Zapraszamy do głosowania na Wiersz Miesiąca II/24

Rozpoczynamy anonimowo konkurs - opowiadanie w temacie: "Zasłyszane opowieści"

Rozpoczynamy anonimowo konkurs- DRABBLE - w temacie "Telefon"

Bezsens i nadzieja

Krótkie utwory dziennikarskie.


Moderator: Redakcja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Pola
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 4430
Rejestracja: 12 listopada 2010, 12:02
Lokalizacja: Już Szynwałd
Złotych Pietruch: 6
Srebrnych Pietruch: 5
Brązowych Pietruch: 3
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 0
Kryształowych Dyń: 2
Wierszy miesiąca: 7
Najlepsza proza: 3
Najciekawsza publicystyka: 3
Fraszkowy Król: 2

Bezsens i nadzieja

Post autor: Pola »

Do jednego z tygodników katolickich, pewien młody człowiek napisał list następującej treści:
"Chrześcijaństwo podniosło nadzieję do godności cnoty, i to podobno teologicznej. A ja byłbym raczej skłonny przyznać rację przysłowiu ( przysłowia są podobno mądrością narodów), że nadzieja jest matką głupich. Nie do innych wniosków doprowadziły mnie moje własne doświadczenia".
Autor listu wyraził swą życiową postawę dosyć skrajnie. Problem jednak nadziei czy beznadziejności jest o wiele głębszy. Wywiera ogromny wpływ na życie i działanie człowieka. Przeczytajcie dwa podane niżej teksty i osądźcie, która z postaw wydaje wam się bardziej ludzka i którą z nich obralibyście za swoją postawę życiową.

Albert Camus (1913 - 1960), pisarz egzystencjalny, w swej powieści " Dżuma", w obrazie zamkniętego miasta nawiedzonego zarazą przedstawia swoje poglądy na egzystencję ludzką. Ukazuje jej bezsens płynący z braku nadziei.

Po wielkim, dzikim porywie pierwszych tygodni, nastąpiło przygnębienie, które błędem byłoby brać za rezygnację, było ono jednak rodzajem prowizorycznej zgody.
Nasi współobywatele weszli w ten rytm, przystosowali się, jak to się powiada, nie sposób bowiem było postąpić inaczej. Naturalnie, zachowali jeszcze postawę nieszczęścia i cierpienia, lecz nie czuli już ich ostrza. (...) Ci, którzy mieli jakieś zajęcie, wykonywali je w tempie dżumy, skrupulatnie i bez hałasu. (...) Jeśli aż dotąd zaciekle oddzielali swoje cierpienie od wspólnego nieszczęścia i nadziei, teraz zgadzali się na ich pomieszanie. Pozbawieni pamięci i nadziei, ulokowali się w teraźniejszości. Doprawdy, wszystko stało się dla nich teraźniejszością. Dżuma odebrała wszystkim siłę miłości, a nawet przyjaźni, trzeba to powiedzieć. Miłość bowiem żąda odrobiny przyszłości, a myśmy mieli tylko chwile.
(A. Camus, Dżuma, s. 165 - 166).

Kod: Zaznacz cały

W roku 1970 ukazał się dramat Aliny Nowak pt. "Oratorium Oświęcimskie". Napisany on został na podstawie autentycznego raportu Stanisławy Leszczyńskiej, która od roku 1943 jako więźniarka pełniła w obozie funkcję położnej. Wbrew przepisom obozowym, z narażeniem własnego życia, pozostawiała niemowlęta przy matkach. Dzięki jej poświęceniu w tym piekle bezsensu coś się zmieniło w życiu obozowych matek. 

Od maja 1942 r. sytuacja na sztubie położnic uległa pewnej zmianie. Przez krótki okres wydawało się nawet, że dla matek i dzieci z obozowej sztuby zaświtała nadzieja. Niemowlęta po urodzeniu pozostawiano przy matkach! Oczekujące teraz rozwiązania kobiety nie zjadały swoich racji chleba. (...) Za uskładany chleb mogły zorganizować prześcieradło. Darły je potem na strzępy przygotowując pieluszki, a czasem nawet... koszulkę. Nie było takiej matki, która by się nie łudziła, że jej dziecko przetrwa. (...) W ciągu dwóch lat na sztubie położniczej odebrałam ponad trzy tysiące porodów. Wszystkie dzieci urodziły się żywe. Ich celem było żyć.

Obóz przeżyło - trzydzieści!
(A. Nowak, Oratorium Oświęcimskie, s. 20 i 26)

Kod: Zaznacz cały

Życie bez nadziei traci sens. Człowiek poddaje się bezwolnie losowi. Natomiast nawet mała iskra nadziei pozwala człowiekowi pozostać sobą, przetrwać i walczyć o dobro.

