Rozpoczynamy anonimowo konkurs - opowiadanie w temacie: "Zasłyszane opowieści"

W konkursie na najciekawsze drabble zwyciężył utwór "sierota" - Gelsomina

Zapraszamy do głosowania na Wiersz Miesiąca III/24

Moje szczury domowe

Utwory nagrodzone.


Moderator: Redakcja

ODPOWIEDZ
spirytysta
Autor/ka
Posty: 318
Rejestracja: 28 grudnia 2017, 21:31
Lokalizacja: Płońsk
Brązowych Pietruch: 1

Moje szczury domowe

Post autor: spirytysta »

Przez całe dzieciństwo marzyłem o posiadaniu własnego zwierzątka. Niestety, moi rodzice mieli ogromne zamiłowanie do porządku, dlatego nigdy się na to nie zgodzili. Codziennie kazali mi sprzątać pokój, wyrzucać śmieci, zmywać naczynia po obiedzie, strzyc trawnik przed domem, opuszczać deskę sedesową (po kupie i siku). Za pobrudzenie spodni keczupem dostałem kiedyś takie manto, że do dziś słyszę świst paska od spodni, gdy smaruję frytki. Nie wdając się w dalsze szczegóły, poprzestanę na tym, że kolejna istota żywa, srająca, szczająca, czasami nawet pierdząca – nie miała prawa z nami zamieszkać, bo mama z tatą nie wytrzymaliby nerwowo z kolejnym „brudasem”.

Musiałem więc pogodzić się z brakiem pupila, ale nie na zawsze.

*

Dzięki koledze, który pozwalał ściągać na matematyce i fizyce, udało mi się ukończyć gimnazjum. Potem w trzy lata skończyłem dwie klasy technikum, a gdy stuknęła mi osiemnastka, wyjechałem do Holandii za robotą. Pracowałem na budowie, trochę piłem i odkładałem forsę. Mieszkałem kątem na melinie, więc nie mogłem trzymać tam własnego pieska lub kotka.

Po powrocie do Polski nastał krótki epizod ponownego mieszkania z rodzicami, ale szybko się wyprowadziłem, zrywając z nimi kontakt (zarzucili mi, że nie prasuję swoich ubrań, nie chcę już strzyc trawnika i myję włosy tylko raz dziennie).

Wynająłem mieszkanie w bloku. Gdy się wprowadzałem, właścicielka, sześćdziesięcioletnia panna nazwiskiem Halina Bąk-Muszyńska, kategorycznie zabroniła mi utrzymywania zwierząt i zdejmowania krzyży ze ścian. Wkurzył mnie ten nawiedzony babsztyl, ale brała tylko sześć stów za wynajem, właściwie nawet dopłacała do niego (jak twierdziła, tak nakazuje ewangelia). W tej sytuacji musiałem się zgodzić na jej warunki.

Już następnego dnia dowiedziałem się, że ktoś potruł koty na osiedlu, a w telewizji powiedzieli, że Mateusz Morawiecki został premierem.

Miesiąc później, wchodząc do klatki schodowej, zobaczyłem na szybie dużą kartkę z czerwonym napisem: „Uwaga! Szczury w piwnicy. Rozłożono trutkę”. Zamiast udać się wprost do mieszkania, po cichu otworzyłem drzwi do piwnicy i zszedłem na dół. Zapaliłem światło. Było duszno i ciepło, okna pozamykane. W korytarzu faktycznie były rozłożone trutki.

„Nie mogę trzymać zwierzaka w mieszkaniu, trudno - pomyślałem sobie - ale zdaje się, że ktoś tu przegina pałę. Na tym skurwysyńskim świecie, wszystko wszystkim przeszkadza. Potruli koty, więc zagnieździły się szczury…" Wkurwiłem się. Już ja wam pokażę!

Pozbierałem wszystkie trutki i poszedłem na górę. W sklepie mięsnym kupiłem najdroższy baleron, poprosiwszy ekspedientkę o pokrojenie go na drobne plasterki. Wróciłem do piwnicy, zachowując ostrożność, aby nikt mnie nie przyuważył i porozkładałem mięso w miejscach, gdzie wcześniej stały trutki.

