliantów buźką cynicznego rezuna. Przeciwnie, Wielcy Sojusznicy dawali się niejednokrotnie nabierać się na dobroduszne oblicze tego satrapy; ich postępowaniem kierowała naiwność.

Ich łatwowierność ich podszyta była wygodnictwem: woleli nie wiedzieć, nie widzieć, przymykać oczy na wstydliwą rzeczywistość. Uprawiać strusią politykę… z wyrachowania.

Przykładem – Jałta skazująca nas na długoletnią niewolę.

Na przekór zniewoleniu, istniało w nas buntownicze pragnienie wolności. Dzięki narodowej determinacji, dzięki prowadzeniu nierównej walki przeciwko dwóm jednocześnie napadającym na nas wrogom, nie zdławiono w nas niepodległościowego ducha; uwidoczniliśmy, że jesteśmy narodem niepokornym, któremu nie można złamać kręgosłupa.

Mówię o obronie, o jej zaciekłości spowodowanej osamotnieniem i rozpaczą. O naszym jednoznacznym pojmowaniu słowa niepodległość wyrabiającym w nieprzyjacielu przekonanie, że jesteśmy zdolni nie ulegać narzuconym opresjom. I to bez względu na koszt.

Powtarzam słowa Normana Daviesa: gdyby nie Powstanie Warszawskie, nie byłoby Poznania, Radomia, Gdańska, Solidarności.

To ono utorowało nam drogę do wyzwolenia. To dzięki pokoleniu Baczyńskich, pokoleniu walczącemu o wolność w t e d y, mamy ją t e r a z. To dzięki nieprawdopodobnemu bohaterstwu AK i walce całego miasta, nie zostaliśmy wcieleni do reszty radzieckich republik. Nie było kołchozów, wciąż istniał Kościół, a w karnym obozie demoludów zajmowaliśmy najweselszy barak. I z tej przyczyny ominęły nas radzieckie rozwiązania problemów ze społecznymi protestami, jakie stały się udziałem Węgier i Czechosłowacji. To dzięki niemu władcy Imperium Zła traktowali nas z większą rezerwą, aniżeli pozostałe kraje.

Kto pamięta ów zgrzebny czas, kto przypomina sobie, o co szło w Gdańsku, w Stoczni, jak rozpaczliwie i nadaremnie wołano o zniesienie dysproporcji w podziale dóbr, kto pamięta, z czym wtedy walczono i jakie były tej walki ofiary, choćby w Kopalni Wujek, w Radomiu, Poznaniu, Gdańsku, ilu wartościowych ludzi zginęło, straciło pracę, dobre imię, ilu zmuszono do emigracji, do bycia gołym i niewesołym, a ile osobistości pumeksowego honoru do tej pory trzyma się nieźle i do teraz, migając się od kar, nadal pęta się po naszym życiu, temu do śmiechu nie jest.

Bunt przeciwko władzy i marsze w obronie gwałconych praw człowieka kończyły się zimnym prysznicem: tak zwanymi ścieżkami zdrowia, a więc milicyjnym pałowaniem, represjami polegającymi między innymi na utracie pracy. Za wyrażanie poglądów niezgodnych z partyjnymi ustaleniami szło się do więzienia lub do krainy pasów i kaftanów na elektrowstrząsową resocjalizację.

Zatem był to zupełnie inny świat i nie można do tamtych warunków przykładać dzisiejszych ocen.

Świat, w którym strach władał ludzkimi sumieniami. Nielicznym nakazywał postępować uczciwie, po rycersku, zgodnie z poczuciem sprawiedliwości. Lub większości zastraszonych ludzi dyktował bezpieczne kroki w rodzaju chowania głowy w piasek, siedzenia pod miotłą i dbania o uzębienie.

Kto o tym wie, ten zdaje sobie sprawę, że znowu zaczynamy dreptać w stronę przeszłości: wciąż są równi i równiejsi, kwitnie dyletanctwo, nepotyzm i chałupnicze metody naprawy kultury, nauki, służby zdrowia. Dalej pleni się pogarda dla człowieka, szerzy łapówkarstwo, rośnie arogancja i pączkowanie administracji. Załganie, przemoc i fałsz są zjawiskami coraz częstszymi, wzrasta społeczna frustracja, rozczarowanie, agresja i zniechęcenie; bieda ściga się z nędzą.