Matką głupich cię nazwali, nadziejo
Ludzie podli, ludzie mali, nadziejo!
Choć się z ciebie natrząsają, głośno śmieją,
Ty nas jedna nie opuszczaj, nadziejo!
 Prowadź nas, nadziejo,
 W ciemny czas, nadziejo!
 W mrocznej mgle wyczaruj
Iskrę wiary
(Fragment piosenki Jana Pietrzaka wykonywanej w kabarecie)

Czy istnieje nadzieja, która nigdy nie zawiedzie człowieka?

Być może nie znajdujemy się obecnie w tak trudnej sytuacji jak chrześcijanie pierwszych wieków, jak zadżumieni  w Oranie czy na miejscu Stanisławy Leszczyńskiej. Nigdy jednak nie wiadomo, czy nie staniemy w swoim życiu wobec podobnie ciężkiej próby wiary i nadziei. Spotykamy się jednak z ludźmi, nawet wśród swoich bliskich, którzy stają przed tragicznym problemem kalectwa, nieuleczalnej choroby, śmierci kogoś z rodziny, czy też wobec bolesnej krzywdy. Może nie rozumiejąc nadziei ludzkiej, chrześcijańskiej, bliscy są załamania i utraty sensu życia. Czy nie powinniśmy stawać się dla nich znakiem wiary i nadziei?

Według mnie jest prosta różnica między wierzącym a ateistą: wierzący w drugim szuka Boga, ateista zaś, człowieka*
Autor - echo

Awatar użytkownika
Gelsomina
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 5844
Rejestracja: 17 lipca 2014, 01:15
Lokalizacja: Łódź
Złotych Pietruch: 2
Srebrnych Pietruch: 4
Brązowych Pietruch: 1
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 1
Honorowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 9
Najlepsza proza: 0

Post autor: Gelsomina »

Pola pisze:

Czy nie powinniśmy stawać się dla nich znakiem wiary i nadziei?

Na pewno, tylko że nieraz jesteśmy na to za słabi psychicznie, duchowo, przygnębiają nas nawet błahe sprawy, które w naszych oczach są problemami nie do rozwiązania... Stajemy się nie czuli na krzywdę innych. Na szczęście tylko nieraz...
Polu dziękuję za chwilę zastanowienia.
Pozdrawiam:)

Jeżeli coś jest dla ciebie bardzo trudne, nie sądź, że to jest niemożliwe dla człowieka w ogóle. Owszem, miej to przekonanie, że co jest możliwe dla człowieka i zwykłe, to i dla ciebie jest możliwe do osiągnięcia.

Marek Aureliusz
Awatar użytkownika
Pola
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 4430
Rejestracja: 12 listopada 2010, 12:02
Lokalizacja: Już Szynwałd
Złotych Pietruch: 6
Srebrnych Pietruch: 5
Brązowych Pietruch: 3
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 0
Kryształowych Dyń: 2
Wierszy miesiąca: 7
Najlepsza proza: 3
Najciekawsza publicystyka: 3
Fraszkowy Król: 2

Post autor: Pola »

Gelsi, dziękuję za merytoryczny komentarz.
Również pozdrawiam :yes:

Według mnie jest prosta różnica między wierzącym a ateistą: wierzący w drugim szuka Boga, ateista zaś, człowieka*
Autor - echo

jaceksenior
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 1592
Rejestracja: 05 maja 2012, 18:45
Lokalizacja: Działoszyn
Złotych Pietruch: 7
Srebrnych Pietruch: 5
Brązowych Pietruch: 9
Wierszy miesiąca: 1

Post autor: jaceksenior »

Pola :) :) :)

Samo życie. Okazuje się , że nic na znaczeniu nie straciły słowa : "człowiek a rzeczywistość". Nigdy nie zrozumiemy postaw ludzi stawianych w trudnych i skrajnych sytuacjach . Lepiej byśmy tego nie doświadczyli nigdy. Bo kto ich zrozumie? Zawsze znajdzie się ktoś kto wie lepiej. Przykładów w literaturze jest aż nadto.

Piękny , choć trudny temat poruszyłaś w tym felietonie. Pozdrawiam Jacek :)

jaceksenior

Awatar użytkownika
elafel
Młodszy administrator
Posty: 18139
Rejestracja: 16 listopada 2007, 20:56
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 15
Srebrnych Pietruch: 17
Brązowych Pietruch: 21
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 3
Wierszy miesiąca: 15
Najlepsza proza: 7
Najciekawsza publicystyka: 1

Post autor: elafel »

Pola pisze:

Nigdy jednak nie wiadomo, czy nie staniemy w swoim życiu wobec podobnie ciężkiej próby wiary i nadziei.

Każdego dnia musimy stawić czoła brakiem nadziei i próby wiary. Zbyt często wolimy udawać, że to nas nie dotyczy.
Ciekawy tekst, taki do przemyśleń i to bardzo głębokich.

Ela

Awatar użytkownika
Antonella
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 6478
Rejestracja: 06 października 2010, 09:42
Lokalizacja: z daleka
Złotych Pietruch: 12
Srebrnych Pietruch: 11
Brązowych Pietruch: 9
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 4
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 6
Limerykowy Król: 5
Fraszkowy Król: 2

Post autor: Antonella »

Aby umieć odróżnić dobro od zła nie potrzeba wiary, nadziei tak, bo potrafi być motorem działania, a także obietnicą na lepsze jutro.