Proceder zabierania trutek i podstawiania jedzenia powtarzałem w tajemnicy jeszcze wiele razy. Nawet oswoiłem kilka szczurów i nadałem im imiona (nazywali się Róża, Marks i Hegel). Trwało to do momentu, aż Marian Kisiel (skurwiel z zarządu wspólnoty mieszkaniowej) wpadł na pomysł, by zamontować monitoring na klatce schodowej.

Kiedy się wyprowadzałem, szczurów wyrosłych na moim wikcie było bardzo dużo. Niestety, były przy tym tak wielkie, tłuste i silne, że bez problemu zagryzły potężnego czarnego Filemona i rudą Elizę - koty, które właściciel (wspomniany wyżej Kisiel) wpuścił do piwnicy naiwnie wierząc, że rozwiążą problem.

Ostatnio zmieniony 22 stycznia 2019, 20:38 przez spirytysta, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19776
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Post autor: Dany »

Trudne miał peel dzieciństwo. Zastanawiam się, po co tacy ludzie mają dzieci.
Opowiadanie zaciekawiło mnie, choć nie ze wszystkim zgadzam się z peelem.
Lubię porządek, ale bez przesady. W domu ma być miło a nie muzealnie. Natomiast deska sedesowa powinna być opuszczona. Po coś ta klapa jest.
Nie jestem za biciem dzieci, a co dopiero za takie "przewinienie". Co za problem, pralka wypierze.
Jak się razem mieszka, można pomóc rodzicom w zajęciach domowych, takich jak sprzątanie, wynoszenie śmieci, czy strzyżenie trawnika. Poprzez wspólne dogadanie się, można ustalić podział obowiązków, jednak nie można wszystkiego zrzucać na dziecko, bo ja każę i już!
U nas w bloku, w piwnicy mieszkały koty, miały uchylone okna, żeby w zimie mogły się schować. Niestety tyle ich było, że po jakimś czasie, nie można było bezpiecznie wejść do piwnicy, bo skakały pchły. Koty wypędzono, okna pozamykano i przeprowadzono dezynfekcję, a żeby nie zagnieździły się szczury, wyłożono trutkę. Wiele osób dokarmiało koty, szczególnie zimą.
Co do trucia kotów- to u nas na osiedlu też ktoś truł i koty, i psy. Jak się później okazało, był to jeden z lokatorów, który nie cierpiał bezdomnych zwierząt. Chyba wcale nie lubił zwierząt.

Za pobrudzenie spodni keczupem dostałem kiedyś takie manto, że do dziś słyszę świst paska od spodni, gdy smaruję frytki. Nie wdając się w dalsze szczegóły poprzestanę na tym, że kolejna istota żywa,

  • za "keczupem", przecinek
  • po "szczegóły", przecinek (wyrazy zakończone na "ąc", "wszy" i "łszy", wraz z całym określeniem, oddzielamy przecinkiem)

    Gdy się wprowadzałem właścicielka, sześćdziesięcioletnia panna nazwiskiem Halina Bąk-Muszyńska,

    -po "wprowadzałem", przecinek

    Miesiąc później, wchodząc do klatki schodowej zobaczyłem na szybie dużą kartkę z czerwonym napisem: „Uwaga! Szczury w piwnicy. Rozłożono trutkę”.

  • po "schodowej", przecinek (imiesłów zakończony na "ąc"oddzielamy przecinkiem, wraz z całym określeniem)

    Na tym skurwysyńskim świecie wszystko wszystkim przeszkadza.

  • po "świecie" i po "wszystko", przecinki

    Wróciłem do piwnicy, zachowując ostrożność, aby nikt mnie nie przyuważył, i porozkładałem mięso w miejscach, gdzie wcześniej stały trutki.

    - przed "i" nie stawiamy przecinka

    Proceder zabierania trutek i podstawiania jedzenia powtarzałem w tajemnicy jeszcze wiele razy.

    - po "jedzenia", przecinek
Ostatnio zmieniony 23 stycznia 2019, 01:26 przez Dany, łącznie zmieniany 1 raz.

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19776
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Post autor: Dany »

To opowiadanie mogłabym zakwalifikować do Pietruchy- "pułapka". Choć za wesołe nie jest, ale musiało być zabawne, gdy znikała trutka, a szczury miały się coraz lepiej.