W odróżnieniu od dzisiejszych czasów, trzeba było ponosić konsekwencje swojej odwagi. Nie każdego uczestnika społecznego protestu było na nie stać. Dlatego była tak cenna i trudna. Warunki sprawiały, że jedni byli odważni i potrafili przeciwstawiać się złu z podniesionym czołem, nie bacząc na grożące reperkusje, innych natomiast stać było na buńczuczne popiskiwanie pod kołderką.


Nikt na tak masową skalę, anonimowo lub oficjalnie i w majestacie bezprawia, nie deptał cudzej inteligencji. Nie usiłował błyszczeć umysłową nędzą. Nie chlubił się cudzymi sukcesami, nie całował po swoim posągowym ego i nie wmawiał wszystkim naokoło, że białe to czarne. Owszem, też zdarzały się wariackie wypowiedzi, ale na ogół nie wychodziły poza szpitalne mury.

Dzisiaj, kiedy byle łach z cenzusem żula może zabierać odważny głos na temat prawa, sprawiedliwości i demokracji, mówić o rzeczach i procesach, o których nie ma bladego pojęcia, na przykład wypowiadać się o problemach medycznych, genetycznych, prenatalnych i okołoporodowych, zwykła przyzwoitość nakazuje, by zignorować jego zdanie i włożyć je między bajki.

Po staremu jesteśmy zastraszani, boimy się samodzielnie myśleć, wyrażać własne zdanie, obawiamy się zawistnych kreatur z ideologicznego świecznika, donosicieli, oszczerców, cmokierów wyłuskanych z rynsztoka, a boimy się z przyczyn psychiatrycznych, czyli wraca to wszystko, co miało definitywnie zniknąć.

A przede wszystkim zginąć miała obłuda; charakterystyczną cechą obalonego ustroju było kłamstwo. Już w cynicznej nazwie: Polska Rzeczpospolita Ludowa, zawierały się trzy nieprawdy. Polska nie była tym krajem, o którego niepodległość walczyli nasi przodkowie. Jak inne, wcielone do sowieckiego systemu niesprawiedliwości społecznej, była podbitym państwem. Nie należała do republik, ponieważ ta forma społecznego przymierza powstaje w wyniku wolnych wyborów, a wolne głosowanie stanowiło fikcję.

Nie miała nic wspólnego z ludem, gdyż lud traktowano instrumentalnie. W zależności od politycznych potrzeb, władza albo nadawała ziemię (reforma rolna), albo ją odbierała, organizując groteskowe latyfundia zwane Państwowymi Gospodarstwami Rolnymi, a chłop nie miał w tej sprawie nic do powiedzenia.

Do chwili rozpadu oflagu przyjaciół miłujących pokój, nasz kraj nie był państwem demokratycznym, prawo zaś nie służyło ochronie interesów społeczeństwa, tylko partyjnym kaprysom grupy sprawującej władzę.

Szkoda, że w części społeczeństwa dalej pokutuje rosyjska brednia o nieopłacalności Powstania: narzucona wersja historii wżarła się w nasz krwiobieg, ciągle w niej tkwi. Stale i uporczywie przedstawia się ją jako PEWNIK. Szkoda, że jakkolwiek stanowi pewnik drugiej kategorii, namiastkę dyskusyjnej prawdy o podejrzanej wartości, to nadal jest pokłosiem obalonego systemu i nie daje się wyrugować z niektórych, ekonomicznych serc.
_________________
nieważne, co mówisz. Ważne, co robisz.
 
     
Dany 
Administrator"Złotych Pietruch": 2
"Srebrnych Pietruch": 7
"Brązowych Pietruch": 6
"Kryształowych Dyń": 1
"Wierszy miesiąca": 15
Pomogła: 364 razy
Wiek: 69
Dołączyła: 21 Kwi 2011
Posty: 13725
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-07-14, 14:22   

Piszesz tak jak czujesz- dobrze i przekonywająco.
Świetny esej.