Przeczytałam z zainteresowaniem :)

Kiedyś traktowałem ludzi dobrze. Teraz - z wzajemnością.

Anthony Hopkins

Awatar użytkownika
Autsajder1303
Autor/ka zasłużony/a
Posty: 4472
Rejestracja: 12 października 2015, 12:05
Złotych Pietruch: 2
Srebrnych Pietruch: 2
Brązowych Pietruch: 2
Kryształowych Dyń: 2
Wierszy miesiąca: 6

Post autor: Autsajder1303 »

Zaciekawił mnie Twój felieton Polu. Myślę że zawsze jest jakaś nadzieja, trzeba tylko umieć (i chcieć) ją odnaleźć.

Lewicowość to rodzaj fantazji masturbacyjnej, dla której świat faktów nie ma najmniejszego znaczenia
-George Orwell-
Awatar użytkownika
Pola
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 4430
Rejestracja: 12 listopada 2010, 12:02
Lokalizacja: Już Szynwałd
Złotych Pietruch: 6
Srebrnych Pietruch: 5
Brązowych Pietruch: 3
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 0
Kryształowych Dyń: 2
Wierszy miesiąca: 7
Najlepsza proza: 3
Najciekawsza publicystyka: 3
Fraszkowy Król: 2

Post autor: Pola »

:yes: Jacku,
Antosiu,
Ela,
Seba, dziękuję za komentarze

Według mnie jest prosta różnica między wierzącym a ateistą: wierzący w drugim szuka Boga, ateista zaś, człowieka*
Autor - echo

jaceksenior
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 1592
Rejestracja: 05 maja 2012, 18:45
Lokalizacja: Działoszyn
Złotych Pietruch: 7
Srebrnych Pietruch: 5
Brązowych Pietruch: 9
Wierszy miesiąca: 1

Post autor: jaceksenior »

Dziękuję za kiwanie głową :) Zerknij za tym na mój wiersz z 2010 r na ten temat :)

Pozdrawiam :)

jaceksenior

Awatar użytkownika
echo
Konsultant/ka
Posty: 5025
Rejestracja: 21 grudnia 2015, 18:15
Lokalizacja: Jędrzejów
Złotych Pietruch: 10
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 3
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 1
Wierszy miesiąca: 12
Limerykowy Król: 2

Post autor: echo »

Przeczytałem z ciekawością :)

Piszę, kiedy nie mam nic do powiedzenia.

Awatar użytkownika
Pola
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 4430
Rejestracja: 12 listopada 2010, 12:02
Lokalizacja: Już Szynwałd
Złotych Pietruch: 6
Srebrnych Pietruch: 5
Brązowych Pietruch: 3
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 0
Kryształowych Dyń: 2
Wierszy miesiąca: 7
Najlepsza proza: 3
Najciekawsza publicystyka: 3
Fraszkowy Król: 2

Post autor: Pola »

Jacku, wstaw mi link do tego wiersza, bo nie wiem gdzie go szukać :D
echo, dzięki za czytanie :)

Według mnie jest prosta różnica między wierzącym a ateistą: wierzący w drugim szuka Boga, ateista zaś, człowieka*
Autor - echo

Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19642
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Post autor: Dany »

Nigdy jednak nie wiadomo, czy nie staniemy w swoim życiu wobec podobnie ciężkiej próby wiary i nadziei. Spotykamy się jednak z ludźmi, nawet wśród swoich bliskich, którzy stają przed tragicznym problemem kalectwa, nieuleczalnej choroby, śmierci kogoś z rodziny, czy też wobec bolesnej krzywdy. Może nie rozumiejąc nadziei ludzkiej, chrześcijańskiej, bliscy są załamania i utraty sensu życia. Czy nie powinniśmy stawać się dla nich znakiem wiary i nadziei?

NADZIEJA, to jest coś, co nigdy, nikomu nie powinno się odbierać, a i samemu nigdy jej nie tracić.
Mądry felieton.
Przenoszę go pomiędzy inne felietony, gdzie jego miejsce.

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

Awatar użytkownika
Pola
Autor/ka wielce zasłużony/a
Posty: 4430
Rejestracja: 12 listopada 2010, 12:02
Lokalizacja: Już Szynwałd
Złotych Pietruch: 6
Srebrnych Pietruch: 5
Brązowych Pietruch: 3
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 0
Kryształowych Dyń: 2
Wierszy miesiąca: 7
Najlepsza proza: 3
Najciekawsza publicystyka: 3
Fraszkowy Król: 2

Post autor: Pola »

Danusia, dziękuję za przeniesienie i bardzo mądry komentarz.
Pozdrawiam :kiss:

Według mnie jest prosta różnica między wierzącym a ateistą: wierzący w drugim szuka Boga, ateista zaś, człowieka*
Autor - echo

ODPOWIEDZ