Trutka, to pewnego rodzaju pułapka na szczury, a monitoring- to z pewnością pułapka na karmiciela szczurów.

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

spirytysta
Autor/ka
Posty: 318
Rejestracja: 28 grudnia 2017, 21:31
Lokalizacja: Płońsk
Brązowych Pietruch: 1

Post autor: spirytysta »

Dany, bardzo dziękuję za wnikliwą lekturę i poprawki. Korektę wprowadziłem poza 2 przypadkami (słowa "pobrudzenie", "zabieranie" czy "podstawianie" nie są czasownikami). Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19776
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Post autor: Dany »

Masz rację, to nie są czasowniki. To są rzeczowniki odczasownikowe.

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

Awatar użytkownika
Motysia
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 1494
Rejestracja: 09 października 2012, 23:06
Lokalizacja: Wrzosowo
Złotych Pietruch: 6
Srebrnych Pietruch: 4
Brązowych Pietruch: 3
Wierszy miesiąca: 4

Post autor: Motysia »

ciekawie u Ciebie
pozdrawiam serdecznie:)

Morze jest moim spowiednikiem.

Awatar użytkownika
Dany
Administrator
Posty: 19776
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 16:54
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 4
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 11
Kryształowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 24

Post autor: Dany »

Utwór ten zdobył Brązową Pietruchę.
Fakt ten zostanie dopisany do profilu autora, a utwór przeniesiony na Górną Półkę Ringu. Serdecznie gratuluję i pozdrawiam Autora :)

ObrazekOczekujesz komentarza do swojego utworu - inni także oczekują tego od Ciebie.

Awatar użytkownika
elafel
Młodszy administrator
Posty: 18207
Rejestracja: 16 listopada 2007, 20:56
Lokalizacja: Poznań
Złotych Pietruch: 15
Srebrnych Pietruch: 17
Brązowych Pietruch: 21
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 3
Wierszy miesiąca: 15
Najlepsza proza: 7
Najciekawsza publicystyka: 1

Post autor: elafel »

Serdecznie gratuluję Brązowej Pietruchy, a utwór zamieszczam na stronie naszego klubu na Facebooku. 
Można klikać polubienia 

https://www.facebook.com/Serwis.literacko.edukacyjny

Ela

Awatar użytkownika
Gelsomina
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 5960
Rejestracja: 17 lipca 2014, 01:15
Lokalizacja: Łódź
Złotych Pietruch: 2
Srebrnych Pietruch: 4
Brązowych Pietruch: 1
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 2
Kryształowych Dyń: 1
Honorowych Dyń: 1
Wierszy miesiąca: 9
Najlepsza proza: 0

Post autor: Gelsomina »

Gratki:)

Jeżeli coś jest dla ciebie bardzo trudne, nie sądź, że to jest niemożliwe dla człowieka w ogóle. Owszem, miej to przekonanie, że co jest możliwe dla człowieka i zwykłe, to i dla ciebie jest możliwe do osiągnięcia.

Marek Aureliusz
Awatar użytkownika
echo
Konsultant/ka
Posty: 5025
Rejestracja: 21 grudnia 2015, 18:15
Lokalizacja: Jędrzejów
Złotych Pietruch: 10
Srebrnych Pietruch: 9
Brązowych Pietruch: 3
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 1
Wierszy miesiąca: 12
Limerykowy Król: 2

Post autor: echo »

Gratuluję :)

Piszę, kiedy nie mam nic do powiedzenia.

Awatar użytkownika
tcz
Autor/ka z pewnym stażem...
Posty: 3308
Rejestracja: 30 maja 2018, 22:34
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Złotych Pietruch: 9
Srebrnych Pietruch: 3
Brązowych Pietruch: 6
Tematyczny Konkurs na Wiersz: 1

Post autor: tcz »

Ja też gratuluję, tym bardziej, że oddałem na ten tekst głos.

Tadeusz

spirytysta
Autor/ka
Posty: 318
Rejestracja: 28 grudnia 2017, 21:31
Lokalizacja: Płońsk
Brązowych Pietruch: 1

Post autor: spirytysta »

dziękuję

ODPOWIEDZ