:)
Cytat:
Do tej pory, mimo, że wybiliśmy się na niepodległość, niewolnictwo żyje w nas, w

- przed "że" nie stawiamy przecinka, gdy mamy do czynienia z połączeniem wyrazowym mimo że lub mimo iż, przecinek stawiamy przed całym tym połączeniem (o ile nie znajduje się na początku zdania), nigdy zaś przed słowem że ani iż.
Cytat:
Gdyby nie Powstanie Warszawskie ojczulek Stalin postąpiłby z Polską o wiele gorzej.

- po "Warszawskie", przecinek
Cytat:
Mało kto na Zchodzie miał pojęcie o wschodniej mentalności.

- "Zachodzie"*
Cytat:
Wyrównanie do najniższego Bez elementarnej ogłady, za to z grubiańskimi pretensjami do umysłowo zamożniejszych.

- po "najniższego, przecinek, a "Bez"- małą.
Cytat:
To nas czekało i przed tym broniliśmy się wywołując Powstanie.

- po "się", przecinek
Cytat:
Niewielu rozeznawało się w politycznych subtelności sowieckiej watahy, a ci, co mieli o niej pojęcie, albo milczeli z obawy przed represjami, albo chowali się za gardą

- przed pierwszym "albo", niepotrzebny przecinek
Cytat:
A im głupsze i bardziej nieprawdopodobne były te plotki, tym większy zyskiwały poklask, tym łacniej wierzono w nie.

"im łacniej w nie wierzono"- inwersja
Cytat:
Oskarżenia kierowano głównie od adresem przywódców AK.

- "pod adrese, a nie "od"
Cytat:
Złośliwy, mściwy i zawistny Stalin zacierał z radości ręce, natomiast łagodna, gruzińska twarz Wujaszka Joe, nie była dla aliantów buźką cynicznego rezuna.

- za "Stalin", przecinek
Cytat:
Przeciwnie, Wielcy Sojusznicy dawali się niejednokrotnie nabierać się na dobroduszne oblicze tego satrapy; ich postępowaniem kierowała naiwność.

- drugie "się", niepotrzebne

Cytat:
To dzięki niemu władcy Imperium Zła traktowali nas z większą rezerwą, aniżeli pozostałe kraje.

- przed "aniżeli", nie stawiamy przecinka, tak jak przed "niż", chyba że gdy łączy dwie części zdania złożonego.

Cytat:
Za wyrażanie poglądów niezgodnych z partyjnymi ustaleniami szło się do więzienia lub do krainy pasów i kaftanów na elektrowstrząsową resocjalizację.

- przecinek po "ustaleniami"

Cytat:
. Nielicznym nakazywał postępować uczciwie, po rycersku, zgodnie z poczuciem sprawiedliwości. Lub większości zastraszonych ludzi dyktował bezpieczne kroki w rodzaju chowania głowy w piasek, siedzenia pod miotłą i dbania o uzębienie.

Zrobiłabym z tego jedno zdanie:
"Lub", małą literą i przed "lub"i po "ludzi", przecinki z obu stron.


Cytat:
Szkoda, że w części społeczeństwa dalej pokutuje rosyjska brednia o nieopłacalności

- brak kropki na końcu zdania.
_________________
Oczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.
 
     
elafel 
Moderator"Złotych Pietruch": 8
"Srebrnych Pietruch": 9
"Brązowych Pietruch": 11
"Kryształowych Dyń": 2
"Wierszy miesiąca": 13
"Najlepsza proza": 7
Najciekawsza publicystyka: 1
Pomogła: 146 razy
Wiek: 64
Dołączyła: 16 Lis 2007
Posty: 13762
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-07-14, 18:37   

Dobry esej, warto było przeczytać.
_________________
Ela
 
     
Owsianko 
Autor/ka wielce zasłużony/a


"Brązowych Pietruch": 1
"Najlepsza proza": 3
Najciekawsza publicystyka: 3
Pomógł: 1 raz
Wiek: 71
Dołączył: 14 Wrz 2010
Posty: 484
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2017-07-15, 01:40   

Droga Danusiu!
Jestem Ci niesłychanie wdzięczny za korektę. Taki mój kaprawy los, że jak poprawiłem swój tekst (a błędów miałem od cholery), to mi się te zmiany nie zapisały, bo na moment wysiadł mi Internet. Ale wszystkie są na wordowskim pliku i oczywiście nie zginą.
mj
_________________
nieważne, co mówisz. Ważne, co robisz.
 
     
elafel 
Moderator"Złotych Pietruch": 8
"Srebrnych Pietruch": 9
"Brązowych Pietruch": 11
"Kryształowych Dyń": 2
"Wierszy miesiąca": 13
"Najlepsza proza": 7
Najciekawsza publicystyka: 1
Pomogła: 146 razy
Wiek: 64
Dołączyła: 16 Lis 2007
Posty: 13762
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-08-11, 00:25   

Koniec miesiąca, to czas na przenosiny do odpowiednich działów.
_________________
Ela
 
     
Autsajder1303 
Autor/ka zasłużony/a"Srebrnych Pietruch": 1
"Brązowych Pietruch": 2
"Kryształowych Dyń": 2
"Wierszy miesiąca": 1
Pomógł: 10 razy
Wiek: 29
Dołączył: 12 Paź 2015
Posty: 2263
Skąd: Hrabstwo Armagh
Wysłany: 2017-10-05, 19:29   

Świetny esej! Lubię takie tematy, a szanowny autor do tej pory nie zawiódł. Bo o rzeczach ważnych trzeba mówić długo i głośno.Pozdrawiam.
_________________
"a przecież miłość to ta różnica w tobie między tym co się wie a tym co się powie"
 
     
Dany 
Administrator"Złotych Pietruch": 2
"Srebrnych Pietruch": 7
"Brązowych Pietruch": 6
"Kryształowych Dyń": 1
"Wierszy miesiąca": 15
Pomogła: 364 razy
Wiek: 69
Dołączyła: 21 Kwi 2011
Posty: 13725
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-01-31, 17:01   

Utwór ten został Publicystyką Roku 2017.
Serdecznie gratuluję i przenoszę na Górną Półkę.
_________________
Oczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.
 
     
elafel 
Moderator"Złotych Pietruch": 8
"Srebrnych Pietruch": 9
"Brązowych Pietruch": 11
"Kryształowych Dyń": 2
"Wierszy miesiąca": 13
"Najlepsza proza": 7
Najciekawsza publicystyka: 1
Pomogła: 146 razy
Wiek: 64
Dołączyła: 16 Lis 2007
Posty: 13762
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-01-31, 21:56   

Serdecznie gratuluję I Miejsca i tytułu Publicystyka Roku 2017
Utwór zamieszczam na stronie naszego Klubu na Facebooku.

https://www.facebook.com/...acko.edukacyjny
_________________
Ela
 
     
Pola 
Autor/ka wielce zasłużony/a"Złotych Pietruch": 6
"Srebrnych Pietruch": 5
"Brązowych Pietruch": 3
"Kryształowych Dyń": 2
"Wierszy miesiąca": 7
"Najlepsza proza": 3
Fraszkowy Król: 2
Najciekawsza publicystyka: 3
Pomogła: 97 razy
Wiek: 76
Dołączyła: 12 Lis 2010
Posty: 4489
Skąd: Już Szynwałd
Wysłany: 2018-02-02, 08:04   

Marku, gratuluję najlepszej publicystyki :D
_________________
Według mnie jest prosta różnica między wierzącym a ateistą: wierzący w drugim szuka Boga, ateista zaś, człowieka*
Autor - echo
 
     
Autsajder1303 
Autor/ka zasłużony/a"Srebrnych Pietruch": 1
"Brązowych Pietruch": 2
"Kryształowych Dyń": 2
"Wierszy miesiąca": 1
Pomógł: 10 razy
Wiek: 29
Dołączył: 12 Paź 2015
Posty: 2263
Skąd: Hrabstwo Armagh
Wysłany: 2018-02-03, 12:19   

I ja również gratuluję :)
_________________
"a przecież miłość to ta różnica w tobie między tym co się wie a tym co się powie"
 
     
tomek 
Autor/ka zasłużony/a


"Wierszy miesiąca": 1
Pomógł: 12 razy
Wiek: 50
Dołączył: 04 Kwi 2008
Posty: 1438
Skąd: stołeczne miasto Poznań
Wysłany: 2018-02-06, 19:46   

To nie rosyjska, ani nawet radziecka brednia. cena była zbyt wysoka, zbyt drogo kosztowała ta duma, zbyt duże straty, które były nie do odrobienia. To przez Powstanie Warszawskie socjalizm panoszy się do dzisiaj. Zabrakło pokolenia, które zabijało komunistów.
_________________
„demokracja nie ma nic wspólnego z wolnością. Jest to łagodny wariant komunizmu”
 
     
spirytysta 
Autor/ka


"Brązowych Pietruch": 1
Pomógł: 3 razy
Wiek: 31
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 239
Skąd: Płońsk
Wysłany: 2018-02-08, 14:54   

Cytat:
Tu aż prosi się o interwencję zdrowego rozumu. Gdyż jeśli nawet, z militarnego punktu widzenia, skazane było na porażkę, to w takim razie gdzie umieścić i jak zaklasyfikować wcześniejszy zryw powstańczej rozpaczy i determinacji w getcie warszawskim? Jak ocenić jego szanse powodzenia, skoro wiemy, że żydowscy bojownicy dysponowali dwudziestokrotnie mniejszą siłą uzbrojenia? Czy i w przypadku tego powstania będziemy ględzić o zbrodniczych decyzjach?


Warto porównać sytuację ludzi, którzy wywołali powstanie w 1943 i mieszkańców Warszawy w 1944. Są to sytuacje, uwarunkowania zupełnie do siebie nieprzystające.

Gdyby nie Powstanie Warszawskie ojczulek Stalin postąpiłby z Polską o wiele gorzej.

Ten argument jest o tyleż często powtarzany, co chybiony. Byłby argumentem przemawiającym za Powstaniem, gdyby to Powstanie było zwycięskie. Faktycznie po jego stłumieniu i po wejściu Armii Czerwonej do stolicy w styczniu 1945 r. Polacy byli zupełnie bezbronni. Proszę zwrócić uwagę na losy przywódców AK, na tzw. Proces Szesnastu, gdy ZSRR nie liczył się ani z polskimi nastrojami, ani z opinią aliantów zachodnich.
Inna rzecz: jak się ma utworzenie PKWN w lipcu 1944 (a więc przed zrywem powstańczym, gdy Rząd na Uchodźstwie miał większe możliwości manewru) do tezy o planach uczynienia z Polski kolejnej republiki radzieckiej? Czy istnieją jakieś dokumenty poświadczające, że Stalin w 1944 czy 1945 planował przekształcenie Polski w Republikę Radziecką? Co lepiej wspierałoby takie plany (gdyby istniały), jak nie likwidacja największego ośrodka polskiej inteligencji i opozycji przeciwko władzy komunistycznej?

Kod:
Żeby cokolwiek powiedzieć na temat Powstania Warszawskiego, trzeba zacząć od genezy: przetrwaliśmy zabory, dwie światowe wojny i po latach niepodległościowych walk, osiągnęliśmy obecną karykaturę państwa. Od prawie dwustu lat, z niewielką przerwą na dwie dekady ułomnej wolności, rozmaite patriotyczne chorągiewki sprawowały nad nami władzę i dzierżyły w lepkich rękach nasz przegrany los.


Skoro już stawiać taką tezę, to trzeba by wykroić ten materiał jeszcze o 100 lat do tyłu, bo Rzeczpospolita w XVIII wieku wzorem samodzielnego niepodległego bytu bynajmniej nie była.

Cytat:
Szkoda, że w części społeczeństwa dalej pokutuje rosyjska brednia o nieopłacalności Powstania: narzucona wersja historii wżarła się w nasz krwiobieg, ciągle w niej tkwi.


To nie jest brednia, ale po prostu inny pogląd niż autora, niekoniecznie sowiecki (czy rosyjski, jak chce autor). I tutaj właśnie uwidacznia się ta denerwująca maniera autora, karcenie za przeciwny pogląd, deprecjacja za odmienne zdanie poprzez przypisywanie jej łaty obcej agentury.

Cytat:
Złośliwy, mściwy i zawistny Stalin zacierał z radości ręce, natomiast łagodna, gruzińska twarz Wujaszka Joe, nie była dla aliantów buźką cynicznego rezuna. Przeciwnie, Wielcy Sojusznicy dawali się niejednokrotnie nabierać się na dobroduszne oblicze tego satrapy; ich postępowaniem kierowała naiwność.


Autor miesza tu opinię publiczną ze światem polityki, a ten ostatni raczej nie grzeszył naiwnością, lecz dwulicowością, dbaniem wyłącznie o własny interes, szukaniem oparcia w sile a nie w ideałach.

Cytat:
straceńczy bój o zachowanie szacunku do siebie, o narodową godność i honor (pojęcia nieznane sowietom), to dla mnie wystarczający powód do rozpoczęcia Powstania Warszawskiego


Dla mnie też byłby to wystarczający powód, gdyby nie ludność cywilna, obecna w mieście obok ludzi, którzy poszli "w straceńczy bój o zachowanie szacunku do siebie". Za łatwo autor przechodzi nad zbrodniami, masakrą dziesiątków tysięcy ludności cywilnej, dzieci. Powstańcy zachowali szacunek, ale nie mieli dość siły, aby powstrzymać masakry, gdy np. zbrodniarze odbierali cześć i szacunek polskim kobietom, kiedy je masowo gwałcono.


Wg mnie ten tekst jest miałki, przegadany, pełen sofizmatów, uproszczeń, sformułowań sugerujących, że kto ma inne zdanie niż autor, to głupek lub nieświadomy zwolennik Sowietów.
 
     
Owsianko 
Autor/ka wielce zasłużony/a


"Brązowych Pietruch": 1
"Najlepsza proza": 3
Najciekawsza publicystyka: 3
Pomógł: 1 raz
Wiek: 71
Dołączył: 14 Wrz 2010
Posty: 484
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2018-02-09, 01:31   

Dziękuję za komentarze; cieszę się z różnych zdań na temat PW. Dyskusja na temat jego sensu jest zależna od stanu wiedzy w momencie wybuchu. Podkreślam: W CHWILI WYBUCHU.

Niestety, miażdżąca ocena tamtych wydarzeń wynika z dokumentów poznanych znacznie później. A więc nie można na ich podstawie przesądzać o słuszności rozpoczęcia PW. Tak jak nie można było go odwołać.

Kontynuacja, a potem np. ludobójstwo na Woli, to już nieprzewidziany przez powstańcze dowództwo skutek. Nikt z normalnych ludzi nie mógł przewidzieć, że hitlerowcy zrobią tak gigantyczną rzeź wśród mieszkańców miasta.

W pierwszych dniach PW nikt przy zdrowych zmysłach nie przypuszczał, że sowieci nagle staną na brzegu Wisły i będą przypatrywać się wyrzynaniu ludzi.
_________________
nieważne, co mówisz. Ważne, co robisz.
 
     
tomek 
Autor/ka zasłużony/a


"Wierszy miesiąca": 1
Pomógł: 12 razy
Wiek: 50
Dołączył: 04 Kwi 2008
Posty: 1438
Skąd: stołeczne miasto Poznań
Wysłany: 2018-02-11, 21:46   

Cytat:
W pierwszych dniach PW nikt przy zdrowych zmysłach nie przypuszczał, że sowieci nagle staną na brzegu Wisły i będą przypatrywać się wyrzynaniu ludzi.
Każdy człowiek przy zdrowych zmysłach wie, że gdy socjalista mówi A to należy zrobić B.
_________________
„demokracja nie ma nic wspólnego z wolnością. Jest to łagodny wariant komunizmu”
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group